Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor

master250 03 Apr 2020 20:52 1095 4
    master250
    Level 22  
    W powyższym urządzeniu na początku uszkodzony był blok mocy IGBT, oraz jego sterowanie. W sterowaniu uszkodzone były tranzystory IRZ24N IRF9Z24N, po ich wymianie przebieg sygnału PWM na bramkach tranzystorów mocy był w porządku.
    Wymieniłem komplet 4szt tranzystorów IKW40N120H3.
    Po uruchomieniu działa jonizator HF, pilot zajarzania łuku lecz po dotknięciu to materiału ciętego zapala się żółta lampka zaznaczona na zdjęciu czerwonym kółkiem i odcina sterownie bloku mocy.
    Podstawiłem kompletny nowy palnik, ale problem jest w dalszym ciągu ( w palniku opaleniu ulega dyfuzor widoczny na zdjęciu ).

Skończyły mi się już pomysły na naprawę tego urządzenia, proszę o wskazówkę gdzie szukać przyczyny takiego zachowania urządzenia.

Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor
    SQ5AZP
    Level 29  
    A nie masz przypadkiem zwarcia palnika? Bo to co zaznaczyłeś oznacza właśnie blokadę przeciwzwarciową/przegrzanie elektroniki.
    master250
    Level 22  
    Podstawiłem nowy palnik i nic to nie dało, ale zastanawia mnie to, że po zamontowaniu nowego palnika w komplecie z elementami eksploatacyjnymi, po zajarzeniu łuku opala dyfuzor ( elektrodę ) jak na powyższym zdjęciu.
    Nie mogę się domyślić czym może być to spowodowane.
  • Helpful post
    SQ5AZP
    Level 29  
    Przyczyną jest brak ,,przeskoku'' łuku pomocniczego na obwód główny (tnący) pomiędzy elektrodą a materiałem. Podłączenie masy wewnątrz urządzenia, przekaźniki, układ pomiaru prądu cięcia.
    master250
    Level 22  
    Sprawdziłem wszystkie powyższe obwody, niestety nie znalazłem w nich usterki.
    Klient odebrał sprzęt nienaprawiony.