Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak naprawić wyjácy wzmacniacz do głośników

03 Apr 2020 08:03 993 39
 • Level 3  
  Hej,kupiłam wzmacniacz Skytronic 103 o mocy 2x50 wat do wykorzystania z 2 kolumnami o mocy 140 wat. Wzmacniacz z kolumnami, czy bez głośno szumi i zagłusza muzykę.
  Serwis sklepu muzucznego zalecił naprawić to samemu...no i nie mam pojęcia jak i czy sie da. Jakby tak usunać ten głośny wentylatorek to wzmacniacz się spali? Wybaczcie, ale nie znam sie na elektronice,mąż może i bedzie w stanie naprawić, ale też nie wie jakie jest właściwe postępowanie w takim przypadku...
 • TermopastyTermopasty
 • Level 34  
  Ale szumi sam wentylator czy w głośnikach słychać szum? Wentylator do sprawdzenia można na chwilę odpiąć.
 • Level 3  
  Głośniki są w porządku, sprawne. Szumi sam wentylator.
 • Level 29  
  Usunięcie wentylatora nie wchodzi w grę.

  Ale możesz wymienić go na inny, cichszy. A do tego dorobić mu regulację obrotów w zależności od temperatury radiatora. Przy cichym słuchaniu będzie pracował wolno, albo wcale, jak odkręcisz głośność, to i wentylator przyspieszy w miarę potrzeb.

  Grzebiąc w googlach znajdziecie wiele rozwiązań, musicie wybrać takie dostosowane do swoich możliwości - są bardzo proste i mniej proste :-)

  Najprostszą metodą będzie zainstalować na radiatorze termostat bimetaliczny NO na, powiedzmy, 45°C. To takie trochę kulawe rozwiązanie, ale lepsze niż wentylator ciągle włączony :-D

  BTW, on jest oryginalnie w tym miejscu co na zdjęciach? Jeśli tak, to nie wiem co projektant miał na myśli. Bo wygląda jakby chłodził trafo, a nie końcówkę mocy...
 • Level 37  
  Ania678 wrote:
  Glosniki ok.wentylator szumi

  Zmierz jaki rozmiar ma wentylator oraz parametry tj. napięcie [V] oraz prąd [A] i trzba dobrąc wentylator z dobrym łożyskiem. Łozyska w wentylatora mogą mieć rozne typy: slizgowe, kulkowe- toczne oraz olejowe itp.


  TME -wentylatory https://www.tme.eu/pl/katalog/wentylatory-sys-chlodzenia-i-grzania_41/
 • Level 29  
  Ania678 wrote:
  To ten wentylatorek


  Zmierz jeszcze jego wymiary i tu LINK z pewnością wybierzesz coś lepszego.

  W kryteriach wyboru jest też poziom hałasu :-D

  Aha, TME na razie nie wysyła zamówień. Czekam na dwie paczki, jedna z nich jest opóźniona już 4 dni :-D
 • TermopastyTermopasty
 • Level 34  
  Na początek może kropelkę oleju na łożysko pod naklejką i w szereg z zasilaniem rezystor około 100-200 omów.
 • Level 3  
  Wielkie dzięki, jak mąż wróci z pracy, to pokombinujemy zgodnie według waszych instrukcji :).
 • Level 43  
  Można dorobić dość prosty układ regulacji8 napięcia na wentylatorze w funkcji temperatury:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=15820366#15820366
  Można też (niezależnie od regulatora ) wymienić wentylator na cichy, ale o dużej wydajności - z łożyskowaniem jest tak, że najbardziej hałaśliwe są łożyska kulkowe a najmniej "MAGLEV" czyli magnetyczne - w opisie wentylatorów SUNON masz informacje o wydajności wentylatorów, wymiarach, głośności (w dB) i typie łożyska.
 • Level 3  
  zgierzman wrote:
  "], on jest oryginalnie w tym miejscu co na zdjęciach? Jeœli tak, to nie wiem co projektant miał na myśli. Bo wygląda jakby chłodził trafo, a nie końcówkę mocy...


