Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buczenie subwoofera po podłączeniu go do radia

31 Mar 2020 14:08 312 16
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 39  
    Tymekdymek napisał:
    subwoofera
    jakiś model marka?
    Tymekdymek napisał:
    od wzmacniacza do radia samochodowego.
    również przydałyby się szczegóły tych urządzeń i sposób realizacji instalacji i jej umiejscowienia/wykorzystania. Umieść filmy prawidłowo.
  • Poziom 3  
    Ogólnie to subwoofer jak i wzmacniacz są z komputera logitech x-530 wiem że to niby słabe ale jak podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło tak robić a z tego co wiem napięcie jest dobre jeszcze czytałem żeby te chinche nie szły gdzieś blisko kabli od zasilania np świateł czy coś bo to niby to psuje ale nawet jak puściłem te kable tak jakby luzem to się tak działo a wszystko podpiąłem poprawnie nawet bezpiecznik dodałem specjalny i grubsze kable, nawet gdy mam taki rozgałęźnik do jackow 3,5mm że mogę no do jednego urządzenia czyli telefon podpiąć 3 pary sluchawek ( to tylko przykład ) i mam jeszcze przejściówkę z chincha na jack i podpinalem te głośni przez wejście AUX w aucie i tak samo robiło
    Ps. Sorry ale to mój pierwszy post na forum i uczę się narazie tym sterować 😉
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 39  
    Tymekdymek napisał:
    podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło tak robić a z tego co wiem napięcie jest dobre

Raczej wskazuje to na spadek napięcia na przewodach zasilających. Należy zapiąć woltomierz na zaciskach i je zmierzyć w trakcie pracy. Tylko zastanawiam się jak ci sie udało podłączyć do akumulatora coś takiego jak:
    Tymekdymek napisał:
    Ogólnie to subwoofer jak i wzmacniacz są z komputera logitech x-530 wiem że to niby słabe ale jak podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego
    ?
    Pominełeś zasilacz? A na czym jest wykonany wzmacniacz?
  • Poziom 43  
    Tymekdymek napisał:
    jak podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło tak robić
    Podłączyłeś zasilanie - ale gdzie? Na wejście transformatora? Jakie jest tam oryginalne zasilanie - pojedyncze czy symetryczne?
  • Poziom 39  
    Prawdopodobnie w tym logitechu mamy dwa układy STA540/TDA7377 mające szanse pracować przy zasilaniu 12V, ale, ale czy przypadkiem obwody wejściowe nie są już zasilane symetrycznie?
  • Poziom 3  
    398216 Usunięty napisał:
    Tymekdymek napisał:
    jak podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło tak robić
    Podłączyłeś zasilanie - ale gdzie? Na wejście transformatora? Jakie jest tam oryginalne zasilanie - pojedyncze czy symetryczne?

Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać a to ogólnie się dzieje gdy nie ma nawet włączonej piosenki tylko od razu jak wzmacniacz dostanie prądu i podłącze go do radia przez chinche nawet jak radio jest wyłączone

Dodano po 1 [minuty]:

aaanteka napisał:
    Prawdopodobnie w tym logitechu mamy dwa układy STA540/TDA7377 mające szanse pracować przy zasilaniu 12V, ale, ale czy przypadkiem obwody wejściowe nie są już zasilane symetrycznie?

Tego nie wiem za bardzo się na tym nie znam dla tego przyszedłem się pytac fachowców, bo liczę że mi pomożecie rozwikłać ten problem .

Dodano po 12 [minuty]:

aaanteka napisał:
    Tymekdymek napisał:
    podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło tak robić a z tego co wiem napięcie jest dobre

Raczej wskazuje to na spadek napięcia na przewodach zasilających. Należy zapiąć woltomierz na zaciskach i je zmierzyć w trakcie pracy. Tylko zastanawiam się jak ci sie udało podłączyć do akumulatora coś takiego jak:
    Tymekdymek napisał:
    Ogólnie to subwoofer jak i wzmacniacz są z komputera logitech x-530 wiem że to niby słabe ale jak podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego
    ?
    Pominełeś zasilacz? A na czym jest wykonany wzmacniacz?

