Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Instalacja PV na szeregowcu do 15000zł

06 Kwi 2020 13:22 879 21
  • Pomocny dla użytkowników
    Cześć
    Rozważam budowę instalacji PV na moim szeregowcu. Kontaktowałem się z kilkoma firmami niestety jestem zniesmaczony. Firmy albo kompletnie olewają klienta albo ich fachowość pozostawia sporo do życzenia. Do tego ceny, które oferują wydają mi się nieadekwatne do rzeczywistych kosztów.
    Ceny, które mi oferowano to 17-21k PLN za instalację o mocy 2,9-3,9 kW. Patrząc na ceny paneli i falowników, to moim zdaniem koszt instalacji PV ~3,5kW (z montażem) nie powinien przekroczyć 15k PLN. Macie jakieś doświadczenie? Instalowaliście ostatnio panele? A może ktoś poleci solidną firmę z Poznania lub okolic?
    Nikt mi na przykład do tej pory nie potrafił wyjaśnić czy potrzebuję falownika trójfazowego czy wystarczy jednofazowy? Mam kuchenkę elektryczną podłączoną pod 3 fazy, która jest dość mocno wykorzystywana (codzienne obiady dla 6 osób, co 2 dni pieczeni chleba) i nie wiem czy falownik jednofazowy będzie odpowiedni z uwagi różne obciążenie faz. Ogólnie moje zużycie prądu nie jest duże, około 2400kWh rocznie.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 24  
    Falownik zakładaj trójfazowy ,będziesz miał bilansowanie .
    Tak też myślałem. Zainteresowały mnie falowniki Elnix. Mają ciekawe parametry. Na przykład startują już od 50V, gdzie np. Fronius Symo od 150V, a SMA przy 100/130V. Przy tym cena to 1/3 ceny Froniusa.
  • HelukabelHelukabel
  • Poziom 20  
    Trzeba zacząć od tego ile na dach się zmieści i jaki to dach, jak usytowany itp.
    No właśnie ten dach i jego usytuowanie mnie martwi i nie wiem czy instalacja w ogóle ma sens. Załączam zdjęcia. Niestety mam dwie połacie na pd-wsch ze wskazaniem na wschód (na pierwszym zdjęciu widać dokładnie). Dzisiaj o 17:40 na dachu był już cień. Podobno wejdzie 12 paneli.
    Instalacja PV na szeregowcu do 15000zł

Z uwagi na usytuowanie dachu chciałbym by ta instalacja była w miarę tania, bo wielkich zysków nie oczekuję. Za 20k PLN nie założę na pewno.
  • Poziom 20  
    Południowy wschód to bajeczka nie rozumiem problemu :]
    Tam jest cały dach na rąbek blaszany? Jaki kąt nachylenia? Na oko widać że jakieś 35 stopni ale na fotce to można różne rzeczy zobaczyć :]
  • Poziom 15  
    Twoje są te połacie zaznaczone na zdjęciu z góry? W/g mnie ta z prawej strony patrząc na zdjęcie będzie OK. Podaj jej wymiary. Jak ogarniesz sam z czyjąś pomocą montaż na dachu to możesz zrobić w dobrej cenie. Kierunek prawie płd-wsch. jest bardzo dobry.
  • Poziom 24  
    speedy9 napisał:
    Tak też myślałem. Zainteresowały mnie falowniki Elnix. Mają ciekawe parametry. Na przykład startują już od 50V, gdzie np. Fronius Symo od 150V, a SMA przy 100/130V. Przy tym cena to 1/3 ceny Froniusa.

To dobry pomysł ELnixy mają do tego szybki MPPT i dobrze trzymają synchronizację z polską siecią gdzie napięcie ciągle skacze.

Przy zapotrzebowaniu 2,4MWh na rok potrzebna jest produkcja na poziomie 3MWh czyli instalacja 3kWp. Biorąc zapas można założyć 3,6kWp więc max. jaki dopuszczają normy dla jednej fazy.