  Tak, jest przykręcony przez producenta, żeby chłodził transformator ….

  Dodano po 1 [minuty]:

  grzeskk wrote:
  Na początek może kropelkę oleju na łożysko pod naklejką i w szereg z zasilaniem rezystor około 100-200 omów.


  A ten olej to jaki ma być ? Może być olej do łańcucha rowerowego, tylko taki mam :/ ?
 • Level 37  
  Ania678 wrote:

  a ten olej to jaki ma być ? może być olej do łańcucha rowerowego, tylko taki mam :/ ??
  Oleje zle wpływają na gumę, a w wentylatorze miedzy osią jest uszczelka/podkładka gumowa. Możesz dać kilka "kropli" na os pod nalepka np. wyparowany WD40. Polej na zakrętkę WD40 i odczekaj kilka minut , az substancje chemiczne wyprują i "daj klika kropli"
 • Level 29  
  Ania678 wrote:
  Tak, jest przykręcony przez producenta żeby chłodził transformator ….


  Ciekawe. Chłodzi się przeważnie końcówkę mocy, transformator jeśli jest odpowiedniej mocy, to nie powinno wymagać chłodzenia. Nie zajmuję się zawodowo tym tematem, ale parę wzmacniaczy widziałem na własne oczy. Parę innych na kanale Reduktor Szumu i w żadnym nie było wymuszonego chłodzenia transformatora.

  UWAGA!
  PONIŻSZA PORADA JEST DLA OSÓB KTÓRE MAJĄ ODPOWIEDNIE DOŚWIADCZENIE. W URZĄDZENIU WYSTĘPUJE NAPIĘCIE NIEBEZPIECZNE!

  Ja najpierw ustaliłbym, co tak naprawdę wymaga chłodzenia w tym wzmacniaczu. Radiator końcówki mocy, czy transformator. W tym celu odłączyłbym wentylator, włączył wzmacniacz, niech gra z dużą głośnością, i kontrolował temperaturę transformatora i radiatora. Wymaga to niestety pracy z otwartą obudową, co może być niebezpieczne, jeśli ktoś przypadkowo dotknie elementów pod napięciem!

