Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE555+ 4017 Knightrider efekt. Czy da się zrobić płynne przygasanie diod.

05 Apr 2020 01:50 297 9
  • Level 9  
    Witam.
    Zbudowałem układ migających diod tzw. knight rider efekt, wg. zamieszczonego schematu. Diody zapalają się kolejno, tam i z powrotem, ale robią to 0/1- skokowo. W Filmiku który jest dołączony do poradnika, też jest to skokowo. https://www.instructables.com/id/Knight-Rider-LED-Flasher-555-4017/ Pytanie, czy można jakoś stosunkowo łatwo zmodyfikować ten układ, żeby punkt świetlny bardziej "płynął" - żeby świecący punkt przechodził bardziej płynnie? Czy np. dołożenie gdzieś kondensatora, lub do każdej diody kondensatora, w odpowiedni sposób, pozwoliłoby na taką zmianę efektu?

[30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 33  
    Plus kondensatora do anody LED, minus kondensatora do masy. Wartość kondensatorów trzeba dobrać w zależności jak LED ma się długo wygaszać; z 100uF

LED pierwsza i ostatnia też powinna mieć diodę 1N4148
  • Level 12  
    Bawiłem się kiedyś płynnym rozjaśnianiem i wygaszaniem taśm LED.
    Zanotowałem na rysunku zasadę podłączenia rezystora + kondensatora.
    Tworzą one razem układ o stałej czasowej tał = R*C, która wyraża naładowanie kondensatora ok. 63% jego pojemności.
    Na rysunku rezystor R1 opóźnia i powoduje stopniowe narastanie świecenia diody, a rezystor R2 stopniowe wygaszanie diody.
    Wartości należy dobrać eksperymentalnie choć można sie posłużyć wzorem prostym jak drut.
    NE555+ 4017 Knightrider efekt. Czy da się zrobić płynne przygasanie diod. NE555+ 4017 Knightrider efekt. Czy da się zrobić płynne przygasanie diod.
    Samo przygasanie wystarczy zrobić jak na rysunku z prawej, może nawet wystarczy sam kondensator jeśli będzie dużej pojemności, aby użyć o mniejszej pojemności trzeba dać rezystor i ustawić sobie jego wartość do potrzeb.
  • Level 43  
    W rozwiązaniu z powyższego postu problemem mogą być długie opóźnienia, można sobie z tym poradzić przyśpieszając ładowanie, ale tak aby zachować powolne wygaszanie, chyba nawet na filmie tak to wyglądało. Żeby zmienić szybkość ładowania kondensatora trzeba dodać wtórnik emiterowy do każdego wyjścia (4017 ma dużą rezystancję wewnętrzną)
  • Level 9  
    Dodałem do jednej z diod kondensator 1000uF i rezystor 1K. Za diodami prostowniczymi. Niestety po takiej zmianie ta dioda wogóle przestała migać (pozostałe bez zmian). Może jakieś inne pomysły? ;)

Poniżej jak dodałem kondensator i rezystor- fioletowa linia.
  • Level 33  
    Podłącz sam kondensator i mniejszej pojemności
  • Level 9  
    Dałem do każdej diody kondensatory 47uF i rezystory 1K. Jednak nie wygląda to tak fajnie, płynnie jak na filmie. Może przez te diody prostownicze LEDy niby przygasają ale jednocześnie migają??
    Gdyby komuś się nudziło w związku z epidemią i złoży taki układ, to dajcie znać czy udało Wam się jakoś zrobić ten płynny efekt przechodzenia, tak żeby łanie wyglądał.
  • Level 33  
    A po co ten rezystor tam jest potrzebny.

Na filmie też jest skokowo, bo taka jest zasada działania tego układu, to tylko złudzenie płynności.

Tylko przy pewnej częstotliwości przemiatania i dobraniu kondensatorów da się uzyskać jakiś tam efekt płynniejszego wygaszania. Bez większych zmian więcej nic da się zrobić.
  • Level 43  
    Trzeba też rezystory rozładowujące, bo bez nich diody nie zgasną praktycznie nigdy.
    Nim niższe napięcie tym niższy prąd pobierany przez diodę, więc i wolniejsze rozładowywanie kondensatora.
    A że oczy widzą jasność światła logarytmicznie, to końcowe zmniejszanie się jasności będzie widoczne jako bardzo powolne.
    Ten układ zasilania diod w ogóle powinien wyglądać inaczej. Nie powinien być jeden wspólny rezystor dla diod, tylko osobne dla każdej. Tylko wtedy da się uzyskać dobre parametry rozjaśniania i przyciemniania.
  • Level 11  
    https://m.youtube.com/watch?v=O1gB-LAIkN8
    Czy o taki efekt Tobie chodziło?
    Kiedyś pomógł mi w tym użytkownik rezystor 240. Chciałem zrobić aby tylko jedna dioda przygadała a reszta świeciła. Polecił mi abym jedną diodę podłączył tak

Próbowałem ten układ podłączyć bez tranzystora lecz nie dało żadnego efektu, zastosowanie tranzystora pomogło w tym aby jedna dioda przygasala pulsacyjnie a reszta świeciła pokolei. Może to jest ten trop gdzie podłączenie każdej diody do tranzystora i kondensatora dało by porzadany efekt pulsacyjny a zarazem każda następna świeciła by.
    https://m.youtube.com/watch?v=-IX3svX_o6Q
    Schemat płytki PCB zaraz wrzucę.