Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do bloku Konin

29 Mar 2020 20:58 345 23
  • Poziom 5  
    Witam serdecznie.
    Chce aktywować telewizję naziemna Dvb-t
    Aktualnie korzystam z oferty firmy multimedia.
    Jaka antenę najlepiej zamontować do bloku, 2gie piętro, niestety droga do nadajnika w lini prostej jakieś 20km, aczkolwiek gęsta zabudowa, okna niestety są tak że nadajnik był by z tyłu anteny,
    Nie mam możliwości montażu anteny na zewnątrz tak aby była frontem w lini prostej do nadajnika, sprawdzałem anteny pokojowe typu thomson i lewo zbiera 10 kanałów, kupiłem antenę dookólną aczkolwiek ta łapie sygnał lecz przerywa traci jakość :-( łapie wszystkie kanały mux 3 mux 2 mux1, ale zasięg i jakość skacze od 100 do 0 i nie da się normalnie oglądać.
    Jaka antenę byście polecali? Raczej zewnętrzna
    Choć pokojowe też mile widziane :-)
    Plus jaki kabel do tego najlepszy aby jak najmniej było straty :-)
    Mapa w obrazku Jaka antena do bloku Konin Jaka antena do bloku Konin
  • Poziom 5  
    Ogólnie może być i zewnętrzna, byle by nie zbyt duża bo administracja bloku nie wyraża zgody na montaż czegokolwiek na ścianie bloku....
    A antena szerokokątna? Bo kierunkowa odpada bo na kierunek Kalisz (chełmce) mail bym ok 60/65km a Konin(żółwieniec) max 20km tylko nadajnik przez kilka ścian.
  • Poziom 22  
    a czy antena zewnętrzna będzie widziała w teorii nadajnik czy jest po przeciwnej stronie budynku? Jeśli nie to mała antena nic wielkiego nie zdziała. Ale powinna być i tak nieco lepsza niż pokojowa
  • Specjalista Sieci, Internet
    W blokowisku możliwe są odbiory z odbić.

Wystaw za okno na próbę tę antenę co masz i zobacz na ile odbiór się poprawi. Wstępny pogląd na sprawę powinieneś w ten sposób mieć.

Mała antena za okno - biquad, activia Telmoru.
  • Poziom 5  
    Na szybko mniej więcej układ bloku
    K-klatka
    S-sąsiad
    MD-moj dom
    N nadajnik
    I te kwadraciki na md to niby okna więc nadajnik jest jak by od dupy strony, i nie mam możliwości żeby antenę zrobić na ścianie od strony N-nadajnika

Jaka antena do bloku Konin

Dodano po 3 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    W blokowisku możliwe są odbiory z odbić.

Wystaw za okno na próbę tę antenę co masz i zobacz na ile odbiór się poprawi. Wstępny pogląd na sprawę powinieneś w ten sposób mieć.

Mała antena za okno - biquad, activia Telmoru.

Antena jest za oknem, zrobiłem stelaż z magnesu od anteny CB radia i rurki PCV antena niby kanały z mux1, 2,3 zbiera na 100% zasięg i jakość ale działa to max 2 min spada kompletnie do 0 po jakiś 10s odzyskuje 100% o lata między 100 a 50% i jebs do 0, także zbytnio nie da się oglądać bo co kilka min program się zacina
    PS antena jest taka https://allegro.pl/oferta/antena-dvb-t-dookol...5242?utm_medium=app_share&utm_source=facebook
  • Poziom 22  
    A czy kabelki dobrze się trzymają? Jest ona 100% sprawna? Zasięg albo jest albo go nie ma a jak faluje tak bardzo to coś jest nie tak. Może wiatr nią rusza
  • Poziom 5  
    Piter3040 napisał:
    A czy kabelki dobrze się trzymają? Jest ona 100% sprawna? Zasięg albo jest albo go nie ma a jak faluje tak bardzo to coś jest nie tak. Może nie trzymasz jej precyzyjnie bo rozumiem ze w ręku ją trzymałeś

