Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Prostownik samochodowy - Prostownik a napięcie ładowania

30 Mar 2020 10:57 546 17
  • Level 24  
    Witam,
    Mam takie pytanie. Mam dwa prostowniki. Jeden stary 30 letni, a drugi nowoczesny droższy za około 250zł pożyczony od sąsiada.
    Teraz w dobie koronawirusa człowiek mało jeździ i samochód ostatnio dużo stoi wiec zauważyłem że autko mimo że odpala to napięcie na akumulatorze ma 12V. Mówię wiec ze podładuje. Akumulator 45ah Varta. Akumulator zaczyna ładować się prądem 4A i spada. Jak doszło do 1A to mój stary prostownik podawał napięcie 16.5V a sąsiada 15,5V . Akumulator jest bezobsługowy wiec nie ma korków, ale domyślam się , że na wyższym napiciu bardziej bąbelkuje. Natężenie na obu pokazuje 1A. Co sądzicie? Jak długo go ładować?
  • TespolTespol
  • Level 24  
    Twój akumulator bezobsługowy, zapewne ma listwę z korkami, tylko pod naklejką.
    Akumulatory bezobsługowe ładujemy do 14,7V a obsługowe do ok. 15,5V -16V
    Standardowo ładujemy 10h prądem 0,1Q. Jeżeli prąd ładowania jest mniejszy, to czas możemy wydłużyć.
  • Level 43  
    Jak już prąd spadł, do 1 A, to akumulator jest naładowany i już "nie chce, nie potrzebuje"ładowania. Możesz jeszcze trochę go potrzymać-godzinę, dwie na takim prądzie. Jeśli prąd ładowania się jeszcze zmniejszy, to będzie to potwierdzeniem naładowania, a jeśli prąd nie spadnie, to oznacza , ze prostownik ma trochę za duże napięcie wyjściowe i stąd ten(1A) utrzymujący się prąd ładowania.
  • Level 24  
    Jest bezobsługowy, Pod naklejką nie ma korków. Z boku są otworki

Zawsze go ładowałem 12h raz swoim prostownikiem a raz sąsiada, jak swój komuś tam w rodzinie pożyczyłem. Tą różnicę w napięciu teraz zauważyłem bo wcześniej nie sprawdzałem.
    Sprawdzałem na sąsiada prostowniku jeszcze tak jak podłączyłem to 4A i prąd ładowania 13,5V później napięcie podnosi się a natężenie spada.

Ostatnio mój ojciec zostawił samochód swój na światłach. Rano zero prądu. Wyjął swój akumulator i podłączył pod jakiś swój prostownik co ma tylko trzy diody. Najważniejsza zielona bo mówi ze naładowany. Ładował się 30h zanim zaświeciła się zielona i teraz napięcie mu ładnie trzyma
  • TespolTespol
  • Level 24  
    Piter3040 wrote:
    Ostatnio mój ojciec zostawił samochód swój na światłach. Rano zero prądu. Wyjął swój akumulator i podłączył pod jakiś swój prostownik co ma tylko trzy diody. Najważniejsza zielona bo mówi ze naładowany. Ładował się 30h zanim zaświeciła się zielona i teraz napięcie mu ładnie trzyma

Rozładowanie akumulatora poniżej 10,8V, powoduje jego zasiarczenie.
    Kilkukrotne rozładowanie akumulatora poniżej tej wartości, może powodować zmniejszenie jego pojemności nawet o 50%
  • Level 24  
    No to to wiem, ale jeszcze tym razem powstał:)

Ale wracając do mojego pytania czy lepiej ładować prostownikiem który przy 1A ma 15,5V czy lepiej naładuje się jak 1A jest 16,5V
  • Level 43  
    Najpierw naładuje tym swoim. I zostaw na 1-2h celem wysycenia elektrolitu. A pożyczonym można podładować co jakież czas.
  • Level 43  
    Piter3040 wrote:
    Ale wracając do mojego pytania czy lepiej ładować prostownikiem który przy 1A ma 15,5V czy lepiej naładuje się jak 1A jest 16,5V
    Pytanie, jakiej klasy są mierniki, albo bardziej po ludzku, czy te mierniki (amperomierze)to mierniki, czy raczej wskaźniki, bo trudno spodziewać się w prostowniku dokładnego przyrządu.
  • Level 24  
    Oba prostowniki mają amperomierze, i pokazują zgodnie te same wartości. Napięcie mierzę podłączając multimetr do zacisków w trakcie ładowania
  • Helpful post
    Level 40  
    @Piter3040

Zdecydowanie twój prostownik jest lepszy, większe napięcie nie zaszkodzi akumulatorowi kwasowo ołowiowemu, a wręcz poprawi jego parametry.
    Pożyczony prostownik to pewnie taki uniwersalny do każdego typu akumulatora, nie naładuje do pełna kwasowego ale nie zaszkodzi akumulatorowi AGM. Jeśli ty masz kwasowego (a tak mówiłeś) to ładuj go tylko swoim prostownikiem, nie zaszkodzi mu to.
  • Level 43  
    Oba prostowniki mają amperomierze, i pokazują zgodnie te same wartości Piter3040 Tak, ale np. taki Prostownik samochodowy - Prostownik a napięcie ładowaniato tylko wskaźnik, a nie dokładny miernik.
  • Level 43  
    Piter3040 wrote:
    Moj prostownik to zielony
    Właśnie. Nie można z przesadą odnosić się do tych pomiarów, bo jakość mierników w prostownikach jest bardzo różna, a to wiąże się z dokładnością odczytów. Jeśli w prostowniku czerwonym jest miernik z klasą dokładności 2,5(co to jest klasa dokładności, jeśli będziesz chciał poczytasz gdzieś indziej), to w zielonym prostowniku jet to tylko wskaźnik, który "pokazuje, że prąd przepływa".
    Po prostu uznaj, że naładowałeś akumulator, i tyle nie doszukuj się "niuansów".
  • Level 24  
    Ok, ale pomijając już ten amperomierz. Czy lepiej ładować napięciem na koniec 16,5V czy 15,5V czy przy wyższym napięciu nie będzie bardziej się gotował?
    Oraz jak długo powinno ładować się rozładowany akumulator. Napięcie było na nim 12V więc domyślam się , że całkiem rozładowany choć samochód odpalał. Słychać tylko że rozrusznik troszkę wolniej się obracał.
  • Level 24  
    Aha , dzięki za odpowiedź
  • Level 43  
    Piter3040 wrote:
    Czy lepiej ładować napięciem na koniec 16,5V czy 15,5V czy przy wyższym napięciu nie będzie bardziej się gotował?
    Ten Twój ma napięcie ładowania granicach max dopuszczalnego, wiec nie ma zagrożenia.
    Piter3040 wrote:
    jak długo powinno ładować się rozładowany akumulator
    Do czasu pełnego naładowania. Takich objawów jest kilka- dawniej operowało się "intensywnym gazowaniem", a obecnie, przy zamkniętych akumulatorach nie da się tego obserwować. Innym z objawów jest spadek prądu ładowania (oznacza to , ze akumulator już nie "chce" więcej. Jest jeszcze pomiar napięcia, w trakcie ładowania i jakiś czas po wyłączeniu.
    Proponuję przyjąć najprostszy w takim przypadku. Prąd spadł do wartości zbliżonej do 0, można utrzymać jeszcze ładowanie przez jakiś czas( 1-2 h), wyłączyć ładowanie i zapomnieć o problemie.
  • Level 24  
    Prostowniki ładują. Dziękuję za pomoc