Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Bluetooth do kabiny prysznicowej

komiro 29 Mar 2020 20:00 2970 19
 • #1
  komiro
  Level 9  
  Mam pytanie: posiadam kabinę prysznicową Nowoterm Kerra twin.Kabina posiada głośnik, mikrofon i wyjście telefoniczne. bodajże rj11.
  Chciałbym podłączyć bluetooth do tego wyjścia by odbierać rozmowy tel. ze smartfona.Czy jest to możliwe? Jaki adapter zastosować i jakie urządzenie Bluetooth?Będę b. wdzięczny za podpowiedź.
 • #2
  aaanteka
  Level 41  
  komiro wrote:
  Kabina posiada głośnik, mikrofon i wyjście telef. bodajże rj11.

  Jeżeli nie posiadasz instrukcji ze schematem podłączeń, to musisz przeanalizować jak jest wykonana instalacja( które przewody są podłączone do głośnika, mikrofonu i na których zaciskach są one wyprowadzone. Należy również określić parametry głośnika i mikrofonu( impedancja i moc głośnika oraz rodzaj mikrofonu-prawdopodobnie elektretowy).
  Następnie zakupić nawet prosty moduł głośnomówiący do samochodu i w miejsce oryginalnego głośnika i mikrofonu podpiąć te posiadane. Nie zbędny będzie również zasilacz 12V.
  Oczywiście musi on być z odpowiednimi certyfikatami i tak jak cały zestaw powinien być zinstalowany poza pomieszczeniem łazienki-umywalni. Bezpiecznym rozwiązaniem wydaje się zestaw z zasilaniem akumulatorowym okresowo doładowywanym w czasie nie korzystania z zestawu i łazieki.
  Z racji wymaganego poziomu głośności oraz parametrów głośnika wydaje się koniecznym zastosowanie dodatkowego wzmacniacza akustycznego pozwalającego uzyskać optymalny zakres głośności dla poszczególnych użytkowników( najlepiej z wyprowadzonym panelem regulacji w takim przypadku).
 • #3
  komiro
  Level 9  
  Dzięki za odpowiedź.
  Jak rozumiem nie ma możliwości bezpośredniego podłączenia bluetooth do wyjścia z kabiny poprzez wtyk RJ11. Trzeba grzebać się w elektronice kabiny /jest na gwarancji-więc odpada ten sposób/.
  Czy dobrze rozumiem?
 • #4
  aaanteka
  Level 41  
  komiro wrote:
  Trzeba grzebać się w elektronice kabiny /jest na gwarancji-więc odpada ten sposób/.

  To nie rozumiem gdzie masz w takim razie instrukcję obsługi? Na początek z nowym produktem to podstawa. Producent pewnie przewidział jakiś produkt dedykowany i zamieścił pełne wyjaśnienie jak skorzystać z dodatkowej opcji.
 • #5
  sosarek

  Level 43  
  Jest to niej jakaś instrukcja podłączenia zewnętrznych urządzeń? Jeśli tak, zamieść ją.
 • #6
  komiro
  Level 9  
  Pisałem też do serwisu producenta i odpisali że nic im nie wiadomo o sposobie podł. tel. poprzez bluetooth.
  W instrukcji nic nie ma na ten temat.Zamieszczam instrukcję montażu i obsługi.
 • #7
  aaanteka
  Level 41  
  To się pytam w takim razie:
  - kto jak nie producent ma wiedzieć co i jak zostało wyprodukowane?
  W takim razie jedyną możliwą opcją podłączenia tego jest rozkręcenie i dokonanie niezbędnego pomiaru oprzewodowania. Pewnie rozkręcenie głośnika nie stanowi o utracie gwarancji na kabinę. Należy też w takiej kwestii przycisnąć sprzedawcę -dystrybutora, bo co to znaczy że nie wiedzą jak skorzystać z funkcji produktu sprzedanego przez nich.
 • #8
  komiro
  Level 9  
  To jest odpowiedź mejlowa serwisu producenta: Dzień dobry,

  Przykro mi ale nie wiem aby można było połączyć jakimś adapterem panel sterujący od kabiny Twin z telefonem komórkowym za pomocą funkcji bluetooth.

