Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin

p.kaczmarek2 31 Mar 2020 00:28 2856 9
  • Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin
    Witajcie moi drodzy
    Dzisiaj przedstawię moją recenzję gniazda-ładowarki USB do ściany oferującego 6 portów o wydajności prądowej do 3.5A (a przynajmniej wedle sprzedawcy). W temacie pokażę testy wydajności prądowej, nagrzewania się układu, zajrzę do środka zasilacza, narysuję jego schemat i na koniec przedstawię jak można łatwo go zmodyfikować.

Zakup, przesyłka i wypakowanie gniazda
    Gniazdo zakupiłem 28 stycznia 2020 na eBayu za 4.10£ (na nasze to 20 złotych) w ofercie pod tytułem 2/3/4/6 USB Wall Socket Charger AC/DC Power Adapter Plug Outlet Plate Panel (wybrałem wersję z 6 portami USB):
    W tym momencie ceny tego typu gniazd są nieco większe, ale dalej są one dostępne w sieci od różnych sprzedawców i w różnych konfiguracjach (2, 3, 4, 6 portów):
    Paczka przyszła około 8 marca - standardowo listonosz po prostu wsadził ją do skrzynki na listy, nie dał do rąk własnych (czyli brak potwierdzenia odbioru):
    Gniazdo prezentuje się tak jak na zdjęciach z aukcji. W paczce było dodatkowo w foliowym opakowaniu, które było podpisane 'Safety electrician intelligent home'. Można by tu mieć nadzieję, że Chińczycy po prostu się pomylili i dali folię z innego produktu - ale nic bardziej mylnego, oni z reguły reklamują swoje produkty tego typu sloganami.
    Z tyłu folii widoczne są parametry: USB B220V 5V oraz chyba numery/identyfikatory serii, np. HR-SH-3C-085-D ale żaden nie daje sensownych wyników w Google.
    Na opakowaniu też w jakimś celu umieszczony jest schemat podłączania przełączników do żarówek:
    Celowości tego trudno jest się doszukać.
    Na pewno plusem jest to, że w zestawie są śruby do mocowania:
    Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin
    Z tyłu gniazda mamy konkrety, jego parametry to:
    110V-250V
    5V
    1000mA-3500mA

Dodatkowo podpisane są styki od przewodu sieciowego, jedynie linie N i L, bez uziemienia.
    Zaraz je podłączymy i dokładnie przetestujemy.

Pierwszy test gniazda - wydajność prądowa i napięcie
    Pierwszy test gniazda wykonałem za pomocą słynnego narzędzia USB Doctor (które mam już sprawdzone i wiem, że daje w miarę rzetelne wyniki):
    oraz za pomocą sztucznego obciążenia USB o nazwie LD25:
    LD25 opisywałem tutaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18513078#18513078
    LD25 pozwala ustawić prąd obciążenia (od 0 do 4A), pokazuje napięcie i moc wyjścia, z kolei USB Doctor dodatkowo pokazuje napięcie (tylko w celu weryfikacji).
    Podłączyłem całość do gniazda i sprawdziłem kolejno napięcie dla różnych wartości prądu.
    (Wszystkie porty USB są w gnieździe spięte razem, więc mogłem dokonać pomiaru tak jak dokonałem)
    Na początek - brak obciążenia:
    Następnie obciążenie 0.1A:
    Następnie obciążenie 0.25A:
    Następnie obciążenie 0.5A:
    Następnie obciążenie 0.75A:
    Następnie obciążenie 1.00A:
    Następnie obciążenie 1.50A:
    Następnie obciążenie 2.00A:
    Następnie obciążenie 2.50A:
    Następnie obciążenie 2.75A (tu zaczyna się spadek napięcia):
    Następnie obciążenie 3.00A:
    Następnie obciążenie 3.25A:
    Następnie obciążenie 3.5A (wg. obudowy tyle ta ładowarka jest w stanie zapewnić):
    Następnie obciążenie 3.75A:
    Następnie obciążenie 4.00A:
    Zmierzone napięcie za pomocą USB Doctora i LD25 (ono też pokazuje napięcie) zawsze było podobne i błąd był rzędu dziesiątych ampera.
    Wyniki ze wszystkich pomiarów powyżej przedstawiłem w tabelce:
    Obciążenie [A]Napięcie[V]
    05.4
    0.15.4
    0.255.4
    0.55.4
    15.4
    1.55.4
    25.4
    2.55.4
    2.755.2
    34.8
    3.254.4
    3.54.1
    3.753.9
    43.7

Tutaj rzuca się w oczy przede wszystkim jeden problem - napięcie na wyjściu ten ładowarki jest nieco za wysokie. Zgodnie ze standardem USB 2.0 napięcie to powinno być od 4.4V do 5.25V, więc te 5.4V na wyjściu ładowarki to troszkę za wysoko.
    A tam zdecydowanie jest 5.4V, sprawdziłem to trzema miernikami (USB Doctor, LD25 oraz UT10A).
    Z kolei sama wydajność prądowa jest dość dobra, chociaż nieco przed obiecanym 3.5A już napięcie spada, mogłoby być troszkę lepiej.

