Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć silnik trójfazowy 5,8kW tójkąt-gwiazda?

tito 22 Sty 2009 22:39 151546 36
  • #31 22 Sty 2009 22:39
    remolmar
    Poziom 12  

witam Panow ,

jesli dobrze zrozumialem to aby podlaczy silnik do przelacznika gwiazda tojkat ( oznaczonego na zaciskach L1 L2 L3 oraz U1 V1 W1 i U2 V2 W2 ) to nalezy :

1. wyciagnac zwieracze w ukladzi polaczeniowym sinika
    2. odnalezć za pomoca miernika poczatki i konce uzwojen silnika
    3. polaczyc odpowiednie L1 L2 L3 (w przelaczniku) z zasilaniem
    4 polaczyc styki U1 ( na wylaczniku ) z U1 ( na silniku ) i analogicznie V1 z V2 i W1 z W2

pozdrawiam i z groy dzieki.

• Sklep HeluKabel
  • #32 13 Cze 2010 00:01
    yanosik
    Poziom 9  

Witam. Przejrzałem ten temat i kilka podobnych. W sumie wiem co chce zrobić, ale wole się upewnić. Kupiłem silnik 1,5kW 1405rpm, połaczony w gwiazdę. Wyczytałem, ze połączony w trójkąt ma 3 razy większą moc i moment.
    Postanowiłem wiec połączyć w trójkąt.
    Czy mój tok myslenia jest prawidlowy?
    Silnik ma napędzać kompresor. Czy nie będzie miał problemu z zastartowaniem? To stary kompresor, nie ma odpowietrzenia głowicy dla łatwiejszego startu.

Poprzednio był tam silnik 1,1kW 1415prm połączony chyba w gwiazdę (są tylko 3 zaciski a na tabliczce tylko symbol gwiazdy).

Poniżej tabliczka z nowego silnika.

• Sklep HeluKabel
  • #33 13 Cze 2010 07:20
    domelc
    Poziom 23  

Na jednym jest rozruch, a następnie przełączasz na drugi tryb (osobiście nie pamiętam gdzie gwiazda a gdzie trójkąt.

Ale tak kulą w płot to na rozruch daję się chyba trójkąt (napięcie między fazowe 400V).

Podpowiedź zła, nie wnosząca nic poza możliwością narażenia pytającego na straty. Kolego jeżeli nie wiesz to nie udzielaj porad.

• #34 13 Cze 2010 09:57
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 21 Wrz 2010 09:33
    stihler
    Poziom 15  

Witam chcę się upewnić bo przeczytałem tego PDF i mam wątpliwości, namieszało mi w głowie...
    Na stronie 20 tego właśnie PDF
    - http://elpol.biz/ksiazka_vlt/2-jsTrojfazowe_silniki_Roz2js.pdf
    Oto ta część:
    Miałem w tamtym roku praktyki. I miałem zajęcia z wicedyrektorem.
    Uczył nas o podłączaniu silnika w trójkąt i w gwiazdę... I on zawsze mówił, że między jedną fazą a drugą jest napięcie ~400v.
    I gdy się łączy silnik w trójkąt to na każdym uzwojeniu jest ~400v a gdy w gwiazdę to na każdym jest ~230v.
    Więc ja ciągle myślałem, bo i on tak mówił, że na rozruch daje się gwiazdę i później praca(trójkąt) na ~400v.
    Z tego obrazka wynika, że ten silnik nie może być zasilany ~400v w trójkącie.
    A ja jeszcze nie spotkałem się z instalacją trójfazową na ~230v??
    Więc jak to jest??
    Jakie parametry lub warunki silnik musi mieć aby mógł mieć rozruch - praca(gwiazda - trójkąt) przy instalacji ~400v

Chciałbym to dobrze zrozumieć, bo ojciec ma 2 silniki nie podłączone.
    Nie ma nawet żadnych mostków... (chyba chodzi o te blaszki) tylko uzwojenia podłączone.
    Chciałbym mu je podłączyć, bo on się na tym w ogóle nie zna.
    A ja chociaż trochę o tym na elektronice miałem.
    Mam 2 nowe przełączniki gwiazda - trójkąt, więc jeśli któryś silnik można tak podłączyć to zrobiłbym to...
    Aha i jeśli silnik nie może być tak podłączony to jak go się wtedy podłącza??
    Jeśli nie ma tabliczki to można jakoś inaczej go sprawdzić??
    Chociażby z rezystancji uzwojeń?

• #36 22 Wrz 2010 20:03
    Aleksander_01
    Poziom 39  

[quote="stihler"]
    Jakie parametry lub warunki silnik musi mieć aby mógł mieć rozruch - praca(gwiazda - trójkąt) przy instalacji ~400v

Musi być na tabliczce znamionowej Δ-400 V, y-690 V.
    Mówiąc krótko - uzwojenie fazowe silnika musi być dostosowane do napięcia 400 V.

Jeżeli chodzi o sieć 230 V to można ją "uzyskać" z falownika zasilanego jedną fazą (230 V).

• #37 23 Wrz 2010 08:51
    retrofood
    Moderator- Elektryka Instalacje i Sieci

Temat zamykam. Sporo tego na forum, trzeba poszukać.