  Wtedy można pokombinować z tym chłodzeniem.
  Jeśli rzeczywiście transformator tak się bardzo grzeje, że wymaga wentylatora, to raczej jest kiepski i można go wymienić na lepszy (lepiej dopasowany do zastosowania).
  Jeżeli trafo pozostanie chłodne, a radiator będzie gorący, to warto pomyśleć nad lepszym przepływem powietrza wentylator radiator. I wtedy można dać wiatrak mniejszy/cichszy/wolniejszy...
 • Level 43  
  Ania678 wrote:
  jest przykręcony przez producenta żeby chłodził transformator ….
  Ja mimo wszystko poproszę o zdjęcie z natury wnętrza Twojego wzmacniacza. Należy pamiętać, ze to jest Skytronic - firma słynąca z ... braku jakości swoich wyrobów. Może po prostu ktoś "na produkcji" dokonał "wniosku racjonalizatorskiego" i przymocował wentylator(albo transformator... ;) ) tam, gdzie było prościej.
  Znalazłem w sieci tylko jedno zdjęcie (częściowe) tego wzmacniacza "od środka" i tam niestety jest zupełnie inaczej niż na zamieszonych w temacie.
 • Level 43  
  Wentylator co prawda skierowany jest na transformator, ale nie tylko on znajduje się na "drodze przeciągu" - za nim jest przecież radiator z tranzystorami mocy. To tylko skytrnic i tylko niska jakość wykonania...
  Ania678 wrote:
  jest to samo.ehh.nie wiem juz co z tym badziwem poczác
  Zrobić prosty układzik z czujnikiem temperatury na LM317. Potem ustawić potencjometrem napięcie na wentylatorze tak, by gdy ten jest zimny wentylator jeszcze nie startował, a po osiągnięciu temperatury ok. 70*C (może być trochę mniej) kręcił z pełną mocą.
  W efekcie podczas cichego słuchania nie będzie go wcale słychać, a gdy wzmacniacz się rozgrzeje (czyli będzie pracować z większymi mocami) włączy się i schłodzi radiator. I też go słychać nie będzie, bo muzyka go zagłuszy... :)
  Na forum był przedstawiony schemat - prosty i do wykonania nawet w "pająku" - jedyny problem to przymocowanie (można przykleić żywicą epoksydową np. Distalem) czujnika (termistora). Koszt całego układu to może 10 zł, a efekt niewspółmierny do kosztów. Naprawdę może to zrobić nawet kompletny laik; byleby umiał posługiwać się lutownicą.
 • Level 3  
  Jajestem z Olsztyna i czy ktoś z was umiałby to wykonać według waszych wskazówek? Mnie to przerasta.
  Mam dwa pytania:
  -jaki kupić nowy wzmacniacz pod kolumny 2x140 wat, możecie polecić coś taniego?
 • Level 43  
  Ania678 wrote:
  Jestem z Olsztyna
  Trochę do mnie daleko. Może ktoś inny będzie chętny do pomocy.
  [quote="Ania678"]jaki kupic nowy wzmqcniacz pod kolumny 2x140 wat ,moze polecicie cos taniego?
  Dwa pytania :
  1/ Model kolumn?
  2/ Ile to "tanio"?
 • Level 37  
  Ania678 wrote:
  Hej.sprzedawca music99 przyslal mi "lepszy" wentylatorek .i jest to samo.ehh.nie wiem juz co z tym badziwem poczác
  Widziałem film i współczuje słuchać takiej kosiarki zamiast np. Radia lub CD itp. Jednak Polski sprzęt audio z PRL jest niezastąpiony/niezawodny oczywiście sprawny. Wieze np. DIORA Seria SSL 500 /700 ma dobry wzmacniacz WS 504/704 2x80W 8om lub wieza RADMOR seria SSL 55xx lub zwykła Tosca (amplituner)AWS 303/306/307 2x30W
 • Level 3  
  kiss39 wrote:
  Ania678 wrote:
  Hej.sprzedawca music99 przyslal mi "lepszy" wentylatorek .i jest to samo.ehh.nie wiem juz co z tym badziwem poczác
  Widziałem film i współczuje słuchać takiej kosiarki zamiast np. Radia lub CD itp. Jednak Polski sprzęt audio z PRL jest niezastąpiony/niezawodny oczywiście sprawny. Wieze np. DIORA Seria SSL 500 /700 ma dobry wzmacniacz WS 504/704 2x80W 8om lub wieza RADMOR seria SSL 55xx lub zwykła Tosca (amplituner)AWS 303/306/307 2x30W  Kosiarka :D, no mąż ma u siebie wzmacniacz Diory Tosca AWS 306 i "cichutki" jest.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Mąż wymyślił patent, ale nie wiem czy przejdzie:
  -podłączył ten wentylator 12 V do starej ładowarki od telefonu 5V i teraz tez wentylator we wzmacniaczu jest wolniejszy i cichszy.
  Myślicie, że ujdzie taki myk?
 • Level 34  
  Powinno być dobrze, ale warto kontrolować na początku użytkowania temperaturę transformatora i radiatora. Obniżyć napięcie też można za pomocą rezystora włączonego w szereg jak pisałem wcześniej.
 • Level 43  
  Ania678 wrote:
  podłączył ten wentylatorek 12 v do starej ładowarki od telefonu 5v, i teraz tez wentylatorek we wzmacniaczu jest wolniejszy i cichszy, myślicie ze ujdzie taki myk?
  Mniejsze napięcie na wentylatorze = mniejsze obroty wentylatora = mniejszy nadmuch chłodnego powietrza na radiator = gorsze odprowadzanie ciepła z radiatora = możliwość przegrzania (spalenia w konsekwencji) końcówki mocy.
  Ostatecznie po coś tam ten wentylator był wstawiony?
  grzeskk wrote:
  warto kontrolować na początku użytkowania temperaturę transformatora i radiatora.
  Co innego obudowa otarta (bo jak niby sprawdzić temperaturę ?) a co innego zamknięta obudową - po prostu inaczej przepływa powietrze, które ZAWSZE będzie sobie wybierać drogę o mniejszych oporach przepływu.
  Nie zapominajmy, że mamy do czynienia z laikami w tej dziedzinie, więc nie można założyć że jest w posiadaniu miernik z termoparą i umiejętność jej zainstalowania tak, aby pomiar był miarodajny.
 • Level 3  
  Obudowa ma otwory.Może to wystarczy :) .

