Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Jak podłączyć zasilanie do pompy wodnej

Jcube89 29 Mar 2020 22:36 3213 24
Przewód Toplex
 • #1
  Jcube89
  Level 4  
  Witam forumowiczów,

  Kupiłem niedawno pompę wodną, do której chciałbym zmontować zasilanie. Jestem totalnym laikiem więc zwracam się do Was o pomoc.

  Parametry pompy następujące:
  Napięcie zasilania: 12 V DC
  Moc przy napięciu 12 V: 15 Wat
  Pobór prądu: 1,25 A

  Jak podłączyć zasilanie do pompy wodnej

  Pompę chciałbym uruchamiać na 0,5 godziny co 1,5 godziny, więc fajnie jakby jakiś timer dało się podłączyć również.

  Znajdowałaby się na balkonie bez gniazdka więc najbardziej optymalny byłby jakiś cienki przewód przez okno lub jakiś akumulator? Minus pierwszej opcji to konieczność pociągnięcia kabla, minus drugiej opcji to potrzeba ładowania akumulatora (oraz brak doświadczenia gdybym musiał sam go przygotować). Znajomy polecał zrobić akumulator z baterii LiFePo4.

  Co byście doradzili? Jest sens się bawić w akumulator jakiś? Czy takie zwykłe zasilacze jakie znajduje na allegro (Zasilacz AC/DC 12V 2000mA 2A do LED) dałyby radę jakbym podłączył?
  Jak podłączyć zasilanie do pompy wodnej

  Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź,
  Tom

  Edit: Chciałbym dodać, że jeśli jest możliwość żeby trochę słabiej działała to byłbym za tym. Jej wydajność jest trochę za duża na moje potrzeby.
 • Przewód Toplex
 • Helpful post
  #2
  w temacie
  Level 13  
  Ja proponuję znaleźć jakieś gniazdko od strony wewnętrznej ( czyli w domu ) przy balkonie. Do tego gniazdka kupujesz i podłączasz wyłącznik czasowy a tam ustawiasz kiedy ma się włączać i wyłączać. Kupujesz i podłączasz do wyłącznika czasowego zasilacz 12v ale najlepiej 1,5A. Przeważnie przewód jest tak cienki że można go przeciągnąć przez okno ( ja tak robię z lampkami na balkon )
  Ale musi to być okno którego, wogóle nie używasz bo jak będziesz okno otwierał i zamykał to przewód się przetrze. Na balkonie do przewodu który wychodzi z okna, dołączasz pompkę i z nią już robisz co chcesz. Pamiętaj połączenie musi być szczelne no chyba że będzie ono w miejscu gdzie nie panuje wilgoć. Mam nadzieję że pomogłem.
 • #4
  Jcube89
  Level 4  
  Dziękuję za odpowiedzi, chyba faktycznie pociągnę przewód przez okno.
  Rozumiem, że taki zasilacz dałby radę:
  Jak podłączyć zasilanie do pompy wodnej

  Większa moc niż wymagana nie jest problemem?
  A czy jakbym podłączył zasilacz o mniejszym natężeniu czy pompa działałaby słabiej? Jeśli tak, to czy mogłoby to mieć jakieś negatywne konsekwencje dla niej?
 • Przewód Toplex
 • #6
  w temacie
  Level 13  
  Możesz sobie kupić regulator napięcia na 12v i tam będziesz zmniejszał napięcie co będzie powodowało wolniejsza pracę silnika. Pozdrawiam.
 • #7
  _jta_
  Electronics specialist
  Jeśli pompka ma zwykły silnik DC (a nie jakiś BLDC), to zmierz opór pompki (jak nie jesteś pewien, to nie pomyl plusa z minusem) - w chwili włączenia popłynie prąd równy napięciu podzielonemu przez ten opór, i to czasem jest prąd kilka razy większy, niż nominalny. Można też dla zmierzenia oporu ograniczyć prąd opornikiem (np. do 20% nominalnego - czyli opornik np. 47R) i zmierzyć napięcie na pompce.
 • #8
  Jcube89
  Level 4  
  Dziękuję za kolejne odpowiedzi i sugestie. Bardzo mi się podoba pomysł z możliwością regulowania napięcia. Znalazłem od razu zasilacz z regulatorem:
  Jak podłączyć zasilanie do pompy wodnej

  Wydaje mi się on idealny (możliwość regulowania napięcia oraz długie kable). Czy widzą forumowicze jakieś przeciwwskazania?