Teardown, czyli zaglądamy do środka
    Nadszedł czas zdjąć obudowę i przyjrzeć się dokładnie co jest w środku.
    Przednia pokrywa znajduje się na samych zaczepach:
    Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin
    Widoczna wtedy jest w środku jedna płytka z małym zasilaczem impulsowym:
    Aby ją wyjąć, należy wykręcić śrubki trzymające przewody sieciowe:
    Tak prezentuje się ona po wyjęciu. Transformatorek jest po jednej stronie, a reszta po drugiej:
    Na płytce widać datę 2019-03-07, możliwe, że to data produkcji. Jeśli tak to gniazdko trafiła do mnie akurat jakiś rok po wyprodukowaniu.
    Teraz prześledzimy cały układ po kolei, element po elemencie.
    W celu lepszej widoczności elementów usunąłem z płytki większość gniazd USB i część zdjęć poniżej będzie już bez tych gniazd.
    Zaczynamy:
    Na wejściu, na linii L, widzimy bezpiecznik T3.15A 250V. Czemu jest on na taki duży prąd? Nie mam pojęcia.
    Dalej znajdują się cztery diody tworzące mostek Greatza, każda podpisana M7, czyli zwykłe 1N4007 w SMD:
    Każda dioda 1N4007 jest w obudowie DO-214AC:
    Te oznaczenie M7 można oczywiście też odczytać z noty katalogowej:
    Sam duży kondensator elektrolityczny, znajduje się oczywiście tuż za mostkiem Greatza, jest na napięcie 400V i ma pojemność 15uF:
    Dalej jest już podłączony główny kontroler przetwornicy, U1, oraz MOSFET którym on steruje:
    Ten kontroler U1 to DP2281.
    Dokładny opis wyprowadzeń DP2281 pokazuję poniżej:
    Cała nota tutaj:
    W jego nocie katalogowej można wyczytać też m. in. częstotliwość jego pracy:
    Również można wyczytać informacje, że ta przetwornica jest w topologii flyback - ale to można też wywnioskować też z innych rzeczy.
    W tej nocie katalogowej jest też schemat przykładowej przetwornicy na tym scalaku:
    Sam DP2281 zasilany jest poprzez elementy pokazane poniżej:
    Na zasilanie DP2281 składa się kondensator elektrolityczny na 50V, rezystor przez którego jest on ładowany z sieci oraz diodę prostowniczą przez którą jest on ładowany z uzwojenia feedback transformatora (gdy przetwornica wystartuje).
    Obok DP2281 jest MOSFET podpisany MKX 1905, nie zidentyfikowałem go, ale nie jest to aż takie istotne.
    Układ z diodą, kondensatorem i rezystorem obok pełni funkcję snubbera - gasi szpilki napięcia na uzwojeniu pierwotnym transformatora:
    Prostowanie prądu po stronie wtórnej jest zrealizowane za pomocą dwóch układów CLR6219 połączonych równolegle:
    Notę katalogową CLR6219 można znaleźć w sieci, niestety jednak nie po angielsku:
    Znajduje się w niej rozpiska pinów tego układu:
    Jak również opisane są sposoby jego zastosowania:
    Tuż za CLR6219 podłączone są dwa kondensatory elektrolityczne na napięcie 10V i o pojemności 680uF:
    Kondensatory te są podpisane CD288H, w sieci można znaleźć ich notę katalogową i niektóre parametry:
    Pełna nota tutaj:
    CD288H.pdf Download (171.86 kB)
    Po stronie wtórnej układu znajdują się elementy odpowiedzialne za regulację napięcia - TL431, który za pomocą dzielnika rezystorowego ustala napięcie wyjścia oraz transoptor PC817C, który łączy stronę wtórną z pierwotną i zapewnia między nimi izolację galwaniczną:
    TL431 to programowalne źródło napięcia referencyjnego, można powiedzieć, że działa tak jak dioda Zenera której sami ustalamy napięcie.
    W tym zasilaczu występuje w obudowie SOT-23:
    Pełną notę katalogową TL431 umieszczam tutaj:
    tl431.pdf Download (2.85 MB)
    PC817C to transoptor, bierze on udział w pętli sprzężenia zwrotnego i regulacji napięcia przetwornicy:
    Podłączony jest do pinu Feedback (FB)
    (pin numer 2) DP2281 i w zależności od napięcia na nim zmienia PWM przetwornicy (wraz z pinem numer 4 - CS, czyli Current Sense Input)
    Pełną notę katalogową PC817C umieszczam tutaj:
    PC8X7C.pdf Download (144.26 kB)
    Schemat zasilacza
    Po rozłożeniu zasilacza poświęciłem troszkę czasu i narysowałem dla Was jego schemat w Eagle. Całość bazowałem na dokładnych oględzinach płytki oraz na notach katalogowych elementów:
    Wartości i nazwy części na schemacie są w miarę możliwości przepisane 1:1 z elementów i oznaczeń na PCB. Stąd na schemacie są osobno oznaczenia w stylu "EC1" co oznacza kondensator elektrolityczny, i "C1" co oznacza zwykły kondensator. Wartości elementów oczywiście trzeba umieć odczytać, np. 222 przy kondensatorze od snubbera oznacza tak naprawdę 2.2nF, w razie czego polecam stronę:
    https://circuitdigest.com/calculators/capacitor-value-code-calculator
    Nie daję 100% pewności, że schemat jest poprawny, ale można go pobrać tutaj w formacie Eagle (plik .sch):
    wallSocket...SBx6_4.zip Download (52.31 kB)
    Przyjrzymy się teraz poszczególnym fragmentom schematu:
    Dla wygody podzieliłem go na osobne sekcje. Napiszę o nich teraz kilka słów.
    Ogólnie cała przetwornica jest w topologii flyback a regulacja napięcia odbywa się poprzez sprzężenie zwrotne ze strony wtórnej.
    Sekcja 1 jest podłączona bezpośrednio do sieci, znajduje się tam bezpiecznik, mostek Greatza który prostuje napięcie sieciowe oraz kondensator elektrolityczny który potem ładuje się prawie do wartości szczytowej napięcia z sieci (z 230V AC robi się około 325V DC).
    Sekcja 2 to zasilanie kontrolera przetwornicy DP2281. Kondensator 50V 10uF stale ładowany jest przez rezystor R12 o rezystancji 2MΩ, ale sam prąd płynący przez ten rezystor nie starcza do działania przetwornicy, starcza tylko by ona mogła wystartować. Od momentu gdy przetwornica wystartuje kondensator 50V 10uF ładowany jest też z uzwojenia feedback poprzez diodę prostowniczą, dzięki czemu zasilacz może dalej pracować.
    Sekcja 3 to jest snubber, on gasi tzw. "szpilki", czyli szpilkowe przepięcia które pojawiają się na skutek indukcyjności rozproszenia transformatora. W teorii układ bez niego by może działał, ale MOSFET byłby narażony na większe grzanie się i też również na uszkodzenia.
    Sekcja 4 to trzy rezystory o bardzo małym oporze podłączone poprzez kolejny rezystor do pinu CS, czyli Current Sense od kontrolera przetwornicy. Ten pin realizuje pomiar prądu przepływającego przez uzwojenie pierwotne i MOSFET. Przetwornica na bazie sygnału z tego pinu (oraz sygnału z pinu FB - Feedback) ustawia odpowiednio wypełnienie sygnału kluczującego tranzystor by utrzymać odpowiednie napięcie na wyjściu.
    Sekcja 5 podłączona jest do uzwojenia wtórnego, dwa układy CLR6219 są po prostu tu w roli szybkiej diody która prostuje impulsy prądu o częstotliwości pracy przetwornicy i pozwala uzyskać z nich prąd stały i nim ładuje kondensatory.
    Sekcja 6 to minimalne obciążenie dla przetwornicy, wiele przetwornic nie powinno być uruchamianych kompletnie bez obciążenia, dlatego tu te rezystory znajdują się na PCB.
    Sekcja 7 to zasadniczo tylko programowalne napięcie odniesienia TL431 wraz z potrzebnymi do jego działania elementami. Ustala ono napięcie wyjścia, modyfikacja odpowiednich rezystorów pozwala nam tu zmienić napięcie wyjścia (ale tylko w pewnym małym stopniu). Sygnał z TL431 idzie do transoptora PC817 (zapewniającego separację galwaniczną) a dalej trafia do pinu FB (Feedback) od kontrolera przetwornicy, który wraz z pinem CS (Current Sense) ustawia odpowiednio PWM pracy DP2881 by utrzymać odpowiednie napięcie na wyjściu.
    Sekcja 8 to główny MOSFET/klucz przetwornicy wraz z rezystorem bramkowym podłączonym do pinu GATE sterownika DP2881. To ten MOSFET z odpowiednią częstotliwością przepuszcza prąd o napięciu około 300V poprzez uzwojenie pierwotne transformatora.
    Na schemacie zostawiłem poza sekcjami:
    - DP2281, główny kontroler przetwornicy z całym mechanizmem doboru częstotliwości pracy na bazie wejścia pinów CS/FB
    - kondensator CY1, który łączy stronę wtórną z pierwotną i w dużym uproszczeniu jego rolą jest redukcja zakłóceń.