  Z poważaniem
  Paweł Błażejewski  Novoterm Sp. z o.o.
  ul. Zimowa 6
  70-807 Szczecin
  Polska / Poland
  tel. +48 91 432 93 44
  fax +48 91 485 36 31

  NIP PL8521025136
  KRS 0000067373 Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum
  w Szczecinie, XIII Wydział Gospodarczy
  Krajowego Rejestru Sądowego
  Kapitał zakładowy: 127 000 zł  novoterm.pl
  Kabinę kupiłem w Leroy merlin.Złożenie raklamacji raczej chyba nie ma sensu, bo widziały gały co brały.Kupiłeś kabinę z info o możliwości podł. tel. to kupiłeś-nie ważne dla producenta jakiego telefonu.W instr. obsługi załączonej do kabiny nie ma żadnej wzmianki jakie poł. tel. jest możliwe z kabiną.Ściągnąłem potem z int. chyba z 5 instrukcji obsł. tej kabiny i w jednej z nich /zamieszczonej na forum/ jest obrazek podł. tel.-tel. stacjonarny typu z ubiegłego wieku z tarczą wybierania numerów /instrukcje teraz są przedziwne-obrazkowe/.
  Ciąganie się ze sprzedawcą i producentem to szkoda zdrowia!
  Sądziłem że można szybko i łatwo do tego wyjścia RJ11 podłączyć bluetooth. Przepraszam, ale jestem niezbyt mocny w tym temacie, stąd moje zapytanie o pomoc na Elektrodzie.
 • #9
  aaanteka
  Level 41  
  komiro wrote:
  Kabinę kupiłem w Leroy merlin.Złożenie raklamacji raczej chyba nie ma sensu, bo widziały gały co brały.

  To nie sprzedawca bazarowy i raczej respektuje wszystkie warunki gwarancji i prawa konsumenta.
  W przeciwnym wypadku istnieje tylko opcja z postu#2.
  Można zakładać, że jest to wyprowadzone na RJ-11 według standardu telefonicznej słuchawki aparatu stacjonarnego lub zestawów PTT.
  Bluetooth do kabiny prysznicowej Bluetooth do kabiny prysznicowej

  Czy taki masz wtyk :

  Bluetooth do kabiny prysznicowej
  Bluetooth do kabiny prysznicowej Bluetooth do kabiny prysznicowej Bluetooth do kabiny prysznicowej

  Posiadasz miernik oraz umiesz się min posługiwać?
 • #11
  aaanteka
  Level 41  
  Jak wtyczka wygląda od strony zabezpieczenia to wiemy:). Ale ile ma wyprowadzeń , to już z twoich fotografii trudno się dowiedzieć. Można się wpatrywać i przypuszczać,że są tylko dwa przewody środkowe zaciśnięte.
  Kabina na pewno ma głośniki oraz mikrofon?
 • #12
  komiro
  Level 9  
  Raczej 2 środkowe zaciśnięte i oznaczone czerwony i zielony.Kabina ma głośnik bo radio gra.Czy ma mikrofon? W instrukcji piszą że ma.Na panelu sterowania kabiny jest przycisk dotykowy przełączania radia na tel.
 • #13
  aaanteka
  Level 41  
  Trzeba wszystko rozkręcić i sprawdzić jak jest podłączone. W opisanym teraz przez ciebie działaniu wynikałoby, że gdzieś musi być jeszcze jeden przewód do podłączenia sygnału do głośnika "z telefonu", a prezentowane złącze rj11/2 jest do mikrofonu elektretowego wymagającego zasilania na przewodzie wspólnym. Zgaduję oczywiście, czerwony to zasilanie " +" i sygnał , a zielony masa.
  A radio o którym nie wspominałeś jest firmowo montowane, czy też jakieś dowolne podłączone do instalacji?

  Idea podłączenia mikrofonu elektretowego na instalacji dwuprzewodowej
  z zasilaniem i sygnałem na przewodzie
  ( sygnał od zasilania rozdziela kondensator):Bluetooth do kabiny prysznicowej

  (trochę inne złącze).
 • #14
  komiro
  Level 9  
  Radio jest firmowo montowane i działa bez kłopotów.
 • #15
  aaanteka
  Level 41  
  Tak więc jak wyżej ,skoro jest przełącznik radio telefon musi być drugi przewód do głośnika. Chyba że nie ma mikrofonu tylko podłączenie jak w dawnych instalacjach głośnika do telefonu przez dodatkowy wzmacniacz(PA).Mikrofon był wykorzystywany ten z telefonu. Może również być tak, że ten przewód to wejście wysokosygnałowe na wzmacniacz radia. Trzeba sprawdzić czy przy ustawieniu "telefon" podawanie sygnału coś powoduje na wyjściu(może być brum z palca i wkrętaka).
  Do radia i przełącznika również nie ma instrukcji? Dziwne kupowanie bez zaznajomienia się z instrukcją i specyfikacją. Pieniądze wydane bez sensu na dodatkowe gadżety.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Z drugiej strony kto odbiera i rozmawia przez telefon w trakcie kąpieli pod prysznicem?
 • #16
  komiro
  Level 9  
  Instrukcję pdf zamieściłem na forum kilka postów wyżej.Jak się kupuje produkt to raczej z instrukcją i po rozpakowaniu się ją czyta.Chyba rzadko jest w praktyce szukanie instrukcji przed kupieniem towaru, roztrząsanie wszelkich technicznych zawiłości i potem kupowanie.
  Tel. w kabinie może być przydatny np. w sytuacji gdy ktoś z domowników bierze prysznic i jest jakaś cisza- nie wiadomo czy odpoczywa czy zasłabł.Niby można wejść przez drzwi i sprawdzić co się dzieje-jeśli nie są zablokowane. Jakoś niezręcznie wchodzić przez drzwi na chama! no chyba że biorącemu prysznic nie przeszkadza obserwowanie go przez domowników.Może skoro jest taka technologia to lepiej zadzwonić i spytać czy wszystko w porządku?

