Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy Router sim b525 ma dobre opinie?

silver211 05 Apr 2020 18:35 936 21
    silver211
    Level 10  
    Witam, posiadałem router tp-link mr6400 (tak, wiem..) który działał z internetem nju mobile. Ogólnie z tego rozwiązania byłem zadowolony gdyż nie posiadam w swojej lokalizacji światłowodu, wybór padł więc na internet mobilny. Oferta nju mobile także jest dla mnie w porządku w kwocie 30zl (chyba, że jest coś lepszego, o czym nie wiem?). Minusem natomiast było działanie samego połączenia. Problem polegał na zrywaniu połączenia przy większej liczbie urządzeń połączonych z routerem za pomocą wifi. Przykładowo korzystając z laptopa połączonego z routerem, gdy połączyłem się z siecią dodatkowo np przez telefon dochodziło do zerwania, co objawiało się ikonką z wykrzyknikiem przy symbolu sygnału wifi i brakiem połączenia. Router cały czas sygnalizował zasięg, nigdy go nie tracił, cały czas świeciły się kreski na urządzeniu. Po rozmowie z przedstawicielem firmy tp link która przeprowadziła mnie przez diagnostykę urządzenia celem rozwiązania problemu, nie udało się go usunąć. Zmiana karty sim (w moim przypadku na kartę plusa) nie pomagała. Przestawianie routera w różne tryby 3g, 4g, auto etc. nie przynosiło rezultatu. Router najczęściej działał dobrze, gdy połączone z nim było jedno urządzenie np sam laptop lub jeden telefon, wtedy do zerwania połączenia dochodziło rzadko, ale mam wrażenie że przy dużym obciążeniu. Po połączeniu z kolejnym urządzeniem do zerwania połączenia najczęściej dochodziło po kilku chwilach. Pomagało wyłączenie i ponowne włączenie routera. Wtedy połączone wcześniej urządzenia łapały od nowa internet i przez jakiś czas działało dobrze, jednak później sytuacja znów się powtarzała, wtedy znów trzeba było włączać od nowa router. Postanowiłem to zgłosić jako wadę ukrytą i na szczęście sklep uznał reklamacje i zwróci mi środki.
    Jak poczytałem wybór tego routera nie był dobrym zakupem. Dlatego też teraz po dokładniejszym zagłębieniu się, przymierzam się do zakupu huawei b525, gdyż najbardziej odpowiada mi on cenowo, nie chciałbym wydawać więcej. Chyba, że jest coś lepszego w tej cenie. Wiem już, by nie wybierać kastratów z T-mobile. Moje pytanie brzmi czy ten router będzie dobrym wyborem przy internecie nju mobile? Z jakiego powodu mogło dochodzić do zrywania połączenia, czy winna temu była słaba jakość połączenia? Jeśli chodzi o speedtest mogę wrzucić zrzut z telefonu z orange z wczoraj, lokalizacja to 64-125 Poniec, Krobska Szosa. Jeśli taka potrzeba to włożę w telefon kartę z nju.
    Pozdrawiam
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Wybor operatora prawidłowy, jesli odpowiada ci nju i te limity to korzystaj, ile teraz masz GB za te 29 zł? Zasięg z BTS-a NetWorks Gostyńska Szosa 29, na nim działa agregacja 3 pasm Orange czyli LTE2100+1800+800 kazde na 10MHz pasma, w agregacji z 30MHz można uzyskać dobre prędkości. Zrób test na zewnątrz na telefonie z aplikacją https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.mroczis.netmonster&hl=pl i pokaż screena z niej i speedtest, Wybór MR6400 w takich warunkach to nieporozumienie, ale i B525 nie nadaje się do sieci Orange, nie agreguje LTE2100+1800.Minimum to B535 z agregacją tych pasm oraz LTE180+800 i LTE2100+800. Optymalny to B715 z agregacją 3 pasm LTE2100+1800+800. Eewrntualnie będzie potrzebna antena zewnetrzna ale to pokażą testy.
    silver211
    Level 10  
    Dzięki za odpowiedź, więc mam teraz 100gb, w listopadzie miną 2 lata i będzie 120. 1,5r temu ta oferta wydawała mi się najbardziej korzystna, kolejnym plusem jest brak umowy. Czy znajdę dziś coś lepszego za 30zł? Co do wyniku testów (przeprowadzonych na mojej karcie orange w telefonie - nie wkładałem tej z nju) pokręciłem się dookoła domu i zrzuty wyglądają następująco:
    Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie?
  • Helpful post
    matek451
    Level 43  
    Tylko na zasięgowym LTE800 sygnał dostateczny, na LTE1800 słaby a na LTE2100 bardzo słaby, stacja nieobciązona stąd wysoki DL, niski UL to efekt kiepskiego sygnału, jak ma być stabilnie na 1800/2100MHz to konieczna antena bo sygmal wewnatrz zapewne jeszcze gorszy.
    silver211
    Level 10  
    Sygnał z salonu:
    Prędkość z salonu (wzrósł upload)
    Dobrze więc zacznijmy od routera. Z 715 jest problem z dostępem, nie jest też tani. Z zakupem 535 nie będzie problemu. Najbardziej zależy mi aby nie dochodziło do sytuacji przerywania połączenia i włączania od nowa routera, mniejsze prędkości przeżyję. :)
    matek451
    Level 43  
    W salonie tylko na LTE800 masz dostateczny sygnał, pasmo wydaje się być całkowicie nieobciążone bo masz z niego maksymalny UL, w agregacji z nim szczatki sygnału na LTE2100. Ale to pasmo zasiegowe więc szybko sie moze wysycić, trzeba zapewnić też prawidłowe parametry sygnału na LTE1800 i LTE2100. b715 pochodza tylko z Play i koszt od 400 zł, za B535 zapłacisz 250-300 zł.
    silver211
    Level 10  
    Jako, że b715 jest praktycznie niedostępny - jedna osoba nie odpisuje, oprocz tego aktualnie jest 1 nowa sztuka na olx za 750zl, a na allegro całkowity brak tych routerow, wybór padł na 535. Po otrzymaniu go prześlę zrzuty z sygnalem. Poki co mam pytanie w sprawie tych bts-ów. Jak napisales, na gostynskiej szosie wystepuje agregacja 3 pasm orange, staralem sie troche poszukac o tym i zrozumiec temat ale znalazlem tylko takie dane:
    Jak widac nigdzie nie ma informacji na temat orange. Moje pytanie, czy te dane sa nieaktualne? Jesli tak to gdzie moge znalezc aktualne informacje na ten temat? Druga sprawa ze na mojej ulicy stoi maszt krobska szosa 31, sieci jak na zrzucie wyzej. Nawet jesli te dane sa nieaktualne, to czy nie lepiej byloby sie kierowac tym masztem a nie tym na gostynskiej szosie?
    silver211
    Level 10  
    Ok dzieki, czyli jak dobrze rozumiem po przejrzeniu tej strony, jesli chodzi o operatorów, to moglbym zwracac uwagę jeszcze tylko na ofertę T-Mobile, ktora bedzie dzialala podobnie jak orange, zgadza sie? :)
    silver211
    Level 10  
    Dotarł B535, póki co zrywania połączenia i resetowania urządzenia nie doświadczyłem, załączam zrzuty z salonu (połączone 5 urządzeń - laptop, 2 telefony, telewizor i odkurzacz). Nie wykonywałem też zmiany żadnych ustawień routera ani agregacji pasm.
    Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie?
    Router nie posiada antenek. Czy ich dokupienie wpłynęłoby choć trochę pozytywnie na uzyskany sygnał? A nawet jeśli nie to czy polepszyłyby one siłę wifi w domu, czy do tego nie służą?
  • Helpful post
    Range1
    Level 23  
    Antenę zewnętrzna dokupuje się do poprawienia sygnału na odbieranych pasmach LTE nie ma to nic wspólnego z wifi