Prosta modyfikacja napięcia wyjściowego zasilacza
    Napięcie wyjściowe zasilaczy zrealizowanych tak jak ten można względnie łatwo modyfikować, a przynajmniej w pewnym zakresie. Każda większa zmiana napięcia wyjściowego wymagałaby ponownego przemyślenia/przeprojektowania wartości elementów, w tym ilości zwojów na uzwojeniu pierwotnym, ale małą zmianę napięcia można zrealizować w pełni poprzez modyfikacje dzielnika napięcia przy TL431.
    W tym celu postanowiłem wylutować element R3, rezystor o kodzie 3301, czyli o rezystancji 3.3kΩ:
    Po wylutowaniu zweryfikowałem jego rezystancje:
    Bez tego rezystora płytka prezentowała się tak:
    Następnie wziąłem rezystor o nieco większym oporze, 3.9k:
    I wlutowałem go na jego miejsce:
    Następnie wykonałem ponownie testy zasilacza przy różnych prądach:
    Po podmianie rezystora napięcie na wyjściu wynosi 4.9V i utrzymuje się takie aż do obciążenia 2.5A, a potem przy 3.0A obciążenia spada do 4.7V. Czyli zasilacz zachowuje się analogicznie do tego co było przed modyfikacją, lecz napięcie nie przekracza już tego ze standardu USB - czyli modyfikacja się powiodła.

