Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Efekt gitarowy ZOOM GFX8 - przesteruje

30 Mar 2020 14:21 423 27
  • Poziom 3  
    Witam, wydaje minusie ze próbowałem już wszystkiego dlatego ośmieliłem się poprosić Was o pomoc mianowicie

Mam rzeczony multiefekt od kilku lat ale dopiero ostatnio zabrałem się za niego. Nie miałem zasilacza a kupienie oryginalnego graniczy z cudem. Wg producenta sprzęt potrzebuje 9V, 500mA, udało mi się znaleźć zasilacz 9V 1A dodam ze jedyna wtyczka, która pasuje (taka tylko znalazłem) to wtyczka od zasilacza uniwersalnego do laptopów. Polutowałem i efekt działa jednakże przesteruje nawet na efektach typu clean sprawdzałem wszystkie wyjścia łącznie ze słuchawkowym próbowałem różne kombinacje z głośnością potencjometrów na gitarze i efekcie oraz samym wzmacniaczu i jak można się domyśleć z marnym skutkiem.

Pytanie czy różnica w 0,5A wpływa na to ?
    Mogę rozkręcić efekt i podesłać zdjęcia układu

Z góry dziękuje za pomoc
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 11  
    Być może że właśnie zasilanie ma wpływ.
    Jak się będzie dało to kup zasilacz ( z byle jaką wtyczką ) 9v 500mA i wtyczkę z tego co masz zasilaca odetnij z nadmiarem przewodu i do nowego zasilacza odpowiednio, przylutuj.
    A wtedy podłącz i sprawdź czy jest przester.
    Przester też może wynikać zza mocnego sygnału gitary chociaż w to wątpię
    Albo na piecu lub wzmacniaczu masz przester.
  • Poziom 3  
    Na piecu clean gitara tez nie daje mocnego sygnału, chodzi mi czy jest możliwość, ze poprzedni właściciel podłączył za mocny zasilacz i padł jakiś kondensator albo inne elektroniczne cudeńko bo na tym się nie znam
  • Poziom 43  
    Kubabielinski napisał:
    sprzęt potrzebuje 9V, 500mA, udało mi się znaleźć zasilacz 9V 1A
    w temacie napisał:
    Być może że właśnie zasilanie ma wpływ.
    Obawiam się, ze jeśli podane parametry są podane rzetelnie to piszesz bzdury.
    Efekt pobierze tyle ile mu potrzeba - skoro oryginalnie miał być zasilacz 9V /0,5A to niby co zmieni podłączenie zasilacza o takim samym napięciu, ale tylko większej wydajności prądowej?
    w temacie napisał:
    Podłączasz za słaby zasilacz.
    Aha... Jasne - a od kiedy to 1A to mniej niż 0,5A??? Nie "za słaby", bo to kojarzy się przede wszystkim z prądem, ale o za małym napięciu. Tyle.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przede wszystkim jaki to jest ten kupiony zasilacz: jeśli AC-DC, to procesor nie będzie działał poprawnie.
    Potrzebny jest zasilacz AC-AC, czyli zwykły transformator 12V o wydajności minimum 500 mA ale lepiej ciut większej, 750 mA czy nawet 1 A.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    w temacie napisał:
    Ale mi chodziło że na obudowie piszę że potrzeba zasilania 12v a autor podłączył 9v stąd napisałem że podłączył za słaby
    A ja wyjaśniłem:
    398216 Usunięty napisał:
    Nie "za słaby", bo to kojarzy się przede wszystkim z prądem, ale o za małym napięciu.
    DjMapet napisał:
    Potrzebny jest zasilacz AC-AC, czyli zwykły transformator 12V o wydajności minimum 500 mA ale lepiej ciut większej, 750 mA czy nawet 1 A.
    Dokładnie. Często zasilanie napięciem zmiennym (AC) jest potrzebne do wytworzenia wewnątrz kilku napięć zasilania.
  • Poziom 3  
    Moj blad !
    Mam zasilacz 12v.
    A efekt potrzebuje 12v 0,5A
    .
    Rozkręcałam go i okiem laika chyba zauważyłem przyczynę Efekt gitarowy ZOOM GFX8 - przesteruje
    Wydaje mi się ze ta cześć nadaje się do wymiany

Jeżeli chodzi o porady muzyczne to zapomniałem ze jestem muzykiem z wieloletnim dostwiadczeniem na scenie i grałem na wielu efektach kultu efektach cyfrowych i analogowych jestem tylko debilem jeżeli chodzi o elektronikę 🤪
  • Poziom 43  
    Kubabielinski napisał:
    Wydaje mi się ze ta cześć nadaje się do wymiany
    Z oznaczenia na PCB wynika, że to kondensator... był... ;) Więc trzeba odczytać jakiej pojemności i na jakie napięcie pracy i wymienić.
  • Poziom 3  
    Witam, wymieniłem kondensator, po sekcji udało się go zidentyfikować był to 16v 220 uF. Pod ręka miałem tylko 25v 220uF jest lepiej, dużo lepiej, podejrzewam ze jeszcze jeden jest gdzieś wywalony i pojawia się pytanie.

