Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor

master250 03 Apr 2020 20:52 1095 4
 • #1
  master250
  Level 22  
  W powyższym urządzeniu na początku uszkodzony był blok mocy IGBT, oraz jego sterowanie. W sterowaniu uszkodzone były tranzystory IRZ24N IRF9Z24N, po ich wymianie przebieg sygnału PWM na bramkach tranzystorów mocy był w porządku.
  Wymieniłem komplet 4szt tranzystorów IKW40N120H3.
  Po uruchomieniu działa jonizator HF, pilot zajarzania łuku lecz po dotknięciu to materiału ciętego zapala się żółta lampka zaznaczona na zdjęciu czerwonym kółkiem i odcina sterownie bloku mocy.
  Podstawiłem kompletny nowy palnik, ale problem jest w dalszym ciągu ( w palniku opaleniu ulega dyfuzor widoczny na zdjęciu ).  Skończyły mi się już pomysły na naprawę tego urządzenia, proszę o wskazówkę gdzie szukać przyczyny takiego zachowania urządzenia.

  Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor Przecinarka plazmowa Ideal Inverter Tecno Plasma 75 HF Digital pali dyfuzor
 • #2
  SQ5AZP
  Level 29  
  A nie masz przypadkiem zwarcia palnika? Bo to co zaznaczyłeś oznacza właśnie blokadę przeciwzwarciową/przegrzanie elektroniki.
 • #3
  master250
  Level 22  
  Podstawiłem nowy palnik i nic to nie dało, ale zastanawia mnie to, że po zamontowaniu nowego palnika w komplecie z elementami eksploatacyjnymi, po zajarzeniu łuku opala dyfuzor ( elektrodę ) jak na powyższym zdjęciu.
  Nie mogę się domyślić czym może być to spowodowane.
 • Helpful post
  #4
  SQ5AZP
  Level 29  
  Przyczyną jest brak ,,przeskoku'' łuku pomocniczego na obwód główny (tnący) pomiędzy elektrodą a materiałem. Podłączenie masy wewnątrz urządzenia, przekaźniki, układ pomiaru prądu cięcia.
 • #5
  master250
  Level 22  
  Sprawdziłem wszystkie powyższe obwody, niestety nie znalazłem w nich usterki.
  Klient odebrał sprzęt nienaprawiony.