Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW

adam_b96 29 Mar 2020 21:49 1635 5
Optex
    adam_b96
    Level 12  
    Witam
    Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,2 kW
    *Inwerter Fronius Symo 3.0-3S 1MPPT
    * 10 sztuk paneli monokrystalicznych połączonych szeregowo w systemie 2 rzędy po 5 sztuk. Konstrukcja nośna to 4 poziome profile.

Podczas montażu modułów wymusiłem na wykonawcy prowadzenie minusa ponownie wzdłuż stelaża "do okoła" (a nie skróty) aby nie tworzyć pętli indukcyjnej co sprawiło, że zacząłem wątpić w profesjonalizm firmy.

Może się czepiam ale stwierdzone na szybko uchybienia po szybkiej lekturze internetowej:
    1. Zastosowanie na szczęście tylko 4 sztuk złączek MC4 no-name. Fabrycznie na panelach fotowoltaicznych są oryginalne MC4 multicontact 20 sztuk..
    2. W instrukcji falownika Fronius zabezpieczenia wyłącznika nadprądowego są w char. C - np. dla mojego C10 a zastosowano B
    3. Nie ma różnicówki mimo że fronius zaleca 100mA typ A a instalacja jest wpięta między ZE a RG
    4. Brak uziemienia ram modułów - aluminium jest pokryte czarną farbą i podczas przykręcania tylko 3/10 mają połączenie galwaniczne bo mocowanie przetarło farbę......
    5. Połączenie galwaniczne (uziemienie) kolejnych poziomych ciągów stelaża jest realizowane tylko poprzez ramy modułów.
    6. Uziemienie z ram i kontrukcji LGY6mm2. Również LGY 6mm2 idzie na szynę PE.
    7. Rozdzielnica po stronie DC elektro-plast do 280V/400V zamiast do PV na 600-1000V.
    8. Nie otrzymałem protokołu pomiarów (czy wymusza to norma/ przepisy i mają obowiązek dla mnie sporządzić).
    9. Przewód z uziemu LGY 16mm2 idzie najpierw na ochronnik DC a z niego dopiero potem na ochronnik AC z a niego na szynę PE rozdzielni AC.
    10. PV ISO mierzone przez falownik przed startem 122 M Ohm
    11. Na rozłączonym DC w falowniku napięcie, (mierzone na złączu ochronnika) DC+ wzg. szyny PE 1,7V DC- wzg. szyny PE 1,9V
    12. czy przewód LGY 16mm2 z uziomu nie powinien iść w pierwszej kolejności na szynę PE lub stworzone pod rozdzielnicami DC i AC GSU? nie wiem po co idzie na ochronnik DC potem na AC i dopiero potem szyne PE....

W załączeniu zdjęcia podłączenia rozdzielnicy AC i DC.

Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW

• Optex
    zadam64
    Level 38  
    adam_b96 wrote:
    Witam
    Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,2 kW
    *Inwerter Fronius Symo 3.0-3S 1MPPT
    * 10 sztuk paneli monokrystalicznych połączonych szeregowo w systemie 2 rzędy po 5 sztuk. Konstrukcja nośna to 4 poziome profile.

Podczas montażu modułów wymusiłem na wykonawcy prowadzenie minusa ponownie wzdłuż stelaża "do okoła" (a nie skróty) aby nie tworzyć pętli indukcyjnej co sprawiło, że zacząłem wątpić w profesjonalizm firmy.