Ale aby sprawdzić wszystkie pojedynczo zainstaluj na telefonie aplikację https://www.dobreprogramy.pl/HManager,Program,Android,91918.html
    i wymuś po kolei wszystkie pasma na zewnątrz i do nich speedtest.

Co do testu Orange łączysz się z zasięgowym 800 sygnał dostateczny (choć ostatni na 800 już słaby), na 1800 już bardzo słaby połączenie oczywiście ze stacją Poniec speedtest bez anteny ok.

Zostaje jeszcze test T-Mobile.
    silver211
    Level 10  
    800:
    Czy Router sim b525 ma dobre opinie? Czy Router sim b525 ma dobre opinie?

1800:

2100:

800+1800:

800+2100:

1800+2100:

W takim razie czy antena dookólna SMA wkręcana do routera taka domowa która wystaje z tyłu zza routera poprawia jakość wifi, sygnał sieci, czy jedno i drugie? Czy jest sens dokupowania takich antenek?
    Range1
    Level 23  
    My tu mówimy o poprawie parametrów ale na TESTOWANYCH PASMACH LTE nie na wifi. Taką antenę się montuje na zewnątrz budynku możliwie najwyżej wraz z kablem połączonym z ruterem i wykierowuje na BTS. aby zwiększyć transfer danych czyli DL i UL. WiFi to inny temat.

Co do testu 800-OK
    1800-poniżej dostatecznego
    2100- słaby
    800+1800 dobry
    800+2100 j.w.
    1800+2100 już słabszy

