Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio globalne Sony ICF-7600DS jako radio krótkofalarskie

04 Kwi 2020 18:27 627 16
 • Poziom 3  
  Witam. Interesuje mnie czy warto kupić radio Sony ICF-7600DS.
  Radia chce używać do nasłuchu głównie fal krótkich. Może ktoś miał te radio i się wypowie?
  Jak to jest z odbieranymi falami dobrze to radio odbiera, nadaje się do tego?
  Jeżeli nie, prosiłbym o podanie innego modelu radia lepszego, które sprawdzi się lepiej.
  I też cena. Odbiornik, o którym mowa w temacie znalazłem na popularnym serwisie aukcyjnym za 160 zł. W pełni sprawny. Czy uważacie, że to dobra cena?
  Natrafiłem ne tym forum na temat o radiu: ICF-7600D:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2554123.html
  W temacie użytkownik pisze, że ma problem z radiem w SSB, czy takie coś faktycznie ma/może mieć miejsce? Jeżeli już to w każdym egzemplarzu, czy to po prostu jakieś uszkodzenie?
  Z góry dziękuje za odpowiedzi!
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 14  
  PROgamerEvil napisał:
  Natrafiłem ne tym forum na temat o radiu: ICF-7600D:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2554123.html
  W temacie użytkownik pisze, że ma problem z radiem w SSB
  To nie jest problem z radiem tylko problem z użytkownikiem. Żeby dobrze odbierać SSB na radiu globalnym trzeba być zaznajomiony z zasadą działania demodulatora zdudnieniowego BFO. Jeżeli nigdy nie miałeś takiego radia w rekach i chcesz komfortowego odbioru to radio jest nie dla Ciebie. Słuchając na odbiorniku globalnym SSB trzeba umieć. I tak np. jednym z warunków dobrego odbioru SSB na takim radiu jest wyregulowanie RF-gain na takim poziomie, aby sygnał nie był zbyt silny, bo dojdzie do przesteru, ani zbyt słaby, bo szum własny odbiornika zagłuszy sygnał użyteczny. Pamiętać należy że SSB w radiach globalnych jest jako opcjonalne i takiemu radiu konstrukcyjnie daleko jest do pełnowartościowego SSB.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Dongle RTL z downconverterem.
  Nic innego,sensownego w tym budżecie nie kupisz.
  Michał
 • Poziom 14  
  Na jakie pasma chcesz ? Bo na 80, 40, i 20 globalny nie bardzo. Zbyt ciasno na pasmach, zbyt szeroki odbior. Jak masz dwie stacje powiedzmy bezpośrednio obok siebie, to na globalnym nie ma szans tego odebrać.
 • Poziom 16  
  Nowy Tecsun PL 660 to wydatek 600 zł, ale ma też pasmo lotnicze.
 • Poziom 3  
  Najbardziej, a wręcz tylko, zależy mi na odbiorze pasma 80m. Opcjonalnie cieszyłbym się, jakby odbiornik, był w stanie odebrać też pasmo 10m i 11m. Nie zależy mi także na nie wiadomo jak dużym zasięgu odbieranych fal.
  Tescun PL 660, jest zdecydowanie zbyt drogi jak na mój budżet.
  W ostateczności mogę podnieść budżet do 300 zł
 • Poziom 16  
  Degen DE1103 ma teoretycznie odbiór SSB, ale moim zdaniem nie działa to tak dobrze jak w PL 660. Degen kosztuje na Ali koło 300zł.
 • Poziom 19  
  Tecsun ma zdaje się regulowane bfo umożliwiające wybór wstęgi, a większość odbiorników globalnych ma tylko on/off. Wyjątkiem jest ICF-SW7600G (i być może jeszcze jakieś, ale raczej niewiele modeli), który ma przełącznik USB/LSB.
 • Poziom 16  
  ElekTrick napisał:
  Tecsun ma zdaje się regulowane bfo umożliwiające wybór wstęgi,


  Tak jest. Przycisk służy do wyboru wstęgi. Środkowe pokrętło to BFO.

