Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie dźwięku w kościele

Morrisek 31 Mar 2020 23:36 996 13
 • #1
  Morrisek
  Level 5  
  Witam! W kościele w którym chciałbym nagrać sygnał audio są rozmieszczone głośniki. Czy z tychże głośników możliwe jest uzyskanie sygnału (spinając się do jednego z nich, który jest najbliżej chóru) takiego, aby móc go wpiąć w mikser i następnie w interfejs ? Dodam że pozyskanie sygnału bezpośrednio z miksera który jest w zakrystii nie wchodzi w rachubę. Czytałem że zastosowanie opornikow może pomóc. Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc...
 • #5
  Preskaler
  Level 39  
  Transformator o dużej przekładni a ona zależy od napięcia w linii. Trzeba znać parametry. Bez tego to wróżenie z fusów. Czy jest możliwość podpięcia się do samego głośnika (po wewnętrznym transformatorze)?
 • #6
  Zutket
  Level 36  
  Morrisek wrote:
  Czytałem że zastosowanie opornikow może pomóc. Z góry wielkie dzięki za wszelką pomoc...
  Bez problemu można włączyć się w linię radiowęzłową o napięciu 100V. Są gotowe urządzenia np coś takiego:
  Nagrywanie dźwięku w kościele
 • #7
  adambyw
  Moderator of Acoustics
  Preskaler wrote:
  Transformator o dużej przekładni a ona zależy od napięcia w linii. Trzeba znać parametry. Bez tego to wróżenie z fusów.

  Akurat przy liniach radiowęzłowych jest to jasno określone. I Jak pisał kolega Zutket są standardowe trafa do tego jak powyższy monacor PATL100. W przypadku kolumn niskoimpedancyjnych są uniwersalne diboxy jak ART AV Direct, z wejściem głośńikowymi regulacją poziomu.

  W każdym razie przy podłączenia wejścia liniowego do linii głośnikowej zastosowanie transformatora jest konieczne. Trzeba je elektrycznie odseparować. W zależności od rodzaju wyjścia w wzmacniaczu, obydwie żyły głośnikowe mogą nie być na potencjale masy. Również w wzmacniaczach 100V, choć większość ma trafo z jednym uziemionym zaciskiem, to coraz częściej spotyka się również wzmacniacze beztranformtorowe (głównie w klasie D - tzw cyfrowe).
 • #8
  Preskaler
  Level 39  
  To oczywiste! Ja spotykałem w swoim życiu linie radiowęzłowe o napięciu 24, 30, 60, 110 i 120 (V). W każdym z tych przypadków transformator powinien mieć inną przekładnię. No może bez tych dwóch pierwszych napięć? Jeśli jednak była by możliwość podłączenia kabelków pod sam głośnik (już po transformatorze) a nie do linii to wtedy przekładnia była by stała niezależnie od napięcia w linii i uprościło by całe przedsięwzięcie.
 • #9
  Morrisek
  Level 5  
  Bardzo dziękuje za dotychczasowe podpowiedzi. W związku z obecna sytuacją nie mam chwilowo możliwości wykonania pomiarów napięcia, ale jak tylko to będzie możliwe, niezwłocznie o tym kolegów powiadomię i poproszę o dalsze wskazówki .
 • #10
  nagrywamy.com
  Level 30  
  Są ciężkie czasy i z zakupami może być różnie, ale transformator sieciowy jakikolwiek chyba można znaleźć u siebie albo u kolegów - a taki transformator na dowolne napięcie (byle nie anodowe) i potencjometr załatwią problem. Jakość wiadomo, ale da radę.
 • #11
  Preskaler
  Level 39  
  Przy zastosowaniu transformatora o odpowiedniej przekładni jakość będzie optymalna. Przy innych i potencjometrycznemu dopasowaniu, będzie gorzej.
 • #12
  nagrywamy.com
  Level 30  
  Preskaler wrote:
  Przy zastosowaniu transformatora o odpowiedniej przekładni jakość będzie optymalna. Przy innych i potencjometrycznemu dopasowaniu, będzie gorzej.


  Bez tłumika po stronie wtórnej będzie trudno, skąd trafo 230/1V ;)
 • #13
  Preskaler
  Level 39  
  Nawinąć lub odwinąć z istniejącego (np. ze starego, transformatora z ładowarki do telefonu lub lub innego zasilacza np, 3,5V). Tylko nie z impulsowych!
 • #14
  kortyleski
  Level 43  
  Popularna ładowarka 3,7 V od starej nokii po rozbebeszeniu wystarczy. Albo zasilacz do anteny, też po rozbebeszeniu. Należało by go tylko po stronie wtórnej obciążyć rezystorem z 10 omów i dopiero wtedy podać sygnał na potencjometr. Przez " rozbebeszenie " mam na myśli wyjęcie samego transformatora.