W artykule przyjrzymy się dokładniej bezprzewodowej kamerze solarnej LTE / WiFi CAMSIM-2S. Produkt do testów udostępniła nam firma ORLLO.
Zachęcam do zapoznania się z poniższą recenzją tego urządzenia - znajdziecie w niej materiał wideo z testów, opis eksperymentów z tą kamerą i ich wyników.
Napiszcie pod artykułem, co Wy myślicie o takim autonomicznym urządzeniu do monitoringu wizyjnego.
W pudełku poza samą kamerą znajdziemy jeszcze:
-panel fotowoltaiczny 10W,
-zewnętrzny moduł akumulatorowy Li-ion 120Wh ze stabilizacją napięcia wyjściowego 12V,
-zasilacz 19V do ładowania modułu akumulatorowego
-przejściówkę umożliwiającą zasilanie kamery z typowego gniazda DC
-uchwyt ścienny,
-regulowany uchwyt panela fotowoltaicznego,
-elementy montażowe,
-wkrętak i kluczyk płaski,
-instrukcję w języku polskim.
Kamera może pracować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego (ma własny akumulator + panel fotowoltaiczny) oraz tam, gdzie brak dostępu sieci WiFi (ma wbudowany modem LTE i slot na kartę microSIM). Dodatkowo, urządzenie dzięki wykorzystaniu WiFi 2.4GHz może udostępniać połączenie do internetu dla innych urządzeń WiFi (tryb hotspot) lub łączyć się poprzez WiFi do internetu, gdy na lokalizacji dostępna jest sieć WiFi.
Kamera wyposażona jest w czujnik ruchu (można nagrywać w trybie ciągłym na kartę SD lub tylko w momencie wystąpienia zdarzenia). W trybie wykrywania ruchu nagrania mogą trafiać nie tylko na kartę SD, ale także do bezpłatnej chmury (zapis przechowywany do 30 dni). Oświetlacz IR sterowany jest czujnikiem światła, a kamera zamknięta jest w metalowej obudowie wyposażonej w dodatkową górną osłonę.
Bezpłatna, posiadająca polski interfejs aplikacja TYCAM na urządzenia mobilne zapewnia możliwość podglądu obrazu z kamery, przeglądania wcześniejszych nagrań oraz otrzymywania wiadomości push o wykryciu ruchu. Dostępna jest także aplikacja desktop do równoległego podglądu z wielu kamer.
ORLLO przygotowało bardzo dobrą merytorycznie instrukcję obsługi i montażu kamery: instrukcja ORLLO-CAMSIM-2S.
Kamera dostarczona jest w zestawie pozwalającym na uruchomienie monitoringu wizyjnego niezależnego od dostępności zasilania i sieci WiFi (akumulator + panel fotowoltaiczny + modem LTE). Mocowania zapewniają możliwość montażu kamery, panela fotowoltaicznego i akumulatora zewnętrznego. Uchwyt kamery posiada dwa stopnie swobody. Pudło z całą zawartością waży ~4.9kg, z czego zespół akumulatora ~1kg, a kamera 0.8kg. Obudowa kamery i elementy mocujące wykonane są z metalu, co zwiększa masę, ale znacząco też zwiększa wytrzymałość mechaniczną.

W dolnej części kamery znajdziemy klapkę z uszczelką, a po otwarciu klapki możemy zainstalować kartę microSD sformatowaną do FAT32. Po skonfigurowaniu kamery poprzez aplikację TYCAM i połączenie WiFi urządzenie jest gotowe do pracy. Jeżeli chcemy skorzystać z połączenia LTE, instalujemy kartę SIM. Aby zresetować ustawienia kamery, trzeba umieścić w niej kartę microSD z zapisanym na niej plikiem o nazwie reset.txt Aplikacja TYCAM poprowadzi nas przez proces instalacji, jednym z etapów jest zeskanowanie kodu QR naklejonego na obudowie kamery, być może lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie kodu QR na wewnętrznej stronie otwieranej klapki. Kamera zasilana jest napięciem 12V z modułu akumulatora. Do zestawu dołączona jest przejściówka pozwalająca na zasilanie kamery typowym wtykiem DC z zasilacza 12V.
