Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Otwarte technologie przyspieszą postęp w przemyśle i nie tylko

ghost666 31 Mar 2020 17:47 246 0
 • Otwarte technologie przyspieszą postęp w przemyśle i nie tylko
  Shuli Goodman
  Wzrost i wspieranie energii odnawialnej poprzez prawdziwie opartą na współpracy inicjatywę typu open source jest celem inicjatywy LF Energy. LF Energy to nienastawiona na zysk, neutralna dla dostawców organizacja, za którą stoi Linux Foundation, której to nie trzeba chyba przedstawiać nikomu, nawet osobom niezaangażowanym w ruch open source. Inicjatywa ta skupić ma się na modernizacji systemów elektrycznych na całym świecie poprzez otwarte frameworki, architektury referencyjne i ekosystem wsparcia uzupełniających się projektów.

  „Naszą misją jest przyspieszenie transformacji energetycznej poprzez hostowanie, budowanie, i ułatwianie implementacji nowego paradygmatu obliczeń dystrybucyjnych związanych z rozproszonymi zasobami energii. Znaleźć można tutaj wszystko, od infrastruktury sterowania po fundamenty dla nowych rynków, systemy wsparcia mikrotransakcji, urządzenia brzegowe, i tak dalej” powiedziała Shuli Goodman (na zdjęciu po lewej), dyrektor wykonawczy LF Energy.

  Otwarte technologie przyspieszą postęp w przemyśle i nie tylko
  Średnie miesięczne stężenia
  dwutlenku węgla w atmosferze.
  Termin „open source” oznacza zobowiązanie do dzielenia się wiedzą. W ten sposób organizacja chce zachęcać do bezpłatnej redystrybucji w zakresie projektowania i wdrażania nowych rozwiązań w sektorze energetycznym. Jak twierdzą przedstawiciele LF Energy, otwartość źródeł jest jednym z głównych punktów, które należy rozważyć, aby przyspieszyć zmiany w paradygmacie technologii energetycznej, co ma docelowo umożliwić przejście w 100% na wykorzystywanie zielonej energii.

  Chociaż poprawa działania sieci, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznej i promowanie współpracy są ogólnie pozytywnymi aspektami rozwoju systemów energetycznych, to na poziomie makroskopowym istnieje pilniejsza potrzeba związana z tym sektorem. Jest to potrzeba zwalczania i ograniczania ryzyka zmian klimatu. To kolejne istotne pole, w którym istotną rolę odgrywać będzie otwarte oprogramowanie. Istnieje szeroki zakres projektów typu open source, które zrewolucjonizowały świat. Najbardziej znane to oczywiście otwarte i darmowe oprogramowanie komputerowe, takie jak przeglądarka internetowa Mozilla Firefox i systemy operacyjne, takie jak Android czy Linux. „Otwarte oprogramowanie to umowa o własności intelektualnej, która umożliwia zbiorowe działanie” podsumowuje Goodman.

  LF Energy dba o to, by komponenty wielokrotnego użytku: otwarte interfejsy API i interfejsy różnych projektów, które można zastosować na platformach opartych na otwartych bibliotekach były szeroko stosowane i rozwijane. Integratorzy systemów energetycznych, dostawcy, programiści i użytkownicy końcowi mogą rozwiązywać złożone i wzajemnie powiązane ze sobą problemy za pomocą bezpiecznego i elastycznego oprogramowania, które jest dostępne za darmo.

  Otwarte technologie przyspieszą postęp w przemyśle i nie tylko
  Globalne zużycie energii
  Podczas opracowywania systemów energetycznych, zagadnienia takie jak bezpieczeństwo informatyczne, interoperacyjność, wysoki poziom kontroli, optymalizacja, wirtualizacja funkcji sieciowych oraz cyfrowe zarządzanie rozproszonymi zasobami energii mogą stanowić spore wyzwania rozwojowe. Dzięki wykorzystaniu otwartych systemów, które promuje LF Energy, wszystko to może stać się prostsze.

  Celem systemu energetycznego typu open source jest zmniejszenie całkowitych kosztów implementacji i użytkowania, poprzez zmniejszenie kosztów prac rozwojowych i ułatwienie tworzenia wzajemnych połączeń między systemami. Integratorzy mogą dzięki skalowalnym i modułowym komponentom plug-and-play szybciej dostarczać swoje systemy na rynek. W idealnym przypadku rozwiązania można wdrażać znacznie szybciej i dynamicznie dostosowywać je do ewoluujących modeli biznesowych rynku energetycznego, poddawanego obecnie szybkiej transformacji.