Mini-regulacja napięcia za pomocą potencjometru
    W ramach małej demonstracji postanowiłem jeszcze spróbować wlutować potencjometr na miejsce tego rezystora. Taka modyfikacja pozwoli w małym stopniu nam samodzielnie regulować napięcie na wyjściu przetwornicy.
    Wybrałem trymmer 2.7k i rezystor 2.2k:
    W ten sposób rezystor 3.3k zastąpiłem regulacją rezystancji od 2.7k do 6k:
    Po tej modyfikacji wykonałem testy regulacji napięcia przy obciążeniu 2A:
    Wygląda na to, że wszystko jest ok. Można by tu jeszcze dokładnie od nowa pomierzyć napięcia dla danego prądu w obu ustawieniach potencjometru, ale uznałem, że cała modyfikacja była tylko w celu pokazania, że tak się da, więc dokładniejsze pomiary są zbędne.

Końcowa modyfikacja napięcia wyjścia zasilacza
    Ostatecznie zrezygnowałem z regulacji napięcia i na miejsce rezystora R3 3.3k postanowiłem dać wartość 3.9k, rezystor w obudowie SMD:
    Płytka po wlutowaniu rezystora:
    Po tej modyfikacji zasilacz daje stabilne 4.9V zamiast 5.4V/5.5V i w takiej wersji ja go preferuję, chociaż myślę, że te 5.4V też jest jeszcze w ostateczności dopuszczalne.

Siedmiogodzinny test grzania się zasilacza pod obciążeniem 3A
    Test wykonałem tylko by z grubsza określić czy zasilacz w ogóle sprawdza się pod takim obciążeniem i by przekonać się jakie elementy i jak bardzo będą się grzały.
    Test wykonałem w temperaturze otoczenia 19°C.
    Test wykonałem bez obudowy i poza ścianą, więc oczywiście należy pamiętać że pewnie zasilacz wbudowany w ścianę grzałby się mocniej.
    Początek testu (godzina 18:45):
    Koniec testu (godzina 1:45):
    Największą temperaturę zanotowałem po stronie wtórnej, na układach CLR6219. Jeden z nich grzał się nieco mocniej. Bardzo duża temperatura była też na kondensatorach elektrolitycznych na wyjściu przetwornicy, a to nie jest dobry znak, gdyż możliwe, że z czasem uległyby one wyschnięciu i degradacji. Oprócz tego dość ciepła była też reszta elementów, ale już nie tak bardzo jak pozostałe.

Test działania zasilacza na różnych napięciach wejściowych (różne napięcia sieciowe)
    Z ciekawości sprawdziłem jak ładowarka radzi sobie na różnych napięciach zasilania, od 20V AC do 250V AC.
    Użyłem do tego autotransformatora TDGC2J-2:
    Jego napięcie wejścia to 220V, a wyjście można ustawić od 0V do 250V.
    Podłączyłem do niego zasilacz, multimetr UT10A w trybie pomiaru napięcia AC oraz miernik cęgowy UT210E w trybie pomiaru prądu zmiennego:
    Obciążenie ustawiłem na 2.00A.
    Poniżej umieszczam zdjęcia ze wszystkich pomiarów, a po nich znajduje się tabelka z podsumowaniem wszystkiego dla wygodniejszego odczytu.
    Test z autotransformatorem - 260V AC.
    Test z autotransformatorem - 250V AC.
    Test z autotransformatorem - 240V AC.
    Test z autotransformatorem - 230V AC
    Test z autotransformatorem - 210V AC.
    Test z autotransformatorem - 180V AC.
    Test z autotransformatorem - 150V AC.
    Test z autotransformatorem - 120V AC.
    Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin
    Test z autotransformatorem - 100V AC.
    Test z autotransformatorem - 70V AC.
    Test z autotransformatorem - 60V AC.
    Test z autotransformatorem - 50V AC.
    Test z autotransformatorem - 40V AC.
    Test z autotransformatorem - 30V AC.
    W celu wygodniejszego zapoznania się z wynikami pomiarów umieściłem wszystko w tabelce:
    Zasilanie AC [V] Pobór prądu AC [A] Wyjście przetwornicy DC [V]
    260 0.093 4.9
    250 0.096 4.9
    240 0.100 4.9
    230 0.102 4.9
    210 0.113 4.9
    180 0.136 4.9
    150 0.164 4.9
    120 0.197 4.9
    100 0.225 4.9
    70 0.306 4.9
    60 0.311 4.6
    50 0.297 4.4
    40 0.281 4.1
    30 0.0 0

