Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urwana oś potencjometru push pull

31 Mar 2020 13:27 162 5
  • Poziom 5  
    Witam. Dzisiaj ściągałem gałki potencjometrów w gitarze, w celu czyszczenia instrumentu. Podczas ściągania gałki jednego z potencjometru, razem z nią wyszła oś. Był to równocześnie potencjometr zmiany głośności - i o ile regulacja głośności działa po włożeniu osi na miejsce, tak rozłączanie cewek przez push/pull nie jest już możliwe.
    Można w jakiś sposób naprawić taki potencjometr?

Gitara Epiphone Custom Pro EB

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)!
  • TermopastyTermopasty
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 5  
    Wieczorem podeślę zdjęcia. Potencjometru jeszcze nie wymontowywałem więc nie znam dokładnych wymiarów. Wartość to pewnie 500k (jak to dla przetworników typu humbucker)
  • Poziom 5  
    Przesyłam zdjęcia potencjometru oraz ośki. Z tego co widzę są to potencjometry marki Epiphone, niedostępne w Polsce. Co gorsza w płytce drukowanej. Jeśli naprawa nie będzie możliwa czeka mnie prawdopodobnie zamówienie nowego z USA.
    Da się coś jeszcze z tym zrobić?
    Urwana oś potencjometru push pull Urwana oś potencjometru push pull Urwana oś potencjometru push pull Urwana oś potencjometru push pull

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Niestety, przeszukałem cały magazyn i strych, w sprzętach też nie znalazłem takiego. Gdzie mieszkasz, może blisko mnie, może dało by się go naprawić?
    PS. Odpisz na PW!
  • Poziom 28  
    Prawdopodobnie pociągając za oś spowodowałeś, że spadł pierścień zabezpieczający wewnątrz potencjometru.
    Czy na osi jest rowek? Jeśli tak, trzeba go wylutować, rozebrać i założyć pierścień.
    Możliwe jet też, że była podkładka zanitowana na osi, też można to naprawić.
    Proponuję zajrzeć na YT - Rubens pokazuje jak to zrobić.