Mając trochę wprawy i zacięcia instalacje da się założyć samemu, przy tej mocy (3,6kWp) wyjdzie sporo poniżej 15tyś.
    Dach cały na rąbek blaszany, więc montaż w sumie prosty, na klamry. Nic nie trzeba wiercić, kable kominem pójdą przez wolny kanał wentylacyjny, który ma wyjście tuż przy rozdzielnicy domowej, gdzie ma być też inwerter.
    Niestety nie bardzo umiem z przekrojów, które mam, odczytać wymiary dachów. Mam 3 połacie, jak zaznaczyłem na zdjęciu. Jeden dach jest wyższy, ok. 3m (ten krótszy, bez komina, długość ok. 7m), kąt 40/50 stopni, a drugi trochę niższy ok. 2,5m i dłuższy (około 9,3m, do komina jakieś 7,3m), kąt około 45 stopni.
    Kąt dachu podaje się do pionu czy poziomu ;) ?
  • Poziom 2  
    witam,
    założyłem w grudniu podobną instalację jak Twoje potrzeby:
    3,08 kWp na inwerterze solarsofar 3,3 ktl, położenie dachu - 186 st, a kąt 17
    zużycie prądu roczne oscylowało w granicach 2,7 MWh rocznie obliczyłem sobie, że wymiana żarówek w całym domu, odłączenie niektórych niepotrzebnych źródeł poboru (3 konsole, 5 kamer), które do tej pory pracowały i nie zawracałem na to uwagi pomogły mi obniżyć zużycie.
    koszt założenia na polikrystalicznych risen 280 wp x11 wyniosło 14800 - z robocizną założenia podłączenie itd.
    po odliczeniu dotacji, odliczeniu podatku koszt to około 6600 więc szybki zwrot inwestycji
    takie rozwiązanie zrobiłem ze względu na plan sprzedaży domu za około 5 lat. Koszt założenia na panelach mono (firmy nie pamiętam jaka mi proponowali) wynosił 16900.
    Co do firm przerobiłem ich 4 - max za ta instalację chcieli 24000, więc musisz rozmawiać i wszystkiego się dopytywać.
    Mój tata założył instalację na mono w tym samym czasie więc mam możliwość zrobienia pomiarów i obliczenia wydajności w stosunku do ceny. Różnica w produkcji miesięcznej waha się obecnie między 20-28 kWh. Robiąc instalację dla siebie na dłuższy czas dziś chyba bym założył mono, na pewno zrobię to na nowym domu. Praktycznie co zauważyłem zima taka jak była w tym roku ciemna i szara panele monokrystaliczne zebrały więcej energii
  • Poziom 24  
    Właśnie wrzucam na dach instalację 3,1 kW, panele Resun 310W mono, inwerter Growatt 3600. Kosztowała 13200 zł z przesyłką. Wszystko jest w zestawie, łącznie z modułem do wifi.
    Jak sam założysz, zostanie Ci 2000 zł na elektryka, który wszystko sprawdzi i wystawi fakturę.
  • Poziom 15  
    speedy9 napisał:

Niestety nie bardzo umiem z przekrojów, które mam, odczytać wymiary dachów. Mam 3 połacie, jak zaznaczyłem na zdjęciu. Jeden dach jest wyższy, ok. 3m (ten krótszy, bez komina, długość ok. 7m), kąt 40/50 stopni, a drugi trochę niższy ok. 2,5m i dłuższy (około 9,3m, do komina jakieś 7,3m), kąt około 45 stopni.
    Kąt dachu podaje się do pionu czy poziomu ;) ?

Wstaw zdjęcia tych przekrojów jak możesz.
    Kąt dachu w projekcie może być podany w procentach a to się inaczej liczy.
    Możesz założyć na tej dłuższej o ile sąsiedni komin nie będzie zasłaniał 9 szt. w wymiarze 2x1m pionowo wyjdzie 2x9m na dachu. Moc każdego około 400 w x 9 =3,6 kW.
  • Poziom 15  
    Rysunku więźby dachowej nie masz?
  • Poziom 15  
    Policz ile sztuk blachy jest. Rąbek wymiar kryjący ma około 47 cm.
  • Poziom 9  
    Witam,

Ja obecnie jestem na etapie montażu.
    Ale zanim doszło do tego to też przerobiłem temat z instalatorami.
    Na chwile obecną z nich zrezygnowałem, i robię wszystko sam.
    Trochę info. o sytuacji i mnie.

Mieszkam na wiosce 20km od Opola. No i trochę wichura i cyk prądu niema. Czasami godzinę lub dwie czasami pół doby.
    Brak prądu to jeszcze pół biedy. ale przez parę razy włącz/wyłącz spalił mi się już sterownik od pralki a potem od pieca na pelet.
    Normalnie mnie szlak z tym trafiał.
    No i zacząłem przygodne z ups-em z Volt-Polska( 2500-pro na 24v) i dwie Varty Dual Purpose 95Ah
    No i powiem że całkiem fajnie to działało. kotłownia internet NAS i monitoring (4kamerki IP) hulały do 8godz przy awarii prądu.

Dlatego postanowiłem postawić na hybrydową instalacje PV.
    Bo co mi z własnego prądu jak przy jakimś wietrze i tak go wyłączą.
    Zapytałem parę instalatorów o wycenę 5kWp z falownikiem hybrydowym.
    No i prawie się z..sr..łem jak otrzymałem wycenę. I to tylko od jednego bo reszta się raczej nie chciała bawić w hybrydowy PV.
    Ponad 31tys zł za instalacje 5,04kWp. 18 paneli Risen280 falownik HYD6000-ES firmy Sofar. No i 2,5kWh aku.
    Instalacja na prawie płaskim dachu , tzn około 15%.
    Moim zdaniem to był taki przypadek że instalator myślał że trafił na owce do golenia.
    Podziękowałem grzecznie za wycenę i koniec na temat instalatorów.