Przejściówka pasuje także do modułu akumulatora, aby doładować go z zasilacza 19V. Aby uniknąć pomyłki (zasilenie kamery 12V zbyt wysokim napięciem 19V), na wtyczkach zostały umieszczone naklejki z oznaczonym napięciem zasilania. Można by zastosować bardziej trwałe oznaczenie, np. wytłoczone na powierzchni plastiku, z którego wykonana jest wtyczka. Zastosowanie wtyczek uniemożliwiających pomyłkę 12/19V również byłoby tu dobrym rozwiązaniem.
Pobór mocy w stosunku do możliwości kamery jest zaskakująco niski. W instrukcji znajdziemy informacje o systemie operacyjnym urządzenia - jest to Android 4.4. Kamera posiada matrycę 2.0 megapixeli, pamięć RAM 1GB i 8GB flash, rozdzielczość do FHD 1920x1080P/25FPS (kodek MPEG H.264). Pobór mocy w instrukcji został określony na <5W, co przy 12V daje prąd <420mA. Pomiary w różnych warunkach pokazują, że jest nawet lepiej.
W trybie ciągłego nagrywania na kartę SD pobór prądu wynosi około 140-150mA oraz ~200mA po uruchomieniu oświetlacza IR.
15-sekundowe pliki wideo z zarejestrowanymi zdarzeniami wykrytego ruchu zajmują ~5MB, natomiast w nagrywaniu ciągłym 60s pliki zajmują w zależności od sceny 22-27MB. Instrukcja informuje o przetestowanych kartach operatorów: T-Mobile, Heyah, PLAY, ORANGE, Virgin, PLUS i jest to prawda gdyż np. z Aero miałem problem z uruchomieniem transmisji, a po przełożeniu karty T-Mobile transmisja działała prawidłowo. Po kontakcie z ORLLO dowiedziałem się, że karty SIM Aero również można wykorzystać tylko należy zmienić nazwę APN z typowego dla wielu dostawców "internet" na "darmowy".
Kamera zabezpieczona jest przed wnikaniem wilgoci (instrukcja deklaruje IP66). Wykorzystane są uszczelki i zalewa silikonowa, wewnątrz znajduje się dodatkowo pochłaniacz wilgoci.
Gdy zajrzymy do wnętrza obudowy, zaskakuje stopień miniaturyzacji. Można powiedzieć, że wymiary kamer typu "bullet" nie zmieniają się od czasów PAL poprzez AHD, aż do IP i wreszcie bezprzewodowych LTE. Wymiary zostają, a możliwości rosną.
Na PCB znajdziecie też niewykorzystane gniazda RS485, MIC i SPK. Mikrofon i głośnik jest prosty do odgadnięcia, być może złącza wykorzystywane są w kamerach z interfejsem audio, natomiast RS485 może służyć do sterowania ruchomym uchwytem, wersją PTZ lub motozoom.
Aplikacja TYCAM po zakończeniu konfiguracji kamery pozwala na korzystanie z podglądu na żywo (SD lub HD), przeglądania poprzednich nagrań i wykrytych zdarzeń oraz otrzymywania alarmów o wykrytym ruchu.
Podczas rejestracji konta instrukcja zaleca zastosowanie konta e-mail w hostingu Gmail - świetnie, że jest taka wskazówka, gdyż np. z pocztą WP występował problem, a użycie maila od Gmail rozwiązało problem.
