Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zawiesza się produkcja prądu w PV w dni o zmiennej pogodzie

30 Mar 2020 15:34 966 18
  • Level 3  
    Witam.
    Mam taki problem
    Założyłem instalacje PV 5 kW mam 6 paneli po 325 W od wschodu i 9 takich samych od zachodu. W dni słoneczne wszystko jest ok, ale kiedy słońce co chwila chowa się za chmurami i co chwila zachodzi przestaje mi produkować prąd sekcja wschodnia - mam natężenie prądu 0,01 -0,05 A :( tak jakby się wieszała. Dziś zauważyłem ze również sekcja zachodnia nie pracuje równo w taka pogodę- jak wyłączyłem i włączyłem inwerter zamiast 1400 W miałem 2500 :(. Wymieniono mi inwerter (SAJ 5K 3 fazy) ale widzę że firmie instalujacej PV kończą się pomysły , a mnie to wkurza że poszła kasa a instalacja nie działa na pełnej mocy.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 28  
    Masz jakąś kartę katalogową z danymi bo w sieci jest ale z 1mpp
  • Level 28  
    W/g danych modułów jak i inwertera powinno być dobrze 6 mod.x39,44 to 236,6 na wyświetlaczu Upv1 o ok. 10 więcej ale temperatura poniżej 20 , na Upv2 318 to na moduł przypada 35,35 też trochę wyżej ale wszystkie są połączone no i powinno działać, a nie chce, sprawdzić jeszcze miernikiem ale to raczej dla elektryka czy te napięcia się pokrywają i czy zwierając string mamy wystarczający prąd, a jaki wcześniej był inwerter i czy objawy takie jak teraz.
  • HeluKabel Akademia WiedzyHeluKabel Akademia Wiedzy
  • Level 3  
    Był taki sam SAJ 5K , wymieniono go bo podejrzenia padły na falownik. Co ciekawe jeśli wyłączę i włączę falownik to wszystko pracuje pełną mocą. Dziś cały dzień słońce chowało się / wychodziło zza chmur ok 13:30 jak miałem na dwóch sekcjach natężenie powyżej 3A produkcja 2500 -2800 W, ale jak się któraś sekcja zwiesiła to produkcja była na poziomie 800-1400 w :(. Były sprawdzane wszystkie połączenia rozdzielnie , połączenia na dachu ...
    Moderated By Krzysztof Reszka:

Użyłeś słowa zakazanego.

• Level 28  
    Ja dalej podejrzewam inwerter bo nawet gdyby przyjąć że te 6 to z napięciami tak na dolnej granicy to jednak 9 jest dość a problemy na obydwu wejściach, może by firma podstawiła całkiem inny model.
  • Level 3  
    Spróbuję zagadać, drugi inwerter przy mnie rozpakowali nówka w foliach ... więc nie było ściemy.
  • Level 25  
    Sorry za offtopic ale kurczę muszę to napisać, ludzie inwestujecie kupę kasy w instalacje i żal dopłacić do najważniejsze rzeczy jaką jest falownik, na forum non stop przewijają się tematy z SAJ, Growatt i tego typu podobnymi badziewiami, SMA i Fronius są niedoścignione jeśli chodzi o jakość i jeszcze nie czytałem żeby ktoś miał problem z nimi.
    A wracając do tematu zacznij od tego co ma w pamięci inwerter, sprawdź jego tzw logi i wykresy, na 99% to wina inwertera a nie paneli.
  • Moderator of Home appliances
    gwiadzor77 wrote:
    drugi inwerter przy mnie rozpakowali nowka w foliach ... wiec nie było ściemy
    Mógłbyś wykonać fotkę tabliczki znamionowej inwertera? Dane techniczne z fotki karty katalogowej (którą zamieściłeś)różnią się od tych co można znaleźć w sieci, z jednej wynika że falownik ma 1 MPPT a z drugiej 2MPPT.
  • Level 3  
    Leon444 wrote:
    Sorry za offtopic ale kurczę muszę to napisać, ludzie inwestujecie kupę kasy w instalacje i żal dopłacić do najważniejsze rzeczy jaką jest falownik, na forum non stop przewijają się tematy z SAJ, Growatt i tego typu podobnymi badziewiami, SMA i Fronius są niedoścignione jeśli chodzi o jakość i jeszcze nie czytałem żeby ktoś miał problem z nimi.
    A wracając do tematu zacznij od tego co ma w pamięci inwerter, sprawdź jego tzw logi i wykresy, na 99% to wina inwertera a nie paneli.