Czy kondensator może zacząć złe działać mimo, ze jest cały ? Chodzi o to, ze wywalony kondensator potrafię zlokalizować gorzej będzie z zabawa multimetrem
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Kubabielinski napisał:
    Czy kondensator może zacząć złe działać mimo, ze jest cały ?
    Może. Z biegiem czasu kiepskiej firmy kondensatory potrafią "złapać" upływność - wpływa to istotnie na jakość sygnału lub zasilania. Najlepiej byłoby zlokalizować uszkodzony miernikiem pojemności i ESR( rezystancja wewnętrzna kondensatora) ale w Twoim wypadku chyba najprościej byłoby wymienić wszystkie ( oczywiście tylko elektrolity) - gdyby Ci się udało na takie o niskim ESR (LOW ESR) - powinny być lepsze i na pewno dłużej popracują.
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    Z biegiem czasu kiepskiej firmy kondensatory potrafią "złapać" upływność

Potrafią, ale w sprzęcie takiej firmy jak ZOOM!? Do tego tak wystrzelony kondensator? Dla mnie to szok, bo napuchniętych czy wylanych trochę widziałem w różnych sprzętach, ale rozerwanego nigdy.
    Chyba że nowsze modele ZOOM już robił w chinach.
    Od chyba 25-ciu lat mam starego ZOOM-a 3000B i działa bez zastrzeżeń, tyle że jest Made In Japan.

Nadal jestem ciekaw, jaki jest ten zasilacz AC-AC, czy AC-DC?

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    Potrafią, ale w sprzęcie takiej firmy jak ZOOM!?
    A jaka to różnica w jakim sprzęcie, skoro i tak 90% sprzętów jest produkowanych w chinach, a tam (żeby było tanio) wsadzane są najtańsze podzespoły - ma działać jakiś czas, a potem... potem niech się Klient martwi, bo gwarancja minęła...
    Zresztą te kondensatory na zdjęciach nie wyglądają mi na żadne "firmowe" - a, że miałem okazję kilkukrotnie się "przejechać" na takich - nic mnie już nie zdziwi.
    DjMapet napisał:
    Od chyba 25-ciu lat mam starego ZOOM-a 3000B i działa bez zastrzeżeń, tyle że jest Made In Japan.
    ...no i sam podałeś przyczynę... 25 lat temu wyprodukowany i "made in Japan".
  • Poziom 43  
    398216 Usunięty napisał:
    25 lat temu wyprodukowany i "made in Japan".

Z 25 lat temu go kupiłem, ale z drugiej ręki, więc pewnie jest parę lat starszy.
    Na GFX-8 niby też napisane jest Made In Japan.
    Chyba że zrobiony z komponentów Made In China. :-)

Pozdrawiam.
  • Poziom 3  
    Efekt gitarowy ZOOM GFX8 - przesteruje

Mam taki zasilacz, nie potrafię odczytać czy jest to ac czy dc
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    DC.
    Świadczy o tym symbol kreski poziomej z przerywaną linią równolegle i oznaczenie wtyczki z plusem wewnątrz.
  • Poziom 3  
    Efekt gitarowy ZOOM GFX8 - przesteruje

Czyli mamy winowajcę, wymiana kondensatora znacznie poprawiła działanie samego efektu a teraz kropka nad i :) znaleźć zasilacz
  • Poziom 43  
    Kubabielinski napisał:
    znaleźć zasilacz
    Dokładnie.
  • Poziom 3  
    Ciężko znaleźć zasilacz 12v 0,5A AC czy może hyc np 12v 1A AC ?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Biegunowość zasilacza AC-AC, nie ma znaczenia.

Kubabielinski napisał:
    Ciężko znaleźć zasilacz 12v 0,5A AC

Na pewno kupisz taki w firmie Tatarek: https://tatarek.com.pl/zasilacze/wyszukaj?fie...e_selective=12.00&field_i_value_selective=All
    Możesz też kupić transformator sieciowy 230V-12V/0,5A (minimum), obudowę do niego, kabel, wtyki i sam zrobić zasilacz.
    Parę lat temu zrobiłem taki koledze, do wspomnianego DigiTecha.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    Bardzo ważna jest też biegunowość zasilacza.
    Hop hop hop... Biegunowość w wypadku zasilacza AC??? Patrz post 19...
  • Poziom 43  
    Ha, racja Jaromirze, przymuliło mnie. Dziękuję za sprostowanie. Przepraszam za wprowadzenie w błąd w poprzednim poście! :oops:
    Poprawiłem.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    Dziękuję za sprostowanie
    Nie myli się tylko ten, co nic nie robi. Nie ma za co. :)
  • Poziom 3  
    Trochę to trwało ale udało się. Bez waszej pomocy nie obeszło by się !
    Co zrobiłem ?
    Rzeczony efekt przesterowal i to strasznie. Po rozebraniu okazało się ze jeden kondensator wystrzelił wymieniłem zauważyłem lekka poprawę zwróciliście uwagę, ze Moj zasilacz jest nieodpowiedni po długim poszukiwaniu pojawił się 12v AC 1A nabyłem droga kupna i wczoraj sprawdziłam ! Nareszcie działa dzięki cały Moj problem trwał kilka miesięcy aż trafiłem tutaj
    Dzięki wielkie brawo dla Was
  • Poziom 43  
    Przesterowanie mogło po części wynikać również ze zbyt małego napięcia zasilania. Nie tylko z powodu uszkodzonego kondensatora.
    Dobrze, że się udało.
    Zdrowia!