Bardzo ciekawą opcją jest składowanie alarmów wideo o wykrytym ruchu w chmurze, nawet po uszkodzeniu kamery nadal będą możliwe do odtworzenia (przez 30 dni). Przy nagraniach składowanych w chmurze zobaczycie ikonę chmury, a te, które zostały zapisane na karcie (wyłączona opcja składowania w chmurze) oznaczone są ikoną karty microSD.
Aplikacja desktop pozwala na uruchomienie równolegle podglądu z kilku kamer. Podczas testów niektóre alarmy ruchu przychodziły natychmiast, ale czasami powiadomienia pojawiały się ze znacznym opóźnieniem lub po zrestartowaniu aplikacji.
Kamera może połączyć się z internetem poprzez WiFi 2.4GHz, natomiast po zainstalowaniu karty SIM może wykorzystać do połączenia LTE oraz pracować w trybie AP i udostępniać internet poprzez WiFi innym kamerom lub czujnikom i urządzeniom WiFi. Kamera poza wykrywaniem ruchu poprzez czujkę PIR, może wykrywać pojawienie się w kadrze sylwetki człowieka. Po zainstalowaniu karty SIM alarmy można wysyłać także poprzez SMS.
Moduł akumulatora dysponuje pojemnością 10Ah 12V / 120Wh. Wewnątrz znajdują się akumulatory Li-ion i zapewne układ BMS. Moduł zewnętrznego akumulatora można doładować dołączonym zasilaczem 19V, jednak zwykle energii będzie dostarczał panel fotowoltaiczny. Na wyjściu modułu dostępne jest stabilizowane napięcie 12V dla kamery (prawdopodobnie wbudowana przetwornica DC/DC o wysokiej sprawności). Napięcie na pakiecie akumulatorów wyprowadzone jest na jeden z pinów złącza, aby kamera mogła diagnozować stan naładowania modułu. Przełącznik na obudowie pozwala na włączenie/wyłączenie napięcia wyjściowego zasilającego kamerę. Można pomyśleć o przełączniku lepiej zabezpieczonym przed sabotażem lub przypadkowym przełączeniem, np. stacyjka na kluczyk.
Tutaj zobaczycie: wnętrze modułu akumulatora.
Panel fotowoltaiczny wykonany został w technologii monokrystalicznej. Przy wymiarach 340mmx255mmx30mm wg instrukcji dostarcza do 9.5W mocy (prąd zwarcia 610mA, napięcie jałowe 21.6V, napięcie i prąd pracy 18V 555mA). Obudowa panela jest jednocześnie konstrukcją nośną dla modułu akumulatorów. Powierzchnia panela chroni akumulatory przed zbytnim nasłonecznieniem.
Sprawdziłem możliwości panela i przy popołudniowym zimowym niskim słońcu napięcie jałowe wynosiło 21V, prąd zwarcia 200mA - z panela udało się odebrać 3.2W.
Czy kamera będzie autonomiczna, ile wytrzyma na akumulatorze?
To zależy.
Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, gdyż czas pracy kamery jest mocno uzależniony od warunków pracy. Trzeba przyznać producentowi, że udało mu się mocno zoptymalizować parametry urządzeń: kamera pobiera małą moc, akumulator ma dużą pojemność, a panel dostarcza sensownej mocy przy zachowaniu rozsądnych wymiarów. Instrukcja zawiera informacje, że kamera bez słońca będzie pracowała z wykorzystaniem akumulatora 2 dni. Akumulator ma pojemność 120Wh - przy 48 godzinach zakładamy pobór mocy 2.5W. Jest to dobre przybliżenie, gdyż ciągłe nagrywanie to ~2.3W. Czuwanie z reakcją na wykrycie ruchu (bez ciągłego nagrywania) to ~0.4-0.96W. Transmisja HD to ~2.8W, a transmisja HD + IR to 3.6W.
Można założyć scenariusz, gdzie naładujemy akumulator i zrezygnujemy z panela, gdyż np. chcemy przez ograniczony czas monitorować prace zlecone na działce, budowie lub innym miejscu.