Jak pisałem wyżej zostaje zrobienie takich testów na T_Mobile i wtedy po testach dobranie anteny zewnętrznej.
    silver211
    Level 10  
    Ja o tym wiem, ale pytam dodatkowo o te anteny bo nie było ich w zestawie - stąd moje pytanie czy jest je sens dokupować i czy poprawią one cokolwiek, gdyż nie wiem na co wpływają - poprawę sygnału sieci, poprawę zasięgu wifi, czy też oba te parametry.
    Co do t-mobile przeprowadzanie testów jest niemożliwe, korzystam z oferty nju i nie chcę tego zmieniać, dlatego chciałbym skupić się tylko na tym co jest teraz.
    Dodatkowo - posiadanie tego programu uniemożliwia mi logowanie się w przeglądarce, czy tak ma być?
    Jakie ustawienia wprowadzić na tę chwilę? Tryb auto, tryb 4g na sztywno (4g auto) czy też zastosować jakieś pasma?
    matek451
    Level 43  
    Nie mozna korzystać jednocześnie z Hmanagera i WebUI, antenki zbędne, tylko zewnątrzne poprawia parametry sygnału , bo na LTE2100 słaby a naLTE2100 jeszcze gorszy, wystaw B535 za okno i powtórz testy, zobaczysz jak poprawa sygnału wpływa na wzrost prędkości. Router nie agreguje 3 pasm więc prędkości gorsze niż przy 3 CC CA bo stacja ma potencjał na kazdym z pasm. Na tą chwilę bez anten optymalnie działa agregacja LTE800+1800.
    silver211
    Level 10  
    Ok skoro tylko zewnętrzna poprawia parametry sygnalu to czy wkrecana antenka poprawi sygnal wifi? Druga sprawa.. tak mnie zastanawia, po co wlasciwie pobieramy program i dokonujemy agregacji tych pasm? Tylko w celu sprawdzeniu sily sygnalu czy faktycznie by ustawic konkretną agregację? Czy router nie robi tego automatycznie w trybie auto skoro posiada taka funkcję? Zwlaszcza ze nie ma takiej mozliwosci wyboru pasm w menu huawei, zakladam wiec, ze dzieje sie to automatycznie i router agreguje konkretne pasma sam, czy sie myle? :)
  • Helpful post
    Range1
    Level 23  
    Ruter z automatu loguje się zawsze do pasma o najlepszych parametrach (najczęściej jest to pasmo 800, choć nie zawsze) tu często decydują różne czynniki warunki topo, warunki pogodowe... Dlatego po testach ruter należy z powrotem ustawić na auto. Testy wykonuje się w celu sprawdzenia możliwości operatora w zakresie uruchomionych pasm aby optymalnie do niego dobrać potencjalny sprzęt czyli ruter i antenę (jeśli jest taka potrzeba.) Sprawdza się także obciążenie pasm i dokonuje odpowiedniej analizy z tąd testy wieczorne. Wymuszanie każdego z pasm daje pełny obraz sieci w danej lokalizacji.
    matek451
    Level 43  
    A po co na auto? Przede wszystkim to wiele zalezy od konfiguracji agregacji na stacji, w PLAY z reguły jest to proste, pomaga monolit sprzętowy oparty na Huawei lub teraz w niektórych klastrach o Ericcsona. Z reguły jak jest LTe2600 z dobrym sygnałem to ono załącza się jako podstawowe. W NetWorks to już zupełnie inna bajka, zalezy od kilku czynników, agregacja w górę lub w dół, do tego kwestia jaka to strefa radiowa i jaki sprzęt na masztach i czy stacja Orange czy T-Mobile, przed czy po refarmingu, są stacje gdzie nawet po dodaniu do gołego LTE80 ratunkowo LTE1800NW agregacja między tymi pasmami nie działa. Na koniec Plus , tu z reguły agregacja 2 pasm z LTE1800 jako podstawowe a nieliczne stacje z FDD LTE2600 czy TDD LTe2600 to juz większy problem, no i sprzętowo bywa różnie bo w Plusie bywa niezły miks. Ogólnie testy pokazują jak działa agregacja po wymuszeniu konkretnych pasm i mozliwość ich wyboru pozwala ustawić optymalną.
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    silver211
    Level 10  
    _cheetah_ wrote:
    MR6400 ma anteny wifi zintegrowane, więc nie masz jak podłączyć zewnętrznej anteny wifi. Te dwa patyki to anteny do LTE (inna bajka całkiem), więc to je można zamienić na inne anteny do odbioru LTE.

Dzięki za odpowiedź, co do routera nie posiadam już MR6400 tylko Huawei B535, do którego nie było dołączonych tych antenek, które MR6400 posiadał, stąd moje pytanie. Ok, jak dobrze rozumiem, sytuacja w B535 jest podobna, jednak z LTE radzi on sobie całkiem dobrze bez tych antenek zgadza się? Jeśli więc chodzi o anteny zewnętrzne, na ten moment nie mogę sobie na taką pozwolić, ale działa to całkiem ok w tej chwili bez jakiejkolwiek anteny, a matek zasugerował, że tylko zewnętrzna poprawi sygnał. Moje pytanie więc aktualnie brzmi, w jaki sposób mogę poprawić siłę wifi. Na allegro jest masa anten SMA, które mógłbym wkręcić w router. W wielu aukcjach jest napisane, że poprawiają one zasięg wifi. Jednak zgodnie z tym co napisałeś, po wkręceniu z tyłu zadziałają one (lub nie) tylko na sygnał LTE, a nie będzie to miało związku z wifi zgadza się? Proszę więc o jakiś sposób na wifi, (wzmacniacz w gniazdko?)
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1