Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

raf88 29 Mar 2020 19:34 813 31
Optex
 • #1
  raf88
  Level 8  
  Witajcie po latach

  Z góry przepraszam za długą treść, ale jak czytam podobne tematy to w każdym dopytujecie o szczegóły, chcę więc ich jak najwięcej zawrzeć w tym temacie :)
  Testuję właśnie 3 tanie routery (jeszcze mam czas na ich 14-dniowy zwrot - oczywiście nie sugeruję, iż chcę nabyć tylko te konkretne), tj. Huawei E5573, DLink DWR-932 E1 oraz DLink DWR-921. Pierwszy odpadł w przedbiegach (był najmniej stabilny), najbardziej skłaniałem się ku drugiemu (DLink 932 - najbardziej mobilny), choć miał ten sam transfer co jedyny z antenami (DLink 921), to jednak bateria na pokładzie jest tu atutem - mianowicie póki co może nie było w docelowym miejscu podłączenia spadków napięcia czy jakiegoś notorycznego braku prądu, ale wolałbym się przed tym zabezpieczyć chociaż w ten sposób.

  Planuję do routera podpiąć kamerę (docelowo w dalekiej przyszłości max dwie - biorę pod uwagę zarówno tylko te łączące się z internetem przez WiFi, jak i 'kablowe', które to połączenie jest najmniej podatne na zaniki transferu, a takie przez WiFi mi się zdarzają, na kilka sekund) w miejscu rzadko używanym i gdzie niewymagane są kamery (to moja mała fanaberia), zatem poszukuję połączenia głównie dającego dobry Upload (przez trzy dni testów pobrano ok. 2600MB, zaś wysłano 5120MB). Kamery pokazują najczęściej transfer 130KB/s, czasem 0,00, rzadziej 50 czy 170 - tutaj nie mam sprecyzowanego wyboru.

  Posiadam internetową kartę SIM w sieci Play (100GB transferu z normalną prędkością, potem dużo niższa) i z niej chciałbym tu skorzystać.
  Transfery w tym miejscu to w najlepszym wypadku 20MB/s na pobieraniu (zazwyczaj jest to ok. 12) i max 10MB/s (realnie 1-7) na wysyłaniu - podobne zarówno w przypadku powyższego internetu podłączonego do telefonu czy modemu/routera.

  Na forum polecacie bardzo często router B715 czy nawet droższy, z agregacją pasm - i ok, też bym chciał taki mieć, ale w miejscu, w którym mieszkam czy w którym korzystam 'na co dzień' z internetu, a nie tylko co jakiś czas oglądać obraz z jednej kamery, głównie gdy wyskoczy mi powiadomienie o wykryciu ruchu :) także nie tyle nie chcę wydawać kilkuset złotych na router + kolejne 150-300 na kamerę, ile uważam że to się totalnie mija z tym celem. Jeśli jednak ocenicie, że nie istnieje nic sensownego w niewielkich pieniądzach, całkowicie odpuszczę temat - lub zostawię DLink DWR-932, choć najfajniej jakby istniał router (nie musi mieć wejścia na SIM - patrz poniżej) mający zarówno baterię, jak i wyjścia do podpięcia kablowego kilku urządzeń (teraz kamery, ale być może podpiąłbym kiedyś tam stary stacjonarny, nieposiadający WiFi, komputer)

  Jeśli to ma w czymś pomóc, to posiadam jeszcze niemal nieużywane modemy USB: ZTE MF821 LTE oraz Huawei E3131, domyślam się, że mogę je bez problemu podłączyć przez USB do routerów nieposiadających wejścia na kartę SIM - tylko czy to dobre modemy i czy dziś tak się robi?

  Wszystko działoby się na parterze, do najbliższego nadajnika Play ID: LUK3304 (Łuków, ul. Zbożowa 2) mam 800 metrów w linii prostej, jednak miejsce docelowe routera dzieli z nim gruba ściana - kolejny nadajnik Play ID: LUK4440 (Dąbie) to 6km odległości, przez 'szybę', choć dalej też są budynki.

  Dodatkowe pytania:
  Czy modem DLink DWR ciągle jest uznawany za podatny na ataki, czy tyczyło się to tylko starszych wersji? Firmware z jakim testowałem to 01.04 CHP (wersja E1) - chyba, że w przypadku podłączenia do niego tylko kamery, nawet ze wspomnianymi lukami nie ma co się go bać?
  A może ktoś z Was używał po prostu kamery ze slotem na SIM? :)
  Jakbym w przyszłości zechciał postawić tam solidny, acz nieprzesadzony kosztami, sygnał, co musiałbym nabyć? To tylko pytanie dodatkowe, póki co wolę się skupić na realiach, czyli routerze/modemie do jednego tylko urządzenia, podglądanego tylko co jakiś czas (realnie co kilka dni)


