Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywanie z kilku urządzeń USB, czyli asio4all w praktyce

adambyw 30 Mar 2020 12:50 261 0
    adambyw
    Moderator Akustyka
    W ostatnim czasie pojawiło się kilka wątków z pytaniem czy da się ogarnąć kilka urządzeń USB w jednym programie. Np mam 2 mikrofony USB i czy mogę je razem nagrać. O ile nie jest to najlepsze rozwiązanie to odpowiedź brzmi: Tak.

Wpis dotyczy systemów windows. Konieczny będzie DAW (program do nagrywania) który obsługuje sterowniki ASIO, oraz sterownik asio4all.
    Pokazowy setup wygląda tak:
    Komputer to leciwy już Dell D630 (c2d), windows 7 64bit, DAW (Cubase), 2x Superlux E205U.
    W pierwszej kolejności podłączamy mikrofony do komputera, tak by zainstalowały się w systemie. Asio4All korzysta z windowsowych sterowników WDM, czyli system musi poprawie widzieć każde z urządzeń z których będziemy korzystać.
    Następnie uruchamiamy DAW, i wybieramy urządzenie "aio4all". Następnie z w pasku systemu wybieramy ikonkę asio4all i otwieramy panel:
    Na liście widać 3 urządzenia WDM: wbudowaną kartę dźwiękową i dwa mikrofony Superlux E205U. Wybieramy te z których będziemy korzystać. Dla uniknięcia problemów z synchronizacją lepiej wybrać mniej urządzeń niż zaznaczyć wszystko co się da.
    Następnie w cubase w oknie VST Connectinos przypinamy fizyczne wejścia do busów wejściowych, jak na screenie powyżej.
    Drobna uwaga, o ile sam mikrofon jest monofoniczny, to przez komputer widziany jest jako wejście stereo, stąd będą widziane 4 wejścia. Nie mniej na każdej parze wejść pojawi się ten sam sygnał. Nie ma konieczności tworzenia 4 busów jak to zrobiłem powyżej, wystarczą dwa.
    Mamy osobne wejścia dla każdego z mikrofonów USB. Teraz możemy utworzyć 2 ślady w DAW, przypiąć do nich osobno jeden i drugi mikrofon. Teraz tylko uzbroić ślady i wcisnąć record.
    Obydwa ślady nagrane równocześnie, stukałem w sitko raz jednego raz drugiego mikrofonu, widać że nagrały się osobno.

Oczywiście asio4all to nie jedyna możliwość obsługi kilku urządzeń. Akurat z Cubase dostarczany jest standardowy sterownik "ASIO Direct Sound Full Duplex", który też tłumaczy sterowniki WDM (directsound) na asio. Po wyborze tego sterownika należy przejść do panelu:
    Wybieramy tutaj wejścia i wyjścia urządzeń z których będziemy korzystać. Ja wybrałem obydwa mikrofony USB, a jako wyjście kartę muzyczną w laptopie (głośniczek laptopa). Następnie trzeba powiązać wejścia z busami w VST Connections jak wcześniej:
    Po powiązaniu można nagrywać:
    Pierwsze nagranie wykonano przez asio4All, drugie przez Steinbergowski ASIO Direct Sound Full Duplex.

Dodano po 14 [minuty]:

Uprzedzając pytania, tak da się żeby dwa takie mikrofony pracowały w stereo. Można w ten sposób nagrać jakiś instrument, np gitarę akustyczną.
    W tym celu trzeba zamapować wejścia do busa stereo, i tego busa ustawić jako źródło na ścieżce stereo: