Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Porada jaki zawor mieszajacy

01 Kwi 2020 06:26 231 10
  • Poziom 3  
    Witam. Chciałbym prosić o poradę, chce zalozyc zawor trojdrozny mieszajacy 1/2 tak aby dobrze powrot z cyrkulacji CWU zbieral. Dodam ze cala instalacja CO dziala poprawnie. Dodam rowniez ze instalacja byla robiona z materialu jaki mialem na stanie, byla rozszerzana z materialu mozliwie najtanszego czesto uzywanego. nie jest wie pewnie ksiazkowo poprawna. jak by ktos zauwazyl poprawki ktore mozna by bylo niedrogo zastosowac w instalacji to mam jeszcze pare zaworow zwrotnych i moge cos dokupic, aby wszystko bylo bezpiecznie i poprawnie. Prosze o wyrozumialosc, nie jestem fachowcem.

Z wyrazami szacunku
    Lukasz Majdanski
  • Poziom 3  
    Dziekuje uprzejmie. Proszę powiedzieć, do tego jest jakiś sterownik potrzebny? Na jaką temp ustawić aby pracował dobrze?

Jakieś uwagi do reszty instalacji? Brakuje gdzieś zaworów zwrotnych / bezpieczeństwa .. ? pompy w dobrym miejscu ? Postanowiłem dać jeszcze jeden zawór zwrotny miedzy piecem a boilerem (jak na zdjeciu - zalaczam nowe).

Mam jeszcze niewykorzystany zawór różnicowy, czy jest potrzeba umiejscowienia go w układzie?
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Koledzy, czy ten zawór na pewno jest w dobrym miejscu? Bo nie za bardzo rozumiem jego funkcję w tej lokalizacji.
    Jeżeli miałby ograniczać tem CWU w kranach to powinien być na wyjściu z bojlera elektrycznego.
  • Poziom 3  
    Ja chce jedynie aby powrót cwu miał, że tak to nazwe PIERSZEŃSTWO przed wodą z pieca. Chcę aby cyrkulacja CWU była w nieustannym obiegu, oraz chciałbym aby obieg ten nie zatrzymywał się podczas zurzycia wody. Jeśli ten zawór w ogóle nie jest potrzebny to najlepiej dać tam trójnik i zaoszczędzić pieniądze.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    majdanek12 napisał:
    Proszę powiedzieć, do tego jest jakiś sterownik potrzebny? Na jaką temp ustawić aby pracował dobrze?

To jest zawór termostatyczny i nie potrzebuje zasilania. Regulację temperatury masz w zakresie 35-60°C więc coś sobie dobierzesz.

Jaki to model junkersa? Pytam wszystkie mają grupę bezpieczeństwa już wbudowaną więc dokładanie dodatkowej to zbędny koszt. Chyba że instalacja duża i wbudowane naczynie jest za małe.
    Zawór bezpieczeństwa CWU jest w złym miejscu. Na obecną chwilę w przypadku zagotowania się wody w bojlerze elektrycznym dojdzie do rozerwania rury/bojlera ponieważ drogę blokuje zawór zwrotny. Zawór bezpieczeństwa powinien być zamontowany jak najbliżej bojlera elektrycznego.
    W sumie zamiast wcześniej zamontowanego zaworu zwrotnego wystarczy założyć zwykły zawór odcinający. Dołożył bym również kawałek rury pomiędzy zimną wodą a bojlerem. W przypadku awarii junkersa odcinasz go a cwu masz tylko z bojlera.

Dodano po 4 [minuty]:

Wojtermet25 napisał:
    Koledzy, czy ten zawór na pewno jest w dobrym miejscu?

W sumie to racja. Za bardzo zapatrzyłem się na dobór zaworu nie patrząc na usytuowanie i jego pracę której tak naprawdę nie będzie. Jest on tam zbędny.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    majdanek12 napisał:
    Ja chce jedynie aby powrót cwu miał, że tak to nazwe PIERSZEŃSTWO przed wodą z pieca. Chcę aby cyrkulacja CWU była w nieustannym obiegu, oraz chciałbym aby obieg ten nie zatrzymywał się podczas zurzycia wody. Jeśli ten zawór w ogóle nie jest potrzebny to najlepiej dać tam trójnik i zaoszczędzić pieniądze.

Jeżeli nie ma poboru CWU to cyrkulacja krąży tylko w obiegu bojlera i kocioł nawet o tym nie wie. Natomiast jak odkręcisz kran to woda i tak musi napłynąć przez kocioł, bo tam jest zasilanie i musi zostać przez niego podgrzana (jeżeli jest aktywne grzanie CWU). Jeżeli cyrkulacja ma chodzić cały czas i nie przeszkadza Ci to (bo będzie cały czas wychładzać bojler) to nie potrzebujesz żadnego zaworu mieszającego, wystarczy trójnik tak jak na schemacie. Można zastosować sterownik czasowy do pompy cyrkulacji, albo sterowanie przez termostat lub fotokomórkę.

Dodano po 3 [minuty]:

Odpowiedzi kol Magister_123 oczywiście też cenne i warto je zastosować.
  • Poziom 3  
    Dziekuje za odpowiedzi. Mam termostat w boilerze i jak bedzie krążyć to będzie utrzymywać temp 48C. na lato zawsze mogę ustawić 40, no aby zawsze miec cieplą wodę. na tyle łazienek i kuchni myślę że nie znajdę tańszego rozwiązania.
  • Poziom 3  
    Mam jeszcze pytanie odnośnie ciśnienia. Bo mam bardzo niskie ciśnienie ciepłej wody na chwilę obecną. Mam od zawóru głównego 2 wyjścia wody zimnej doprowadzającej i mogę podpiąć drugie zasilanie wodą zimną na drodze piec - boiler. I pytanie jeśli zamontowałbym takie połączenie jak na zdjęciu (oznaczone fioletowo) to czy w tym przypadku zawór mieszający będzie potrzebny. Mam też pytanie odnośnie zaworów zwrotnych czy ma być przed czy za montowaniem takiego dodatkowego połączenia wody zimnej do układu.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Najpierw pytanie o "ciśnienie" ciepłej wody. Czy na pewno winne jest ciśnienie czy wydajność, bo może być tak, że przez te wszystkie rurki, zawory i opory na kotle i bojlerze jest taki spadek wydajności a gdyby zmierzyć ciśnienie statyczne to będzie ok.
    Odnośnie dodatkowego zasilania samego bojlera to naniosłem na Twój schemat poprawki, zawór zwrotny nie potrzebny wcale, w tym miejscu którym narysowałeś niebezpieczny, bo odcina naczynie wzbiorcze. Należy zastosować tylko dwa zawory oznaczone na zielono i zależności od potrzeby trzeba je będzie otworzyć zamknąć (tylko jeden otwarty). Porada jaki zawor mieszajacy