  Pozdrawiam,
  Rafał
 • Optex
 • #2
  Karaczan
  Level 41  
  A po co ci bateria skoro kamer ona nie zasili?
  Dla jednej czy 2ch kamer pasmo też nie ma wielkiego znaczenia, 20-30mbit im starczy.
  A można to i ograniczyć. Chyba nie potrzebujesz 30fps FullHD...
  Bo takie kamerki już troszkę kosztują, jeśli to ma być prawdziwe FHD a nie interpolowane...
 • #3
  td-c
  Level 19  
  D-linka i zte raczej bym nie brał. Jeśli chodzi o Huawei to mam dobre odczucia jako dobry sprzęt. Może ten router co masz ma starą wersje oprogramowania i można zaktualizować?
  Jeśli chodzi o router z baterią nie nadają się na obsługę kamer. Bateria szybko by się rozładowała a non stop podłączona do prądu może uszkodzić baterie.
 • #4
  matek451
  Level 43  
  Na poczatek żadnych D-Link , w tym DWR-932 bo to słaby routerek mobilny, problematyczny, awaryjny , bez agregacji pasm LTE i mozliwoci wyboru konkretnego pasma LTE. Nie nadaje się do pracy 24/7 pod ciagłym napięciem, po roku zapomnij o baterii. wart ze 30-50 zł.
  DWR-921 to zabytek z 4 kat. LTE, LAN 100Mb/s, brak agregacji, nie wymusisz konkretnego pasma LTE, wart ze 100 zł jak ktoś nieswiadomy go wybierze..
  MF821 to modem sprzed 8 lat i to powinno wystarczyć, trudno znaleźć router z USB który by z nim działął stabilnie, rozwiązanie modem+router z USB to przeszłość. E3131 bez komentarza.
  E5573 szczególnie s-320 ze złączami antenowymi to jeden z lepszych MiFI Z 4 kat. LTE, przede wszystim działa z aplikacjami do zarzadzania pasmai LTE i diagnostyką stacji bazowej i sygnału, do kupienia za 50-70 zł ale jako mobilny nie polecam do pracy 24/7.
  Pomysł z kamerą po WiFi tragiczny, tylko po LAN do routera LTE , stacjonarnego.Podglad z kamery tylko p2p przez chmurę producenta kamery.
  Na poczatek test na tej karcie PLAY i telefonie LTE Android z aplikacją https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl i screeny z niej i speedtest w miejscu gdzie ma stać router.
 • #5
  raf88
  Level 8  
  Odpisując Karaczan:

  Zdaje sobie z tego sprawę z braku zasilania kamery (jeśli znacie jakieś z baterią, chętnie zerknę), jednak zauważyłem, iż jednak dłużej włącza się router niemający bateryjnego zasilania niźli sama kamera.
  Kamer 'konsumenckich' też kilka przerobiłem, w tym DLinka, ale one, pomimo że droższe, nie miały nawet startu do choćby Imou Ranger Pro (tak jak wspomniałeś, nagrywa FullHD w 30fps), jakość nie jest rewelacyjna, ale porównywalnie znacznie lepsza od pozostałych przeze mnie testowanych (w tematach z kamerami niedługo poproszę o propozycje alternatywnych modeli), jednak właśnie przy połączeniu WiFi dość często przy próbie jej obracania ze 130KB/s spada transfer na 0,00 i tu się połączenie zawiesza na kilka(naście) sekund, potem wraca do normy (gdy nie steruję kamerą, rzadko zdarza się osiągnąć 0,00, choć też tak bywało).
  Problem oczywiście nie występuje w połączeniu przez kabel z routerem (choć krótko to testowałem), dlatego pomyślałem że może istnieje jakiś polecany model, niepodchodzący cenowo pod choćby B715, bo ten który miałem przy sobie (DWR-921 za 279zł) ma dość średnie opinie - dla porównania DWR-932 (z baterią, ale bez możliwości połączenia kablowego) za 179zł wydaje się już być korzystną opcją, tym bardziej że nie widziałem negatywnych opinii o nim, poza tymi lukami w firmware starego modelu. Choć jak patrzę po odpowiedziach innych, to nie jest dobra opcja.

  PS: edytowałem wiadomość, bo dopiero zauważyłem, iż w międzyczasie odpisywania inne osoby się udzieliły, za chwilę odpowiem :)
 • Optex
 • #6
  td-c
  Level 19  
  Kablem z końcówką rj-45 będzie najstabilniej. Jak po wi-fi to 5GHz. Wi-fi 2,4GHz najmniej stabilnie, stara technologia z wadami. Podatna na zakłócenia.
  Także proponuje ci router taki co ma porty rj-45 i użycie tych portów do kamerki.
 • #7
  Karaczan
  Level 41  
  Stara, nie stara, ale jara technologia...
  Ma swoje zalety, choćby w zasięgu.
  Stabilność też jest ok, gdy nie ma natłoku innych sieci 2.4GHz w pobliżu.
  Do tego większość kamer jest na 2.4 a nie 5GHz, jak choćby ta Imou Ranger Pro.
  Więc polecanie wifi 5GHz to pchanie się w bezsensowne, zupełnie niepotrzebne koszta!
  Generalnie najtańsze i pod względem kamer, jak i routera, przy tym najpewniejsze jest połączenie kablowe.
 • #8
  td-c
  Level 19  
  Karaczan wrote:
  Stara, nie stara, ale jara technologia...
  Ma swoje zalety, choćby w zasięgu.
  Stabilność też jest ok, gdy nie ma natłoku innych sieci 2.4GHz w pobliżu.
  Do tego większość kamer jest na 2.4 a nie 5GHz, jak choćby ta Imou Ranger Pro.
  Więc polecanie wifi 5GHz to pchanie się w bezsensowne, zupełnie niepotrzebne koszta!

