Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica?

staś pytalski 04 Apr 2020 22:08 1263 14
    staś pytalski
    Level 39  
    Witam,
    Jak w temacie, drukarka Brother DCP 135, stale podłączona do zasilania. Około miesiąc temu wymieniony tusz na najdroższy zamiennik marki BP, ze sklepu. Wcześniej najtańsze z all... Dzisiaj puściłem wydruk w czerni, wyszedł nieczytelny, powtórzyłem i było tylko gorzej. Ostatecznie białe kartki. Rozpocząłem czyszczenie z poziomu menu drukarki, a później menu serwisowego. W sumie z 15 razy. Kolory wyszły pełne, czarnego nic, ani linijki tekstu ani kropeczki w kwadracie. Zamieniłem tusz BP na najtańszy i nic.
    Nie chciałem robić sobie roboty, poszedłem na łatwiznę, pod głowicę położyłem papierowy ręcznik nawilżony płynem do okien, a następnie izopropanolem. Trochę odpuściło. Teraz to wygląda jak na zdjęciach, ale czarny dalej jest niepełny.
    Pytanie, da się to uratować? Czy uda mi się doprowadzić do dobrej jakości wydruku w kolorze czarnym? Czy te pasy na czarnym to koniec żywota głowicy?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica? Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Co Wy z tym izopropanolem? :) teraz na wagę złota :)

Kup ink cleanser strong plus. Potraktuj jeszcze raz tak samo głowicę jak robiłeś to wcześniej. Przeczytaj kilka moich postów wstecz, tam znajdziesz inny sposób na udroznienie. I dobra rada.. Nie skacz po zamiennikach, bo niektórzy producenci nie mają pojęcia co powinno iść do danej drukarki i przy przeskakiwaniu z barwnikowego tuszu na pigmentowy nie musi, ale może być problem. Jaki masz, nie wiem.
    Dydelmax
    Level 38  
    Witam.
    staś pytalski wrote:
    pod głowicę położyłem papierowy ręcznik nawilżony płynem do okien, a następnie izopropanolem.

Jeśli nie chcesz uszkodzić głowicy całkowicie, nie używaj IPA do jej czyszczenia lub udrażniania.
    Nie męcz drukarki ciągłymi czyszczeniami, czy to z poziomu menu drukarki, czy to z trybu serwisowego.
    Osobiście użyłbym podgrzanego płynu do udrażniania głowic (np. CLEANSER STRONG PLUS), "przepuściłbym" go przez dysze dla czarnego tuszu, dałbym głowicy trochę czasu na "odetchnięcie", po czym z poziomu serwisowego puściłbym napełnianie tuszem głowicy i wówczas obserwował czy coś się zmieniło. Do tych sprzętów trzeba mieć cierpliwość jeśli chodzi o udrażnianie, i myślę że Koledzy którzy na Brotherach "zjedli zęby" (a jest ich przynajmniej kilku na Forum) podzielą moje zdanie.
    Działania na szybko i po linii najmniejszego oporu nie przyniosą dobrych rezultatów.
    Pozdrawiam
    zadam64
    Level 39  
    staś pytalski wrote:
    Witam,
    Jak w temacie, drukarka Brother DCP 135, stale podłączona do zasilania. Około miesiąc temu wymieniony tusz na najdroższy zamiennik marki BP, ze sklepu. Wcześniej najtańsze z all... Dzisiaj puściłem wydruk w czerni, wyszedł nieczytelny, powtórzyłem i było tylko gorzej. Ostatecznie białe kartki. Rozpocząłem czyszczenie z poziomu menu drukarki, a później menu serwisowego. W sumie z 15 razy. Kolory wyszły pełne, czarnego nic, ani linijki tekstu ani kropeczki w kwadracie. Zamieniłem tusz BP na najtańszy i nic.
    Nie chciałem robić sobie roboty, poszedłem na łatwiznę, pod głowicę położyłem papierowy ręcznik nawilżony płynem do okien, a następnie izopropanolem. Trochę odpuściło. Teraz to wygląda jak na zdjęciach, ale czarny dalej jest niepełny.
    Pytanie, da się to uratować? Czy uda mi się doprowadzić do dobrej jakości wydruku w kolorze czarnym? Czy te pasy na czarnym to koniec żywota głowicy?