  „Mamy kilka projektów. Jednym z nich jest RIAPS, która jest platformą deweloperską dla dystrybutorów energii. OEDI, to inicjatywą na rzecz otwartości danych dotyczących energii, która dotyczy budowy infrastruktury tzw. „jeziora danych”. Trzecim projektem jest OpenEEmeter, czyli oprogramowanie, które pozwala narzędziom na ocenę inwestycji w efektywność energetyczną i zrozumienie, w jaki sposób można wykorzystać tego rodzaju inwestycje do zwiększenia elastyczności sieci energetycznej, co oczywiście jest jedną z najważniejszych rzeczy w przyszłości” powiedziała Goodman.

  Łączność 5G oferuje wyższe prędkości przesyłu danych i bardziej niezawodne połączenia w porównaniu z obecnymi systemami komunikacji mobilnej. Technologia ta ma być wprowadzona, jako nowa era w komunikacji. Prędkości transmisji danych, jakie obiecują systemy 5G, są od 10 do 20 razy większe niż w przypadku 4G. Skorzystać mogą z tej innowacji sektory, takie jak Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja, samochody autonomiczne, jak i cały ekosystem inteligentnego miasta. Wszystkie te systemy wymagają szybszych połączeń o niższych opóźnieniach, dla ogromnej ilości danych, które są w stanie generować.

  Osoby zarządzające systemami IT muszą obecnie zwiększać elastyczność tych systemów, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów wdrażania i zarządzania infrastrukturą. Od wielu lat w branży telekomunikacyjnej dominują autorskie modele technologiczne. Potrzebne są bardziej wydajne, i elastyczne sieci, a to wymaga innego sposobu myślenia opartego na otwartym kodzie źródłowym.

  „5G działa na otwartym oprogramowaniu. 60% wszystkich samochodów na tej planecie jest wyposażonych w oprogramowanie typu open source. Chmura jest niemalże w pełni oparta na otwartym oprogramowaniu - Kubernetes i niektóre projekty do przetwarzania danych w chmurze. Nie ma, więc wątpliwości, co do wartości i bezpieczeństwa otwartego oprogramowania. Jest znacznie bezpieczniejsze niż zamknięte oprogramowanie. (…) Nie mówię, żeby wybrać oprogramowanie na GitHubie i umieścić je w swojej sieci. Ale myślę, że kiedy mówimy o oprogramowaniu dla przedsiębiorstw, myślimy też o zdolności do dokładnej analizy, skupienia wszystkich oczu na oprogramowaniu i szybszego zapewnienia bezpieczeństwa cybernetycznego. To coś, co traktujemy bardzo poważnie” wskazuje Goodman.

  Zaspokojenie potrzeb miliardów rozproszonych urządzeń energetycznych podłączonych do sieci, będzie wymagać nowego rodzaju możliwości cyfrowych, aby umożliwić komunikację między tymi urządzeniami. 5G i open source stały się świetnym połączeniem w branży telekomunikacyjnej. Kluczowym elementem jest globalny model rozwoju społeczności, w którym programiści współpracują ze sobą w zakresie innowacji i ulepszeń oprogramowania.

  „Jest kluczowe, aby narzędzia nie tylko rozwijały możliwości cyfrowe, ale także ze zrozumieniem traktowały technologię 5G, chmurę, zarządzanie siecią itp. Muszą one myśleć o sobie jak o operatorach sieci, a nie tylko o narzędziach” mówi przedstawicielka LF Energy. „Ważne jest również, aby programiści zaczęli zdawać sobie sprawę, że mikropłatności i elastyczność usługi będą miały zasadnicze znaczenie dla przyszłości energii rozproszonej, która jest przyszłością tego sektora”

  „Takie podejście właśnie umożliwiło masowe wykorzystanie węgla i paliw kopalnych, ale było to wyjątkowo nieefektywne. Prawdopodobnie straciliśmy około 60% naszej energii w tym modelu. Dlatego teraz musimy opracować rozwiązania o radykalnie zwiększonej efektywności energetycznej, aby każdy elektron, którego używamy, został faktycznie wysłany i zużyty”.

  Źródło: https://www.eetimes.com/open-source-will-speed-technological-innovation-and-enable-the-energy-transition/

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9760 postów o ocenie 7940, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.