Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co zrobić, aby skutecznie zablokować edycję pliku excel dla kilku użytkowników?

husky10 04 Apr 2020 18:59 873 15
    husky10
    Level 10  
    Witam
    Mam pytanko? Mam kilku użytkowsników jednego pliku excel, który jest zabezpieczony hasłem aby go nie edytować. Jednakże uzytkownicy otwierają go jako "tylko do odczytu" po czym zapisują jako kopię gdzie juz można roić wszzystko Jak temu zapobec. Czy mozna zblokować opcję "zapisz jako" aby uniemozliwić tworzenie kopii. Dodam, ze jestem totalnym laikiem. :-(
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    vieleicht
    Level 36  
    Z poziomu Excela nie można tego zabronić.

Możesz jeszcze zablokować arkusz (komóki arkusza) wewnątrz na hasło. Jednak w zależności od tego do czego ten plik ma służyć, niekoniecznie może to być dobre rozwiązanie. Czy użytkownicy mają później coś z tym plikiem zrobić edytować na własne potrzeby, czy np. tylko wydrukować zawartość?
    ta_tar
    Level 37  
    A na tym plik, ci użytkownicy mogą coś z nim robić czy tylko oglądać?
    Edycja: za późno zapytałem o to samo.
    clubs
    Level 36  
    husky10 wrote:
    Czy mozna zblokować opcję "zapisz jako"

W thisworkbook dodaj wpis
    Code: vbscript
    Log in, to see the code
    vieleicht
    Level 36  
    clubs wrote:
    husky10 wrote:
    Czy mozna zblokować opcję "zapisz jako"

W thisworkbook dodaj wpis
    Code: vbscript
    Log in, to see the code

Ale jak nie włączy/zaakceptuje obsługi makropoleceń, to nie zadziała.
    clubs
    Level 36  
    vieleicht wrote:
    Ale jak nie włączy/zaakceptuje obsługi makropoleceń, to nie zadziała

Generalnie excel nie ma żadnych zabezpieczeń.
    vieleicht
    Level 36  
    Napisz co chcesz uzyskać, to może rzeczywiście mechanizm ochrony arkusza i blokowanie komórek wystarczy.
    husky10
    Level 10  
    Mam plik excela, w którym jest kilka arkuszy. Na każdym arkuszu jest grafik dyżurów na kolejne miesiące. Cały plik jest zabezpieczony hasłem przed edycją a otwarcie go jest tylko do podglądu. Jednak w chwili jeżeli jest otwarty plik "tylko do podglądu" robimy zapisz jako i tworzy się nowy plik z dopiskiek kopia, który można już dowolnie edytować. Chciałbym to wyeliminować gdyż co niektórzy tworzą sobie nowe kopie i robi się bałagan z ilością plików i określenie aktualnie obowiązującego. Dlatego chodzi mi o pełne zabezpieczenie pliku.
    vieleicht
    Level 36  
    To po wykonaniu takiego harmonogramu użyj dla każdego arkusza opcji Recenzja/Chroń arkusz i ustal sobie tylko znane hasło. Dodatkowo, żeby ktoś nie usunął arkusza lub nie wstawił swojego - Recenzja/Chroń skoroszyt.
    ta_tar
    Level 37  
    vieleicht wrote:
    To po wykonaniu takiego harmonogramu użyj dla każdego arkusza opcji Recenzja/Chroń arkusz i ustal sobie tylko znane hasło. Dodatkowo, żeby ktoś nie usunął arkusza lub nie wstawił swojego - Recenzja/Chroń skoroszyt.

A dodatkowo zablokuj wszystkie komórki przed edycją.
    vieleicht
    Level 36  
    ta_tar wrote:
    vieleicht wrote:

A dodatkowo zablokuj wszystkie komórki przed edycją.

Domyślnie wszystkie są blokowane.
    ta_tar
    Level 37  
    vieleicht wrote:
    No nie wiem czy na pewno. U mnie jak wchodzę na "Formatuj komórki" i zakładka "Ochrona" to nie mam zaznaczonych ptaszków (zablokuj lub ukryj). Zaznaczenie tutaj nie daje efektu jak nie będzie chroniony arkusz.
    td-c
    Level 19  
    Stwórz konto google. Wybierz arkusz .
    https://www.google.pl/intl/pl/sheets/about/
    Po edycji arkusza kliknij na udostępnij.
    Tam masz,opcję udostępnia z linku(uzyskaj link do udostępniania). Uzyskany link prześlij pracownikom.
    vieleicht
    Level 36  
    ciekawa_osoba wrote:
    Stwórz konto google. Wybierz arkurz .
    Po edycji arkusza kliknij na udostepnij.
    Tam masz,opcję udostępnia z linku(uzyskaj link do udostępniania). Uzyskany link prześlij pracownikom.

Pytanie odnosiło się do pliku Excela i udostępnienia go w systemie plików.

Dodano po 7 [minuty]:

ta_tar wrote:
    vieleicht wrote:
    No nie wiem czy na pewno. U mnie jak wchodzę na "Formatuj komórki" i zakładka "Ochrona" to nie mam zaznaczonych ptaszków (zablokuj lub ukryj). Zaznaczenie tutaj nie daje efektu jak nie będzie chroniony arkusz.

Tak jak pisałem wcześniej, w domyślnym niezmodyfikowanym pliku Excela format komórki ustawiony jest na "Zablokuj", co jest skuteczne oczywiście dopiero po włączeniu ochrony arkusza.
    td-c
    Level 19  
    vieleicht wrote:
    ciekawa_osoba napisał:
    Stwórz konto google. Wybierz arkurz .
    Po edycji arkusza kliknij na udostepnij.

Pytanie odnosiło się do pliku Excela i udostępnienia go w systemie plików.

To ten plik exela skopiuj do arkusza google. Udostępnij poprzez link pracownikom,
    każdy pracownik będzie miał link i modyfikacje (edycja) nic im nie da.

Drugi sposób to zaktualizowany plik exela wysyłaj e-mailem
    do pracowników. Raczej każdy pracownik powinien mieć e-mailem.
    Kiedyś byłem u klienta i miał problemy z exelem bo dla swojej firmy
    robił taki grafik. On robił to tak. wysyłał e-mailem do każdego
    pracownika. w UDW(aby odbiorca nie widział do jakiego adresy e-mail wysyłasz) wpisuje kilka adresów email i z załącznikiem wysyła.

pliku Excela i udostępnienia go w systemie plików? O co chodzi?
    vieleicht
    Level 36  
    ciekawa_osoba wrote:

pliku Excela i udostępnienia go w systemie plików? O co chodzi?

Być może zadający pytanie skorzysta akurat z Twojego rozwiązania i z dokumentó Google , ale w pierwszym poście zapytał czy może za pomocą Excela zapobiec możliwości ominięcia blokady pliku "tylko do odczytu".
    Rozumiem, że chodziło mu o system plików będący niekoniecznie w chmurze. Możliwe, że sam się wypowie w tej kwestii.