  Dlatego polecam kablem, a jeśli twierdzisz,że 5Ghz to bez sensu to oznacza ,że nigdy nie używałeś.
  Ja używam 5Ghz i nigdy bym nie chciał powrócić do 2,4GHz. Zakłócenia 2,4GHz to nie tylko inne
  sieci 2,4Ghz, ale Telewizor, komórka, radio itd...
 • #9
  Karaczan
  Level 41  
  Jest bez sensu gdy kamery chodzą na 2.4GHz, a większość z nich nie obsługuje 5GHz.
  Więc pytam się ciebie, jaka korzyść ma być ze sprzętu którego się nie wykorzysta?
 • #10
  td-c
  Level 19  
  Karaczan wrote:
  Jest bez sensu gdy kamery chodzą na 2.4GHz, a większość z nich nie obsługuje 5GHz.
  Więc pytam się ciebie, jaka korzyść ma być ze sprzętu którego się nie wykorzysta?

  Nie wiem czego nie rozumiesz? Sugeruje aby połączył się kablem RJ-45. W ostateczności wi-fi 5GHz.
  Mobilny router wi-fi AC (5Ghz) to np: Huawei E5785.
  Kamera z 5Ghz np: REOLINK RLC-410W.
  Wi-fi 2,4Ghz bardzo łatwo zakłócić. Dlatego nie zalecam.
 • #12
  Karaczan
  Level 41  
  @ciekawa_osoba
  REOLINK RLC-410W - prawie 400zł
  Huawei E5785 - prawie 500zł

  raf88 wrote:
  także nie tyle nie chcę wydawać kilkuset złotych na router + kolejne 150-300 na kamerę, ile uważam że to się totalnie mija z tym celem.


  Czytaj ze zrozumieniem nim zaczniesz polecać ;)

  A skoro zgadzamy się w tym że kablowo najlepiej, to skończmy dysputę kto czego nie rozumie ;)
  Pozdrawiam
 • #13
  td-c
  Level 19  
  Karaczan wrote:
  @ciekawa_osoba
  REOLINK RLC-410W - prawie 400zł
  Huawei E5785 - prawie 500zł

  raf88 wrote:
  także nie tyle nie chcę wydawać kilkuset złotych na router + kolejne 150-300 na kamerę, ile uważam że to się totalnie mija z tym celem.


  Czytaj ze zrozumieniem nim zaczniesz polecać ;)

  A skoro zgadzamy się w tym że kablowo najlepiej, to skończmy dysputę kto czego nie rozumie ;)
  Pozdrawiam

  No pewnie,że kablem najlepiej :D:wink:
 • #14
  matek451
  Level 43  
  Za 500 zł to się kupi kilka E5785 , pytanie tylko po co mobilna zabawka z agregacją 2 pasm LTE? Póki co autor milczy jak grób więc nawet testów nie ma a BTS Play przy Zbozowej to 4 CC CA 5GR , węzłowy zasilany światłowdem.
 • #15
  raf88
  Level 8  
  matek451 wrote:
  Za 500 zł to się kupi kilka E5785 , pytanie tylko po co mobilna zabawka z agregacją 2 pasm LTE? Póki co autor milczy jak grób więc nawet testów nie ma a BTS Play przy Zbozowej to 4 CC CA 5GR , węzłowy zasilany światłowdem.


  Jestem od kilku dni troszkę dalej od docelowego miejsca instalacji, także za kilka(naście) godzin tam podjadę i prześlę screeny.

  Póki co dałem trzecią szansę urządzeniu Huawei E5573 (tak, wersja 320) i w pierwszej godzinie działania w miejscu, gdzie pozostałe routery-modemy od razu mialy transfer 10 DL i 7UL, ten miał 1,5DL i 1UL (liczby w MB/s) - jednak po godzinie prawie dogonił te szybsze, ale jeszcze mi trochę brakuje.
  Wiem, że korzystanie z niego w moim przypadku odpada, ale z ciekawości myślisz, że po przestawieniu go na 5GHz (w ustawieniach widziałem taką opcję) mógłby działać lepiej? Firmware albo jest aktualny, albo nie znajduje nowszego.