Zasilacz zdaje się działać poprawnie od 70V do co najmniej 250V (większego napięcia mój autotransformator nie zapewni).
    Czyli gniazda zarówno można użyć gdy mamy sieć 230V jak i dla 120V (np. w USA).
    Przy napięciu 60V AC zaczynają się problemy i jest już 4.6V DC na wyjściu zamiast 4.9V.
    Przy 50V AC jest już 4.4V DC co o dziwo jeszcze wciąż zalicza się do standardu USB.
    Przy 40V AC jest już jakieś 4V DC na wyjściu, to już troszkę za mało.
    Przy około 30V AC zasilacz już gaśnie, włącza się tzw. 'Undervoltage protection'/UVLO, którą oferuje DP2281.

Test zwarcia na wyjściu zasilacza
    Testowany zasilacz jest w topologii flyback, więc powinien być odporny na zwarcia na wyjściu, a do tego to samo można wyczytać z noty katalogowej kontrolera tej przetwornicy (DP2281), ale i tak postanowiłem to sprawdzić.
    Przygotowałem sobie dwie zworki do robienia zwarcia w bezpieczny sposób oraz dodatkowo do drugiego portu podłączyłem USB Doctor i małą lampkę LED na USB by widzieć co się dzieje:
    Filmik przedstawia jak układ się zachowuje w momencie zwarcia:
    [film:9312ac1beb]https://filmy.elektroda.pl/10_1584997607.mp4[/film:9312ac1beb]
    Jak widać, zasilacz jest odporny na zwarcia.

Modyfikacja ograniczenia prądu - zwiększamy wydajność prądową zasilacza
    Nieco wcześniej zademonstrowałem jak można wprowadzić drobną modyfikację w układzie napięcia odniesienia (z którego sygnał idzie na pin FB układu DP2281) w celu skorygowania napięcia na wyjściu przetwornicy.
    Teraz pokażę, jak można zwiększyć wydajność prądową układu poprzez modyfikację oporu bocznika przy pinie CS (Current Sense) od układu DP2281. Postaram się w ten sposób powalczyć ze spadkiem napięcia który następuje gdy obciążymy zasilacz prądem rzędu 3A.
    Na początek ostrzeżenie - nie ma nic za darmo. To nie jest tak, że możemy sobie do woli zmniejszać tu rezystancję. Wydajność prądową przetwornicy ogranicza bardzo wiele czynników, grzanie się elementów, transformator, dioda prostownicza po stronie wtórnej, itp.
    Modyfikacja którą proponuje będzie polegać na zmianie rezystancji między pinem CS (Current Sense kontrolera przetwornicy) a masą, tutaj:
    Na PCB to miejsce wygląda tak:
    I już z samego zdjęcia rzuca się w oczy to, że jest tam miejsce na jeszcze jeden rezystor. Czyżby producent początkowo zamierzał pozwolić na większe prądy, a potem uznał, że np. nie warto, by inne komponenty za bardzo się grzeją? Może po prostu zmienił inne komponenty na słabsze i tańsze odpowiedniki?
    W tym miejscu są trzy rezystory 2R70 połączone równolegle. Można łatwo policzyć (samodzielnie lub za pomocą kalkulatora online) ich rezystancję zastępczą:
    Obrazek powyżej pochodzi z kalkulatora stąd: https://www.allaboutcircuits.com/tools/parallel-resistance-calculator/

Spróbujemy zmienić tę rezystancję na mniejszą - po prostu poprzez dolutowanie tam kolejnego rezystora. Ale to zaraz.

Modyfikacja ograniczenia prądu - pomiary przed modyfikacją
    Skoro już wiemy co zamierzamy zmodyfikować, to potrzebujemy mieć jakiś punkt odniesienia.
    W tym celu zmierzymy dokładnie jak zachowuje się przetwornica jeszcze bez modyfikacji przy prądzie obciążenia od 2.80A do 4.00A i zapiszemy wyniki do tabelki. Oto wyniki:
    Napięcie na wyjściu a prąd obciążenia - wersja bez modyfikacji (rezystancja do masy na pinie CS 0.9Ω):

Obciążenie [A] Napięcie [V]
    2.84.9
    2.904.8
    3.004.7
    3.104.6
    3.204.4
    3.304.3
    3.404.1
    3.504.0
    3.603.9
    3.703.9
    3.803.8
    4.003.8

Możemy tu zaobserwować, że spadek napięcia zaczyna się od prądu obciążenia 2.9A. Napięcie spada aż do 3.8V przy obciążeniu 4A. Czy uda nam się to polepszyć?