  Radio globalne Sony ICF-7600DS jako radio krótkofalarskie
 • Poziom 28  
  PROgamerEvil - moje wnioski jakie wyciągam z posiadanych odbiorników globalnych w cenie oscylujacych wokół 300PLN/sztukę (Grundig Satellit 2000 z BFO, Globo Comander, Degen DE1103 WERSJA 1, Degen DE 1103 WERSJA 3 z DSP, Tecsun PL600, Tecsun PL660, X-HDATA 808, RTL.SDRv3 dongle:
  Bardzo dobre parametry z wyżej wymienionych ma Degen DE1103 ale w wersji 1 - dostępny tylko na rynku wtórnym. Posiada metalowy front i na szczęście nie posiada DSP. Wersja 3 z DSP niestety podczas przestrtajania VFO wycisza na moment głośnik co jest denerwujące. Dodatkowo w trybie pamięci zawsze wskakuje w AM, nawet jak wciśniesz w SSB i przeskoczysz na następną komórkę pamięci - to też zmieni Ci na AM - DRAMAT. Jak się do tego doda TANDETNĄ obudowę, która wręcz prześwituje gdy załączy się podświetlanie to już odechciewa się tego sprzętu. A wersja v1 była GENIALNA.
  RTL.SDRv3 jest najtańszą opcją i posiada możliwość odbioru pasma 80m bez dodatkowego downconvertera ale jest podatne na przesterowania no i nie jest za bardzo mobilne. Za to widzisz na ekranie pasmo o szerokości 2MHz co jest rewelacyjne. Jeśli dobudujesz do tego preselektor lu filtr pasmowy dla 80m - ma to sens.
  Świetne radio (ale już kapkę droższe to XHDATA 808 ALE - do szału doprowadza strojenie w ssb. On wycisza głośnik na ok 200ms po każdorazowym skoku VFO (jak DE1103v3 ale o wiele dłużej to trwa) i dodatkowo wydaje dziwne pięrdnięcie jakby szum FM. Doprowadza to do szału i moim zdaniem pomimo mega zalet i jakości tego sprzętu nie nadaje się do przeszukiwania pasm w SSB.
  No i finalnie TECSUN PL600, który nie posiada dziwnego DSP - stara, sprawdzona konstrukcja o rewelacyjnych parametrach. Porównując do Yaesu FT991 z zewnętrzną anteną praktycznie nie pamiętam, abym słyszał coś na yeasu a na tecsunie z anteną teleskopową nie. Ale zaznaczam - nie mam rewelacyjnek anteny KF w FT991.
  PL600 jak i 660 są wykonane bardzo dobrze pod względem mechanicznym. Jedyny niedosyt to brak podświetlenia klawiszy i możliwości opisania 600 komórek pamięci jakimiś nazwami.
  Na ali możesz kupić NOWEGO tecsuna pl600 za niecałe 350PLN (chwilowo złotówka kiepsko stoi). Nie widzę sensu dopłacać do PL660 i wzbogacić się o pasmo lotnicze - lepiej kupić najtańszy używany skaner radiowy jeśli jest potrzeba nasłuchu tego pasma. Osobiście używam praktycznie codziennie PL600 do nasłuchu pasma 80m.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  SP5IT napisał:
  Dongle RTL z downconverterem...


  Wersja V3 RTL-SDR

  Radio globalne Sony ICF-7600DS jako radio krótkofalarskie

  https://www.radio-sklep.pl/pl/p/RTL-SDR-V3-R820T2-RTL2832U/2885

  nie wymaga downconvertera. Wystarczy w programie, np. SDR#, ustawić dekodowanie Q-branch i można słuchać od 500kHz - do 24MHz.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Zwykłego dongla za 20 zeta też tak się da przerobić, jednak lepsze efekty są z downconverterem.
  M
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  SP5IT napisał:
  ... jednak lepsze efekty są z downconverterem....


  To potwierdzam.
  Dopiero po roku posiadania takiego odbiornika jak wcześniej pokazałem, odkryłem, że ta wersja może pracować od 500kHz. :-)
  Posłuchałem trochę niedawno, antena bezpośrednio podłączona do wejścia, i słychać stacje BC w okolicach 23MHz, których na IC-735 tam nie ma.
  Może z filtrami pasmowymi...
 • Poziom 12  
  Trzymajcie się tematu, bo Gościo pyta o radio SSB, a nie wynalazki SDR współpracujące tylko i wyłącznie z komputerem i to dosyć mocnym powyżej 2 GHz Dual-Core.
  Grzegorz Markowski napisał:
  Wersja V3 RTL-SDR  https://www.radio-sklep.pl/pl/p/RTL-SDR-V3-R820T2-RTL2832U/2885

  nie wymaga downconvertera. Wystarczy w programie, np. SDR#, ustawić dekodowanie Q-branch i można słuchać od 500kHz - do 24MHz.
  Bzdura. Na KF-ie tego tunera jest tragedia.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Hektar Zahle.r napisał:
  Trzymajcie się tematu, bo Gościo pyta o radio SSB, a nie wynalazki SDR współpracujące tylko i wyłącznie z komputerem i to dosyć mocnym powyżej 2 GHz Dual-Core....


  Dobrze "Gościo", będę trzymał się tematu.

  Cytat:
  Bzdura. Na KF-ie tego tunera jest tragedia.


  A gdzie napisałem, że jakość odbioru KF na tym urządzeniu jest w porządku? Poproszę poprzeć tezę cytatem.

  P.S. Skąd ten napastliwy ton z samego rana? Czy jest on koniecznie potrzebny?