Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word)

30 Mar 2020 14:13 267 18
  • Poziom 3  
    Cześć!

Od jakiegoś czasu z moim laptopem dzieją się rzeczy, które uniemożliwiają mi całkowicie pisanie pracy dyplomowej, a mianowicie wyłącza się bez żadnego uprzedzenia.

Laptop działa na baterii lub zasilaczu. Praca przy podłączonym zasilaczu (fabryczny, ale komputer ma już kilka lat) powoduje często nagrzewanie się komputera - tu już wyczytałam sama na forum, że należy go wymienić, ale nie wiem czy w to inwestować w tej chwili, skoro i tak nie da się na nim normalnie pracować.

Okresowo miał problemy z przegrzewaniem się, ale teraz jest świeżo po serwisie w którym wymieniono mu wiatrak, pastę na procesorze oraz odkurzono go w środku. Tu warto wspomnieć - podejścia do wymiany były dwa, pierwszy wiatrak podobno nie działał, ale według mnie to jest wina komputera, bo teraz rzadko słyszę żeby chodził ten poniekąd sprawny.

Teraz wyłacza się, najczęściej gdy otworzę równolegle z przeglądarce kilka zakładek - najczęściej są to pdf'y, po prostu publikacje naukowe, nic zaawansowanego graficznie.

Jako że był już w serwisie proszę o pomoc, może sama będę w stanie namierzyć co się z nim dzieje.

Dodano po 11 [minuty]:

Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Użytkownik8754 napisał:
    teraz rzadko słyszę żeby chodził ten poniekąd sprawny.

Może on wcale nie działa.
    Zamieść 10 minutowy wykres testu Stability z AIDA64.

ps. CPU się "gotuje" - 93stC. GPU nie lepiej.

Zamieść stres (pod czym?) z HWinfo - sensory, gdyż HWm jest starociem. Nie widzę nigdzie RPM.
    Jak zaczynasz stresować i nie słyszysz wentylatora - to coś z nim nie tak - nie działa?
    Do poprawki uzdatnianie układu chłodzenia...
    SMART SSD z SSD-Z poproszę jako "bonus".
  • Poziom 3  
    Testy stabilności powodowały wyłączanie komputera praktycznie natychmiast, zrobiłam 3 podejścia w odstępach czasowych.

Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word)

Dodano po 1 [minuty]:

• Pomocny post
    Poziom 43  
    safbot1st napisał:
    Do poprawki uzdatnianie układu chłodzenia...

EDIT: Zamieść obroty z zakładki "Cooling FANs" z AIDA64 ;)

Poza tym, czy wentylator pracuje Ci nie odpowiem, bo zamieściłeś tylko górny kawałek HWi !
    Tam na dole są niebieskie strzałki od dodawania kolumn.
  • Poziom 3  
    Z tego co widzę to wiatrak niby OK, ale 0 obrotów.

Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word)
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    To nie jest OK. Do poprawki montaż/podłączenie wentylatora lub jego wymiana na 100% sprawny, kręcący.
    Przecież to słychać, czy pracuje, czy nie.
  • Poziom 3  
    Rozkręciłam laptopa, widać że pasta na procesorze wymaga wymiany. Zastanawia mnie tylko czy kolejność kabli w tym wentylatorze jest ok? Bo gdzieś znalazłam wątek w którym ktoś mial problem taki sam jak mój, nie działał mu wentylator i problemem była kolejność kabli w tej wtyczce.
    Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word) Laptop SAMSUNG R580 - nagłe wyłączenia podczas pracy (przeglądarka + word)
  • Poziom 43  
    Podłącz 5V z dowolnego zasilacza np. USB. Plus do czerwonego, minus do czarnego - zobacz czy w ogóle kręci tak.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Mam ten sam laptop kolejność jest prawidłowa przewodów przy wentylatorze.
  • Poziom 3  
    Zrobiłam ten myk z ładowarką - wiatrak wentylator się kręci prawidłowo.
  • Poziom 26  
    Być może pasty na procesorze było nawalone tyle, że nie odprowadzała ciepła.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    PITERRR napisał:
    Mam ten sam laptop
    I pokazuje obroty wentylatora?

Jaki masz BIOS?
    U mnie po zmianie na najnowszy numerek, muszę wymuszać obroty wentylatora, bo "normalnie" zaczyna działać od ok 60C, czy coś... Nie byłoby problemu, ale równocześnie SSD zaczynał się gotować.
    Coś źle poszło przy aktualizacji, lub problem jest w biosie.
    Nie było jego aktualizacji?

Opcje zasilania

Jak tam jest?
    Zresetuj ustawienia do domyślnych.
  • Spec od monitorów
    Patrząc tak po tych zrzutach ekranu Aidy to wychodzi mi na
    - platforma BREMEN-M rev 1.x (1.3) z gpu N11P-GE1-A3 (GeForce GT 330M) i cpu z serii i5-430M

* widać ,że jest chipset HM55
    czyli możliwy kbc to MEC1300

SM np. Link jak jest z wentylatorem (Fan)
    - ważna str.8 i 40
  • Poziom 3  
    Wczoraj postanowiłam trochę sama pogrzebać, mam wrażenie że głównym problemem było to, że do wentylatora nie docierało napięcie z płyty głównej (chociaż pierwszy raz w ogóle rozkręcałam sama komputer i ekspertem nie jestem). Poprawiłam kabelki w tej kostce/wtyczce i odkąd go skręciłam ponownie to wentylator działa odpowiednio, zwiększa obroty gdy jest większe natężenie pracy, a temperatury wyraźnie spadły.

