Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
IGE-XAOIGE-XAO
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 brak bloku mocy

03 Apr 2020 13:19 627 4
  • Level 2  
    Witam.

Dostałem bardzo okazyjnie uszkodzoną spawarkę Magnum MIG 285 IGBT-MMA z regulacją indukcyjności.
    Dokładnie taką samą jak tu: Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 spalone IGBT

Problem polega głównie na tym, że brakuje całego bloku mocy. Podejrzewam, że uległ on spaleniu tak jak w przywołanym temacie, i już nie wrócił z powrotem. Płytka jest dostępna w serwisie (koszt 500 zł). Poszukiwałem na Ali... niestety nie znalazłem takiej samej - ale są inne w znacznie mniejszych kwotach.
    I teraz pytanie. Czy jest możliwość zastosowania innej płytki z igbt niż pierwotnie? Czy ktoś próbował takich rzeczy? Czy będzie to raczej zbyt karkołomne zadanie dla osoby nieelektronika.

Tak wygląda wnętrze spawarki:

Z góry dziękuję za zainteresowanie.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 31  
    Jeśli chcesz dokonywać jakiekolwiek przeróbki będzie ci potrzebny schemat.
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Level 27  
    Ja bym ci radził kupić nową spawarkę w sklepie.
    Będzie to na pewno tańsze i bezpieczniejsze dla Ciebie rozwiązanie.
  • Level 2  
    Witam.

Znalazłem tu gdzieś na forum że mój model ma takie same wnętrzności jak SPARTUS MasterMIG 250Y.
    Póki co, w wolnym czasie szukam gotowych do podmiany 1:1 bloków. Myślę że z odrobiną pomocy z Waszej strony uda mi się podłączyć go w mojej maszynie (mam lutownicę, multimetr... także proste rzeczy mogę pomierzyć).
    Jest też spawarka Mitech Mig 200Y - z zewnątrz podobna.

Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 brak bloku mocy Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 brak bloku mocy Spawarka Magnum Profi Inverter MIG 285 brak bloku mocy
  • Level 2  
    Znalazłem fabrykę w Chinach gdzie produkowane są te spawarki.

Shenzhen Huayilong Electric Co., Ltd.
    Link

Dowiedziałem się, że jest to specjalne - eksportowe - wykonanie, ale płyta z tranzystorami IGBT FGA25N120 jest produkowana i można zamówić. Koszt płyty przy jednostkowym zamówieniu to 28 $ plus koszt wysyłki 250 RMB (Juanów).
    Po dzisiajeszyh kursach wychodzi 264,24 zł. Do tego jeszcze dochodzi kilka % na cło.
    Producent nie udostępnia schematów elektrycznych.

Chcę doprowadzić spawarkę do stanu sprawności, ale nasuwają mi się pytania.
    Czy są osoby na forum które udzielą wskazówek jak połączyć luźnie przewody do płyty?
    Liczę również na pomoc w doborze radiatorów.
    Czy jest możliwość (zakładając, że przyczyną było spalenie tranzystorów), że uszkodzeniu uległy elementy na pozostałych płytach? Pewnie jest taka możliwość ale chociażby oszacować prawdopodobieństwo...