Załóżmy, że w słoneczne dni panel fotowoltaiczny przez 5h dostarczy 45Wh (9.5W*5h) i przez pozostały dzień 30Wh (4.5W*7h), razem 75Wh. Dla uproszczenia nie wnikamy w straty w przetwarzaniu energii.
Załóżmy, że przez 12 godzin w dzień kamera nagrywająca w trybie ciągłym zużyje 30Wh (2,4W*12h) i zostanie nam 45Wh, z których być może uda się z akumulatora odzyskać jakieś 35Wh (80%) przez noc, gdy kamera będzie potrzebowała jakieś 35Wh (2.9W*12h). Licząc z zapasem, wyjdziemy na "zero", a w praktyce na lekki plus. Jeden dzień będzie bardziej słoneczny, inny mniej, ale zapas pojemności akumulatora ciągle jest dostępny. Kamerę możemy skonfigurować tak, aby lepiej oszczędzała energię, szczególnie w okresach jesienno-zimowych. Praktyka zweryfikuje czas pracy kamery, jednak widać, że producent podszedł sensownie do wyboru parametrów zestawu.
Co myślicie o kamerze solarnej LTE od ORLLO?
Czy mieliście okazję kiedykolwiek korzystać ze sprzętu tego typu do monitoringu budowy, działki, samochodu, garażu, parkingu, wybiegu zwierząt?
Osobiście podoba mi się pomysł na kamerę posiadającą wbudowany modem LTE i możliwość udostępnienia internetu do innych urządzeń w pobliżu po WiFi. Mobilność takiego zestawu jest bardzo duża przy polepszającym się zasięgu 4G (na 3G również będzie możliwy podgląd, lecz lepiej w jakości SD). Niski pobór mocy i kompaktowe rozwiązanie robi pozytywne wrażenie. Można w pewnym sensie odnosić się do koncepcji IoT, kamera działa po zasileniu i jest połączona z internetem, jest do niej możliwy zdalny dostęp - potrzebujemy jedynie zasięgu LTE. Nasuwa się pytanie - jak rynek takich urządzeń zmieni rozwój sieci 5G oraz popularyzacja e-SIM? Jednak ze względu na niewielkie zasięgi BTS 5G podejrzewam, że LTE zostanie jeszcze przez długie lata standardem do mobilnej transmisji danych o umiarkowanej przepustowości, lecz o powszechnym zasięgu.
[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
Zachęcam do zapoznania się z poniższą recenzją tego urządzenia - znajdziecie w niej materiał wideo z testów, opis eksperymentów z tą kamerą i ich wyników.
Napiszcie pod artykułem, co Wy myślicie o takim autonomicznym urządzeniu do monitoringu wizyjnego.
W pudełku poza samą kamerą znajdziemy jeszcze:
-panel fotowoltaiczny 10W,
-zewnętrzny moduł akumulatorowy Li-ion 120Wh ze stabilizacją napięcia wyjściowego 12V,
-zasilacz 19V do ładowania modułu akumulatorowego
-przejściówkę umożliwiającą zasilanie kamery z typowego gniazda DC
-uchwyt ścienny,
-regulowany uchwyt panela fotowoltaicznego,
-elementy montażowe,
-wkrętak i kluczyk płaski,
-instrukcję w języku polskim.
Kamera może pracować w miejscach, gdzie nie ma dostępu do zasilania sieciowego (ma własny akumulator + panel fotowoltaiczny) oraz tam, gdzie brak dostępu sieci WiFi (ma wbudowany modem LTE i slot na kartę microSIM). Dodatkowo, urządzenie dzięki wykorzystaniu WiFi 2.4GHz może udostępniać połączenie do internetu dla innych urządzeń WiFi (tryb hotspot) lub łączyć się poprzez WiFi do internetu, gdy na lokalizacji dostępna jest sieć WiFi.
