Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena UKF FM do tunera radiowego.

03 Kwi 2020 12:44 1224 26
  • Poziom 13  
    Witam
    Prosiłbym o pomoc w doborze anteny radiowej UKF.
    Mam problem w odbiorze 1 stacji rmf maxxx na częstotliwości 98,4MHz w modulacji FM. Brak stereo i mocno szumi w mono. Tuner Denon tu-580RD stroi ładnie wszystkie pozostałe dostępne w mojej okolicy stacje w stereo. Nadmienię, że rmf maxxx bez problemu odbiera mi w samochodzie w mojej miejscowości nawet jeszcze około 20km od Stargardu (około 50-60km od Szczecina).
    Moja miejscowość to Stargard ul. Krzywoustego. Naprzeciwko dokładnie w lini prostej do nadajnika w odległości około 50m mam katedrę o wysokości 80m. Sama antena została zamocowana na wysokości 8m od ziemi.

Nadajnik, który nadaje rmf maxxx znajduje się na budynku Pazim Center w Szczecinie 34km w linii prostej od mojego mieszkania (pokazałem to na mapie).
    Użytkuje własnoręcznie zrobioną antenę zewnętrzną dipol długość prętów 2x 75cm (czyli na częstotliwość 95MHz) mam wszystkie stacje z mojej okolicy w stereo poza odbiorem wspomnianego rmf maxxx.
    Próbowałem już z symetryzatorem 75 ohm ale robiłem testy i tak naprawdę nie daje on żadnej poprawy. Ustawiałem antenę w polaryzację poziomą i też żadnych efektów (aktualnie ustawiona pionowo).

Jakieś rady na zmodyfikowanie mojej anteny bądź propozycję anteny, która odbierze rmf maxxx ?

Zdjęcie mojej anteny i lokalizacji nadajnik-odbiornik:

• Specjalista Sieci, Internet
    kameleon1983 napisał:
    Jakieś rady na zmodyfikowanie mojej anteny bądź propozycję anteny, która odbierze rmf maxxx ?
    Nikt odpowiedzialny nie wskaże ci anteny, która NA PEWNO pozwoli ci na prawidłowy odbiór tej stacji.

Wygląda, że nadają z niską mocą albo masz jakieś kiepską lokalizację dla odbioru tej stacji. Stąd pewnie twoje problemy.

Antenę zrobiłeś OK, może tylko warto było ją zrobić z grubszych rurek, ale to drobiazg. Tego typu dipol ma impedancję 75Ohm, więc można podłączać do niego bezpośrednio kabel antenowy.

Większy zysk czyli większy sygnał zapewnić by ci mogła tego typu antena --> https://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm , o ile miałbyś wystarczająco dużo miejsca na montaż takiego monstrum. Powinna mieć przynajmniej po jeden metr odległości do czegokolwiek wokół siebie. Ale, czy sygnał z niej wystarczyłby na podniesienie jakości stacji - nie ma możliwości określenia tego teoretycznie - tu tylko próba mogłaby to pokazać. Osobiście, raczej wątpie, bazując na twoim opisie sytuacji.

Alternatywnie, mógłbyś spróbować dodać wzmacniacz FM o niewielkim wzmocnieniu, tak z 10dB. Myślę, że to prędzej mogłoby pomóc. Ale, jest też niebezpieczeństwo, że mogłoby jednocześnie pogorszyć odbiór jakichś innych stacji.

Przykładowo:
    https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_ap-fm_18_db_ekranowany_B9013.htm (może mieć za duże wzmocnienie)

https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_aws_1-1_f_B1216.htm (ten ma tłumik regulowany)

Ewentualnie poszukać jakiegoś wzmacniacza do anteny samochodowej.

Do tego separator napięcia w rodzaju AZS-03R AMSA, jeśli wzmacniacz nie ma wbudowanego zasilania.

Przy FM wzmacniacz może być w mieszkaniu.