Dodatkowo zamówiłam pastę chłodzącą: Thermal Grizzly Kryonaut - to już na podstawie opinii w internecie, mam nadzieję, że będzie dobra, bo według mnie technik albo nałożył jej poprzednio zbyt dużo i spłynęła, albo jakąś słabą, albo zbyt mocno przykręcił ten panel z radiatorami, bo ledwo to sama odkręciłam, a pasta zamiast na tych płytkach była dookoła.

Jeszcze zobaczę "co na to system", ale wczoraj już z powodzeniem udało mi się przeprowadzić ponad 10 minutowy test stabilności w programie AIDA, co wcześniej nie było możliwe :D

Dodano po 3 [minuty]:

[quote="g107r"]
    PITERRR napisał:
    Mam ten sam laptop

Opcje zasilania

Tutaj przy pracy z zastosowaniem baterii miałam ustawione na "Pasywny". Zmieniłam na aktywny, dzięki!
  • Poziom 43  
    Użytkownik8754 napisał:
    Poprawiłam kabelki w tej kostce/wtyczce i odkąd go skręciłam ponownie to wentylator działa odpowiednio, zwiększa obroty gdy jest większe natężenie pracy, a temperatury wyraźnie spadły.

Koleżanko! Naprawiłaś laptop.
  • Poziom 3  
    g107r napisał:
    PITERRR napisał:
    Mam ten sam laptop

Jaki masz BIOS?

Sprawdziłam BIOS:
    08JB.M032.20100331.hkk

Dodano po 2 [minuty]:

safbot1st napisał:
    Użytkownik8754 napisał:
    Poprawiłam kabelki w tej kostce/wtyczce i odkąd go skręciłam ponownie to wentylator działa odpowiednio, zwiększa obroty gdy jest większe natężenie pracy, a temperatury wyraźnie spadły.

Koleżanko! Naprawiłaś laptop.

Dzięki za pomoc :D Bez Was by się nie udało! Myślę, że mogę już zamknąć temat :) Nie wiem jakie tu są zasady "doceniania" użytkowników, jak mogę Wam gdzieś jeszcze kliknąć lajka żebyście dostali jakieś punkty, czy coś takiego, to dajcie znać :D
  • Spec od monitorów
    Cytat:
    jest świeżo po serwisie w którym wymieniono mu wiatrak, pastę na procesorze oraz odkurzono go w środku.

Zapewne dobry serwis ... do odkurzania :cry:
    Zapewne zle docisnęli ....

Cytat:
    System Manufacturer: SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD.
    System Model: R580/R590
    BIOS: Phoenix SecureCore(tm) NB Version 08JB.M032.20100331.hkk from (03/31/2010).

Można sprawdzić na stronie Samsunga > support moze ? jest nowsza wer. Bios.

Ale skoro dziaa to zostaw do czasu zakończenia pracy dyplomowej.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Taka jedna mała uwaga. Pasty termoprzewodzącej (a nie chłodzącej) ma być jak najmniej pomiędzy procesorem i radiatorem i radiator ma być mocno dokręcony. Najczęściej masz też oznaczoną kolejność dokręcania śrub.
  • Poziom 3  
    lisek napisał:
    Cytat:
    jest świeżo po serwisie w którym wymieniono mu wiatrak, pastę na procesorze oraz odkurzono go w środku.

Zapewne dobry serwis ... do odkurzania :cry:
    Zapewne zle docisnęli ....

Cytat:
    System Manufacturer: SAMSUNG ELECTRONICS CO., LTD.
    System Model: R580/R590
    BIOS: Phoenix SecureCore(tm) NB Version 08JB.M032.20100331.hkk from (03/31/2010).

Można sprawdzić na stronie Samsunga > support moze ? jest nowsza wer. Bios.

Ale skoro dziaa to zostaw do czasu zakończenia pracy dyplomowej.

Piszę doktorat i raczej prędko go nie skończę, także może jeszcze pokombinuję... Ale to już jak uzyskam dostęp do służbowego komputera, który jest teraz zamknięty na uczelni, bo jest koronawirus.

Dodano po 1 [minuty]:

Borygo123 napisał:
    Taka jedna mała uwaga. Pasty termoprzewodzącej (a nie chłodzącej) ma być jak najmniej pomiędzy procesorem i radiatorem i radiator ma być mocno dokręcony. Najczęściej masz też oznaczoną kolejność dokręcania śrub.

Okej, poszukam jakichś szczegółowych instrukcji w internecie jak będę się tym zajmować :) Dobrze że o tym mówisz!