Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Amica AWST10L - zwarcie masy na sterowniku

szymek557 05 Apr 2020 00:22 552 2
 • #1
  szymek557
  Level 9  
  Witam.
  Na sterowniku od pralki Amica AWST10L (sterownik SAP8037967) przepalił mi się dzisiaj przewód masowy (nie wiem czy dobrze to określiłem).
  Przewód całkowicie się przepalił. Pralka pokazywała kod błędu, niestety nie wiem jaki. Siostra jak poczuła zapach spalenizny szybko odłączyła od zasilania.
  Zdjęcie poglądowe jak to powinno wyglądać, a jak wygląda u mnie:
  Pralka Amica AWST10L - zwarcie masy na sterowniku
  Postanowiłem przylutować nowy przewód i sprawdzić czy pralka będzie wyświetlała kod błędu*. Niestety ale nie wyświetla błędu. :)
  Normalnie uruchamia się, nabiera wodę, robi opornie jeden obrót bębna, wydając z siebie nienaturalne dźwięki. Gdy obracam bębnem słychać "tyk, tyk", idąc dalej doszedłem, że to silnik "tyka".
  Wyjąłem silnik - bez szczotek nie "tyka".
  Nowy przewód masowy po tym testowym uruchomieniu okopcił się i dobrze, bo coś musiało spowodować to, że się przepalił :D
  Na pinie zaznaczonym na czerwono jest ta przepalona "masa", ten pin łączy się z kostką od silnika (z 6 przewodami) oraz z 3-4 pinami na sterowniku/programatorze ( licząc od prawej). (bardzo niezrozumiale to napisałem, przepraszam)
  Pralka Amica AWST10L - zwarcie masy na sterowniku
  Jutro sprawdzę kostkę od silnika i przewody (może jakieś przebicie na nich jest).
  Dumam, co jeszcze mogę sprawdzić?
  Miał ktoś może podobny problem z przepaleniem się tego przewodu masowego? Zwarcie musiało być duże, skoro ten przewód przepalił się.

  * Trzy lata temu miałem problem ze sterownikiem, ale wtedy wyświetlał mi kod błędu (wymieniłem diody Zenera, kondensatory oraz szczotki i pralka działała lepiej niż przed zakupem).
 • Helpful post
  #2
  Robo-technical
  Home appliances specialist
  Sprawdź silnik czy nie ma przebicia. Najlepiej oddaj go do sprawdzenia do jakiegoś zakładu elektromechanicznego co robi takie rzeczy. Czy bezpieczniki zasilające domową instalację się uaktywniły?
 • #3
  szymek557
  Level 9  
  poddałem się i kupiłem nową pralkę.