Niestety, w takiej sytuacji tylko próby mogą coś okazać.
  • Poziom 38  
    Samochodowe odbiorniki mają zwykle dużo większe czułości a poza tym ich anteny mają dodatkowe wzmacniacze. Tak jest np. przy tych krótkich, wyglądających jak mała płetwa orki. Ja bym radził kupić antenę 3-elementową Yagi. Ja na takiej antenie odebrałem u siebie (Krosno) 49 (!) stacji na UKF-ie. W tym kilka zagranicznych. Odbiornikiem była wieża Panasonic SA 20. W tym 29 z b. dobrą jakością (bez szumów - stereo).

• Poziom 37  
    kameleon1983 napisał:
    Tuner Denon tu-580RD stroi ładnie wszystkie pozostałe dostępne w mojej okolicy stacje w stereo
    kameleon1983 napisał:
    Nadajnik, który nadaje rmf maxxx znajduje się na budynku Pazim Center w Szczecinie
    _cheetah_ napisał:
    Wygląda, że nadają z niską mocą

RMF Maxxx nadaje z mocą 0.3 kW. Czy odbierasz czysto RMF Classic (98 MHz) nadawany z tego samego nadajnika z mocą 0.1 kW?
  • Poziom 13  
    Zrobiłem krótki opis i charakterystykę moich stacji radiowych, odległości i kierunki do nadajników z jakich co odbieram.

Stacje radiowe:

Mapa z kierunkami i odległościami do nadajników:

Odbieram również z nadajnika Pazim Center Rmf Classic ale ta stacja gra mi z szumem tylko w mono - jak przełączę w stereo w ogóle odcina dźwięk. Siła sygnału na tunerze zadowalająca 5 kropek na 8.

Tutaj filmik jak to mniej więcej gra:

Link

Co do anteny kierunkowej jestem bardziej sceptyczny gdyż będę miał problem z montażem (ze wzgl na wielkość) i wówczas stracę stację, które ściągam w dużej odległości ze wschodu i południa (Rusinowo -Wałcz 83km, i Jemiołów-Zielona Góra 111km).

Chyba najlepiej spróbować zastosować wzmacniacz antenowy.
    Tak, na pewno jednym ze źródeł (może jedynym) słabego odbioru jest niski poziom sygnału tej stacji, najsłabszy ze wszystkich.

Trzeba spróbować wzmacniacz. On może generalnie podnieść też jakość innych stacji, bo widać, że do max akceptowalnego poziomu, czyli wszystkich kropek, wielu sporo brakuje. Ale z kolei jest kilka na max. Więc wzmacniacz z tłumikiem, żeby w razie czego wybrać jakiś kompromis.

Miej świadomość, że wzmacniacz nie tylko podnosi siłę sygnału z anteny (czyli podnosi tym samy i jakość sygnałów), ale wprowadza też trochę własnych szumów (tym więcej, czym więcej odkręcisz tłumik), które dla odmiany zmniejszają trochę jakość. Ale w twoim przypadku, powinno ogólnie wyjść na duży plus. Zresztą, i tak wygląda, że wyjścia nie masz. Czeka cię ciekawa przygoda... ;)
  • Poziom 13  
    ok dziękuję za wskazówki będę próbował wpiąć:

separator: AZS-03R AMSA

wzmacniacz wskazany przez ciebie:
    AWS 1/1 F
    https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_antenowy_aws_1-1_f_B1216.htm

teraz mam pytanie bo zarówno wzmacniacz jak i seperator ma zasilacz czyli jak to wepnę w kabel antenowy muszę koniecznie zasilać te 2 urządzenia? Czy wystarczy jeden?
    Jeśli muszą być zasilane 2 to czy mogę przerobić zasilanie i dać napięcie z jednego zasilacza na separator i wzmacniacz czy muszą być 2 niezależne zasilacze?
  • Poziom 37  
    _kli_ napisał:

RMF Maxxx nadaje z mocą 0.3 kW. Czy odbierasz czysto RMF Classic (98 MHz) nadawany z tego samego nadajnika z mocą 0.1 kW?