No o wzmacniaczu mało co wiem
  • Poziom 43  
    Tymekdymek napisał:
    dla tego przyszedłem się pytac fachowców
    Nie wiem czy jestem fachowcem, ale jak dla mnie bez schematu to można się tylko domyślać... A to bardzie wróżenie z fusów niż pewność.
    Schematu nie znalazłem, może chociaż jakieś zdjęcia (byle ostre)?
  • Poziom 39  
    Tymekdymek napisał:
    Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać

Jeżeli stosujesz zasilanie sieciowe oraz zasilanie z instalacji samochodowej 12V z minusem na masie może taki efekt powstać z racji, że masa karoserii samochodowej stanowi nie jako antenę do zbierania brumu sieciowego. Masz do czynienia z urządzeniem niskiej klasy do zastosowań domowych i trochę lat już pewnie ma.
    Piszesz, że na początku, a wcześniej pisałeś że
    Tymekdymek napisał:
    podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło
    .
    To w końcu w jakich konfiguracjach próbowałeś?
    Proponuję przetestować sam subwoofer z radiem zasilanym z akumulatora, ale z pominięciem instalacji samochodowej. Lub też inaczej podanie sygnału z radioodbiornika na inny wzmacniacz akustyczny.
    Jak jest opisane wyjście do którego podłączasz przewód od subwoofera?
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    Tymekdymek napisał:
    Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać

Jeżeli stosujesz zasilanie sieciowe oraz zasilanie z instalacji samochodowej 12V z minusem na masie może taki efekt powstać z racji, że masa karoserii samochodowej stanowi nie jako antenę do zbierania brumu sieciowego. Masz do czynienia z urządzeniem niskiej klasy do zastosowań domowych i trochę lat już pewnie ma.
    Piszesz, że na początku, a wcześniej pisałeś że
    Tymekdymek napisał:
    podłączałem zasilanie z kontaktu to jak podłączyłem przez chinche to było spoko a gdy podłączyłem do akumulatora samochodowego zaczęło
    .
    To w końcu w jakich konfiguracjach próbowałeś?
    Proponuję przetestować sam subwoofer z radiem zasilanym z akumulatora, ale z pominięciem instalacji samochodowej. Lub też inaczej podanie sygnału z radioodbiornika na inny wzmacniacz akustyczny.
    Jak jest opisane wyjście do którego podłączasz przewód od subwoofera?

Na radiu tak mam wyjście subwoofer
    Czyli podłączy na akumulatorze wzmacniacz i radio ale tak jakby osobno ?
    Bo na po czarki robiłem tak że podłączyłem wzmacniacz innego pradu niż akumulator czyli przez transformator orginalny z wzmacniacza Logitech, a później podłączyłem pod akumulator oraz spróbuję zrobić tak że masę podepne do auta nie bezpośrednio pod akumulator bo tak podłączam
    I może to naprawi bo już próbowałem wszystkiegi ci wyczytałem żeby kabli nie ciągnąć przy wiązce kabli od auta i też nie działo
  • Poziom 39  
    aaanteka napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

Tymekdymek napisał:

Wytłumacz mi jak na akumulatorze podłączasz subwoofer z zasilaniem 230V/50Hz?
  • Poziom 43  
    Tymekdymek napisał:
    Bo na po czarki robiłem
    Po raz kolejny proszę o poprawienie pisowni.
    aaanteka napisał:

Tymekdymek napisał:
    Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać (w domyśle - na zasilaniu z akumulatora - przyp. moja)
    Post powinien być czytelny dla czytającego i nie może być rozumiany w dwójnasób - jak powyższe fragmenty.
    Potrzebujesz pomocy - pisz jasno, zwięźle i zrozumiale.
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    aaanteka napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

Tymekdymek napisał:

Podłączam wzmacniacz z subwooferem do transformatora gdzie żeby dostać prąd podłączam to do kontaktu .

Dodano po 6 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Tymekdymek napisał:
    Bo na po czarki robiłem
    Po raz kolejny proszę o poprawienie pisowni.
    aaanteka napisał:

Tymekdymek napisał:
    Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać (w domyśle - na zasilaniu z akumulatora - przyp. moja)
    Post powinien być czytelny dla czytającego i nie może być rozumiany w dwójnasób - jak powyższe fragmenty.