  Chyba ostatnie pytanie - w jaki sposób mógłbym odróżnić jak kable ze sobą połączyć? W mowie laika - jak wybrać kable aby podłączyć 'plus' do 'plusa'?

  Jeszcze raz dziękuję za wszystkie rady.
 • #10
  _jta_
  Electronics specialist
  Jcube89 wrote:
  jak wybrać kable aby podłączyć 'plus' do 'plusa'?

  Powszechnie stosowanym sposobem jest używanie kabla, którego żyły (a raczej ich izolacje) mają różne kolory. Np. czerwony = plus, czarny = minus.

  Te zasilacze na zdjęciach mają wtyczki, których nie da się połączyć odwrotnie (o ile ich nie połamiesz) - tylko jak przełożyć wtyczkę za okno?

  Może zrobić otworek w ramie, przełożyć przezeń kabel od silnika, podłączyć gniazdo pasujące do wtyczki, w kablu użyć różnych kolorów, żeby widzieć, gdzie ma być który przewód.
 • #11
  Jcube89
  Level 4  
  @niewolno2 dlaczego za słaba? Skoro zasilacz ma 12V i 2A a pompka wymaga 12V i 1.25A? Jakiś jeszcze parametr jest istotny?

  @_jta_ myślałem zrobić jak sugerował @w temacie i przeciągnąć kabel przez okno w rogu, przewód wydaje się dość cienki. Pisząc wtyczki masz na myśli końcówkę od strony pompy prawda? Bo planowałem te wtyczki odciąć i połączyć z kablami od strony pompy, owijając później taśmą elektryczną. Czy powinienem to inaczej zrobić?
 • #12
  w temacie
  Level 13  
  Witam
  Ja proponuję przeciągnąć przewód przez okno od strony balkonu odciąć wtyczkę ściągnąć izolację z przewodów na przewód nałożyć Termokurczke skręcić przewód plus do Plusa od pompki itd zlutować przewody nalozyć Termokurczke i podgrzać zapalniczką żeby się zacisnęła na przewodzie. Pozdrawiam

  Ps. Żeby było szczelniej to można połączenia zalać klejem i nałożyć na to grubszą termokurczke albo dodatkowo zaizolować taśma.
 • #13
  Freddy
  Level 43  
  Jcube89 wrote:
  Jakiś jeszcze parametr jest istotny
  Oczywiście - długość i przekrój kabla połączeniowego.
 • #14
  Jcube89
  Level 4  
  @Freddy ma to sens, to w takim razie jakie byłyby minimalne parametry jakiegoś zasilacza, aby był on odpowiedni dla w/w pompy?

  @w temacie dziękuję, pewnie tak zrobię jak tylko odpowiednie zasilanie znajdę
 • #15
  w temacie
  Level 13  
  Jcube89 wrote:
  @Freddy ma to sens, to w takim razie jakie byłyby minimalne parametry jakiegoś zasilacza, aby był on odpowiedni dla w/w pompy?

  @w temacie dziękuję, pewnie tak zrobię jak tylko odpowiednie zasilanie znajdę


  Witam. No oczywiście zasilacz 12volt i żeby pompa działała prawidłowo minimum 1.25A. Przekrój przewodu najlepiej taki jaki jest przeważnie w zasilaczach od routera itp. Długość to do potrzeb możesz zawsze dokupić przewód i dolutować pomiędzy pompą, a zasilaczem. Pozdrawiam.

  Dodano po 3 [minuty]:

  A jeszcze jedna rzecz dlaczego na obrazku pompy jest tam przewód na 230 a w specyfikacji piszę prąd stały i 12v ?
 • #16
  Jcube89
  Level 4  
  Dzięki za szybką odpowiedź.