100 i 300 W to bardzo mało.
    Do tego
    kameleon1983 napisał:
    Naprzeciwko dokładnie w lini prostej do nadajnika w odległości około 50m mam katedrę o wysokości 80m.
    Wzmacniacz raczej nic nie zmieni.
    Jedynie wieloelementowa antena, o której pisał Kolega Preskaler, może poprawić odbiór.

Radio w samochodzie lepiej odbiera, bo karoseria stanowi skuteczną przciwwagę dla anteny.
    Dodatkowo jest bardziej czułe ze względu na węższe pasmo przenoszenia toru RF.

Przed katedrą też dobrze odbiera?
  • Poziom 13  
    Jeśli chodzi o odbiór przed katedrą mogę po weekendzie zrobić test z tym, że będzie on praktycznie z ziemi (przetwornica 12V-230V z auta, tuner z anteną i wzmacniacz do samochodu i mogę praktycznie to sprawdzić z każdego miejsca)
  • Poziom 37  
    Chodziło mi oczywiście o jakość odbioru w samochodzie stojącym przed katedrą.

Mam do nadajnika ok. 10 km, ale już zauważam, że słabiej nadają, niż np. Jedynka z bardziej odległego Kołowa.
  • Poziom 13  
    jeśli chodzi mi o odbiór w aucie tam działa rmf maxxx bdb i nie zauważyłem złego odbioru jeżdżąc po mieście. Rmf maxxx działa jeszcze do 20km w stronę na Wałcz
  • Poziom 37  
    kameleon1983 napisał:
    jeśli chodzi mi o odbiór w aucie tam działa rmf maxxx bdb

No to jest o co walczyć.
    Jest różnica, jak przełączasz na Denonie z wide na narrow?
    kameleon1983 napisał:
    AWS 1/1 F
    https://www.dipol.com.pl/wzmacniacz antenowy aws 1-1 f B1216.htm

Wzmacniacz jest zasilany bezpośrednio z sieci elektrycznej (ma własny zasilacz sieciowy), więc separatora nie potrzebujesz.

Podłącz go przy tunerze. Potrzebować będziesz tylko kawałek przewodu antenowego z odpowiednimi złączami / przejściówkami, bo wzmacniacz jest na złączach F.

Tu możesz dobrać przejściówki, w zależności jak masz zrobiony kabel obecny antenowy i jakie masz gniazdo antenowe w tunerze - https://www.dipol.com.pl/oferta-tv-sat-zlacza-przejscia-zlaczy,4456.htm?page=1.

Radio w samochodzie dobrze odbiera bo ma albo aktywną antenę albo dobry przedwzmacniacz antenowy w radiu. Karoseria ma tu tylko związek z lepszym działaniem anteny prętowej, o ile antena jest odpowiednio osadzona w karoserii - wtedy zysk anteny będzie faktycznie trochę lepszy. Ale sama antena bez elektroniki zapewne nie dałaby rady, z przeciwwagą czy bez.
  • Poziom 13  
    Adamcyn napisał:
    Jest różnica, jak przełączasz na Denonie z wide na narrow?

Jeśli chodzi o 98.00 Rmf classic na wide działa czysto jak przełączę na narrow wskakują szumy. Dlaczego ta jedyna stacja mimo, że dobrze odbiera działa tylko w mono a nie odbiera w stereo? Nie działa na niej również rds. Siła sygnału na 5 kropek.

Jeśli chodzi o 98.40 rmf maxxx działa z dużymi szumami, mniejsze szumy są na wide z tymi szumami bez problemu wchodzi w stereo. Rds nie łapie. Siła sygnału 2 kropki.

Link
  • Poziom 37  
    kameleon1983 napisał:

Jeśli chodzi o 98.00 Rmf classic na wide działa czysto jak przełączę na narrow wskakują szumy.

A powinno być na odwrót.

Niewykluczone, że coś w pobliżu "sieje" zaszumiając dodatkowo te słabe sygnały.
    Może to być zasilacz impulsowy, telewizor, komputer, dekoder telewizji kablowej, router bezprzewodowy, ledy lub jakiś nadajnik.
    Mam taką sytuację słuchając w samochodzie słabych stacji. Włączając kamerę szumy wyraźnie wzrstają.