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica? Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica?

Glowica musi stanac na jakis czas na padzie ze srodkiem czyszczacym by (nasiaknela )plyn przedostal sie przez kanaliki .
    Dobrze by bylo by kartridz byl dobrze wypelniony tuszem .Manewr powtorzyc kilka razy by glowica zaciagnela sobie tusz i drukowac cos na tlusto w czarnym kolorze (duze pokrycie).
    staś pytalski
    Level 39  
    Dziękuję za wskazówki. Wyczyściłem tym co miałem pod ręką, stąd IPA - wiem wiem teraz to ekskluzywny alkohol się zrobił ;).
    Z tuszami jest tak, że dostałem te BP, wcześniej miałem te najtańsze od jednego sprzedawcy i znając historię, że głowica zasycha robiłem czyszczenie, czy ogólnie jakieś wydruki. A oprócz tych BP, mam jeszcze gdzieś te najtańsze tusze dlatego nie chce jeszcze utylizować tej drukarki.
    Puściłem też "czarną stronę", którą stworzyłem w Paint-cie, ale są te paseczki, stąd moja obawa, że głowica się skończyła.

Spróbuje zdobyć ink cleanser strong plus, poczytam i podziałam.
    Dziękuję :)
    zadam64
    Level 39  
    staś pytalski wrote:
    Dziękuję za wskazówki. Wyczyściłem tym co miałem pod ręką, stąd IPA - wiem wiem teraz to ekskluzywny alkohol się zrobił ;).
    Z tuszami jest tak, że dostałem te BP, wcześniej miałem te najtańsze od jednego sprzedawcy i znając historię, że głowica zasycha robiłem czyszczenie, czy ogólnie jakieś wydruki. A oprócz tych BP, mam jeszcze gdzieś te najtańsze tusze dlatego nie chce jeszcze utylizować tej drukarki.
    Puściłem też "czarną stronę", którą stworzyłem w Paint-cie, ale są te paseczki, stąd moja obawa, że głowica się skończyła.

Spróbuje zdobyć ink cleanser strong plus, poczytam i podziałam.
    Dziękuję :)

Jesli czasami tusz jest zlej jakosci to drobiny pigmentu moga sie nie przedostawac na zewnatrz i osiadac wewnatrz glowicy stad te paski .Trzeba tez ewentualnie w ustawieniach drukarki przestawic wydruk na max ilosc tuszu Dlatego czasami warto zrobic ze starego patronu taki z plynem udrazniajacym .Kupic zestaw do uzupelniania z tym plynem .Lub tam gdzie zajmuja sie naprawa regenarcja kartridzy by odstapili troche tego plynu .
    Najwazniejsze nie pozwolic glowicy drukujacej na zaschniecie . :shii:
    MaRciNoOs
    Level 26  
    miroslaw wielki wrote:
    Ogólnie mialem 3 brothery . Kłopotliwe sa. A pakować w nie oryginalne tusze mija sie z celem. Głowice są w cenach drukarek.

Ciężko mi przejść obok bez wypowiedzenia się na ten temat.
    Dział jest ksero/serwis, a nie "miałem i się zawiodłem". Jest wielu zwolenników Brothera, między innymi sam nim jestem.

Żaden z moich klientów nie drukuje na oryginałach, biorąc pod uwagę też fakt, że drukują często po minimum 300 stron miesięcznie. Wg mnie szkoda pieniędzy na oryginał bo niekiedy mam też na serwisie sprzęty w których org. czarny się zbrylił i wytrącił się osad (widać to w szczególności w serii tank Dcp-Tx00.
    Na sprzedanych kilkaset sztuk używanych sprzętów miałem może z 5 albo 6 reklamacji ale to głównie na LC985. Prawdopodobnie była jakaś seria tuszy, które miały nieodpowiedni skład.

