Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] SIM800L - Nieudana rejestracja

Michuza 01 Apr 2020 20:41 714 4
    Michuza
    Level 14  
    Witam, mam moduł SIM800L EVB V2. Podejmuje on próbę rejestracji w sieci która kończy się niepowodzeniem (+CREG 3).
    Zasilanie - zasilacz regulowany 4,1V, przy samym module 1000uF, 470uF, 100nF, do tego pominięta dioda D3 na wejściu zasilania modułu
    Karta SIM - trzy różne karty Orange i Plus (włożone do firmowej bramki GSM działały)
    UART - do sterowania używam płytki STM32F0 Discovery, która dodatkowo wysyła mi mi całą komunikację TX, RX na komputer.

Przebieg komunikacji:
    Code:
    -> AT

<- AT

OK
    -> ATE1
    <- ATE1

OK
    -> AT+CMEE=2
    <- AT+CMEE=2

OK
    -> AT+CPIN?
    <-
    Call Ready
    AT+CPIN?

+CPIN: READY

OK
    <-
    SMS Ready
    -> AT+CREG=2
    <- AT+CREG=2

OK
    -> AT+CFUN?
    <- AT+CFUN?

+CFUN: 1

OK
    -> AT+CBAND?
    <- AT+CBAND?

+CBAND: EGSM_PCS_MODE

OK
    -> AT+CREG?
    <- AT+CREG?

+CREG: 2,2

OK
    -> AT+CSQ
    <- AT+CSQ

+CSQ: 3,0

OK
    //Po kilku sekundach
    <-
    +CREG: 3

//Po ok 10sekundach
    -> AT+COPS=?
    <-
    +COPS: (2,"IDEA Centertel","IDEA","26003"),(1,"Era","Era","26002"),(1,"Plus GSM","PLUS","26001"),(1,"26006","26006","26006"),,(0-4),(0-2)

//Testowo
    -> AT + CGMR
    <- AT + CGMR

Revision:1418B04SIM800L24
    OK

Siła sygnału (+CSQ)czasem skacze 3-12.

Czy ktoś ma jakieś pomysły?
    adversus
    Level 32  
    Z czego ten moduł zasilasz ? Bo to że na wejściu zasilania modułu masz kondensatory to bardzo dobrze, ale pytanie podstawowe jakiego zasilacza używasz.... Bo zwykle w czasie logowania moduł gsm pobiera w piku nawet kilka amper i przy kiepskim zasilaczu nawet kilka kondensatorów większej pojemności na wejściu nie pomoże....
    Michuza
    Level 14  
    Zasilacz DIY, daje max 5A. Podpinałem też oscyloskop i sprawdzałem czy napięcie nie siada.
    adversus
    Level 32  
    Znalezione w sieci....
    "Też też kupiłem ten moduł i też miałem takie same problemy. Chciałem go też zwrócić do sprzedawcy jako uszkodzony.
    Ale teraz moduł smiga że miło.
    Moja rada jest taka: włóż kartę sim do dowolnego telefonu, ja włożyłem do starej nokii 35 coś tam. Sprawdź czy się loguje do sieci. Po zalogowaniu "oczyść" kartę ze wszystkich wiadomości, SMS-ów,blokad ,pinów. Poczekaj jakiś czas i sprawdź powtórnie. Kup zasilacz 5V 3A (dlaczego taki? taki właśnie kupiłem i działa). Dodaj kondensator elektrolityczny lub podobny do zasilania ja dałem 1500 uF. Skracaj przewody do minimum nie wystawiaj modułu na działanie pól elektromagnetycznych.
    U mnie to pomogło i moduł po jakiś 10-ciu mignięciach jest zalogowany w sieci. Powodzenia."
    i dalej...
    "Od razu na wstępie chciałbym przeprosić wszystkich zainteresowanych za mój brak odpowiedzi przez ostatnie tygodnie, zdecydowanie za duży natłok zajęć mnie przeważył. Tyle słowem wstępu, wracając do modułu.

Skontaktowałem się ze sprzedawcą uzgodniliśmy wymianę, drugi egzemplarz wykazuje opór pomiędzy tymi dwoma pinami ale nie jest to przejście całkowite (miernik nie piszczy, pokazuje opór), przy połączeniu zwykłymi kabelkami stykowymi moduł nadal nie działał ale zachowywał się kompletnie inaczej niż ten pierwszy.

Podsumowując pierwszy moduł był fizycznie strzelony, a drugi udało się natychmiast uruchomić jak zmieniłem przewody na znacznie grubsze. Pracuje poprawnie zarówno pod przetwornicą jak i akumulatorami. Udało się wysłać i odebrać kilka smsów także działa śmiga i narazie na tym się zabawa skończyła z braku czasu.

W każdym razie problemy udało się rozwiązać a nasze starania tutaj pomogły mi w rozmowie ze sprzedawcą także dziękuję pięknie wszystkim zainteresowanym ;))"

Najczęściej problemy z tymi modułami wynikają z kiepskiego zasilania... i tu bym szukał przyczyny...
    Michuza
    Level 14  
    Rozwiązanie problemu: SIM800L okazał się uszkodzony.

Kupiłem nowy moduł, ruszył bez problemu.
    Testowałem jeszcze obydwa i zauważyłem, że stary nie miał pików poboru prądu podczas próby logowania do sieci, nie resetował się łączony przez cienkie przewody.