Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel Integra 256 plus - sterowanie oświetleniem

30 Mar 2020 17:48 282 7
  • Poziom 23  
    Witam,

znajomy poprosił mnie o pomoc w podłączeniu i konfiguracji centrali Satel Integra 256 + 7 modułów INT-PP i mam małą zagwozdkę, a konkretnie chodzi o sterowanie oświetleniem. Otóż instalacja elektryczna oświetlenia jest rozwiązana w ten sposób, że na ścianie zamiast zwykłego włącznika światła, są zamontowane przyciski dzwonkowe. Od każdego przycisku oświetlenia do szafy teletechnicznej jest puszczona skrętka, a od każdego punktu oświetlenia do szafy teletechnicznej idzie kabel YDYp 3x1.5 mm2.
    Żeby można było sterować oświetleniem poprzez przyciski dzwonkowe, w szafie zainstalowane są przekaźniki bistabilne ZAMEL PBM-01. Całe oświetlenie działa poprzez PBM-01 jak należy, ale teraz znajomy chciałby mieć możliwość również sterowania oświetleniem poprzez Integrę i nie bardzo wiem jak to spiąć z centralą ?

Wiem, że najprościej byłoby wywalić przekaźniki ZAMEL, skrętką wysterować wejścia na centrali, które będą sterować wyjściami w trybie bistabilnym, a dalej element wykonawczy w postaci przekaźnika 12V i do styków wyjściowych podpiąć światło. Ale problem jest taki, że przekaźniki PBM-01 mają zostać, ponieważ znajomy obawia się, że w przypadku awarii centrali nie będzie mógł włączać światła :)

Czekam na sugestie, pomysły, uwagi, itp :)
  • OptexOptex
  • Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    glider33 napisał:
    Od każdego przycisku oświetlenia do szafy teletechnicznej jest puszczona skrętka,

glider33 napisał:
    Ale problem jest taki, że przekaźniki PBM-01 mają zostać, ponieważ znajomy obawia się, że w przypadku awarii centrali nie będzie mógł włączać światła :)

A tego że w tej chwili prawdopodobnie skrętką leci 230V już się nie obawia?
  • OptexOptex
  • Poziom 23  
    kood napisał:

Skrętka steruje przekaźnikiem PBM-01, ale faktycznie że schematu pbm-01 wynika że sterowanie jest z N lub L 230V, także słuszna uwaga.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    kood napisał:
    glider33 napisał:
    Od każdego przycisku oświetlenia do szafy teletechnicznej jest puszczona skrętka,

glider33 napisał:
    Ale problem jest taki, że przekaźniki PBM-01 mają zostać, ponieważ znajomy obawia się, że w przypadku awarii centrali nie będzie mógł włączać światła :)

Te przekaźniki bistabilne mogą być sterowane fazą lub zerem, więc pozostaje mieć nadzieję, że ktoś to z głową podłączył i po skrętce steruje zerem :)

Dodano po 4 [minuty]:

glider33 napisał:
    Witam,

znajomy poprosił mnie o pomoc w podłączeniu i konfiguracji centrali Satel Integra 256 + 7 modułów INT-PP i mam małą zagwozdkę, a konkretnie chodzi o sterowanie oświetleniem. Otóż instalacja elektryczna oświetlenia jest rozwiązana w ten sposób, że na ścianie zamiast zwykłego włącznika światła, są zamontowane przyciski dzwonkowe. Od każdego przycisku oświetlenia do szafy teletechnicznej jest puszczona skrętka, a od każdego punktu oświetlenia do szafy teletechnicznej idzie kabel YDYp 3x1.5 mm2.
    Żeby można było sterować oświetleniem poprzez przyciski dzwonkowe, w szafie zainstalowane są przekaźniki bistabilne ZAMEL PBM-01. Całe oświetlenie działa poprzez PBM-01 jak należy, ale teraz znajomy chciałby mieć możliwość również sterowania oświetleniem poprzez Integrę i nie bardzo wiem jak to spiąć z centralą ?

