Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka anteny Hustler na pasmo 2m

03 Kwi 2020 15:08 531 19
  • Poziom 4  
    Witam czy ktoś miałby ochotę pomóc mi w przeróbce anteny CB Hustler na pasmo 2m? Nie za bardzo wiem gdzie przylutować kabel od masy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Witam, na początek ma to być antena nadawczo/odbiorcza? Usuń cewkę z tej anteny, przewód będzie trzeba przylutować ekran do masy żyła gorąca do promieniak. Jutro postaram ci się podać wymiary promiennika.
  • Poziom 4  
    Bardziej chodzi mi o odbiór. Ale nadawanie też czasem może się przydać. Właśnie nie wiem gdzie przylutować tą masę.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    odometer napisał:
    Właśnie nie wiem gdzie przylutować tą masę.
    Pozostawić w tym samym miejscu.

Promiennik ½λ = 1m
  • Poziom 4  
    ok.dzisiaj się za to biorę.Dam znać jak poszło .Promiennik skrócę na 50 cm na początek
  • Poziom 41  
    odometer napisał:
    Promiennik skrócę na 50 cm na początek
    Ja bym nie skracał, lecz zastosowałbym 1m.
    Poza tym wątpię w to aby tak przerobiona antena nadawała by się do: "nadawania" (TX) w tym paśmie.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Po odpowiednim skróceniu antena z powodzeniem może być anteną nadawczą. Sam używałem takiej ćwiartki SWR na mierniku MAX 6 był bardo przyzwoity.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    odometer napisał:
    Usuń cewkę z tej anteny
    A co z kondensatorem?
    Również go usunąć?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Przytnij na ćwierć fali. Promiennik bezpośrednio przylutuj do gorącej żyły kabla. Resztę wyrzuć.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Kondensator też wylatuje
  • Poziom 4  
    Przeróbka anteny Hustler na pasmo 2m

Czyli to co na zdjęciu całkiem wyrzucamy? Rozumiem że gorącą żyłę lutujemy bezpośrednio do promiennika, a masę do magnesu?Czyli do masy jakąś śrubę by trzeba. Myślałem że to łatwiej pójdzie :D wszędzie pisze wyrzuć cewkę i gotowe.Ale dam radę myślę.I liczę na dalszą pomoc.
  • Poziom 14  
    O Jezu co tu rozumienia. Z cewki należy drut usunąć. Coś jeszcze nie jasne ?
  • Poziom 4  
    Wcześniej pisali że kondensator też....
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    odometer napisał:
    Wcześniej pisali że kondensator też....
    Tak, należy go usunąć.
    Na PW, otrzymałem potwierdzenie od Kol. SP5IT że tak przerobiona antena dobrze stroi jako ¼λ (50cm), po uprzednim usunięciu L/C.
  • Poziom 4  
    To już zgłupiałem całkiem......Czyli tam gdzie jest strzałka zielona trzeba przylutować gorącą żyłe?A tam gdzie mostek to do promiennika?
  • Poziom 41  
    odometer napisał:
    To już zgłupiałem całkiem......Czyli tam gdzie jest strzałka zielona trzeba przylutować gorącą żyłe?
    Tak.

Ps.

Michał, mam nadzieję że nie obrazisz się za publikację tego wpisu.
    SP5IT napisał:
    Żadna prowizorka, sam kiedyś woziłem hustlera z wyprutymi flakami i 49 cm drutem. Ekran do magnesu i SWR był koło 1.3
  • Poziom 14  
    Mnóstwo krótkofalowców ma na mobilach takie ćwiartki samoróbki.
  • Poziom 41  
    Hektar_Zahler napisał:
    Mnóstwo krótkofalowców ma na mobilach takie ćwiartki samoróbki.
    A Marcin, jak zwykle: "swoje".
    Nie nazywaj osoby posiadającej jakiegoś Baofeng_a (cel: nasłuch tzw. służb) do krótkofalowca.

Tak. Dobrze przerobioną i zestrojoną antenę tego typu, można użyć do korespondencji na paśmie 2m (licencja wymagana).
    Z mojej strony byłoby na "tyle" w tym temacie.
    "Odpadam".

Pozdrawiam i wiele zdrowia życzę.

R.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Strojenia to raczej nie wymaga, ale ja dodam, że miernik SWR od CB radia może się nadać. Na pewno nie każdy się nada. Mój Alan K140 działa.
  • Poziom 4  
    Dzięki wam dałem radę po ciężkich trudach . Antena działa bez zarzutu. Pozdrawiam i dziękuję za pomoc wszystkim.Zdrowia życzę