Modyfikacja ograniczenia prądu - wykonanie modyfikacji
    Zgodnie z wcześniejszym planem dobrałem odpowiednio czwarty rezystor do dolutowania w wolno miejsce. Zdecydowałem się na 5.6Ω, gdyż takie połączenie da nam rezystancję zastępczą 0.78Ω:
    Po prostu taki rezystor miałem pod ręką i uznałem, że sprawdzę jak z nim zachowa się przetwornica:
    Nie był potrzebny rezystor aż takiej dużej mocy, po prostu taki miałem dostępny.
    Po wlutowaniu:
    Następnie od nowa wykonałem pomiary i sprawdziłem spadek napięcia, ale o tym już w następnym akapicie.

Modyfikacja ograniczenia prądu - pomiary po modyfikacji
    Po dolutowaniu rezystora 5.6Ω rezystancja do masy na pinie CS zmieniła się z 0.9Ω na 0.79Ω.
    Wykonałem od nowa wszystkie pomiary.
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 2.8A:
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 2.9A:
    Część zdjęć pominięta.
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 3.6A:
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 3.8A:
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 3.9A:
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 4.0A:
    Wersja z rezystancja 0.79Ω na CS do masy - obciążenie 4.1A:
    I wszystkie pomiary umieściłem w tabelce: wersja z dolutowanym 5.6Ω (rezystancja do masy na pinie CS 0.79Ω):
    Obciążenie [A] Napięcie [V]
    2.84.9
    2.904.9
    3.004.9
    3.204.9
    3.304.9
    3.404.9
    3.504.9
    3.604.9
    3.704.8
    3.804.8
    3.904.7
    4.004.6
    4.094.5

Po modyfikacji spadek napięcia zaczyna się od prądu obciążenia 3.7A!
    Zasilacz od obciążenia 0A aż do 3.7A trzyma napięcie wyjścia 4.9V.
    To znacznie lepiej, prawie o jeden amper więcej niż było przed zmianami.
    Więcej nie jestem w stanie sprawdzić gdyż moje LD25 pozwala ustawić obciążenie do 4.09A (wg. manuala do 4A).
    Teraz trzeba jeszcze sprawdzić jak bardzo grzeje się cały układ przy obciążeniu 4A - ale to już w następnym akapicie.

Modyfikacja ograniczenia prądu - nowa dioda prostownicza
    Po modyfikacji ograniczenia prądu ustawiłem obciążenie na 4A i zostawiłem zasilacz na kilka chwil.
    Po paru minutach wykonałem kilka pomiarów temperatury pirometrem, i zauważyłem, że układy prostujące napięcie osiągają 70°C:
    Po 10 minutach te układy osiągnęły już temperaturę 95°C:
    To zdecydowanie za dużo! Te diody nie były przygotowane na takie prądy.
    Uznałem, że zamienię je na jakąś mocniejszą diodę.
    Najpierw odlutowałem oba CLR2219:
    Wystarczyła tylko duża ilość topnika i zwykła lutownica grotowa by bez problemu dało się oba układy usunąć z płytki:
    Następnie przeszukałem diody z szuflady jakie miałem pod ręką:
    Najlepiej o sprawdziła się dioda Schottkiego VT1045. Wybrałem ją m. in. ze względu na niski spadek napięcia. Na początku sprawdzałem też diody ultraszybkie, ale te co miałem również szybko się grzały.
    Wlutowałem ją na miejsce:
    I wstępnie sprawdziłem czy wszystko działa:
    Działało bez zarzutów, aczkolwiek napięcie na wyjściu nieco spadło, ale o tym dopiero w następnym akapicie.
    Jeszcze sprawdziłem, o ile zmniejszyło się grzanie - teraz po 10 minut nie było już 95°C, lecz tylko 60°C:

Ostateczna wersja zasilacza - wersja 4A
    Zamiana układów CLR2219 na diodę Schottkiego VT1045BP sprawiła, że problem przegrzewania zniknął, ale niestety też nieco znów spadło napięcie przy obciążeniach powyżej 3.6A. Co prawda ta zmiana była tylko o jakieś 0.1-0.5V, ale i tak uznałem, że warto spróbować to skorygować.
    Postanowiłem po prostu jeszcze zmniejszyć rezystancję na pinie CS, czyli pozwolić przetwornicy na przepływ nieco większych prądów.
    Wcześniej wlutowałem tam rezystor 5.6Ω, teraz uznałem, że zamienię go na 1.6Ω:
    Zgodnie z obliczeniami powyżej wtedy rezystancja bocznika zmieni się z 0.9Ω na 0.58Ω.
    Zdjęcie przedstawia już wykonaną modyfikację:
    Po tej zmianie po raz kolejny sprawdziłem napięcie przy różnych obciążeniach. Wyniki okazały się tak dobre, że dam tylko zdjęcie pomiaru przy 4.1A:
    Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin Test, teardown i małe modyfikacje modułu ładowarki/gniazda USB do puszki z Chin
    Po tej modyfikacji zasilacz dla dowolnej wartości prądu obciążenia od 0A aż do 4.1A dawał stabilne 4.9V-4.8V. Przy 4.1A moc na wyjściu sięgała prawie 20W. Żaden z elementów nie grzał się przesadnie a sam zasilacz przeszedł bez problemu sześciogodzinny test pracy.
    Finalny schemat zasilacza z uwzględnionymi zmianami:
    Zmiany na schemat zostały naniesione w programie Paint, wiec z pewnością się rzuca w oczy co zmodyfikowałem.