Dodano po 11 [minuty]:

Gapa ze mnie. :cry:
    Dopiero teraz zauważyłem, że jest silny sygnał Radia Zet na 97,9 Mhz (60 kW, Wałcz Rusinowo)
    To sprawia, że są problemy z nadającym zaledwie 100 kHz wyżej RMF

Radio samochodowe ma widocznie węższe pasmo RF i lepiej sobie radzi z tym małym odstępem.
  • Poziom 13  
    Adamcyn napisał:
    ... jest silny sygnał Radia Zet na 79,9 Mhz (60 kW, Wałcz Rusinowo)...

Chyba wkradł ci się błąd 97.9 Mhz.

Zrobiłem jeszcze jedno podejście z moją anteną przestawiłem ją w polaryzację poziomą, oddaliłem prawie o 1 metr od okna i zdecydowanie poprawiła się jakość rmf maxxx sygnał na 4 kropki, wszedł w stereo i rds było już bez szumów no ale w polaryzacji poziomej straciłem jakość na pozostałych stacjach radiowych typu złote przeboje, zet, rmf.

Znalazłem w swoich czeluściach wzmacniacz WSL30 o parametrach:
    - pasmo pracy: FM, VHF, UHF
    - zakres częstotliwości: 5-790 MHz
    - wzmocnienie: 30dB
    - max poziom wyjściowy: 106 dBuV
    - szumy własne: max 2dB
    - R wyjściowa/wejściowa: 75 Ohm
    - gniazda typu F
    - zasilanie: 12VDC

Niestety po zastosowaniu w/w wzmacniacza totalna klapa na radiu rmf czy zet gdzie bez wzmacniacza mam praktycznie maxymalny zasięg przy zastosowaniu tego wzmacniacza spada zasięg do 0.

Kombinować jeszcze ze wzmacniaczem AWS 1/1 F ?
  • Poziom 37  
    kameleon1983 napisał:
    Chyba wkradł ci się błąd 97.9 Mhz

Dzięki, poprawiłem.
    kameleon1983 napisał:

Kombinować jeszcze ze wzmacniaczem AWS 1/1 F ?

Moim zdaniem tylko antena kierunkowa, najlepiej na wieży katedry :D , poprawi odbiór RMF'ów.
    kameleon1983 napisał:
    robiłem jeszcze jedno podejście z moją anteną przestawiłem ją w polaryzację poziomą, oddaliłem prawie o 1 metr od okna i zdecydowanie poprawiła się jakość rmf maxxx
    Czyli stacja nadawana jest w H, pozostałe w V i stąd pogorszenie się ich jakości. No to idź "na całość" i spróbuj ustawienia anteny pod kątem 45°. Przy odbiorach TV to potrafi pomóc przy mux-ach na różnych polaryzacjach, zobaczylibyśmy, jak to się spisuje w przypadku FM... Kto wie... ;)

kameleon1983 napisał:
    Niestety po zastosowaniu w/w wzmacniacza totalna klapa na radiu rmf czy zet gdzie bez wzmacniacza mam praktycznie maksymalny zasięg przy zastosowaniu tego wzmacniacza spada zasięg do 0.
    A zasilacz antenowy podłączyłeś? Nie. No to prawidłowo masz zero sygnału.
  • Poziom 37  
    Sprawdź proszę jaki jest odbiór w innych samochodach.
    Czysto rozdzielić stacje odległe od siebie o zaledwie 100 kHz o różnym poziomie sygnału - to wyższa szkoła jazdy.
  • Poziom 13  
    _cheetah_ napisał:
    A zasilacz antenowy podłączyłeś? Nie. No to prawidłowo masz zero sygnału.

Wzmacniacz został wpięty zgodnie z kierunkiem oznaczenie TV - Antena.

Tak zasilacz został podłączony mam Kemot URZ1097 bez potencjometra. Po jego podłączeniu rmf i zet straciło zasięg pozostała część stacji działała ale praktycznie na każdej były straty.