Kamera wyposażona jest w czujnik ruchu (można nagrywać w trybie ciągłym na kartę SD lub tylko w momencie wystąpienia zdarzenia). W trybie wykrywania ruchu nagrania mogą trafiać nie tylko na kartę SD, ale także do bezpłatnej chmury (zapis przechowywany do 30 dni). Oświetlacz IR sterowany jest czujnikiem światła, a kamera zamknięta jest w metalowej obudowie wyposażonej w dodatkową górną osłonę.
Bezpłatna, posiadająca polski interfejs aplikacja TYCAM na urządzenia mobilne zapewnia możliwość podglądu obrazu z kamery, przeglądania wcześniejszych nagrań oraz otrzymywania wiadomości push o wykryciu ruchu. Dostępna jest także aplikacja desktop do równoległego podglądu z wielu kamer.
ORLLO przygotowało bardzo dobrą merytorycznie instrukcję obsługi i montażu kamery: instrukcja ORLLO-CAMSIM-2S.
Kamera dostarczona jest w zestawie pozwalającym na uruchomienie monitoringu wizyjnego niezależnego od dostępności zasilania i sieci WiFi (akumulator + panel fotowoltaiczny + modem LTE). Mocowania zapewniają możliwość montażu kamery, panela fotowoltaicznego i akumulatora zewnętrznego. Uchwyt kamery posiada dwa stopnie swobody. Pudło z całą zawartością waży ~4.9kg, z czego zespół akumulatora ~1kg, a kamera 0.8kg. Obudowa kamery i elementy mocujące wykonane są z metalu, co zwiększa masę, ale znacząco też zwiększa wytrzymałość mechaniczną.






W dolnej części kamery znajdziemy klapkę z uszczelką, a po otwarciu klapki możemy zainstalować kartę microSD sformatowaną do FAT32. Po skonfigurowaniu kamery poprzez aplikację TYCAM i połączenie WiFi urządzenie jest gotowe do pracy. Jeżeli chcemy skorzystać z połączenia LTE, instalujemy kartę SIM. Aby zresetować ustawienia kamery, trzeba umieścić w niej kartę microSD z zapisanym na niej plikiem o nazwie reset.txt Aplikacja TYCAM poprowadzi nas przez proces instalacji, jednym z etapów jest zeskanowanie kodu QR naklejonego na obudowie kamery, być może lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie kodu QR na wewnętrznej stronie otwieranej klapki. Kamera zasilana jest napięciem 12V z modułu akumulatora. Do zestawu dołączona jest przejściówka pozwalająca na zasilanie kamery typowym wtykiem DC z zasilacza 12V.



Przejściówka pasuje także do modułu akumulatora, aby doładować go z zasilacza 19V. Aby uniknąć pomyłki (zasilenie kamery 12V zbyt wysokim napięciem 19V), na wtyczkach zostały umieszczone naklejki z oznaczonym napięciem zasilania. Można by zastosować bardziej trwałe oznaczenie, np. wytłoczone na powierzchni plastiku, z którego wykonana jest wtyczka. Zastosowanie wtyczek uniemożliwiających pomyłkę 12/19V również byłoby tu dobrym rozwiązaniem.
Pobór mocy w stosunku do możliwości kamery jest zaskakująco niski. W instrukcji znajdziemy informacje o systemie operacyjnym urządzenia - jest to Android 4.4. Kamera posiada matrycę 2.0 megapixeli, pamięć RAM 1GB i 8GB flash, rozdzielczość do FHD 1920x1080P/25FPS (kodek MPEG H.264). Pobór mocy w instrukcji został określony na <5W, co przy 12V daje prąd <420mA. Pomiary w różnych warunkach pokazują, że jest nawet lepiej.

W trybie ciągłego nagrywania na kartę SD pobór prądu wynosi około 140-150mA oraz ~200mA po uruchomieniu oświetlacza IR.