  Co do kamery to nie musi być to ta przeze mnie wspomniana (w międzyczasie znalazłem nawet taką z baterią, ale za 499, a przy takich kosztach, tj. dodając router, wolałbym iść w kamery analogowe z rejestratorem, tyle że miejsce kontrolowane w ciągu kilkunastu miesięcy może być remontowane bądź burzone, stąd niechęć wydawania na coś bardzo stacjonarnego bądź drogiego, a poza tym jest tam niewiele miejsca, pomimo niemałego metrażu)

  Przy okazji - gdzie można osiągnąć ceny, o których piszesz?
 • #16
  matek451
  Level 43  
  Piszesz bajki i tyle, w jakiej sieci osiągnąłeś na DWR-932 DL 10MB/s z czyli 80Mb/s oraz UL 7MB/s czyli 56Mb/s? Taki wynik na UL nie jest mozliwy do osiągnięcia u polskich operatorów na tym sprzęcie, maksimum to 50Mb/s bo D-Linki mają modulację QAM16 na UL a do tego wynik mozliwy tylko przy idealnym sygnale na LTE2600 Play lub FDD LTE2600 i LTE1800 w Plusie bo dysponują oni po 20MHz szerokości na tych pasmach.
  Twoim głównym problemem jest parcie w kierunku WiFi w sytuacji gdy zasilać chcesz kamerę czy te zabawki baterią, zdajesz sobie sprawę w jak pradożerne jest Wifi. Pomysł jest z gruntu kiepski. Należy mieć tam zasilanie do routera, do tego porzadny, stacjonarny router LTE z portamI LAN i do niego kablem podpięta kamerę czy kamery, najlepiej oczywiście takie zasilane przez switch POE a jeśli ma być rejestrator to taki z zasilaniem POE.
  Za 150 zł mozna kupić stacjonarny router z agregacją 2 pasm LTE np. https://www.olx.pl/oferta/router-lte-zte-mf28...cja-sklep-radom-CID99-IDAQugy.html#deee86161a
 • #17
  td-c
  Level 19  
  raf88 wrote:
  Wiem, że korzystanie z niego w moim przypadku odpada, ale z ciekawości myślisz, że po przestawieniu go na 5GHz (w ustawieniach widziałem taką opcję) mógłby działać lepiej?

  O wiele lepiej niż na 2,4GHz. Tylko twoja kamera musi obsługiwać 5GHz. Standard AC.
 • #18
  raf88
  Level 8  
  matek451 wrote:
  Piszesz bajki i tyle, w jakiej sieci osiągnąłeś na DWR-932 DL 10MB/s z czyli 80Mb/s oraz UL 7MB/s czyli 56Mb/s? Taki wynik na UL nie jest mozliwy do osiągnięcia u polskich operatorów na tym sprzęcie, maksimum to 50Mb/s bo D-Linki mają modulację QAM16 na UL a do tego wynik mozliwy tylko przy idealnym sygnale na LTE2600 Play lub FDD LTE2600 i LTE1800 w Plusie bo dysponują oni po 20MHz szerokości na tych pasmach.
  Twoim głównym problemem jest parcie w kierunku WiFi w sytuacji gdy zasilać chcesz kamerę czy te zabawki baterią, zdajesz sobie sprawę w jak pradożerne jest Wifi. Pomysł jest z gruntu kiepski. Należy mieć tam zasilanie do routera, do tego porzadny, stacjonarny router LTE z portamI LAN i do niego kablem podpięta kamerę czy kamery, najlepiej oczywiście takie zasilane przez switch POE a jeśli ma być rejestrator to taki z zasilaniem POE.
  Za 150 zł mozna kupić stacjonarny router z agregacją 2 pasm LTE np. https://www.olx.pl/oferta/router-lte-zte-mf28...cja-sklep-radom-CID99-IDAQugy.html#deee86161a


  Faktycznie się przejęzyczyłem, wartości są oczywiście w Mb/s, wybacz.

  A oto pomiary, z różnych miejsc pomieszczenia (totalnie mi obojętne gdzie ustawię router)

  Ostatni pomiar speedtest (7 DL, 2UL) jest z karty SIM włożonej do routero-modemu Huawei E5573, w tym samym miejscu gdzie z telefonu było 49 i 1 - ogólnie transfery w tych miejscach są bardzo nierówne

  Jeśli wysłały mi się jakieś zdjęcia podwójnie to niechcący, robiłem to pierwszy raz i nie wiem który kod usunąć

  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  Przy okazji - ktoś kiedyś na tym forum polecał router Razer Portal Gaming - chyba mi jest niepotrzebny, ale z ciekawości, to dobra droga? Można nawet nowy dorwać za 199