  Jak naprawić wyjácy wzmacniacz do głośników
 • Level 43  
  Ania678 wrote:
  Obudowa ma otwory.moze wystarczy
  Tyle że co innego wymiana ciepła konwekcyjna a co innego wymuszona. W tym pierwszym wypadku emisja ciepła z radiatora do otoczenia jest kilkukrotnie mniejsza niż przy wymuszonej.
 • Level 39  
  Ania678 wrote:
  Hej.sprzedawca music99 przyslal mi "lepszy" wentylatorek .i jest to samo.ehh.nie wiem juz co z tym badziwem poczác


  kiss39 wrote:
  Oleje zle wpływają na gumę

  to dlatego uszczelki gumowe, wszelkiego rodzaju oringi, simmeringi powszechnie stosowane są jako uszczelnienia techniczne, motoryzacyjne,lotnicze...? Czasem trzeba się zastanowić co się pisze i dlaczego:
  kiss39 wrote:
  Możesz dać kilka "kropli" na os pod nalepka np. wyparowany WD40
  Czyli ni mniej ni więcej OLEJ MASZYNOWY.
  Jak najbardziej wszelkie lekkie oleje maszynowe są wskazane, może być maszynowy olej silikonowy do maszyn do szycia.

  Jendnak problem może leżeć gdzie indziej w tym wzmacniaczu dość częsta przypadłość to zimne luty. Jednym z tego konsekwencji jest zawyżone napięcie zasilania wentylatora i jego głośna praca. U tego producenta napięcie zasilania wentylatora uzyskiwane jest z zasilania głównego wzmacniacza( akurat nie wiem czy tak jest w tym modelu, ale trochę wyższych tak). Na początek należy sprawdzić napięcie jakim jest zasilany wentylator. Wskazuje na to, że przesłany sprawny wentylator od dystrybutora zachowuje się identycznie.
  Zastosowana ładowarka telefoniczna prawdopodobnie przy takim obciążeniu daje znacznie wyższe napięcie od 5V co też warto sprawdzić za pomocą pomiaru( może to być 6-7V).

  Ania678 wrote:
  i pytania dwa jaki kupic nowy wzmqcniacz pod kolumny 2x140 wat ,moze polecicie cos taniego?

  Ania678 wrote:
  haha.kosiarka, no mąż ma u siebie wzmacniacz diora tosca aws 306 i cichutki jest.

  Dziwne, bo obecny wzmacniacz w gruncie rzeczy to wzmacniacz 30/35W RMS z marketingowym opisem innej mocy:), do tego z bardzo słabym zasilaniem ( transformator spawany z dużymi stratami własnymi, mały filtr pojemnościowy). Według mnie całkowicie nie nadaje się do pracy z obciążeniem 4 i 6 om( opinia na podstawie znajomości i testów modelu SKY-103.202) . Wspomniana Tosca miała znamionową moc wyjściowa: 2×20 W przy Robc=2×8 Ω, h≤0,7% i f=1 kHz, a w rzeczywistości trochę większą.
  Reasumując z takimi samymi kolumnami , o tej samej skuteczności różnica powinna być minimalnie słyszalna, nie jakaś drastyczna( teoretycznie maksymalnie mogłoby być 2 razy głośniej przy optymalnych warunkach). Może to uszkodzony egzemplarz?
  A tak celem doboru wzmacniacza i kolumn warto zapoznać się z:
  Link


