Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Wzmacniacz do belki tensometrycznej.

radekxqv 05 Apr 2020 12:43 603 4
    radekxqv
    Level 6  
    Witam.
    Chcę zbudować wzmacniacz oparty na LM741 do belki tensometrycznej wyciągniętej z wagi jubilerskiej (tani chiński model). Chcę jej użyć do pomiaru ciśnienia powietrza w rurce, w którą dmucham. Ma to być ustnik do kontrolera MIDI. Cały projekt zbudowany jest na Arduino.
    Po zastosowaniu układu XFW-HX711 otrzymałem właściwe pomiary, jednak do obsługi kontrolera potrzebuje większą częstotliwość, niż daje mi ten układ (ma wbudowany przetwornik analogowo-cyfrowy, na wyjściu podaje sygnał od 10Hz do 80Hz).

Jak zbudować układ wzmacniacza, aby odczytywać wartość z tensometru (mostka Wheatstone'a)?
    Czy istnieje jakiś tani układ, podobny do XFW-HX711, który da mi większą częstotliwość? (1kHz chyba wystarczy)

Pozdrawiam,
    Radosław
    Do you have a problem with Arduino? Ask question. Visit our forum Arduino.
    Freddy
    Level 43  
    Nie wystarczy Ci 80 sampli na sekundę?
    Nie kupuj przypadkiem w SparkFun, bo jest 10x droższa :)
    LM741 jest zbyt słabym jakościowo wzmacniaczem.
    Jeśli chcesz koniecznie zbudować własny, to zaglądnij TUTAJ, albo TUTAJ, albo TUTAJ.
  • Helpful post
    mrrudzin
    Level 39  
    radekxqv wrote:
    Chcę jej użyć do pomiaru ciśnienia powietrza w rurce, w którą dmucham.

A myślałeś o pomiarze ciśnienia albo różnicy ciśnień?
    MPXV7002DP jeśli wierzyć karcie katalogowej ma czas odpowiedzi rzędu 1ms i sygnal wyjściowy jako napięcie 0-5V.
    Kosztuje $10 w chińskim sklepie wysyłkowym na A
    radekxqv
    Level 6  
    Nie wiem dlaczego odrzuciłem pomysł z gotowym czujnikiem ciśnienia, generalnie jeśli 2kPa wystarczą, to będzie idealnie pasował :)
    Zastanawiam się nad wilgotnością, która będzie zbierać się w kanale czujnika. Nie piszą o niej w "data sheet".
    Ciśnienie mogę regulować poprzez zmianę otworu w rurce, przez który będzie wylatywać powietrze z ust. Otwór musi mieć taki rozmiar, aby dmuchanie przypominało granie na instrumencie dętym.
    radekxqv
    Level 6  
    Czujnik ciśnienia zdał egzamin. Dzięki!