Podsumowanie
    Przetestowałem tutaj działanie ładowarki USB-gniazda do ściany z Chin. Produkt okazał się być takiej jakości jakiej się spodziewałem. Nie było wielkiej tragedii, sposób regulacji napięcia nie był aż taki zły, w przetwornicy był obecny gasik (najtańsze ładowarki chińskie nawet go nie posiadają), a nawet był bezpiecznik. Ale mimo to zasilacz nie spełniał raczej ani standardu napięcia USB (było 5.4V!), ani nawet nie zapewniał w pełni takiego prądu, jaki był podany na obudowie (zapewniał nieco mniej, potem napięcie spadało).
    Dlatego też skorzystałem z okazji i również zaprezentowałem tutaj kilka drobnych modyfikacji które tak naprawdę są dość prostymi ale też uniwersalnymi pomysłami i sprawdzą się z wielu innymi przetwornicami, a mianowicie:
    - modyfikację napięcia wyjścia (i jej regulację w pewnym stopniu)
    - modyfikację ograniczenia prądu i poprawę niechcianego spadku napięcia przy większym obciążeniu
    Wszystkie modyfikacje jak najbardziej się powiodły i teraz zasilacz daje radę zapewnić aż do 4A przy stabilnym napięciu 4.8-4.9V!
    Na koniec chciałbym tylko podkreślić, że oczywiście nie miałem na celu przekonywania kogoś do używania tak zmodyfikowanego zasilacza do ładowania swoich telefonów. To wszystko raczej było pokazane w celach edukacyjnych. Poprzez praktykę można dużo rzeczy zobrazować i zorientować się co i jak działa.
    Sam rzecz jasna też nie zamierzam podłączać swoich telefonów do tego wynalazku.
    Pewnie jakby się postarać, to dałoby się nieco więcej jeszcze z tego zasilacza wycisnąć, ale należy pamiętać, że ogranicza nas też sam tranzystor i oczywiście transformator, który jest w stanie przenieść skończoną ilość mocy (a dokładniej ogranicza nas tu maksymalny prąd transformatora powodujący nasycenie się rdzenia).

Cool! Ranking DIY
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    About Author
    p.kaczmarek2
    Level 25  
  • IGE-XAOIGE-XAO
    necavi
    Level 18  
    Wow Gniazdko to niby gadżet, ale szacunek dla autora za liczne pomiary i to co tygryski lubią najbardziej - usprawnianie wyrobu - a jak widać, to dało efekty.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Stanley_P
    Level 27  
    Hm, nie mam zamiaru zniechęcać Autora do pisania artykułów, ale taki elaborat nad zasilaczo-gniazdkiem USB... Chyba mało kto przebrnął, co zresztą widać po ilości odpowiedzi. Również przyznaję się bez bicia - bardziej przewijałem niż czytałem.
    Inna sprawa, że zamiast montować do puszki "takie cuś", wolałbym chyba zwykłe podwójne gniazdo podtynkowe 230V~ oraz potem wetknąć np. dwie ładowarki USB z wyświetlaczem opisane TUTAJ (zakładam, że potrzeba aż 6 portów USB).
    Raz, że mam na bieżąco podgląd napięcia i prądu, dwa, że w przypadku ewentualnego uszkodzenia zasilacz wyjmuję z gniazdka wymieniam i już. Trzy: w razie wielkiej potrzeby standardowe gniazdko 230V można wykorzystać z każdym sprzętem na 230V i kompatybilną wtyczką - wypiąć ładowarkę i wpiąć np. odkurzacz ;-)
    Janusz_kk
    Level 31  
    Stanley_P wrote:
    Chyba mało kto przebrnął, co zresztą widać po ilości odpowiedzi. Również przyznaję się bez bicia - bardziej przewijałem niż czytałem.

Mów za siebie, ja przeczytałem:)
    Napięcie 4,9V jest wg mnie za niskie, spadki na kablu spowodują że na telefonie będzie 4,5-4,6V i wiele telefonów nie 'lubi' tak niskiego napięcia i przerywa ładowanie.
    E8600
    Level 39  
    Janusz_kk wrote:
    Napięcie 4,9V jest wg mnie za niskie, spadki na kablu spowodują że na telefonie będzie 4,5-4,6V i wiele telefonów nie 'lubi' tak niskiego napięcia i przerywa ładowanie.

Racja ale niskie napięcie jest często spowodowane najtańszym gniazdem USB. Co mam na myśli najtańsze?
    Takie z bardzo miękkiej blachy często puszczającej na szwie a same piny nie są złocone i także są plastyczne a powinny być sprężyste.
    Takie złącza USB widzę na zamieszczonych zdjęciach.