Też próbowałem kręcić tą anteną tak jak mówicie w kącie 45 stopni by część łapała w polaryzacji pionowej i część w poziomej. Przy takim kącie rmf maxxx jest z szumami (musi być w poziomie by grało czysto) a pozostałe stacje tracą na sile sygnału.

Chyba sobie odpuszczę tego rmf maxxx bo zaczynam powątpiewać czy w ogóle ten wzmacniacz AWS 1/1 F tutaj coś pomoże
  • Poziom 38  
    Wzmacniacz wygląda na uszkodzony. Z resztą te szerokopasmowe nie spisują się najlepiej. Kup dedykowany na pasmo 88 - 108 i powinno być dobrze. Najlepiej z regulowanym wzmocnieniem.
    kameleon1983 napisał:
    Tak zasilacz został podłączony mam Kemot URZ1097 bez potencjometra. Po jego podłączeniu rmf i zet straciło zasięg pozostała część stacji działała ale praktycznie na każdej były straty.
    To wzmacniacz o wysokim wzmocnieniu - przesterował się zapewne tuner.

kameleon1983 napisał:
    eż próbowałem kręcić tą anteną tak jak mówicie w kącie 45 stopni by część łapała w polaryzacji pionowej i część w poziomej. Przy takim kącie rmf maxxx jest z szumami (musi być w poziomie by grało czysto) a pozostałe stacje tracą na sile sygnału.
    Tak, no to masz już prawie pełny obraz sytuacji.

kameleon1983 napisał:
    Chyba sobie odpuszczę tego rmf maxxx bo zaczynam powątpiewać czy w ogóle ten wzmacniacz AWS 1/1 F tutaj coś pomoże
    W takich sytuacjach nigdy nie wiadomo, co pomoże, co pogorszy - pisałem wcześniej. Niestety, tylko próby i koszty, z nadzieją, że się polepszy. Ale czasami nadzieja okazuje się płonna. C'est la vie...
  • Poziom 13  
    Witam ponownie zamówiłem dedykowany wzmacniacz sygnału pracujący w zakresie 88-108MHz taki jak na zdjęciu:

Zero poprawy tylko większe zakłócenia tzn tam gdzie na full zasięg miałem na RMF i Zet tak przy zastosowaniu wzmacniacza siła sygnału spada do 0. Próbowałem jeszcze wsadzając symetryzator do puszki i żadnej poprawy.
    Temat odpuszczam bo jedynie co się chyba zostało to założenie anteny kierunkowej ale pewności również nie ma.
  • Poziom 37  
    kameleon1983 napisał:
    Zero poprawy

To oczywiste, że zastosowanie dodatkowego wzmacniacza przy wysokiej jakości tunerze, Denon TU-580RD, jest bez sensu.

Szumów z RMF mógłbyś się pozbyć zmieniając filtry w torze pśredniej cżestotliwości na węższe, ale pogorszy to jakość dźwieku.

Prosiłbym o film, jak przestrajasz z Zet na RMF classic i z powrotem w trybie wąskim i szerokim.
    To zobrazuje Kolegom, co oznacza odstęp 100 kHz między stacjami.
  • Poziom 22  
    No ale ten wzmacniacz nie wzmacnia sygnału miedzy nadajnikiem a anteną a między anteną a odbiornikiem i to pod warunkiem , że jest bardzo długi kabel. Ale jak jest krótki będziesz miał wzmocnione zakłócenia :)
  • Poziom 37  
    Piter3040 napisał:
    No ale ten wzmacniacz nie wzmacnia sygnału miedzy nadajnikiem a anteną

Szkoda.
    Piter3040 napisał:
    a między anteną a odbiornikiem i to pod warunkiem , że jest bardzo długi kabel.

Zgoda i oczywiście przy antenie.
    Piter3040 napisał:
    Ale jak jest krótki będziesz miał wzmocnione zakłócenia

Dałem tylko jednego plusa, a zasłużyłes na trzy. :D