Dobra przepraszam będę się starał pisać wyraźniej.
    Chodziło mi o to że podłączyłem transformator od logitecha( który był od wzmacniacza ) podłączyłem go do kontaktu i podłączyłem wzmacniacz z radiem kablami typu chinch żeby dźwięk z radia szedł na głośniki które są w aucie i na wzmacniacz z subwooferem i działało wszystko fajnie, później podłączyłem zasilanie do wzmacniacza i subwoofera z akumatora samochodowego czyli plus z plusem i minus z minusem, nie przez transformator tylko normalnie i po podłączeniu wzmacniacza z radiem przez chinche było to buczenie subwoofera dodam jeszcze że transformator daje wzmacniaczowi 12v tak jak akumulator samochodowy. Ktoś tam wyżej napisał żeby masę podpiąć do karoserii a nie do akumulatora i chce właśnie to sprawdzić
  • Poziom 43  
    Skąd bierzesz sygnał na Subwoofer? Z wyjścia głośnikowego radia?
  • Poziom 39  
    398216 Usunięty napisał:

Tymekdymek napisał:
    Ogólnie podłączyłem na początku prze orginalny transformator x5r 3-8959t-3 który był od logitecha w pomiarach wyszło mi że daje on 12/13v więc pomyślałem że powinno zadziałać a to ogólnie się dzieje gdy nie ma nawet włączonej piosenki tylko od razu jak wzmacniacz dostanie prądu i podłącze go do radia przez chinche nawet jak radio jest wyłączone
    (w domyśle - na zasilaniu z akumulatora - przyp. moja)

Tak ale moje pytanie wynikało z wcześniejszego stwierdzenia:
    aaanteka napisał:

I konkretnie rozchodzi się jak precyzyjnie zostało zastąpione zasilanie sieciowe zasilaniem z akumulatora. Zasilacz sieciowy to nie tylko transformator ale też mostek prostowniczy, filtr pojemnościowy i w dalszej części układowej kaskadowo zasilane z tego układu obwody stabilizatorów napięcia. Mostek prostowniczy ma realne parametry, a nie jest elementem doskonałym("przezroczystym"elektrycznie).
    Dodatkowo kwestia napięcia akumulatora oraz zmiennego napięcia na uzwojeniu wtórnym transformatora. Napięcie zmienne to nie to samo co stałe, fakt wręcz oczywisty.
    To co do tej pory podał w temacie autor nie jest wystarczająco precyzyjne i nie daje jednoznacznie określić sytuację wykonywania prób złożonego przez niego toru akustycznego. Tym bardziej, że autor nie grzeszy poprawną składnią w języku polskim. :)
    A więc ponawiam pytanie:- jak dokładnie zasilasz układ subwoofera z precyzyjnym określeniem podłączenia zasilania akumulatorowego? Jakie przewody stosujesz do tego połączenia zasilania?
  • Poziom 3  
    aaanteka napisał:
    398216 Usunięty napisał:

Tymekdymek napisał:
    (w domyśle - na zasilaniu z akumulatora - przyp. moja)

Tak ale moje pytanie wynikało z wcześniejszego stwierdzenia:
    aaanteka napisał:

I konkretnie rozchodzi się jak precyzyjnie zostało zastąpione zasilanie sieciowe zasilaniem z akumulatora. Zasilacz sieciowy to nie tylko transformator ale też mostek prostowniczy, filtr pojemnościowy i w dalszej części układowej kaskadowo zasilane z tego układu obwody stabilizatorów napięcia. Mostek prostowniczy ma realne parametry, a nie jest elementem doskonałym("przezroczystym"elektrycznie).
    Dodatkowo kwestia napięcia akumulatora oraz zmiennego napięcia na uzwojeniu wtórnym transformatora. Napięcie zmienne to nie to samo co stałe, fakt wręcz oczywisty.
    To co do tej pory podał w temacie autor nie jest wystarczająco precyzyjne i nie daje jednoznacznie określić sytuację wykonywania prób złożonego przez niego toru akustycznego. Tym bardziej, że autor nie grzeszy poprawną składnią w języku polskim. :)
    A więc ponawiam pytanie:- jak dokładnie zasilasz układ subwoofera z precyzyjnym określeniem podłączenia zasilania akumulatorowego? Jakie przewody stosujesz do tego połączenia zasilania?

Mówiłem że za bardzo się nie znam więc takich mądrych słów jak zostały użyte w tym komentarzu. Kable jakie mam to szczerze mówiąc nie wiem, cienkie nie są

Dodano po 1 [minuty]:

398216 Usunięty napisał:
    Skąd bierzesz sygnał na Subwoofer? Z wyjścia głośnikowego radia?

To znaczy to jest tak ma radio z Bluetooth i z nim się podłączam do radia a radio przekazuje dźwięk na głośniki czyli normalnie przez kable co są w radiu Plus wyjście na chinch do wzmacniacza z subwooferem
  • Poziom 43  
    Tymekdymek napisał:
    wyjście na chinch do wzmacniacza z subwooferem
    OK. Teraz rozumiem. Wzmacniacz połączyłeś więc poprawnie kablem sygałowym z wyjścia chinch radia.