Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec do wygrzewania soldermaski PCB

03 Kwi 2020 11:49 441 3
  • Poziom 10  
    Witam,
    Zakupiłem kiedyś taki piekarniczek do celów elektronicznych. Chcę go przerobić na urządzenie, które pomoże mi wypalać soldermaskę. Zastanawiałem się nawet nad próbą lutowania ale może to sprawa przyszłościowa.

Wyrzuciłem z niego zbędne elementy i wyprowadziłem grzałki na zewnątrz. (2 sztuki na 110V połączone szeregowo)

Dodano po 1 [godziny] 8 [minuty]:

Przeglądałem wiele tego typu projektów i na ogół od razu pojawiają się wypowiedzi typu:
    "nie ma sensu, nie da rady, i tak nie będzie działał jak oryginał, Chińczyki lepsze ...."

Mimo wszystko postaram się zrobić to urządzenie w taki sposób aby dawało mi wiele możliwości.

Na początek termoobieg. Małe piekarniki nie mają tego gadżetu więc coś trzeba wymyślić. Zdaję sobie sprawę, że nie będzie to super profesjonalne rozwiązanie ale ma działać i to się liczy.

Jak wyrzucałem starą lodówkę to pozostał mi po niej wentylatorek. Oczywiście śmigiełko z plastiku od razu usunąłem. Silniczek na 220V obudowałem bardzo grubym laminatem.

Silnik musi być na zewnątrz, ponieważ przy tak małej obudowie ugotowałby się w środku. Jestem dalece zdystansowany od tego aby obudować go w całości. Przy wyższych temperaturach może mu być naprawdę gorąco. Ostatecznie można całość pomalować.

Brak termowentylacji jest wymieniany jako podstawowa wada większości rozwiązań amatorskich. Zobaczymy jak będzie tutaj.
  • Poziom 10  
    Do soldemaski - podsuszanie 70 stopni przez 30 min, wygrzewanie 150 stopni przez godzinę. Niemniej sprzęt grzeje do 250 stopni.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Ze względu na bardzo ograniczone miejsce na biurku z wyciągiem, termoobieg mogę zainstalować tylko z boku. Mocowanie wymyśliłem na słupkach dystansowych aby oddzielić plastikowe części silnika od gorącej blachy.

Środkowy otwór jest tylko nieco większy niż grubość ośki napędowej tak aby nie tracić niepotrzebnie ciepła.

Jeszcze tylko odpowiednie ustawienie - nic nie może się ocierać.

I już jestem w środku. Trochę martwiłem się jak bardzo ta dorabiana ośka będzie biła ale po testach okazało się, że mieści się granicach przyzwoitości.

Dodano po 6 [minuty]:

Z drugiej strony zrobiłem otwór przez który poprowadziłem kabel termopary. Wyprowadziłem go na zewnątrz, w kierunku góry.

Wiatraczek zrobiłem z blachy aluminiowej. Pozostała jeszcze obudowa, aby nie kaleczyło rąk.

Stoliczek pod płytki i termopara oczywiście bezpośrednio nad nim.

Nie osłaniam górnej grzałki. Zastosuję regulator typu P i taki algorytm, aby w pobliżu ustawionej temperatury grzałka mi nigdy nie zaświeciła. Nie ma więc możliwości naświetlenia powłoki światłoczułej.

W zasadzie sprzęt jest gotowy do sterowania. Mam 3 kable:
    - silnik od termowentylatora
    - termoparę
    - wtyczkę od grzałek
  • Poziom 10  
    Teraz pora na elektronikę sterującą.

Schemat

W skrócie.
    - zasilacz transformatorowy 5V
    - czujnik przejścia przez zero doprowadzony do INT0
    - sterowanie grzałkami - fazowe na triaku BT138 z optoizolacją na MOC3041
    - sterowanie termoobiegiem na przekaźniku
    - wyświetlacz LCD 2x16 + 9 klawiszy w układzie matrycowym
    - odczyt temperatury - termopara + MAX6675

Płytka.

Do sterowania pogoniłem Arduino Nano. Zaprojektowałem układ, zrobiłem płytkę i niestety okazało się, że nie wszystkie podłączone wejścia/wyjścia mogą pracować w ustalonym trybie. Zmiany wprowadziłem metoda na pająka, może nie wygląda to ładnie ale działa.

Obudowa plastikowa, mocowana na zewnątrz od góry. Nie chcę elektroniki w środku. Wiem, że inni tak robią ale traktowanie elementów temperaturą bliską 100 stopni nie jest w moim stylu. Ponadto taki fajny sterownik mogę podłączyć poprzez wielopinowe gniazdo na 300V. Będę kiedyś potrzebował wysterować coś innego (np laminator) to tylko wepnę wtyczkę i cyfrową ustawię temperaturę.

Mocowanie od góry na słupkach, podobnie jak termoobieg.

Powstała oczywiście wersja 3.0 elektroniki, nawet naświetliłem płytkę ale skoro 2.0 działa to już nie będę tego przelutowywał.

Zmiany w wersji 3.0 to:
    - odpowiednio poprowadzone ścieżki zamiast pająka
    - sterowanie termoobiegiem na triaku a nie na przekaźniku