Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sygnalizator rozładowania baterii

30 Wrz 2005 07:06 2415 4
  • Poziom 9  
    Buduję układ wymagający bateryjnego zasilania. wykorzystam akumulator od UPSa 3200mAh, 12V. w instrukcji piszą żeby nie dopuszczać do rozładowania poniżej 10V. chciałbym wyposażyć zasilanie we wskaźnik sygnalizujący że napięcie spadło do np 10,5V. wtedy będę mógł uniknąć zbyt częstego doładowywania i nadmiernego rozładowania. Może ktoś mi podpowie jakieś proste rozwiązanie (np dioda świecąca?).
  • Testo
  • Testo
  • Poziom 9  
    przejrzałem oba zamieszczone tam schematy. ale jestem za słaby w te klocki żeby samemy coś zmieniać. jest tam też schemat na samym tranzyztorze ale bez opisów. czy taka prosta wersja zadziała? na jakim tranzystorze to oprzeć? i czym regulować żeby dopasować do moich wymagań?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    ok ;
    w pierwszym układzie z komparatorem zmieniasz R4 z 36kΩ na 30kΩ - napięcie progowe wypadnie w okolicy 10.2V co by Ci chyba odpowiadało.

drugi układ z tranzystorem bez przeróbek nie ma prawa zadziałać - Zener jest bocznikowany złączem E-B tranzystora PNP i nawet jeśli to pominąć to jest zawsze wysterowany.
  • Specjalista elektronik
    Najprościej coś takiego zrobić na TL431 lub LM4041-ADJ, zamieszczałem już jakieś schematy - poszukaj.

Z tym, że problemem jest pobór prądu przez układ sygnalizujący, jak będzie świecił LED pokazujący, że
    napięcie jest wystarczające, i pobierał 8mA, to rozładuje akumulator przez 2 tygodnie. I wtedy zgaśnie.