  Przy okazji - widzę, że nie należy się bać w tym przypadku używanych urządzeń - na co więc zwrócić uwagę przy zakupie polecanego przez Ciebie routera?
 • #19
  matek451
  Level 43  
  Karta Play w E5573 ta sama co w telefonie? Telefon osiaga duzo lepsze prędkości bo korzysta z agregacji 3/4 pasm LTE1800+2100+2600+800 a E5573 łaczy się z jednym pasmem, pewnie LTE1800 lub LTE2100, sygnał na pasmach pojemnościowych LTE1800/LTE2100 słaby a na LTE2600 bardzo niski, stad kiepski UL wykluczjący podgląd z kamery o wysokiej rozdzielczości. BTS Play na elewatorze. Skoncentrowałeś się na pierdołach czyli WiFi a masz problem z zasięgiem LTE w tej lokalizacji. Najpierw nalezy wykonać pomiary sygnału i sprawdzić prędkości na pasmach LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800 z tego BTS-a wewnatrz , do tego celu posłuży E5573 i aplikacja HManager na Android http://www.mediafire.com/folder/95m83y3qalgbv/B525s_-_23a lub na Windows https://drive.google.com/drive/folders/1K1-S4ygFsS9GNdXmcEy4dQ9smsP8ksL4 , w niej po zalogowaniu można na E5573 wymusić konkretne pasmo LTE, sprawdzić eNB, CID i parametry sygnału i na kazdym zrobić speedtest. UL się nie agreguje a w Play najlepszy jest na LTE2600 bo ma 20MHz szerokości ale najmniejszy zasięg. Taka jest kolej rzeczy, po testach wybór routera i ewentualnie zewnętrznej anteny a potem kamera i tak jak piszę jak ma być stabilnie i niezawodnie to polaczona kablem po LAN do routera no i mieś podglad p2p przez chmurę producenta. Pierdoły o wyższośći WiFi 2,4GHz nad 5GHz czy odwrotnie proponuję sobie darować
 • #21
  sosarek

  Level 43  
  ciekawa_osoba wrote:
  Jak dla Ciebie to pierdoły to wymiekam. To jest istotna kwestia taka sama jak jakość sygnału LTE.
  Znajdź kamery działące na 5GHz, pomijam choty pomysł Autora który powinien skupić się na montażu systemu alarmowego wspieranego co najwyżej kamerami.
  Polecam poradnika Świeżaki zawartego w moim podpisie.
 • #22
  matek451
  Level 43  
  Po co komu dostęp do kamer po WiFi jak nie posiada stabilnego wyjścia na świat które umożliwia zdalny ich podglad a to zapewnia mu tam tylko internet mobilny i to on decyduje o dalszych krokach ? Porównanie WiFi w sieci wewnętrznej do łączności LTE to mega bzdura. Niektórzy nie rozumieją podstawowych kwestii i biją pianę o wyższości świat Bozego Narodzenia nad Wielkanocą czy odwrotnie.
 • #23
  raf88
  Level 8  
  matek451 wrote:
  Karta Play w E5573 ta sama co w telefonie? Telefon osiaga duzo lepsze prędkości bo korzysta z agregacji 3/4 pasm LTE1800+2100+2600+800 a E5573 łaczy się z jednym pasmem, pewnie LTE1800 lub LTE2100, sygnał na pasmach pojemnościowych LTE1800/LTE2100 słaby a na LTE2600 bardzo niski, stad kiepski UL wykluczjący podgląd z kamery o wysokiej rozdzielczości. BTS Play na elewatorze. Skoncentrowałeś się na pierdołach czyli WiFi a masz problem z zasięgiem LTE w tej lokalizacji. Najpierw nalezy wykonać pomiary sygnału i sprawdzić prędkości na pasmach LTE2600, LTE1800, LTE2100 i LTE800 z tego BTS-a wewnatrz , do tego celu posłuży E5573 i aplikacja HManager na Android http://www.mediafire.com/folder/95m83y3qalgbv/B525s_-_23a lub na Windows https://drive.google.com/drive/folders/1K1-S4ygFsS9GNdXmcEy4dQ9smsP8ksL4 , w niej po zalogowaniu można na E5573 wymusić konkretne pasmo LTE, sprawdzić eNB, CID i parametry sygnału i na kazdym zrobić speedtest. UL się nie agreguje a w Play najlepszy jest na LTE2600 bo ma 20MHz szerokości ale najmniejszy zasięg. Taka jest kolej rzeczy, po testach wybór routera i ewentualnie zewnętrznej anteny a potem kamera i tak jak piszę jak ma być stabilnie i niezawodnie to polaczona kablem po LAN do routera no i mieś podglad p2p przez chmurę producenta. Pierdoły o wyższośći WiFi 2,4GHz nad 5GHz czy odwrotnie proponuję sobie darować  Póki co wartości jak widać poniżej - najpierw LTE800 i LTE900, mierzone wewnątrz, w miejscu gdzie miałby stać router - mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem (chyba, że mam podjechać do BTSa)

  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  Poniżej LTE1800
  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  LTE2100
  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  LTE2600
  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  Jak widać ewidentnie najlepszy Upload jest przy LTE800, zaś Download przy LTE2600

  Coś muszę jeszcze zrobić, żeby pojawiły się w pomiarach pozostałe dane?