15-sekundowe pliki wideo z zarejestrowanymi zdarzeniami wykrytego ruchu zajmują ~5MB, natomiast w nagrywaniu ciągłym 60s pliki zajmują w zależności od sceny 22-27MB. Instrukcja informuje o przetestowanych kartach operatorów: T-Mobile, Heyah, PLAY, ORANGE, Virgin, PLUS i jest to prawda gdyż np. z Aero miałem problem z uruchomieniem transmisji, a po przełożeniu karty T-Mobile transmisja działała prawidłowo. Po kontakcie z ORLLO dowiedziałem się, że karty SIM Aero również można wykorzystać tylko należy zmienić nazwę APN z typowego dla wielu dostawców "internet" na "darmowy".
Kamera zabezpieczona jest przed wnikaniem wilgoci (instrukcja deklaruje IP66). Wykorzystane są uszczelki i zalewa silikonowa, wewnątrz znajduje się dodatkowo pochłaniacz wilgoci.
Gdy zajrzymy do wnętrza obudowy, zaskakuje stopień miniaturyzacji. Można powiedzieć, że wymiary kamer typu "bullet" nie zmieniają się od czasów PAL poprzez AHD, aż do IP i wreszcie bezprzewodowych LTE. Wymiary zostają, a możliwości rosną.



Na PCB znajdziecie też niewykorzystane gniazda RS485, MIC i SPK. Mikrofon i głośnik jest prosty do odgadnięcia, być może złącza wykorzystywane są w kamerach z interfejsem audio, natomiast RS485 może służyć do sterowania ruchomym uchwytem, wersją PTZ lub motozoom.
Aplikacja TYCAM po zakończeniu konfiguracji kamery pozwala na korzystanie z podglądu na żywo (SD lub HD), przeglądania poprzednich nagrań i wykrytych zdarzeń oraz otrzymywania alarmów o wykrytym ruchu.



Podczas rejestracji konta instrukcja zaleca zastosowanie konta e-mail w hostingu Gmail - świetnie, że jest taka wskazówka, gdyż np. z pocztą WP występował problem, a użycie maila od Gmail rozwiązało problem.
Bardzo ciekawą opcją jest składowanie alarmów wideo o wykrytym ruchu w chmurze, nawet po uszkodzeniu kamery nadal będą możliwe do odtworzenia (przez 30 dni). Przy nagraniach składowanych w chmurze zobaczycie ikonę chmury, a te, które zostały zapisane na karcie (wyłączona opcja składowania w chmurze) oznaczone są ikoną karty microSD.
Aplikacja desktop pozwala na uruchomienie równolegle podglądu z kilku kamer. Podczas testów niektóre alarmy ruchu przychodziły natychmiast, ale czasami powiadomienia pojawiały się ze znacznym opóźnieniem lub po zrestartowaniu aplikacji.



Kamera może połączyć się z internetem poprzez WiFi 2.4GHz, natomiast po zainstalowaniu karty SIM może wykorzystać do połączenia LTE oraz pracować w trybie AP i udostępniać internet poprzez WiFi innym kamerom lub czujnikom i urządzeniom WiFi. Kamera poza wykrywaniem ruchu poprzez czujkę PIR, może wykrywać pojawienie się w kadrze sylwetki człowieka. Po zainstalowaniu karty SIM alarmy można wysyłać także poprzez SMS.
Moduł akumulatora dysponuje pojemnością 10Ah 12V / 120Wh. Wewnątrz znajdują się akumulatory Li-ion i zapewne układ BMS. Moduł zewnętrznego akumulatora można doładować dołączonym zasilaczem 19V, jednak zwykle energii będzie dostarczał panel fotowoltaiczny. Na wyjściu modułu dostępne jest stabilizowane napięcie 12V dla kamery (prawdopodobnie wbudowana przetwornica DC/DC o wysokiej sprawności). Napięcie na pakiecie akumulatorów wyprowadzone jest na jeden z pinów złącza, aby kamera mogła diagnozować stan naładowania modułu. Przełącznik na obudowie pozwala na włączenie/wyłączenie napięcia wyjściowego zasilającego kamerę. Można pomyśleć o przełączniku lepiej zabezpieczonym przed sabotażem lub przypadkowym przełączeniem, np. stacyjka na kluczyk.



