Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa RGB sterowanie bluetooth

Świeży k-ce 31 Mar 2020 08:11 1512 5
lampy.pl
  • Witam,

to mój pierwszy projekt diy wystawiony na elektrodzie :)

Lampa została zbudowana już kilka lat temu ale dopiero teraz zdecydowałem się na zaprezentowanie.

Lampa led został zbudowana w oparciu o mikrokontroler AVR ATMEGA328P.

• lampa dostosowuje intensywność sygnałów świetlnych do oświetlenia pomieszczenia,
    • ma możliwość zmiany nazwy, oraz hasła parowania ,
    • posiada możliwość zmiany koloru światła i jego intensywności,
    • samoczynnie reguluje obroty wentylatora chłodzącego,
    • przesyła do urządzenia smartfona informacje o aktualnej temperaturze otoczenia,
    • posiada trzy tryby świecenia (ciągły, krótkie bądź długie impulsy świetlne).

Został napisany program do sterowania lampą, który ma za zadanie:

• załączyć biały kolor światła w przypadku uruchomienia alarmu budzika,
    • uruchomić krótkie impulsy świetlne dla połączenia przychodzącego o kolorze przypisanym do określonego kontaktu zapisanego w książce adresowej,
    • uruchomić długie impulsy świetlne dla wiadomości SMS o kolorze przypisanym do określonego kontaktu zapisanego w książce adresowej,
    • wyświetlić informacje o temperaturze, jeśli główna aktywność aplikacji będzie uruchomiona.

Do budowy wykorzystałem:
    • procesor z serii Atmel AVR (model: ATMEGA328P-PU),
    • programator USBAsp,
    • atmega fusebit doctor, (przydał się kilka razy i działa świetnie, wskrzesiłem kilka atmeg które już spisałem na straty)
    • moduł bluetooth HC-05,
    • źródła prądowe mean well LDD350, LDD600,

Płytka

Wykaz elementów:

IC1 – stabilizator LM7805TV
    IC2 – stabilizator LM1117
    IC3 – stabilizator LM7812TV
    IC4 – ATMEGA328P
    U1 – HC-05
    J1 – gniazdo DC 5.5 x 2.1
    LED1 – dioda led smd 0805
    LED2 – dioda led smd 0805
    LED3 – dioda led smd 0805
    C11, C15, C16 – 47uf 16V
    C1, C2, C3, C6, C7, C9, C12, C13, C17, C18 – 100nf
    C4, C5 – 22pf
    X1-X5 – listwa zaciskowa rozłączalna ( gniazdo męskie 3,5mm )
    R6, R8 – 100 ohm
    R12 – 2,4 Kohm
    R21 – 3,9 Kohm
    R22 – 20 Kohm
    R10 – 10 Kohm
    R1, R2, R3, R4, R5, R7, R9 – 11 Kohm
    R19, R20 – 4,7 Kohm
    R14, R15 – 12 Kohm
    R13, R16 – 22 Kohm
    Q2 – IRLML2402
    Q6 – IRLML6402
    L1 – 10 uH

Schemat: :/
    Niestety nie ma teraz na komputerze eagle ale zakładam że schemat i płytka są w plikach brd i sch

W załącznikach również cały projekt.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Świeży k-ce
    Level 11  
    Świeży k-ce wrote 31 posts with rating 10, helped 0 times. Live in city katowice. Been with us since 2006 year.
  • lampy.pl
    h3c4
    Level 14  
    Ale za przeproszeniem do jakiego celu to zostało zrobione?
  • lampy.pl
    Świeży k-ce
    Level 11  
    h3c4 wrote:
    Ale za przeproszeniem do jakiego celu to zostało zrobione?

Żeby świeciło :)

Motywacją do wykonania była potrzeba otrzymywania informacji o połączeniach telefonicznych i wiadomościach sms w sposób dyskretny zwłaszcza w przypadku, kiedy zostały wyłączone dźwięki oraz wibracje urządzenia. Lampa ma za zadanie ułatwić poranną pobudkę poprzez emitowanie przyjemnego światła oraz oświetlać pomieszczenie ułatwiając zaspanemu użytkownikowi poruszanie się.

Maiłem w swoim życiu okres gdy pracowałem często w nocy przy komputerze i byłem stale pod telefonem. Niestety w małym mieszkaniu każdy telefon budził innych lokatorów.

Lampa ostatecznie stała się moją pracą inżynierską.
    screen z aplikacji

Główny ekran aplikacji (aktywność Sterowanie lampą) pozwalający ustawiać wartości kolorów lampy, przejść do ekranu Ustawienia bluetooth oraz Ustawienia kolorów. Jest to pierwszy widok, jaki przedstawiony jest użytkownikowi po uruchomieniu aplikacji.
    Na samej górze ekranu widoczny jest przycisk, który pozwala połączyć się z lampą i informuje o aktualnym statusie połączenia.
    Poniżej widoczne są trzy suwaki (Seekbar’y), które pozwalają kolejno: zmienić jasność diody RGB, zmienić jasność białej diody, zmienić kolor diody RGB.
    Następnie widoczne są trzy programowalne przyciski USTAW, którym można poprzez długie przytrzymanie przypisać wyświetlany obecnie kolor diody RGB. Po zaprogramowaniu przycisku jego kolor zmienia się na zaprogramowany.
    Przycisk ANULUJ ALARMY służy do anulowania zdarzeń sygnalizowanych przez diodę RGB. Po jego naciśnięciu kolor diody RGB przyjmuje wartość, która była ustawiona przed wystąpieniem zdarzenia.
    Przycisk WYŁĄCZ służy do wyłączania lampy zostają wtedy anulowane wszystkie zdarzenia i diody zostają wygaszone.
    W dolnym prawym rogu ekranu wyświetlana jest aktualna temperatura otoczenia przesyłana z lampy.
    waleryfw
    Level 14  
    Mam pytanie do autora o atmega fusebit doctor . Jaką wersję kolega zrobił i jakie procesory zostały sprawdzone . Robiłem taki zestaw ale coś mi nie działa .
    Świeży k-ce
    Level 11  
    waleryfw wrote:
    Mam pytanie do autora o atmega fusebit doctor . Jaką wersję kolega zrobił i jakie procesory zostały sprawdzone . Robiłem taki zestaw ale coś mi nie działa .

Nie mam pojęcia jaka to wersja. Pochodzi z tego forum, mam zdjęcia płytki więc zapewne ktoś pomoże ustalić.

Znalazłem schemat lampki
    japko1024
    Level 18  
    Najlepiej, jakby światło nie uruchamiało się, kiedy budzik dzwoni, tylko nieco wcześniej (najlepiej płynnie). Android daje możliwość napisania aplikacji, która będzie "zamawiała" w systemie wybudzenie procesora i wykonanie jednej ze swoich procedur o określonej godzinie - może się to odbywać zarówno z uruchomieniem ekranu, jak i bez.