  A teraz aplikacja na komputerze - niestety się to nie łączy za bardzo

  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  I najciekawsze - wyszedłem z budynku i wyszło:
  Prosty router do jednej kamery w rzadko odwiedzanym miejscu

  I uspokajam, kamera na WiFi była tylko wstępnym pomysłem, jednak sam widzę, że przez kabel jest o wiele stabilniej - tylko czy 6-7Mb/s wysyłania w najlepszym wypadku wystarczy do obsługi powiedzmy kamery FullHD (samo HD niestety to za mało jak na moje oko - sprawdzałem) nagrywającej w max 30fps?
 • #24
  matek451
  Level 43  
  Niestety ale FW które masz na E5573 nie pokazuje danych BTS-a ani parametrów sygnału ale to zapewne ten z elewatora ale wczesniejsze pomiary na teleonie pokazały ze na pasmach pojemnościowych LTE są słabe a na LTE2600 , nic dziwnego ze UL na nich niski bo on maleje szczególnie przy takim sygnale, najszysze jest LTE2600, wyższy UL na LTE800 to skutek najlepszego sygnału ale to pamo ma tylko 5MHz szerokości więc maksymalny UL to 12,5Mb/s widac też ze pasmo się przytyka. jesli chcesz mieć wysoki stabilny UL to skorzystaj z LTE2600 i zobacz jak to pasmo działa na zewnątrz. Sam widzisz jak ewoluuje twój temat i że wcalle nie Wifi gra tu główną rolę co niektórzy próbowali sugerować i walczyli o nie do końca. Do 30fps w FHD 1080P około 8Mb/s wystarczy.
 • #25
  td-c
  Level 19  
  Zmień w ogóle sieć. Play i internet to porażka. (Miałem sporo do czynienia z internetem Play w różnych miejscach. Na 10 miejsc w dwóch dobrze chodził. Tak naprawdę to spróbuj Plusa, lub t-mobile czy Orange. Wybierz taką sieć jaka będzie najlepsza. Ustaw router tak aby tylko wybierał LTE. Jeszcze raz ci napisze kamera na wifi 2,4GHz to pomyłka. Użyj kabla.
 • #26
  matek451
  Level 43  
  Oczywiście nie bierz takich pseudo porad pod uwagę, opinia na temat Play kogoś kto nie ma żadnej wiedzy o internecie mobilnym, operatorach, sprzęcie nie ma żadnego znaczenia. Głupawa porada typu ustaw tylko LTE jest po prostu żałosna bo ty nie tylko potrafisz ustawić samo LTE ale sprawdziłeś w tej lokalizacji wszystkie pasma LTE dostępne na BTS- ie Play Łuków-Zbozowa 2 korzystajac z E5573. Pasma pojemnościowe LTE mimo słabych parametrów sygnału wewnątrz działaja bardzo dobrze a zasięgowe LTE800 prawidłowo ale to pasmo w Play majace tylko 5MHz z założenia jest wolne. Nie ma zadnej potrzeby aby zmieniać sieć, wystarczy zakup porzadnego routera stacjonarnego z LTE-A i do niego ewentualnie anteny na 1800-2600MHZ aby uzyskać bardzo dobre prędkości na DL i UL, oczywiście po odpowiedniej konfiguracji routera. Polecanie innego operatora bez jakiejkolwiek znajomości ich infrastruktury i bez testów jest dla ciebie szkodliwe. Play na Zbozowej posiada do dyspozycji 50MHz pasma, dla porównania Plus ma tam 25MHz w agregacji LTE1800+900( 20+5=25MHz) z kolei najblizsza stacja NetWorks jest dalej bo na Wojska Polskiego 61 i na niej ORANGE i T-mobile posiadają kazdy po 30MHz pasma w agregacji LTE2100+1800+800, kazde z pasm LTE dziala u nich na 10MHz. Jak widać Play dysponuje 2x większa pojemnością sieci niz PLUS a od operatorów z NetWorks ma o 20MHz większa pojemność i stację o 500m blizej. To radio więc cudow nie ma, liczą się fakty a nie mrzonki kogoś kto nie wie o czym pisze. Najblizsze stacje z FDD LTE2600 PLUSA( działa na 20MHz pasma) i agregacją 3 CC CA B7+B3+B8 sa na Łmecie, kominie PEC-Świderskiego i Sadzie Rejonowym. Z kolei Orange i T-mobile stacje z LTE2600( na 15MHz) i agregacji 4CC CA są na Ł-mecie,, Zdanowskiego 4, Rogalińskiego 3. Ta na Zdanowskiego 4 ma z kolei agregacje 3 pasm bo brak na niej LTE800. Wszystkie sa dużo dalej niz stacja Play.
 • #27
  td-c
  Level 19  
  matek451 wrote:
  Oczywiście nie bierz takich pseudo porad pod uwagę, opinia na temat Play kogoś kto nie ma żadnej wiedzy o internecie mobilnym, operatorach, sprzęcie nie ma żadnego znaczenia. Głupawa porada typu ustaw tylko LTE jest po prostu żałosna bo ty nie tylko potrafisz ustawić samo LTE ale sprawdziłeś w tej lokalizacji wszystkie pasma LTE dostępne na BTS- ie Play Łuków-Zbozowa 2 korzystajac z E5573. Pasma pojemnościowe LTE mimo słabych parametrów sygnału wewnątrz działaja bardzo dobrze a zasięgowe LTE800 prawidłowo ale to pasmo w Play majace tylko 5MHz z założenia jest wolne. Nie ma zadnej potrzeby aby zmieniać sieć, wystarczy zakup porzadnego routera stacjonarnego z LTE-A i do niego ewentualnie anteny na 1800-2600MHZ aby uzyskać bardzo dobre prędkości na DL i UL, oczywiście po odpowiedniej konfiguracji routera. Polecanie innego operatora bez jakiejkolwiek znajomości ich infrastruktury i bez testów jest dla ciebie szkodliwe. Play na Zbozowej posiada do dyspozycji 50MHz pasma, dla porównania Plus ma tam 25MHz w agregacji LTE1800+900( 20+5=25MHz) z kolei najblizsza stacja NetWorks jest dalej bo na Wojska Polskiego 61 i na niej ORANGE i T-mobile posiadają kazdy po 30MHz pasma w agregacji LTE2100+1800+800, kazde z pasm LTE dziala u nich na 10MHz. Jak widać Play dysponuje 2x większa pojemnością sieci niz PLUS a od operatorów z NetWorks ma o 20MHz większa pojemność i stację o 500m blizej. To radio więc cudow nie ma, liczą się fakty a nie mrzonki kogoś kto nie wie o czym pisze. Najblizsze stacje z FDD LTE2600 PLUSA( działa na 20MHz pasma) i agregacją 3 CC CA B7+B3+B8 sa na Łmecie, kominie PEC-Świderskiego i Sadzie Rejonowym. Z kolei Orange i T-mobile stacje z LTE2600( na 15MHz) i agregacji 4CC CA są na Ł-mecie,, Zdanowskiego 4, Rogalińskiego 3. Ta na Zdanowskiego 4 ma z kolei agregacje 3 pasm bo brak na niej LTE800. Wszystkie sa dużo dalej niz stacja Play.