  Czyli z ostatnim zasilaczem jedynym przeciwwskazaniem jest grubość przewodów? I patrząc na rysunek bardziej konkretnie przewodów od strony regulatora prawda? Czy dobrze rozumiem, że jakbym zastosował ten zasilacz to pompa by działała ale słabiej, co by niwelowało możliwość kontroli napięcia? Czy zasilacz który wysłałem 30 marca byłby zatem odpowiedni?

  Co do przewodów pompy nie wiem dlaczego takie są przewody, dopiero czekam aż dotrze (pewnie w przyszłym tygodniu). Podejrzewam, że prąd stały 12v się zgadza, gdyż w opisie jest że pompa jest do użytku w camperach czy łodziach. Czy grubsze przewody pompy też jakoś trzeba by uwzględnić?
 • #17
  _jta_
  Electronics specialist
  Przewód jest rzeczywiście taki, jaki zwykle stosuje się w kablach do połączenia z siecią 230V~ (np. kabel komputer - gniazdko sieci zasilającej), przynajmniej jeśli chodzi o kolory żył, ale to nie oznacza, że nie mogli takiego użyć do 12V - zresztą napisali "brązowy +, niebieski -". Do prądu 1,25A nie trzeba dużego przekroju żył (0,25mm2 miedzi wystarczy; nieco grubsze dadzą większą wytrzymałość mechaniczną), ani grubej izolacji (jakkolwiek grubsza jest zwykle bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne). Do zaizolowania połączenia za oknem można użyć kleju termicznego i na nim koszulki termokurczliwej - ja kiedyś dałem dwie (montaż czegoś takiego trzeba dobrze zaplanować, bo jak się zacznie łączyć, to nie ma odwrotu inaczej, jak przez przecięcie połączenia), i jeszcze po drodze parafinę - kabel miał być używany w warunkach narażenia na zanurzenie w wodzie i bez możliwości dostępu, działał przez dobrych kilka lat, aż przestał być potrzebny, i nie wiem, czy jeszcze jest w takim stanie, że mógłby działać, czy nie, czy może został już usunięty...

  Jest jeszcze taka możliwość łączenia: oba przewody lutujemy i mocujemy w rynience (a może w rurce, ale to trudniej zalać), a potem zalewamy - może klejem termicznym, może (o to może być trudniej) smołą, albo żywicą epoksydową.

  Co do zasilacza: dziś powszechnie stosuje się zasilacze impulsowe z elektroniką, która ograniczy prąd, albo się uszkodzi przy nawet bardzo krótkim przeciążeniu - należy sprawdzić, ile silnik maksymalnie może pobrać przy starcie.
 • #18
  Freddy
  Level 43  
  Jcube89 wrote:
  Czyli z ostatnim zasilaczem jedynym przeciwwskazaniem jest grubość przewodów
  Z każdym zasilaczem ważna jest grubość i długość przewodów. Chodzi o spadki napięć na nich.
  Jaką masz odległość od zasilacza do pompki?

  _jta_ wrote:
  Co do zasilacza: dziś powszechnie stosuje się zasilacze impulsowe z elektroniką, która ograniczy prąd, albo się uszkodzi przy nawet bardzo krótkim przeciążeniu - należy sprawdzić, ile silnik maksymalnie może pobrać przy starcie.
  Może się również zabezpieczyć i wyłączyć i dlatego sądzę, że powinien byc co najmniej 12V 3A.
 • #19
  Jcube89
  Level 4  
  @Freddy łączna długość kabli zasilacza + pompki to 3 metry - 1.5m od pompy oraz (przy zasilaczu z 30 marca) 1.5m. Myślę, że to minimum abym ustawił pompę oraz pojemnik z wodą w potrzebnym miejscu.
 • #21
  Freddy
  Level 43  
  Sugeruję użyć typowy przewód 2x0,75mm². Nie jest drogi ~1zł za 1 mb.
 • #22
  Jcube89
  Level 4  
  Czyli powinienem zamówić taki zasilacz i od razu wymienić przewody na grubsze? I do grubszych przewodów lepszy byłby zasilacz np. 12 V i 3 A?
 • #23
  Freddy
  Level 43  
  Według mnie tak.
 • #25
  Jcube89
  Level 4  
  Zastosowałem porady, dziękuję.