Kable myślę że są ok zrobione na te hmm skrętki co się wkręca na kabel nie wiem jak to dokładnie się nazywa :-)
    Antena w sumie nowa pierwszy raz zamontowana, antena najpierw przykręcona do parapetu, a na dzień dzisiejszy jest na stelażu z magnesu od anteny CB i rurki pcv wysokiej na ok 70cm, więc tylko wiatr nią rusza, dlatego też mnie dziwi aż taki spadek zasięgu że skacze od 100 do 0, co prawda kable są łączone od tv idzie jednolity jest łączka i idzie do anteny kabel około 3 max 4 metrów, aczkolwiek najtańszy antenowy
  • Poziom 22  
    No ale wiatr nią rusza? Jeśli tak to musi być zamontowana na stałe. Jeśli się rusza to normalne że gubi sygnał
  • Poziom 5  
    Wiatr nią rusza ale falowanie anteny nie jest aż tak duże bo dość stabilnie magnes trzyma jak i rurka pcv i przykręcone do niej sztywno, na wsi w rodzinnym domu zwykła drucianka bardziej lata a ściąga z Kalisza z odległości 45km tyle że przestrzeń jest praktycznie bez zabudowy

Dodano po 2 [minuty]:

Piter3040 napisał:
    No ale wiatr nią rusza? Jeśli tak to musi być zamontowana na stałe. Jeśli się rusza to normalne że gubi sygnał

Jak była na stałe na parapecie przykręcona to był niestety ten sam problem, a wczoraj akurat w Koninie wiatru nie było a efekt był nawet gorszy niż na tym ala stelażu.
    Dlatego szukam alternatywy może ta antena z linku co dałem jest denna, a czasy nie pozwalają na zakup z 4 anten aby każda sprawdzić hehe
  • Poziom 22  
    O ile antena jest na pewno sprawna, bo wygląda na solidną, to znaczy ze sygnał jest bardzo słabiutki. Drobne zakłócenie i gubi sygnał. Zmiana na inną raczej nic nie zmieni.
    W blokowisku, zwłaszcza przy odbiciach, duże falowanie sygnału może być sprawą naturalną niestety. Możliwe, że do tego dokłada się sama antena ze wzmacniaczem - w tej masz najgorszą możliwą kombinację - minimalny zysk z dipola i max wzmocnienia ze wzmacniacza. o nazywa... ;) Możliwe, że przesterowujesz sygnał, dopełniając nieszczęścia swojej lokalizacji.

Ta antena ma jakąś regulację wzmocnienia?

Masz podgląd na odbiorniku tylko na jakość sygnału, czy i na moc też? Jeśli ma poziom sygnału też, to jakie poziomy pokazuje na poszczególnych mux-ach?

matheoo napisał:
    Kable myślę że są ok zrobione na te hmm skrętki co się wkręca na kabel nie wiem jak to dokładnie się nazywa
    Złącza F się to nazywa, jeśli myślimy o tym samym --> https://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrecane_7_2_mm_100szt__E8008.htm
  • Poziom 5  
    Stelaż wygląda tak jutro najwyżej wstawię zdjęcie jak antena zamontowana jest Jaka antena do bloku Konin

Dodano po 7 [minuty]:

_cheetah_ napisał:
    W blokowisku, zwłaszcza przy odbiciach, duże falowanie sygnału może być sprawą naturalną niestety. Możliwe, że do tego dokłada się sama antena ze wzmacniaczem - w tej masz najgorszą możliwą kombinację - minimalny zysk z dipola i max wzmocnienia ze wzmacniacza. o nazywa... ;) Możliwe, że przesterowujesz sygnał, dopełniając nieszczęścia swojej lokalizacji.
    Tak o tym samym złącza F :-)
    Ta antena ma jakąś regulację wzmocnienia?

Masz podgląd na odbiorniku tylko na jakość sygnału, czy i na moc też? Jeśli ma poziom sygnału też, to jakie poziomy pokazuje na poszczególnych mux-ach?

matheoo napisał:
    Kable myślę że są ok zrobione na te hmm skrętki co się wkręca na kabel nie wiem jak to dokładnie się nazywa
    Złącza F się to nazywa, jeśli myślimy o tym samym --> https://www.dipol.com.pl/zlacze_f_nakrecane_7_2_mm_100szt__E8008.htm