Z Brotherem jest taki temat, że nie można odłączać go od prądu, a najlepiej profilaktycznie dodawać 2 do 5 % płynu do udrażniania do każdego zamiennika. Niezawodność gwarantowana na bardzo długi czas.
    No i moja podstawowa zasada: Jak się już kupuje jeden tusz u jakiegoś dostawcy to warto trzymać się jednego, a nie skakać z kwiatka na kwiatek...
    staś pytalski
    Level 39  
    Panowie, z pytaniem dzwoniłem po tych sklepach co niby mają Cleanser Ink Strong Plus, czy wersja Plus a nie Plus ma jakiś "magiczny" dodatek, bo okazuje się że na wersję plus, a zwykły strong trzeba czekać, lub nie mają, albo zamówienia realizują do 14 dni. Czekać, czy brać Strong bez plusa, bo w karcie nie widzę jakiś różnic? Pozdrawiam
    staś pytalski
    Level 39  
    Po jakiś dziwnie długich perypetiach, dostałem Cleanser Ink Strong, niestety bez Plus, bo ktoś się przy pakowaniu pomylił. Głowica leżała dwa dni. Efekty mnie nie zadowalają. Pytanie, czy w Maintenance menu, jest jakiś specjalny tryb by jakoś mega dokładnie włączyć czyszczenie głowicy? Na forum znalazłem sugestie, by wejść w Maintenance 76, następnie wybrać Cleaning All, wybieram 4, naciskam start. Czy ta procedura jest właściwa?
    Dziękuję.
    Dydelmax
    Level 38  
    Tłoczyłeś podgrzany płyn przez głowicę? Jeśli tak i dysze były drożne, to pierwszą czynnością po montażu głowicy w drukarce powinno być właśnie opisane przez ciebie napełnianie głowicy w trybie Maintenance. Upewnij się że masz założone pełne tusze, oczywiście z dodatkiem płynu do udrażniania.
    Pozdrawiam
    MaRciNoOs
    Level 26  
    Ja osobiście nie tłoczę pod ciśnieniem płynu, ponieważ jest zawsze ryzyko rozszczelnienia głowicy. Skuteczny jest sposób nalewania płynu na podeszkę pod głowicę, w miejsce gdzie ona parkuje + CZAS... nic więcej nie trzeba, tylko cierpliwość i powtarzanie czynności. Zrobisz tak 1x dziennie, łącznie 5-10 razy przez 2 tygodnie i powinno być git, bez żadnego ryzyka.
    staś pytalski
    Level 39  
    Zrobiłem tak, nim płyn doszedł moczyłem głowicę w płynie do mycia szyb, bo nie miałem cierpliwości czekać na paczkę. Leżała ze 3 dni. Dostałem płyn, podałem trochę płynu strzykawką z wężykiem przez miejsce gdzie się instaluje tusze. Starałem się to robić delikatnie, jak czułem opór nie cisnąłem, raz przy żółtym wężyk sam wystrzelił, bo nie chciało iść, bądź źle go założyłem. Jak przyjechał płyn głowica moczyła się w płynie dwa dni. Po dwóch dniach złożyłem w całość, zrobiłem z trybu serwisowego czyszczenie, czy napełnianie kilka razy, następnie zalałem Ink Cleanser do tuszy zrobiłem to samo z 10 razy. W między czasie, musiałem zresetować pampersa. Wydruk testowy gorszy jak przed operacją.
    Spróbuję podlewać płyn czyszczący na poduszeczkę parkowania, jestem trochę niecierpliwy...
    staś pytalski
    Level 39  
    Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica? Czy dobrze robię, zgodnie z sugestia - leje płyn do udrożnienia na poduszeczkę po lewej stronie? Brother DCP 135 - Zaschnięty czarny, czy uszkodzona głowica?
    MaRciNoOs
    Level 26  
    A gdzie znalazłeś info o tym, że to ma być poduszka z lewej strony?? ;) hehe?
    Miało być miejsce w którym parkuje głowica - po PRAWEJ! ;)
    Masz zepełnić te białe pole bez wypustków, tak żeby powstał menisk wypukły. Głowicę przesuwasz ręcznie w prawo i zostawiasz na dzień, dwa.