Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piętrowy stojak na śrubokręty DIY

tomybb 01 Kwi 2020 00:13 3309 6
  • Piętrowy stojak na śrubokręty DIY

Ciągły bałagan i szukanie odpowiedniego narzędzia zmobilizował mnie do zrobienia stojaka na śrubokręty.

Do jego budowy wykorzystałem kawałki sklejki z nieistniejącej już półki.

Przymiary i wstępne docięcie materiału.
    Piętrowy stojak na śrubokręty DIY Piętrowy stojak na śrubokręty DIY

Kreślimy kształt na boki i wycinamy z naddatkiem wyrzynarką.
    Piętrowy stojak na śrubokręty DIY Piętrowy stojak na śrubokręty DIY Piętrowy stojak na śrubokręty DIY

Wyrównujemy za pomocą kątownika ślusarskiego i frezarki górnowrzecionowej z frezem prostym. Dzięki temu uzyskujemy idealne kąty proste co ułatwi późniejszy montaż i spasowanie.

Drugi bok wykonujemy w ten sam sposób, wykorzystujemy frez z łożyskiem dolnym do skopiowania kształtu, dzięki temu mamy dwa identyczne elementy.
    Piętrowy stojak na śrubokręty DIY Piętrowy stojak na śrubokręty DIY Piętrowy stojak na śrubokręty DIY

Docinamy trzy półki z nieco grubszej sklejki, także z odzysku. Szlifujemy przypalenia powstałe przy obróbce.

Łączenia elementów niewidoczne, za pomocą kołków meblowych. Wykorzystano bolec centrujący do odznaczenia miejsc na otwory w łączonych częściach.

Wstępne złożenie.

Ostatni etap to rozmieszczenie wkrętaków i wiercenie otworów. Wbrew pozorom bardzo czasochłonny proces, za każdym razem musimy zmieniać średnice wiertła w zależności od rodzaju wkrętaka, dobrze także wiercić z dwóch stron aby sklejka się nie postrzępiła. Jest to dosyć wymagający materiał jeśli chodzi o cięcie, przypalenia, strzępienie się itd. W rozmieszczeniu sugerowałem się w zasadzie własnym schematem. Na najniższej półce część małych śrubokrętów umieszczona podwójnie po skosie.

Myślę że warto było.:) Według mnie ładnie się prezentuje i ułatwia zdecydowanie pracę. W znalezieniu odpowiedniego narzędzie pomagają oznaczenia na rączkach, widoczne, w miarę nie zasłonięte groty, ale przede wszystkim myślę że przyzwyczajenie. Otwory starałem się tak zrobić aby nie były zbyt duże, żeby zmieścił się tam dany wkrętak i żaden inny.:) Wolne miejsca na półkach planuje wykorzystać w późniejszym czasie.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    tomybb
    Poziom 26  
    W moich artykułach znajdziecie przede wszystkim: testy, prezentacje gadżetów elektronicznych, modułów, sprzętu pomiarowego, narzędzi, wyposażenia pracowni oraz wszystkiego innego co może przydać się elektronikowi i nie tylko. Nie zabraknie także artykułów o tematyce nieco odbiegającej od elektroniki.
    Specjalizuje się w: naprawa rtv agd, Artykuły Elektroda.pl
    tomybb napisał 1486 postów o ocenie 872, pomógł 2 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    krisRaba
    Poziom 30  
    Niby prosta rzecz, ale przy spojrzeniu na zdjęcie z tak ładnie ułożonymi narzędziami błogi uśmiech aż sam się pcha na buzię :-D Gratuluję ładnego wykonania :-)
    miroskop
    Poziom 23  
    Na tej pierwszej krawędzi możesz sobie zamocować listwę magnetyczną a na niej jakieś bity, imbuski czy inne BARDZO WAŻNE narzędzia. Podoba mi się bo masywne i takie ma być, a nie że przy wyciąganiu śrubokręta całość się chwieje i przewraca. Taki zestaw ma dla mnie jedną poważną wadę: jak się zgubi, zniszczy czy pożyczy na wieczne oddawanie jednego elementu z zestawu, to ta luka boli do tego stopnia, że najczęściej kończy się to zakupem nowego kompletu, a stary idzie do zaplecza awaryjnego :)
    MikeTheBunny
    Poziom 1  
    Fajny ten stojak. Sam muszę kiedyś taki zrobić tyle że na klucze gdyż obecnie musze się męczyć z szkynką .
    Daro122
    Poziom 31  
    No nieeeee wszystkie śrubokręty na jednym miejscu i do tego poukładane , nie może to być ! Sam w wolnej chwili zmajstruje coś takiego , gratuluje świetnego pomysłu .
    keseszel
    Poziom 26  
    Pięknie wykonane. Aż zazdroszczę staranności. Ja podchodzę bardziej praktycznie. Biorę kawałek kantówki, wiercę otwory w zależności ile mam śrubokrętów. Odciętą kantówkę przykręcam do ściany w warsztacie. No i jest. Tylko...wstyd mi to pokazać. Zrobiłeś kawał porządnej roboty.. Może też się kuszę na coś takiego.. ;-)
    Tommy82
    Poziom 40  
    Ja kiedyś przydzwoniłem taką deseczkę z dziurami wzdłuż ściany ponad metrową może 1,20 prawie wszystkie mam teraz na widoku.