  Dobre i tanie to dwie sprzeczności wzajemnie się wykluczające :).
 • Level 33  
  Wentylator we wzmacniaczu audio do użytku domowego to lekkie nieporozumienie. A już umieszczony w ten sposób i pracujący non stop to już spore nieporozumienie. Skąd ten wentylator ma niby zaciągać chłodne powietrze przy takim jego ustawieniu.
  Do autorki prośba o wrzucenie jeszcze zdjęć spodu i boków obudowy tego wzmacniacza. Mam obawy że tam nie ma żadnych otworów wentylacyjnych, a ten wentylator i tak niewiele daje. Konstrukcja kompletnie nieprzemyślana. Dodatkowe otwory od spodu, ale wykonane we właściwych miejscach powinny rozwiązać problem chłodzenia nawet bez użycia wentylatora.
  Pytanie tylko czy ze względu na gwarancję jakakolwiek ingerencja wchodzi w grę.
 • Level 29  
  aaanteka wrote:
  kiss39 wrote:

  Oleje zle wpływają na gumę


  to dlatego uszczelki gumowe, wszelkiego rodzaju oringi, simmeringi powszechnie stosowane są jako uszczelnienia techniczne, motoryzacyjne,lotnicze...? Czasem trzeba się zastanowić co się pisze i dlaczego


  Ano właśnie, warto wiedzieć co się pisze...

  Są różne gatunki gumy. Olejoodporne, i takie, które rozpuszczają się w olejach, benzynie itp.
  Zresztą "guma" to bardzo pojemne określenie zawierające w sobie wyroby z naturalnego kauczuku i wynalazki z gównolitu. Tyle, że wszystkie wyglądają podobnie.

  Także "gumowe" uszczelnienia do instalacji olejowych mają ciekawą właściwość. "Puchną" w kontakcie z olejem. Polecam mały eksperyment: wziąć dwa identyczne oringi, jeden z nich wrzucić do naczynia z olejem, a drugi zostawić suchy. A po kilku dniach porównać wymiary.

  To puchnięcie może spowodować, że element posmarowany niewłaściwym środkiem zwiększy opory, zamiast zmniejszyć.

  Albo inny przykład, akurat na czasie. Gumowe rękawiczki.
  Jeśli poświęcisz tylko chwilę na szukanie to okaże się, że są "gumowe" tylko w nazewnictwie potocznym i wyglądają podobnie. Ale są lateksowe, albo nitrylowe. Lateksowe nie nadają się do pracy z olejami czy smarami, bo po chwili rozpadają się na rękach. Nitrylowe zaś spokojnie dają radę. Podobnie wygląda sprawa z "gumową" warstwą na rękawiczkach z dzianiny. Jedna po kontakcie z rozpuszczalnikami czy olejami zaczyna się lepić i rękawiczki są do wyrzucenia, inna znosi to z godnością.
 • Level 43  
  kris8888 wrote:
  Wentylator we wzmacniaczu audio do użytku domowego to lekkie nieporozumienie. A już umieszczony w ten sposób i pracujący non stop to już spore nieporozumienie. Skąd ten wentylator ma niby zaciągać chłodne powietrze przy takim jego ustawieniu.

  Przypuszczam, iż pierwotnie wzmacniacz był produkowany z chłodzeniem pasywnym a po wielu reklamacjach spowodowanych nadmiernym nagrzewaniem, na szybko zastosowano wentylator nie zagłębiając się wielce w to, by dodać jeszcze układ sterujący jego obrotami i dostosowując obudowę tak, by ten zaciągał chłodne powietrze z zewnątrz, czy też wydmuchiwał gorące na zewnątrz.
  Czyli typowa tania china w czystej postaci. :-)

  Pozdrawiam.