  Wyluzuj. Te dane biorę z doświadczenia. 10 lat łaziłem po domach i naprawiałem komputery. Z Play miałem bardzo dużo wspólnego, jak z orange, plus, czy orange. Modemów w ręku miałem pełno tych jako router i na USB. To że dwa lata nie chodzę po ludziach nie oznacza,że nie pamiętam problemy i jak je rozwiązywałem. Co do ustawienia w router tylko LTE to bardzo dobra opcja, testowana prze zemnie i często
  dobrym wyjściem gdy np: LTE ma 1-2 kreski. Router lub modem mimo nie zmieniania położenia potrafił przeskoczyć na 3G. Z twojego opisu
  widzę, że masz sporą wiedzę. Ale ja z z doświadczenia wiem, że wystarczy modem(router) nawet przesunął kilka cm aby lepszy był zasięg. Takie przypadki też miałem. Klientów miałem w Warszawie i część koło Warszawy, także nie wiem jak Play działa gdzie indziej, ale w Warszawie to porażka, chociaż miałem klienta na Okęciu i Play śmagał jak cholera. Ale Np: Na Targówku , niedaleko Ząbek LTE Play działa jak ślimak, ledwo strony chodzą. Jestem świadomy, że w każdej lokalizacji będzie inaczej ale Play był najbardziej nie stabilny jeśli chodzi o transfer. Bo np: Orange czy T-mobile na LTE wszędzie działał podobnie te 17-23Mb/s można było wyciągnąć. Plus najlepiej wypada. Na Targówku miałem klienta co wyciągnął 134MB/s. Chociaż teraz może był lepiej.
 • #28
  raf88
  Level 8  
  Ostatni pomiar był właśnie na zewnątrz przy LTE2600 - od razu UL wskoczył na ponad 20Mb/s, także gdybym 'mieszkał' w tamtym miejscu, postawiłbym dobry router jak najbliżej miejsca z dobrymi osiągami, inwestowałbym w anteny itd.
  Firmware'u nie mogłem zaktualizować - albo nie chciało się pobrać, albo nie znajdowało nowszej wersji, w internecie też nie znalazłem nowszego niż mam.

  I też od dawna zauważyłem, że wystarczy czasem przenieść router/modem kilka centymetrów dalej i jest lepiej/gorzej.
  Co do ew. zmiany sieci - byłem już kiedyś w Orange (zasięg 'rozmów' ma na pewno lepszy), do Playa przeszedłem tylko ze względu cen - dziś płacę 61zł brutto za 3 numery: 2 z nielimitowanymi rozmowami/smsami i 10GB internetu + 1 karta internetowa 100GB, ponoć od dawna nie ma takiej oferty, jest z 2014 czy 2016 - a więc chcę po prostu wykorzystać tę trzecią, internetową, kartę :)

  Idąc dalej - jak wspomniałem, jakość video kamery Imou Ranger Pro mnie zadowala, ale ma płatną chmurę - dla porównania tańsza XIAOMI (Imilab?) Mijia CMSXJ16A 1080P ma ją bezpłatną (działa 7 dni wstecz - wspominam akurat o niej, bo na serwisie aukcyjnym sortowałem po ilości zakupów i była w czołówce), choć jej jeszcze na oczy nie widziałem - jest sens w ogóle przy takim transferze myśleć o chmurze? Nie ukrywam, że docelowo ta opcja byłaby dla mnie najlepsza.

  matek, zanim przesłałem pomiary, wspomniałeś o routerze ZTE MF286 - to ciągle może być dla mnie dobry trop czy poszerzyć opcje o inne modele? Anteny wchodziłyby w grę gdybym chciał cokolwiek tam 'montować', jednak to miejsce może się fizycznie często i w niedługim czasie zmieniać, więc jedyne biorą tam pod uwagę 'na stałe' to połączenie kablem między routerem a kamerą.
 • #29
  td-c
  Level 19  
  raf88 wrote:
  Ostatni pomiar był właśnie na zewnątrz przy LTE2600 - od razu UL wskoczył na ponad 20Mb/s, także gdybym 'mieszkał' w tamtym miejscu, postawiłbym dobry router jak najbliżej miejsca z dobrymi osiągami, inwestowałbym w anteny itd.
  Firmware'u nie mogłem zaktualizować - albo nie chciało się pobrać, albo nie znajdowało nowszej wersji, w internecie też nie znalazłem nowszego niż mam.