  To jest taka moja życiowa fanaberia
 • #17
  komiro
  Level 9  
  Chciałbym tylko odpowiedzieć dla aaanteka
  Kabinę prysznicową nie kupiłem ze względu na gadżety./bezrozumnie i bez zastanowienia i rozważenia/!
  Tym nie mniej dziękuję za porady-muszę poszukać jednak gdzieś "złotej rączki".
  Pozdrawiam i dziękuję za porady.
 • #18
  aaanteka
  Level 41  
  komiro wrote:
  Tel. w kabinie może być przydatny np. w sytuacji gdy ktoś z domowników bierze prysznic i jest jakaś cisza- nie wiadomo czy odpoczywa czy zasłabł.Niby można wejść przez drzwi i sprawdzić co się dzieje-jeśli nie są zablokowane. Jakoś niezręcznie wchodzić przez drzwi na chama!

  A może wystarczy zapukać i się spytać? Rozsądek też nakazuje takie proste normalne, ludzkie rozwiazanie:). Podejrzewam, że są i tacy co bez telefonu z dedykowaną aplikacją nie potrafią skorzystać z muszli klozetowej i użyć odpowiedniej porcji papieru toaletowego. Są już przecież spotykane w toaletach publicznych lustra wymagające telefonu z aplikacją aby można się w nich przejrzeć (w rzeczywistości ekrany LCD z kamerą nachalnie wciskające reklamę ).
  komiro wrote:
  To jest taka moja życiowa fanaberia

  Za którą raz zapłaciłeś i obecnie musisz to zrobić poraz drugi.
  komiro wrote:
  Kabinę prysznicową nie kupiłem ze względu na gadżety./bezrozumnie i bez zastanowienia i rozważenia/!

  Ale z pewnością za nie dodatkowo zapłaciłeś, skoro są ci obecnie niezbędne.
 • #19
  komiro
  Level 9  
  Ale to są moje pieniądze i moja sprawa na co wydaję i ile i chyba nikomu nic do tego.
  Nie chcesz pomóc, nie potrafisz to nie pisz, a umoralnianie jak kupować i co, jak i kiedy czytać instrukcje, czy w końcu jak wydawać swoje pieniądze to chyba nie na tym forum.Pomyliłeś adresy.
  Zwróciłem się na tym forum z zapytaniem technicznym i takiej odpowiedzi oczekiwałem bo chyba takim problemom to forum służy pomocą, a nie pouczaniem pytającego jak i po co, na co wydawać ma swoje pieniądze.
  Dyskusja bezsensowna i niepotrzebna z Tobą.Z Twojej strony już niczego nie oczekuję, a najmniej Twoich moralnych, życiowych porad.Nie zamykam tematu-może ktoś jeszcze odpowie merytorycznie na temat, a jeśli nie to trudno.


  Moderated By retrofood:

  Zwróciłeś się na forum z zapytaniem, to nie stawiaj żądań. Bo jak na razie sam się nikomu nie napomagałeś.

 • #20
  aaanteka
  Level 41  
  komiro wrote:
  Nie chcesz pomóc, nie potrafisz to nie pisz, a umoralnianie jak kupować i co, jak i kiedy czytać instrukcje, czy w końcu jak wydawać swoje pieniądze to chyba nie na tym forum.Pomyliłeś adresy.

  Kolego trochę grzeczniej, dostałeś wyczerpującą odpowiedź na samym wstępie w poście#2 !
  Problem leży w twoim kompletnym braku wiedzy i stawianiu jako argumentu gwarancji. Z pretensjami co najwyżej możesz się zwrócić do producenta.
  komiro wrote:
  Zwróciłem się na tym forum z zapytaniem technicznym i takiej odpowiedzi oczekiwałem bo chyba takim problemom to forum służy pomocą, a nie pouczaniem pytającego jak i po co, na co wydawać ma swoje pieniądze.

  Na forum obowiązuje regulamin i pewne zasady korzystania z niego do których się nie stosujesz. Zapytałeś i dostałeś odpowiedź zgodną z rzeczywistością , a obecnie uświadomiony brylujesz niegrzecznością i udajesz nie wiadomo kogo.