Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Zastąpienie potencjometru w przetwornicy

02 Kwi 2020 17:38 174 8
  • Poziom 11  
    Posiadam przetwornicę step down taką jak na zdjęciu poniżej. Chcę wyprowadzić potencjometry na obudowę zasilacza. Jaki mam kupić potencjometr? Z tego co wiem musi być to potencjometr liniowy. Problem pojawia się przy wartości rezystancji. Zmierzyłem miernikiem oba potencjometry i wyszło po 5k. Ale gdy wpisałem dane z potencjometru do Googla to potencjometry wyszły po 10k. Więc które mam kupić? Zapewne te 5k ale wolę się upewnić. Jest może jakiś sposób na dorobienie gałki do potencjometru który już jest tam zamontowany? Zastąpienie potencjometru w przetwornicy
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 39  
    To może nam tutaj wstawisz foto oznaczeń z twoich potencjometrów to Ci się pomoże.
  • e-miernikie-mierniki
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:
    Zmierzyłem miernikiem oba potencjometry i wyszło po 5k. Ale gdy wpisałem dane z potencjometru do Googla to potencjometry wyszły po 10k.

Być może wykonałeś jakiś błąd pomiarowy lub miernik ma niski poziom naładowania. Praktycznie może też być uszkodzony potencjometr, ale tego nie wiadomo.
    Cytat:
    Jaki mam kupić potencjometr? Z tego co wiem musi być to potencjometr liniowy.

Tak, potencjometr liniowy ale zależy też jaka przetwornica i zastosowanie, wtedy logarytmiczny.
    Cytat:
    Więc które mam kupić? Zapewne te 5k ale wolę się upewnić.

Najlepiej zakup taki jaki jest już wbudowany w przetwornice, nie wiadomo czego nie przewidział producent.
    Cytat:
    Jest może jakiś sposób na dorobienie gałki do potencjometru który już jest tam zamontowany?

Potencjometr który tam jest to potencjometr montażowy precyzyjny, dzięki niemu możesz precyzyjnie regulować rezystancję, możesz zakupić zwykły potencjometr tylko musisz odpowiednio jego wyprowadzenia do płytki przylutować.
  • Poziom 11  
    Mierzyłem dwoma takimi samymi miernikami i wartości praktycznie te same. Oznaczenia to W103 13 . Do czego służy przetwornica napisałem, więc czytaj cały post, napisałem też gdzie chcę dać ten potencjometr. Napięcie wejściowe to 12V. Więc tylko od 12V niżej będę regulował.
  • Poziom 39  
    Potencjometry 10k wieloobrotowy.
  • Poziom 42  
    pan nielektryk napisał:
    Oznaczenia to W103
    103 = 10kΩ
  • Poziom 43  
    pan nielektryk napisał:
    Mierzyłem dwoma takimi samymi miernikami i wartości praktycznie te same.
    Ale mierzyłeś potencjometry wlutowane w układ - stąd inna wartość niż prawidłowa 10k.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Wniosek, kupujesz potencjometr 10k o liniowej charakterystyce. Jeśli do tego będzie to potencjometr precyzyjny (wieloobrotowy), będziesz miał komfort ustawiania właściwego napięcia. Jeżeli jednak chcesz ustawić tylko jedno napięcie wyjściowe, warto się zastanowić nad stałym dzielnikiem wykonanym z rezystorów. To rozwiązanie ma tą zaletę, że eliminujesz styk, no i "pływanie" jest mniejsze.
  • Poziom 11  
    Dziękuje za wypowiedzi. Kupuję 2 liniowe 10k.