Tutaj zobaczycie: wnętrze modułu akumulatora.
Panel fotowoltaiczny wykonany został w technologii monokrystalicznej. Przy wymiarach 340mmx255mmx30mm wg instrukcji dostarcza do 9.5W mocy (prąd zwarcia 610mA, napięcie jałowe 21.6V, napięcie i prąd pracy 18V 555mA). Obudowa panela jest jednocześnie konstrukcją nośną dla modułu akumulatorów. Powierzchnia panela chroni akumulatory przed zbytnim nasłonecznieniem.
Sprawdziłem możliwości panela i przy popołudniowym zimowym niskim słońcu napięcie jałowe wynosiło 21V, prąd zwarcia 200mA - z panela udało się odebrać 3.2W.



Czy kamera będzie autonomiczna, ile wytrzyma na akumulatorze?
To zależy.

Można założyć scenariusz, gdzie naładujemy akumulator i zrezygnujemy z panela, gdyż np. chcemy przez ograniczony czas monitorować prace zlecone na działce, budowie lub innym miejscu.
Załóżmy, że w słoneczne dni panel fotowoltaiczny przez 5h dostarczy 45Wh (9.5W*5h) i przez pozostały dzień 30Wh (4.5W*7h), razem 75Wh. Dla uproszczenia nie wnikamy w straty w przetwarzaniu energii.
Załóżmy, że przez 12 godzin w dzień kamera nagrywająca w trybie ciągłym zużyje 30Wh (2,4W*12h) i zostanie nam 45Wh, z których być może uda się z akumulatora odzyskać jakieś 35Wh (80%) przez noc, gdy kamera będzie potrzebowała jakieś 35Wh (2.9W*12h). Licząc z zapasem, wyjdziemy na "zero", a w praktyce na lekki plus. Jeden dzień będzie bardziej słoneczny, inny mniej, ale zapas pojemności akumulatora ciągle jest dostępny. Kamerę możemy skonfigurować tak, aby lepiej oszczędzała energię, szczególnie w okresach jesienno-zimowych. Praktyka zweryfikuje czas pracy kamery, jednak widać, że producent podszedł sensownie do wyboru parametrów zestawu.
Co myślicie o kamerze solarnej LTE od ORLLO?
Czy mieliście okazję kiedykolwiek korzystać ze sprzętu tego typu do monitoringu budowy, działki, samochodu, garażu, parkingu, wybiegu zwierząt?
Osobiście podoba mi się pomysł na kamerę posiadającą wbudowany modem LTE i możliwość udostępnienia internetu do innych urządzeń w pobliżu po WiFi. Mobilność takiego zestawu jest bardzo duża przy polepszającym się zasięgu 4G (na 3G również będzie możliwy podgląd, lecz lepiej w jakości SD). Niski pobór mocy i kompaktowe rozwiązanie robi pozytywne wrażenie. Można w pewnym sensie odnosić się do koncepcji IoT, kamera działa po zasileniu i jest połączona z internetem, jest do niej możliwy zdalny dostęp - potrzebujemy jedynie zasięgu LTE. Nasuwa się pytanie - jak rynek takich urządzeń zmieni rozwój sieci 5G oraz popularyzacja e-SIM? Jednak ze względu na niewielkie zasięgi BTS 5G podejrzewam, że LTE zostanie jeszcze przez długie lata standardem do mobilnej transmisji danych o umiarkowanej przepustowości, lecz o powszechnym zasięgu.
[WSPÓŁPRACA REKLAMOWA]
Cool? Ranking DIY