Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy.

heniek07 07 Apr 2020 09:06 16884 48
 • #31
  User removed account
  Level 1  
 • #32
  heniek07
  Level 20  
  Napisałem:
  "Użyłem jednak mosiądzu, czyli lutowanie twarde, więc właściwym określeniem będzie lutownica."
  Spoiwo, to te małe kawałeczki elektrycznych blaszek mosiężnych z zużytego gniazda. Patrz na pierwszą fotografię.
  Dałem radę próbnie zgrzać miedź ze stalą, ale trzeba bardzo uważać, przy grzaniu, bo miedź szybko "płynie". Mosiądz będzie płynny poniżej <1000°C. Cynk zawarty w mosiądzu topi się w ok. 420°C, a będzie parował powyżej temp. 907°C Miedź ma temp. topnienia ok. 1085°C. Mamy spory przedział temperaturowy na dobre lutowanie twarde. Czekam na materiały, teraz zamówiłem typowy lut mosiężny za 4 zł. :cry: Będzie tego pół metra, φ2,5, z topnikiem. Jeśli się nada, starczy mi go na moje 2-3 życia, do tego zastosowania. :P
  Pozdrawiam
 • #33
  pawlik722
  Level 23  
  Dodam coś z własnego doświadczenia. Jako groty używam główni cienkich rurek z kapilar. Wytrzymują dłużej od drutu. Czemu nie wie możliwe że mają inny skład od zwykłego drutu. Ale zrobiłem kilka lat temu eksperyment. Rurkę w całości pobielilem twardym lutem na bazie srebra. Grot wytrzymał miesiąc bez mała gdy normalnie wytrzymuje kilka dni.
 • #35
  User removed account
  Level 1  
 • #37
  karolark
  Level 42  
  heniek07 wrote:
  Witam kolegów!
  Kopytka też udało się polutować. Ramiona Cu 1,5 mm², grot średnicy 3,5 mm, z drutu nawojowego.
  Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy.
  Pozdrawiam


  Jaka temp. na końcu grota?
  Bo moim zdaniem niższa niż w typowym
 • #38
  heniek07
  Level 20  
  Nie wiem jaka jest temperatura grota. :| Nigdy takich nie używałem i raczej nie będę używał w mojej czysto amatorskiej zabawie w elektronikę, elektrotechnikę. Po prostu, po południu, była chwila czasu na relaks. :D Nie znam też oryginalnych wymiarów takiego grota. Jak zlutowałoby się z bardzo podobnych do oryginału, to i osiągnięcia byłyby podobne. Miedź i jej stop mosiądz to bardzo dobre przewodniki. Być może termoparą dałoby się zmierzyć jakoś temperaturę, ale najlepszy byłby pirometr.
  Chodziło mi bardziej o to, że jak ktoś podejmie trud zrobienia sobie podobnego urządzenia, to i kopytkowe groty da radę wykonać. :P
  Pozdrawiam. :sm9:
 • #39
  Piottr242
  Level 23  
  Darek.S wrote:
  Z tego co napisałeś wynika, że jednak lutownicy używasz bo jakże inaczej kabel by się przetarł. To może jeszcze zapodaj fotkę tego cudownego grota.

  Proszę bardzo. Lutownica "z marketu" w której przetarłem kabel oraz zbliżenie na jej "niezniszczalny" grot.
  Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy. Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy.
  Darek.S wrote:

  I jeszcze napisz do czego jej używasz.
  Bo ja w ciągu 10-tu lat zużyłem trzy czy cztery takie wieczne groty ( bo tyle ich wtedy kupiłem).

  Tej ZDZ-towej używałem nawet do lutowania modeli wagonów z blachy mosiężnej. Ale teraz sięgam po nią rzadko. A tej marketowej to praktycznie co drugi trzeci dzień coś mam do polutowania. I to od kabelków po oporniki smd. Na przekład takie rzeczy lutuję:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3626346.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=18460573#18460573
 • #40
  spec220
  Level 28  
  Piottr242 wrote:
  Tej ZDZ-towej używałem nawet do lutowania modeli wagonów z blachy mosiężnej. Ale teraz sięgam po nią rzadko. A tej marketowej to praktycznie co drugi trzeci dzień coś mam do polutowania. I to od kabelków po oporniki smd.


  Jak się ma wprawę, oraz nie trzęsą się koledze ręce, to SMD można lutować, z tym że do pewnego momentu. 0603 bez problemu ale 0402 i mniej, to już warto na końcu takiego grota zamocować mniejszy, bo takim 1,5mm2 nie wszędzie podejdzie, no i oczywiście występuje ryzyko przegrzania samego elementu. :)
 • #41
  bratHanki
  Level 32  
  To mój sposób na kopytko, który stosuję od lat.Po odpowiednim opiłowaniu końcówki można precyzyjnie lutować . Wykonany z jednego kawałka drutu, lutowany lutem twardym fosforowym do miedzi.
 • #42
  heniek07
  Level 20  
  Kolega bratHanki zainspirował mnie swoim patentem. Wykorzystałem przerwę na rozprostowanie zdrętwiałych nóg i poszukałem w piwnicy kolejnego, miedzianego kawałka kabla 1,5 mm² (poprzedni skończył się). Wykonałem kopytko wg pomysłu kol. bratHanki. Mimo braku jakiegokolwiek specjalistycznego lutu, udało się. Praca okazała się dużo prostsza, niż przy poprzednim moim pomyśle. Bardzo zadowalający efekt przedstawia fotografia.

  Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy.
  Pozdrawiam.
 • #43
  Alida
  Level 10  
  heniek07 wrote:
  Mimo braku jakiegokolwiek specjalistycznego lutu

  Może podpowiem, że bardzo dobrze nadają się do tego gotowe pręty do lutu twardego (nawet już pokryte topnikiem) z firmy Rothenberger lub Rems. Do kupienia w prętach po 25-30 cm w Castoramie, OBI itp.
 • #45
  bratHanki
  Level 32  
  Takie gotowe pręty , okrągłe lub kwadratowe o zawartości 94% Cu i 6% P do twardego lutowania miedzi w cenie 2-3 zł/szt, można kupić w każdym sklepie hydraulicznym oferującym materiały do budowy instalacji wodnych. Trochę drożej lub nawet w tej samej cenie można kupić z 2% dodatkiem srebra. Z powodu zawartości fosforu podczas lutowania czystej miedzi nie wymagają stosowania topników.
 • #46
  heniek07
  Level 20  
  Witam!
  Kolego bratHanki, również dziękuję za informację.
  Dziś przedstawiam kolejny etap w budowie lutownico-zgrzewarki.
  Wykonałem uniwersalny włącznik sterowany nogą. Mam zamiar wykorzystywać go, w opisanym tu urządzeniu, oraz przynajmniej przy wierceniu wiertarką ręczną zamocowaną w stojaku – statywie. Czy jeszcze gdzieś znajdzie zastosowanie? To pokaże przyszłość. Jak zwykle wykonanie jest po najmniejszych kosztach, z surowców wtórnych poddanych recyklingowi. Włączniki pochodzą z kuchenki mikrofalowej. Zawiasy ze zdemontowanych okien drewnianych. Sprężyny wykonałem ze sprężyny zwijającej kabel sieciowy w odkurzaczu. Kabel z wymiany w przedłużaczu warsztatowym po przetarciu. Śruby, wkręty to demontaż, resztki paneli podłogowych i blaszka ze złomu. Jedyna rzecz zakupiona to gniazdo za 4 zł. Zastanawiam się jeszcze nad jakąś tkaniną przyklejoną, czy przykręconą z boku, by zasłonić osłonić całość. Ale jutro Wielkanoc, wyłącznik może poczekać. Na razie wygląda tak:
  Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy. Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy. Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy. Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy. Lutownica / zgrzewarka do grotów lutownicy.
  Z okazji Świąt Wielkanocnych życzę Kolegom:
  Wiary, że to, co dobre przed nami, że ta sytuacja nie będzie trwać wiecznie.
  Nadziei, ze normalność jest tuż za progiem i za chwilę się do nas uśmiechnie.
  Bliskości – często mimo oddalenia, mimo konieczności bycia kilometry od siebie, po to, by niedługo móc cieszyć się z bycia razem.
  Pogody ducha – wbrew wszystkiemu, bo dzięki niej przetrwamy to, co najtrudniejsze.
  Wszystkiego dobrego!
  Pozdrawiam! :spoko:
  Heniek
 • #47
  Darek.S
  Level 33  
  W innych wątkach dotyczących tych lutownic rozpisywałem sie na temat grotów. Sporo piany nabiłem trochę kasy wydałem na lut twardy typu sreberko, w końcu jednak kupiłem oryginalne kopytko żelazowane.
  I do tych lutownic chyba nie ma nic lepszego...
 • #48
  żarówka rtęciowa
  Level 37  
  Witam

  heniek07 wrote:
  Witam! Dziś przedstawiam kolejny etap w budowie lutownico-zgrzewarki.
  Wykonałem uniwersalny włącznik sterowany nogą. Mam zamiar wykorzystywać go, w opisanym tu urządzeniu, oraz przynajmniej przy wierceniu wiertarką ręczną zamocowaną w stojaku – statywie. Czy jeszcze gdzieś znajdzie zastosowanie? To pokaże przyszłość. Jak zwykle wykonanie jest po najmniejszych kosztach, z surowców wtórnych poddanych recyklingowi. Włączniki pochodzą z kuchenki mikrofalowej. Zawiasy ze zdemontowanych okien drewnianych. Sprężyny wykonałem ze sprężyny zwijającej kabel sieciowy w odkurzaczu. Kabel z wymiany w przedłużaczu warsztatowym po przetarciu. Śruby, wkręty to demontaż, resztki paneli podłogowych i blaszka ze złomu. Jedyna rzecz zakupiona to gniazdo za 4 zł. Zastanawiam się jeszcze nad jakąś tkaniną przyklejoną, czy przykręconą z boku, by zasłonić osłonić całość.


  Myślę, że lepiej by było zastosować dodatkowy obwód sterujący z przekaźnikiem wyposażonym w cewkę 12V lub 24V np: R15, czy R2M. Dodatkowo przewód do wyłącznika może mieć mniejszy przekrój z racji stosowania niskiego napięcia i małego płynącego przez niego prądu.
 • #49
  heniek07
  Level 20  
  Witam Kolegów!
  To jest prototyp zrobiony na szybko z tego co było pod ręką. Mnie zadowala, mam galwaniczne odłączenie sieci od transformatora.
  Przy naśladowaniu wskazane są wszelkie ulepszenia, by jeszcze lepiej urządzenie wykorzystać nie tylko do "produkcji" grotów. Można dodać układy czasowe do zgrzewania itp.
  Od jakiegoś czasu "wynalazek" spoczywa na półce -połamałem walcownię służącą do zmniejszania średnicy drutu niklowego pozyskiwanego z elektrod. Na szybko wykonałem ja ze starych łożysk tocznych - trochę wytrzymała. Zrobiłem kilkadziesiąt grotów i korzystam z nich wraz ze znajomymi. Jak skończą się będę musiał myśleć co dalej.
  Pozdrawiam.