Antena nic nie ma do regulacji,
    W tv tylko takie coś jak na fotce (fotka z anteny druciak jakas kierunkowa aktualnie ze wsiu brak zabudowy w promieniu 500m)
    Jak to co na fotce to na mux 1,2,3 pokazuje niby 100% ale skacze tak jak pisałem potrafi trzymac kilka min np 5min 100% a później czmyk 0% minie z 10sekund i znów 100% jest. Jaka antena do bloku Konin
  • Poziom 22  
    Nie jestem przekonany czy antena jest 100% sprawna. Na innej może spróbować? Może jakiś sąsiad ma coś pożyczyć..
  • Poziom 5  
    Piter3040 napisał:
    Nie jestem przekonany czy antena jest 100% sprawna. Na innej może spróbować? Może jakiś sąsiad ma coś pożyczyć..
    niestety u sąsiadów anten widzę brak raczej lecą na multimediach, jeden sąsiad ma ale cyfrowy Polsat :-/
    Jedynie kupno innej anteny, ale jaka dookólna czy spróbować szerokokątną hmm?
  • Poziom 22  
    Moja rada jest taka, należy iść do Castoramy i jak nie będzie działać to można tam bez problemu zwrócić. Nie umiem odpowiedzieć ci jaka ale raczej dookólna. Kierunkowa to gdyby nadajnik był przed tobą a nie z tyłu domu
    matheoo napisał:
    W tv tylko takie coś jak na fotce (fotka z anteny druciak jakas kierunkowa aktualnie ze wsiu brak zabudowy w promieniu 500m)
    Jak to co na fotce to na mux 1,2,3 pokazuje niby 100% ale skacze tak jak pisałem potrafi trzymac kilka min np 5min 100% a później czmyk 0% minie z 10sekund i znów 100%
    Wygląda z opisu na przesterowanie sygnału, czyli zbyt silny wzmacniacz w antenie. "Poziom sygnału" nie powinien przekraczać 100%, najlepiej gdyby był tak na 90...100%, "jakość sygnału" - najlepiej pełne 100%.

Tak, jak pisałem wcześniej - na początek trzeba by próbować pasywną anteną - biquad, mała logarytmicznopriodyczna (log). Ale do prób to właściwie wszystko jedna jaka, ale kierunkowa. Właściwie wszystko poza tym co masz teraz oraz antenami typu "korona" jest mniej lub bardziej kierunkowe kierunkowe.
  • Poziom 5  
    _cheetah_ napisał:
    matheoo napisał:
    Jak to co na fotce to na mux 1,2,3 pokazuje niby 100% ale skacze tak jak pisałem potrafi trzymac kilka min np 5min 100% a później czmyk 0% minie z 10sekund i znów 100%
    Wygląda z opisu na przesterowanie sygnału, czyli zbyt silny wzmacniacz w antenie. "Poziom sygnału" nie powinien przekraczać 100%, najlepiej gdyby był tak na 90...100%, "jakość sygnału" - najlepiej pełne 100%.

Tak, jak pisałem wcześniej - na początek trzeba by próbować pasywną anteną - biquad, mała logarytmicznopriodyczna (log). Ale do prób to właściwie wszystko jedna jaka, ale kierunkowa. Właściwie wszystko poza tym co masz teraz oraz antenami typu "korona" jest mniej lub bardziej kierunkowe kierunkowe.

A jaki zasilacz dobrać aby nie przesterować sygnału?
    Teraz czytam na temat anteny typu bi-quad zrobionej z drutu miedzianego czy takie coś mogło by zdać egzamin?
  • Poziom 22  
    Tak naprawdę, tego nikt ci nie zagwarantuje. Musisz przetestować w praktyce. Bywają takie odbicia od ścian bloków , że będzie duży problem
  • Poziom 38  
    Zdecydowanie, niezależnie od zastosowanej anteny zakrytej blokiem z kierunku nadajnika, będą kłopoty. Ja bym radził przemyśleć postawienie anteny pasywnej (szerokopasmowej, siatkowej) przy oknie na klatce schodowej i doprowadzenie kabla do OTV przez kl.sch. i mieszkanie. Na rysunku nie ma tego okna ale mam nadzieję, że nie jest to "ślepa" klatka?
  • Poziom 5  
    Nie, nie jest to "ślepa" klatka jest okno.
    Aczkolwiek muszę się zorientować kto i czy wgl ktoś zezwoli na takie coś.
  • Poziom 38  
    Najpierw spróbuj czy pójdzie a potem się zastanawiaj nad zezwoleniem.
  • Poziom 22  
    Tak naprawdę zostaje tylko metoda prób i błędów. Nikt ci nie zagwarantuje że będzie dobrze.
  • Poziom 5  
    Ok dzięki Panowie za poradę i pomoc.
    Będę musiał kombinować :-)