Wiem, że najprościej byłoby wywalić przekaźniki ZAMEL, skrętką wysterować wejścia na centrali, które będą sterować wyjściami w trybie bistabilnym, a dalej element wykonawczy w postaci przekaźnika 12V i do styków wyjściowych podpiąć światło. Ale problem jest taki, że przekaźniki PBM-01 mają zostać, ponieważ znajomy obawia się, że w przypadku awarii centrali nie będzie mógł włączać światła :)

Czekam na sugestie, pomysły, uwagi, itp :)

Przy takim układzie nie da się bezproblemowo sterować oświetleniem z Satela.
    Możesz jedynie podłączyć wyjścia przekaźnikowe z PP równolegle do sterowania PBM-01, ale sterowanie z Satela (np. z aplikacji IC) może się odbywać jedynie w warunkach bezpośredniej widoczności sterowanego obwodu, bo nie wiesz, w jakim stanie obecnie jest dany obwód.
    Czyli leżąc na kanapie można sobie włączyć lub wyłączyć oświetlenie w pokoju ;)
  • Poziom 23  
    _ZBYCH_ napisał:
    Te przekaźniki bistabilne mogą być sterowane fazą lub zerem, więc pozostaje mieć nadzieję, że ktoś to z głową podłączył i po skrętce steruje zerem

No miejmy nadzieję, że tak właśnie jest to połączone, ale sprawdzę jak będę na miejscu. Tak czy siak, nie bardzo wiem jak to światło sterować z centrali ? Myślałem, żeby wyjście centrali ustawić jako 24. Przełącznik mono 1 sek. i przez dodatkowy przekaźnik wysterować przekaźnik PBM-01, tylko przy takim rozwiązaniu sterując światłem zdalnie za pomocą aplikacji, nie będzie wiadomo czy akurat zapalamy czy gasimy światło :(

Kolego @_ZBYCH_ , pisaliśmy w tej samej chwili i widzę, że razem doszliśmy to tego samego wniosku ;)
  • Pomocny post
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne
    _ZBYCH_ napisał:
    Te przekaźniki bistabilne mogą być sterowane fazą lub zerem, więc pozostaje mieć nadzieję, że ktoś to z głową podłączył i po skrętce steruje zerem :)

Nawet jeśli steruje neutralnym to i tak prawdopodobnie 230V się tam pojawia.

Co do tematu to ja bym wywalił te przekaźniki i założył INT-IORS, Przyciski na wejścia, lampy na wyjścia. No chyba że z Integry ma być bardzo prosta funkcjonalność, tzn przełącz stan bez zastanawiania się jaki jest obecnie, bo jeśli coś bardziej skomplikowanego to z zostawieniem tych przekaźników w w praktyce jeśli jest więcej obwodów to braknie wyjść w Integrze, bo potrzeba by było monitorować stan każdego obwodu, czyli tyle ile obwodów tyle samo przekaźników z cewką 230V, i dobudowanie logiki dla każdego obwodu szybko wyczerpie wyjścia w centrali.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    Jeśli kolega bardzo chce zachować niezależność sterowania oświetleniem od Satela, to można jeszcze wymienić przekaźniki bistabilne na hotelowe PBM-02.
    One posiadają dodatkowe wejścia załącz i wyłącz.
    Do INT-PP potrzebne są dodatkowe przekaźniki 12V=/230~ bo niestety w PBM-02 te dodatkowe wejścia są sterowane tylko fazą.
    Niestety przy takim rozwiązaniu potrzebne są dwa fizyczne wyjścia na każdy sterowany obwód (osobno załącz i wyłącz).
    Tanio nie będzie ;)
  • Poziom 2  
    Jeżeli nie zabraknie wolnych wejść, to zostałbym przy przekaźnikach PBM-01, a sterowanie każdego obwodu starałbym się zrealizować za pomocą jednego wyjścia i wejścia. Warto skorzystać tutaj z gotowej opcji central integra:

Cytat:
    5.8
    Wyświetlanie stanu wyjścia
    W przypadku wyjść typu 24. PRZEŁĄCZNIK MONO, 25. PRZEŁĄCZNIK BI i 64...79 PRZEKAŹNIK TELEFONICZNY 1...16 stan wyjścia może być przedstawiany według stanu wejścia. Jest to przydatne, jeżeli wyjście centrali ma podać jedynie impuls sterujący, który włączy / wyłączy urządzenie, a informacja o aktualnym stanie urządzenia podawana jest na wejście centrali.