Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Basenowa pompa ciepła do ogrzewania CWU

Zgurysyn 29 Mar 2020 21:31 3828 4
Helukabel
    Zgurysyn
    Level 1  
    Witam,

Od niedawna grudnia jestem posiadaczem domu, który ma 2 niezależnie pracujące instalacje grzewcze:
    - piec na ekogroszek - grzaliśmy nim całą zimę CO i CWU
    - piec na olej opałowy - nie odpalałem go jeszcze w ogole, ale jest zdecydowanie nowszy od kotła, a poprzedni właściciele twierdzili że instalacja również działa. CWU grzana ekogroszkiem też jest przechowywana w bojlerze od instalacji Buderus na olej opałowy.

Powoli przechodzimy w sezon wiosenno letni i dom nie będzie wymagał ogrzewania. W związku z tym zastanawiam się nad tym jak efektywnie kosztowo ogrzewać wodę latem. Pewnie dałoby się ustawić piec żeby pracował efektywnie do ogrzewania samej wody, ale to brudas i z czasem też będę chciał go wymienić.

W planach mamy natomiast budowę niewielkiego basenu przydomowego i wpadłem dzisiaj na temat basenowych pomp ciepła. W związku z tym wymyśliłem następujące rozwiązanie. Basenowa pompa ciepła chodzi przez całą dobę grzejąc na zmianę wodę w domu i basenie - przełączenie ręczne na zaworze w pobliżu pompy.
    Czy takie rozwiązanie ma sens?

Inną opcją na dogrzewanie wody jest piec na olej opałowy, ale podobno to też nie jest tanie rozwiązanie. Nie wiem, nie sprawdzałem. Może ktoś korzysta i się wypowie?

Wcześniej w części łazienek (dom ma 300m2) były zainstalowane przepływowe ogrzewacze wody na różnych patentach, ale moim zdaniem nie było to bezpieczne rozwiązanie, więc je zdemontowałem.

Jeszcze inną opcją jest instalacja elektrycznego centralnego przepływowego ogrzewacza wody, ale takiej chałupy to on raczej nie pociągnie. W innym domu o powierzchni ok 100m2 - 2 łazienki + kuchnia jest mocno na styk.
  • Helukabel
    Mobali
    Level 39  
    Zgurysyn wrote:
    W związku z tym zastanawiam się nad tym jak efektywnie kosztowo ogrzewać wodę latem.
    Zastanawiałeś się nad zestawem fotowoltaicznym zasilającym grzałkę bojlera? To bardzo proste, niezawodne i relatywnie tanie rozwiązanie.
  • Helukabel
    zadam64
    Level 39  
    Zgurysyn wrote:
    Witam,

Od niedawna grudnia jestem posiadaczem domu, który ma 2 niezależnie pracujące instalacje grzewcze:
    - piec na ekogroszek - grzaliśmy nim całą zimę CO i CWU
    - piec na olej opałowy - nie odpalałem go jeszcze w ogole, ale jest zdecydowanie nowszy od kotła, a poprzedni właściciele twierdzili że instalacja również działa. CWU grzana ekogroszkiem też jest przechowywana w bojlerze od instalacji Buderus na olej opałowy.

Powoli przechodzimy w sezon wiosenno letni i dom nie będzie wymagał ogrzewania. W związku z tym zastanawiam się nad tym jak efektywnie kosztowo ogrzewać wodę latem. Pewnie dałoby się ustawić piec żeby pracował efektywnie do ogrzewania samej wody, ale to brudas i z czasem też będę chciał go wymienić.

W planach mamy natomiast budowę niewielkiego basenu przydomowego i wpadłem dzisiaj na temat basenowych pomp ciepła. W związku z tym wymyśliłem następujące rozwiązanie. Basenowa pompa ciepła chodzi przez całą dobę grzejąc na zmianę wodę w domu i basenie - przełączenie ręczne na zaworze w pobliżu pompy.

Inną opcją na dogrzewanie wody jest piec na olej opałowy, ale podobno to też nie jest tanie rozwiązanie. Nie wiem, nie sprawdzałem. Może ktoś korzysta i się wypowie?

Wcześniej w części łazienek (dom ma 300m2) były zainstalowane przepływowe ogrzewacze wody na różnych patentach, ale moim zdaniem nie było to bezpieczne rozwiązanie, więc je zdemontowałem.

Jeszcze inną opcją jest instalacja elektrycznego centralnego przepływowego ogrzewacza wody, ale takiej chałupy to on raczej nie pociągnie. W innym domu o powierzchni ok 100m2 - 2 łazienki + kuchnia jest mocno na styk.

Czy takie rozwiązanie ma sens?

Ja sam pod instalacje obiegu wody basenowej podpialalem solarna powierzchni ok.9 mtr kw.mala pompa obiegowa 250 W .
    Oczywiscie sterowanie termo z czujnikami .To rozwiazanie bylo do uzytkowania w sezonie letnim .
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    To sprawdź parametry pompy basenowej i zapewniam Cię , że nie wytworzy ona temp. 50 stopni C bo nie jest do tego zaprojektowana.
    Mobali
    Level 39  
    Zgurysyn wrote:
    ...jak efektywnie kosztowo ogrzewać wodę latem.
    Warto brać pod uwagę fakt, że wszelkie ogrzewacze przepływowe oraz pompy ciepła to urządzenia wymagające energii elektrycznej. W dobie galopujących cen energii trzeba to koniecznie uwzględnić. Czyli w perspektywie na przykład lat dziesięciu, należy zliczyć nakłady oraz zsumować z nimi kolejne rachunki. Szczególnie przy prądożernych ogrzewaczach przepływowych efektywnie raczej nie będzie.