Może się czepiam ale stwierdzone na szybko uchybienia po szybkiej lekturze internetowej:
    1. Zastosowanie na szczęście tylko 4 sztuk złączek MC4 no-name. Fabrycznie na panelach fotowoltaicznych są oryginalne MC4 multicontact 20 sztuk..
    2. W instrukcji falownika Fronius zabezpieczenia wyłącznika nadprądowego są w char. C - np. dla mojego C10 a zastosowano B
    3. Nie ma różnicówki mimo że fronius zaleca 100mA typ A a instalacja jest wpięta między ZE a RG
    4. Brak uziemienia ram modułów - aluminium jest pokryte czarną farbą i podczas przykręcania tylko 3/10 mają połączenie galwaniczne bo mocowanie przetarło farbę......
    5. Połączenie galwaniczne (uziemienie) kolejnych poziomych ciągów stelaża jest realizowane tylko poprzez ramy modułów.
    6. Uziemienie z ram i kontrukcji LGY6mm2. Również LGY 6mm2 idzie na szynę PE.
    7. Rozdzielnica po stronie DC elektro-plast do 280V/400V zamiast do PV na 600-1000V.
    8. Nie otrzymałem protokołu pomiarów (czy wymusza to norma/ przepisy i mają obowiązek dla mnie sporządzić).
    9. Przewód z uziemu LGY 16mm2 idzie najpierw na ochronnik DC a z niego dopiero potem na ochronnik AC z a niego na szynę PE rozdzielni AC.
    10. PV ISO mierzone przez falownik przed startem 122 M Ohm
    11. Na rozłączonym DC w falowniku napięcie, (mierzone na złączu ochronnika) DC+ wzg. szyny PE 1,7V DC- wzg. szyny PE 1,9V

W załączeniu zdjęcia podłączenia rozdzielnicy AC i DC.

Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW Proszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kWProszę o ocenę wykonanej przez firmę instalacji PV 3,5 kW

Skoro osobiscie wylapales takie niedociagniecia powinienes sie zapytac wykonawcy zlecenia dlaczego jest tak a producent zaleca inne.Normy PN sa jednakowe dla wszystkich.Pieniadze Twoje .Twoje spostrzezenia wylozyc na stol przy rozliczeniu .
  • Optex
    adam_b96
    Level 12  
    Jestem laikiem a pytam profesjonalistów.

Część rzeczy pewnie nie ma znaczenia jak rodzaj rozdzielnicy która jest za 20zł i przewidziana pod AC gdzie ma Uni 500V a dla tych PV za 100zł napięcie izolacji Uni jest koło 1000V.

Najważniejsze to pytam o sposoby podłączenia i schemat. Szczególnie ochronniki itd
    MichałS
    Level 27  
    Spora część to zwykłe "czepianie się". Miejmy nadzieję, że nie liczyłeś ile odbić palców zostało na obudowie falownika i rozdzielnic.

Wracając do rzeczy, takie podłączenie ochronników ma sprowadzić prąd udarowy jak najkrótszą drogą. Ochronniki DC mogłyby być na 500V.
    adam_b96
    Level 12  
    MichałS wrote:

Raportuj | Pomógł mi?
    #4 30 Mar 2020 10:56
    Spora część to zwykłe "czepianie się". Miejmy nadzieję, że nie liczyłeś ile odbić palców zostało na obudowie falownika i rozdzielnic.

Pewnie robisz podobnie skoro tak się obruszyłeś.
    Rzeczy o których pisałem wynika wprost z przepisów i norm, skoro tego nie rozumiesz to idź się doszkolić. Dodatkowo oddanie instalacji elektrycznej przez osobę z uprawnieniami ale bez jakichkolwiek pomiarów to wielki błąd a piszę tu tylko o ochronie przeciwporażeniowej i przeciwpożarowej.. Skoro przepisy mówią o np. przewodzie LgY16mm² a zastosowany jest 6mm² a Ty mówisz o czepianiu się.......

MichałS wrote:
    Wracając do rzeczy, takie podłączenie ochronników ma sprowadzić prąd udarowy jak najkrótszą drogą. Ochronniki DC mogły by być na 500V.

najkrótsza droga to do GSU.... a nie dookoła krzyżując się ze wszystkimi możliwymi przewodami.
    adam_b96
    Level 12  
    Dodatkowe połączenia wyrównawcze