Kolejną kwestią jest to ładowarka cały czas wpięta do sieci, kondensatory szybciej się skończą.

Podsumowując test bardzo rzetelny ale produkt moim zdaniem niewart włożonego wysiłku.
    Dla mnie najlepszym wyborem jest markowa ładowarka a najlepiej dedykowana tego samego producenta posiadające odpowiednie certyfikaty.
    Stanley_P
    Level 27  
    Janusz_kk wrote:
    Mów za siebie, ja przeczytałem:)

Heh, dlatego napisałem "mało kto przebrnął..." ;-)
    Quote:
    Napięcie 4,9V jest wg mnie za niskie, spadki na kablu spowodują <...>

Zgadzam się. Niektóre ładowarki - nie wiem czy było zamierzone przy projektowaniu, czy nie - wręcz nieco podnoszą napięcie przy obciążeniu. (oczywiście nie mówimy tu o ładowarkach QC, bo to inny temat) Np. wspomniana przeze mnie z TEGO topicu na jałowo pokazuje 5,06V, natomiast gdy ładuję telefon: 5,31V przy prądzie ok 1,8A. Podobnie o ile pamiętam zachowuje się oryginalna ładowarka, ale musiałbym dokładniej sprawdzić.
    Myślę, że w omawianym urządzeniu raczej mało prawdopodobne, aby okazało się "zabójcze" pozostawienie oryginalnego 5,4V, Ewentualnie obniżyć do 5,3V - no dobra, powiedzmy 5,35V ;-)
    p.kaczmarek2
    Level 25  
    Janusz_kk wrote:

Ciekawa uwaga, przemyślę to, ale z tego co testowałem ładowarki to raczej zawsze widziałem właśnie napięcie mniej więcej 5V na nich, tzn. przed kabelkiem.

Sprawdziłem teraz tą ładowarkę co mam pod ręką, a to jest oryginalna ładowarka do iPhone no i się potwierdza:

A z tym że na kabelku następuje spadek napięcia to oczywiście masz rację, powiem więcej, kabelek nie jest równy kabelkowi i niektóre słabsze kable od USB wręcz nie nadają się do ładowania...

Stanley_P wrote:
    Np. wspomniana przeze mnie z TEGO topicu na jałowo pokazuje 5,06V, natomiast gdy ładuję telefon: 5,31V przy prądzie ok 1,8A.

Z chęcią bym do niej zajrzał :D
    Stanley_P
    Level 27  
    U mnie tak to wygląda na oryginalnej ładowarce Samsunga.
    Na jałowo:
    I pod obciążeniem moją leciwą acz jeszcze żywą S5-tką:
    Testerek USB porównywałem kiedyś z trochę "lepsiejszym" woltomierzem (nie za 30, a powiedzmy 300-400zł ;-) ) i różnice wskazań były o ile pamiętam rzędu max 0,05V.

EDIT
    p.kaczmarek2 wrote:
    Z chęcią bym do niej zajrzał

A wiesz, że ja też? ;-) Mam 3 takie ładowarki, z czego 2 użyciu ciągłym (trzecia czeka w torbie na wyjazdy). I w obydwóch przestała świecić zielona dioda LED, wskazująca, że urządzenie jest podłączone do sieci (lub wskazuje V). Czasem dioda się zapala czyli prawdopodobnie nie jest walnięta. Może coś się przegrzało, lut, druk. itp. Chciałem chole.stwo rozebrać, ale nie dałem rady. Poklejone czy cuś. Dałem odbój, bo poza tym działają prawidłowo, a mam je już chyba dobrze ponad 2 lata.
    Jacek Rutkowski
    Level 27  
    E8600 wrote:
    Racja ale niskie napięcie jest często spowodowane najtańszym gniazdem USB. Co mam na myśli najtańsze?
    Takie z bardzo miękkiej blachy często puszczającej na szwie a same piny nie są złocone i także są plastyczne a powinny być sprężyste.
    Takie złącza USB widzę na zamieszczonych zdjęciach.

Kolejną kwestią jest to ładowarka cały czas wpięta do sieci, kondensatory szybciej się skończą.

Podsumowując test bardzo rzetelny ale produkt moim zdaniem niewart włożonego wysiłku.
    Dla mnie najlepszym wyborem jest markowa ładowarka a najlepiej dedykowana tego samego producenta posiadające odpowiednie certyfikaty.

Witam,
    mam w domu zasilacz dostarczony razem z Xiaomi Redmi 4A.
    Jest tam na wyjściu zasilacza dioda prostownicza, kondensator 1000uF 6,8V i gniazdo USB:)
    Na obudowie oczywiście wszystkie certyfikaty itp.
    Żałuję bo jedną taką rozłupałem gdy się uszkodziła a nie zrobiłem zdjęć.
    Druga jeszcze działa i mi szkoda ją psuć bo nie da się jej otworzyć bez rozcinania obudowy.
    Zgrzana lub sklejona bo w miejscu łączenia brak zatrzasków.