Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ozonator- chińskie płytki, wydajność.

MM2X 01 Apr 2020 22:44 11376 45
    berlingo
    Level 22  
    Są na rynku chińskim czujniki do zbudowania miernika ozonu np mg-131 lub ze25-03 ceny ok 80 zł maja wyjścia analogowe i cyfrowe oraz zasilanie 5v czułość podana przez producenta 0-10 ppm
    MM2X
    Level 26  
    MQ-131 moduł czujnika ozonu MQ131 o wysokim stężeniu 10ppm-1000ppm - ściągnąłem z Ali.
    VCC: zasilanie prądem stałym 5 V
    GND: zasilanie-
    DO: TTL wyjście
    AO: wyjście analogowe napięcie 0-5 V
    Tłumaczenie z translatora:
    1, ze wskaźnikiem wyjścia sygnału;
    2, podwójne wyjście sygnału (wyjście analogowe i wyjście poziomu TTL);
    3, prawidłowy sygnał wyjściowy TTL jest niski; (wyjście niskie, gdy lampka sygnalizacyjna, może być podłączona do portu IO mikrokontrolera)
    4, wyjście analogowe zmniejsza się wraz ze wzrostem stężenia, im wyższe stężenie, tym niższe napięcie;
    5, gaz ozonowy ma wysoką czułość, (Sonda o wysokim stężeniu 10ppm-1000ppm)
    6, o długiej żywotności i niezawodnej stabilności;
    7, szybka reakcja na charakterystykę odzyskiwania;
    8, z otwór montażowy, łatwy w instalacji;
    9, sonda może być konstrukcja wtyczki, łatwa do przetestowania.

Pod analogowe podpinamy wskaźnik wychyłowy i już działa?, znalazłem dzisiaj pdf, może coś więcej przybliży.
    j570
    Level 13  
    Tak dla Waszego bezpieczeństwa.
    Ozon jest gazem drażniącym, powoduje uszkodzenie błon biologicznych przez reakcje rodnikowe z ich składnikami. Po dostaniu się do komórek może hamować działanie enzymów komórkowych, wstrzymując oddychanie wewnątrzkomórkowe. Pierwszymi objawami podrażnienia ozonem (obserwowanym w stężeniach 0,2 mg/m³) są kaszel, drapanie w gardle, senność i bóle głowy. W większych stężeniach może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego, przyspieszenia tętna i obrzęku płuc prowadzącego do zgonu (w stężeniach 9–20 mg/m³). Najwyższe dopuszczalne stężenie ozonu w miejscu pracy wynosi 0,1 mg/m³.
    MM2X
    Level 26  
    Właśnie dlatego idę w kierunku uzyskania miernika poziomu ozonu. Doświadczyłem tego na początku tj. kaszel i drapanie w gardle, wszedłem tylko do garażu wyłączyć ozonator przy 1-szej próbie. A jak to się ma do ubrań, poddane ozonowaniu po 30 minutach od zakończenia można normalnie użytkować? (czas rozkładu do tlenu dwuatomowego).
    MM2X
    Level 26  
    Zrobiłem tak na szybko ozonator na rurze krzemowej, rzekomo 20 g/h zobaczymy jak się sprawdzi, ten 1-szy na płytkach
    wyraźnie tracił wydajność, doszedłem do wniosku, że na razie nie ma co wymieniać płytek. Macie może doświadczenie z rurą krzemową?
    Ozonator- chińskie płytki, wydajność.
    berlingo
    Level 22  
    Mam taki na 2 rurach 2x20g i nie brudzi się tak jak na płytkach troche inny zapach ozonu
    MM2X
    Level 26  
    berlingo wrote:
    troche inny zapach ozonu

Faktycznie jakby mniej wyczuwalny, więc doszedłem do wniosku, że z tą wydajnością 20g/h to przesadzili. Włączyłem w łazience na ok. 30 min. i zapachowo było słabiej jak na płytkach.
    Do czego używasz, masz możliwość pomiaru stężenia ozonu?
    berlingo
    Level 22  
    Sprawdzałem na profesjonalnym mierniku rurowy ma podobną moc deklarowaną co nowe płytkowe ,taki sam zasilacz tylko troche inny zapach i nie jest taki upierdliwy w czyszczeniu mam 8 generatorów ozonu 7, 60 gramowych płytkowe i jeden 40 g ten rurowy
    quiet
    Level 17  
    Mój płytkowy też jakby się zużył..niby wyładowania widać bardzo dobrze na płytce..to po ozonowaniu specyficzny zapach jest ledwo wyczuwalny. Też jestem na etapie poszukiwań nowej płytki..i tak sobie myślę czy do obecnego zasilacza mogę jakieś mocniejsze płytki dać? Niestety Chińczyk wszelkie informacje z zasilacza skutecznie usunął. Mój niby jest 5g..i tak myślę czy dałoby radę wsadzić rurę 10g..
    MM2X
    Level 26  
    @Berlingo do czego używasz tych generatorów?
    quiet wrote:
    Mój płytkowy też jakby się zużył..

Jakbyś chciał wymienić płytki to te jak plastry miodu są rzekomo trwalsze, ostatnio dostałem reklamę z Ali, gdzie rura krzemowa z generatorem 20g była za 90 zł. i wysyłka free.
    berlingo
    Level 22  
    Do dezynfekcji dużych pomieszczeń , banki , dps, hotele ,szatnie dużych zakładów itp nawet mieszkań prywatnych oraz do dezynfekcji po zgonach w prywatnych mieszkaniach
    MM2X
    Level 26  
    A to Ty profesjonalista jesteś :), tak z praktyki po jakim czasie od wyłączenia ozonatora można wejść do pokoju, czy też sugerujesz się stężeniem ozonu przez pomiar?
    berlingo
    Level 22  
    30 min plus wietrzenie 30 min , 60 min bezpieczne
    MM2X
    Level 26  
    berlingo wrote:
    30 min plus wietrzenie 30 min , 60 min bezpieczne

No i tutaj mam pewne wątpliwości, jeżeli ozonator pracuje 30 minut, to od jego wyłączenia do upływu następnych 30 minut nie powinno się przewietrzać pomieszczenia, bo wtedy jest skuteczna dezynfekcja a dopiero po godzinie od włączenia i 30
    minutach od wyłączenia ozonatora kończy się proces rozpadu O3 do O2, czy mam rację?
    berlingo
    Level 22  
    Od czasu wylączenia generatora -30 min zamkniete pomieszczenie = rozpad ozonu , nastepnie 30 min wietrzenie profilaktycznie chodzi o związki azotu które się wydzielają razem godzinka