  I też od dawna zauważyłem, że wystarczy czasem przenieść router/modem kilka centymetrów dalej i jest lepiej/gorzej.
  Co do ew. zmiany sieci - byłem już kiedyś w Orange (zasięg 'rozmów' ma na pewno lepszy), do Playa przeszedłem tylko ze względu cen - dziś płacę 61zł brutto za 3 numery: 2 z nielimitowanymi rozmowami/smsami i 10GB internetu + 1 karta internetowa 100GB, ponoć od dawna nie ma takiej oferty, jest z 2014 czy 2016 - a więc chcę po prostu wykorzystać tę trzecią, internetową, kartę :)

  Idąc dalej - jak wspomniałem, jakość video kamery Imou Ranger Pro mnie zadowala, ale ma płatną chmurę - dla porównania tańsza XIAOMI (Imilab?) Mijia CMSXJ16A 1080P ma ją bezpłatną (działa 7 dni wstecz - wspominam akurat o niej, bo na serwisie aukcyjnym sortowałem po ilości zakupów i była w czołówce), choć jej jeszcze na oczy nie widziałem - jest sens w ogóle przy takim transferze myśleć o chmurze? Nie ukrywam, że docelowo ta opcja byłaby dla mnie najlepsza.

  matek, zanim przesłałem pomiary, wspomniałeś o routerze ZTE MF286 - to ciągle może być dla mnie dobry trop czy poszerzyć opcje o inne modele? Anteny wchodziłyby w grę gdybym chciał cokolwiek tam 'montować', jednak to miejsce może się fizycznie często i w niedługim czasie zmieniać, więc jedyne biorą tam pod uwagę 'na stałe' to połączenie kablem między routerem a kamerą.

  Daj sobie spokój z router ZTE. To syf. Stawiaj na Huawei. Co do zasięgu jeśli nadajnik jest daleko to trzeba rozpatrzyć jeszcze jeden czynnik. Latem drzewa mogą zakłócić sygnał, więc jeśli teraz masz dobry zasięg to za kilka miesięcy może być gorzej. Bardzo dużo zależy od zarejestrowanych użytkowników w danej stacji. Także np o 2 w nocy możesz mieć szybki Internet a o 17:00 zdecydowanie wolniejszy. Na ogół z takimi radiowymi połączeniami jest sporo czynników na które nie mamy wpływu. Jeśli chodzi o chmurę to musisz wypróbować, która ci będzie pasować.
 • #30
  matek451
  Level 43  
  MF286 to najtasza opcja na Router z agregacją 2 pasm LTE, postawisz w miejscu gdzie uzyskasz najlepsze parametry sygnału i prędkości, pasmo na nim wybiera się bezpośredni w panelu zarzadzania routerem więc nie potrzeba żadnych dodatkowych aplikacji, przy 800m od BTS-a Play powinieneś nawet wewnatrz na parapecie uzyskać zadowalające parametry sygnału na 1800/2100/2600MHz i nie inwestować w antenę zewnętrzna. Kamera bez p2p i chmury w Play nie zadziała bo Play blokuje ruch inicjowany z zewnatrz. Mam prośbę nie czytaj i nie bierz na powaznie tego gościa powyzej, bo on tylko wprowadza cię w błąd. Nie posiada nawet minimalnej wiedzy na temat internetu mobilnego, LTE, sprzetu itd.
  Nie zna lokalizacji stacji bazowych operatorów, pasm na nich, nie ma pojęcia o wspólczesnym sprzęcie do LTE, nie korzysta z niego co wiecej nie widzial na oczy, żyje jakąś przeszłością na dodatek skrzywionym obrazem, zatrzymał się 10 lat temu. Jego posty nic nie wnoszą a co gorsza tylko zaciemniają ci obraz. Podstawa kwestia to uruchomić tam dostęp do internetu w Play na routerze LTE z LAN , wybrać optymalne pasmo z najwyzszym UL i dopiero myśleć o kamerze, dostęp przez chmurę nie musi być od razu z zapisem w niej obrazu, wystarczy tylko taki z podgladem p2p przez aplikację na Android czy Windows. Jesli chcesz rekjestrować obraz to lokalnie musisz kamere podłaczyć pod rejestrator z dyskiem a podglad masz wtedy przez rejestrator i aplikacje do niego, sa tez kamery ze slotem na kartę pamięci.