Niestety zaufałem dobrym znajomym nie interesując się zagadnieniem ... Dane ściągnąłem zwyczajnie jest chmurka na 5 min i sekcja nie wstaje tylko leci w dół . Po którymś razie zatrybi albo można zrobić twardy reset i jest pełna moc

Dodano po 1 [minuty]:

iskrownik wrote:
    gwiadzor77 wrote:
    Mógłbyś wykonać fotkę tabliczki znamionowej inwertera? Dane techniczne z fotki karty katalogowej (którą zamieściłeś)różnią się od tych co można znaleźć w sieci, z jednej wynika że falownik ma 1 MPPT a z drugiej 2MPPT.
  • Level 3  
    iskrownik wrote:
    gwiadzor77 wrote:

Lepsza jakość
  • Level 3  
    anaba255 wrote:
    Jak wyłączysz falownik, jakie jest napięcie paneli bez obciążenia, może to panele nie trzymają parametrów?

Sprawdzę rano, ale z tego co pamiętam nie było z tym problemów

Dodano po 3 [minuty]:

Leon444 wrote:

Czy inwerter sma tez musiałby być 5 kW? Powiedzmy ze mam pewne pole negocjacyjne z wykonawca
  • Level 25  
    Jak masz pole do negocjacji to bierz SMA i minimum 5kW im większy uda Ci się wziąć tym lepiej będziesz miał na przyszłość (w razie rozbudowy).

Dodano po 49 [sekundy]:

Jak mają 6kW czy 7kW to się nie zastanawiaj.
  • Level 43  
    Załóż Huawei prawdopodobnie dołożysz tysiaka i masz sprzęt topowy.
  • Level 28  
    gwiadzor77 wrote:
    anaba255 wrote:
    Jak wyłączysz falownik, jakie jest napięcie paneli bez obciążenia, może to panele nie trzymają parametrów?

Sprawdzę rano, ale z tego co pamiętam nie było z tym problemów

Dodano po 3 [minuty]:

Leon444 wrote:

Czy inwerter sma tez musiałby być 5 kW? Powiedzmy ze mam pewne pole negocjacyjne z wykonawca

Ten który masz obecnie ma najbardziej dopasowane parametry do pracy z tymi 6 modułami a i tak jest źle, może te parametry ma tylko na papierze.
    Koledzy tu polecają takie markowe mniej lub bardziej jak SMA, Froniusy czy Huawei ale czy o markę chodzi czy o parametry, przy 6 modułach gdzie napięcie pracy wyniesie ok 190 w temperaturze 20 st i 165 w 70 st. to żaden z tych wcześniej wymienionych 3-fazowych inwerterów o podobnej mocy nie będzie pracował poprawnie, do 6 szt to dobre były 1-fazowe, mające niższe napięcia ale to już przeszłość, dla poprawnej pracy potrzebaby przynajmniej 7 a najlepiej 8 modułów z takimi parametrami jak podał autor

Dodano po 16 [minuty]:

Można by jeszcze rozważyć froniusa symo 4,5-3M ma zakres mpp 150-800 ale tylko z literą M bo już z S to napięcie jest 300-800 ale to powinien dobrać instalator i wziąć odpowiedzialność albo montować dopiero po dołożeniu modułów
  • Moderator of Home appliances
    anaba255 wrote:

Ta opcja odpada, na pierwszym zdjęciu autora tematu ( pomiary DC od strony PV) widać że łańcuch wschodni pracuje nieobciążony 40,75V na panel. Strona zachodnia obciążona 35,3V na panel.
    gwiadzor77 wrote:
    Dane ściągnąłem zwyczajnie jest chmurka na 5 min i sekcja nie wstaje tylko leci w dół . Po którymś razie zatrybi albo można zrobić twardy reset i jest pełna moc

Opcje są trzy:
    1) Falownik ma 1MPPT. Napięcia z łańcuchów PV są sumowane przed diody w falowniku na następnie podawane na człon przetwornicy boost ,baterię kondesatorów i klucze IGBT.
    Sytuacja taka dyskwalifikuje falownik przy takiej orientacji paneli.
    2) Falownik ma 2MPPT i włączony tryb pracy równoległej łańcuchów PV
    3) Niedopracowane oprogramowanie śledzenia maksymalnego punktu mocy.
    Masz może zdjęcia wyświetlacza(napięcia PV) wtedy gdy praca jest " prawidłowa"?
  • Level 3  
    Dzięki za info ! Daje obrazek działającej instalacji Zawiesza się produkcja prądu w PV w dni o zmiennej pogodzie

Dodano po 16 [minuty]:

Zawiesza się produkcja prądu w PV w dni o zmiennej pogodzie Zawiesza się produkcja prądu w PV w dni o zmiennej pogodzie Zawiesza się produkcja prądu w PV w dni o zmiennej pogodzie
    Dołożyłem wykres pracy sekcji pv1 (wschodnia) wczoraj i dziś (dziś było ok) i napięcia