Teraz tak.
    Postanowiłem pójść w dwa kierunki. Ponieważ mam na posesji dwa budynki ze swoim przyłączem ( tzn dwa liczniki) bo jeden warsztat z dachem ponad 500m2 a w drugim mieszkam (około 180m2) też prawie płaski dach.
    Na mieszkaniu zamontowałem dwa rzędy profili PV (na dwu-gwintach w kotwie chemicznej) dla 2x12 paneli. Koszt około 1800zł
    Panele kupiłem używane (4-letnie) 230Wp ale myślę że dają rade jeszcze wypchać 210Wp. co daje jeszcze 5,04kWp. Koszt 5700
    Do tego kopiłem dwuletnie ogniwa trakcyjne 24szt 320Ahx 48V co daje 15360kWh ale z planuje je tylko rozładować do połowy (będą dłużej śmigać) więć do użytkowania zostanie około 7,5kWh Koszt 3600zł
    No i inwerter hybrydowy 5000W (https://www.polskieprzetwornice.pl/sklep/product_info.php/cPath/55/products_id/198) To jest taki ale zakupiony w dalekim wschodzie. Koszt 2800 (nawet kupił bym go za 4300 w Polsce, ze względów na gwarancje itd, ale nie ma go do tej pory dostępnego)
    No i jeszcze kable skrzynka zabezpieczenia itd. Myślę że max 1500zł.
    Daję razem nieco ponad 15.000. Więc około 3000 za kWp w hybrydzie z 7,5kWh a nie ponad 6000 z 2,5kWh.
    Nie kupując ogniw trakcyjnych wyjdzie niecałe 12000zł
    Nawet zauważyłem że używane panele da sie kupić za mniej niż 1000zł/kWp.

Dodam że ja to trochę zakupiłem jako projekt do doświadczenia i najbardziej chodzi mi o to żeby mi światło nie zgasło jak trochę zawieje ;-) Ponieważ na warsztacie planuje zrobić lub zlecić instalacje około 20kWp.
    Ale to w przyszłym roku chyba dopiero.

W tym momencie Falownik już hula jako ups. A w przyszłym tyg montuje panele.
    Jak bezie wszystko podłączone to opisze jeszcze jak hula.

Pozdr.
    Ja też zaczynam odnosić wrażenie, że ceny są tak skalkulowane, że "zjadają" całą dotację rządową. Jednak pomimo, że u mnie montaż jest w sumie dość prosty to się chyba nie podejmę.
  • Poziom 9  
    Ja nie namawiam każdego żeby robić instalacje samemu.

Nie każdy ma fajny płaski dach np lub zna się chociaż trochę na elektryce.
    Ja jednak chce zilustrować jaka jest rozbieżność cen na rynku.
    Np jeden z instalatorów który nie chciał się podjąć (bo hybrydowy) podał mi cenę na 5kWp ale z inwerterem do 10kWp (żebym mógł dołożyć później jeszcze trochę paneli) za 18500zł. zamontowany i podłączony do Taurona.

Moim zdaniem, jak się samemu poszuka ile poszczególne rzeczy kosztują na rynku obecnym, i dając chociaż trochę do zrozumienia że się wgłębiliśmy w temat. To wtedy taki instalator nie zaczyna od wygórowanych cen bo wie że zlecenia nie dostanie.

To jest trochę jak sprzedawcy w np media markt czy inni. Jak sprzedawca wywącha że klient niema zielonego pojęcia to wciśnie mu najgorsze gówno za cenę za zborze.

Ja wiem że taniej tez nie znaczy zawsze najlepiej. Ale czasy że dobre niemieckie auta cię nigdy na po drodze nie zawiodły już dawno mineły.
    Więc drogie już też nie znaczy że 100% pewne, może trochę pewniejsze. Ale też możesz mieć pecha że dwa dni po gwarancji się zepsuję.
    Tak jak pisałem jest to dla mnie projekt doświadczalny.

Dodano po 52 [minuty]:

Jeszcze można inaczej.

Jak dobrze udokumentujesz twoją sytuacje, rozpiszesz jakie masz oczekiwania z instalacji itd, możesz się wystawić na oferteo.
    Nie wszystkie firmy na rynku już są ustawione. I niektóre z nich szukają sami zleceń na takich portalach.
    Napisz ze twój budżet jest 13500 i czekaj aż się ktoś zgłosi.
    Potem zawsze jeszcze możesz wynegocjować troszkę lepsze parametry za te 15000zł
    Z tego co ja miedzy czasu się dowiedziałem to jest że ceny oscylują około 4000zł za kWp ale też słyszałem cenę 3600 przy 7kWp na nowym sprzęcie.

Też nie widzę problemu zakupu używanego sprzętu i zlecić tylko montaż.

Dużo farm PV w Niemczech stawiało na dobry sprzęt.
    Jednak po zmianach w przepisach UE niektóre z nich okazały się nieopłacalne (bo leciały tylko na kredytach) i zostały rozebrane.
    Teraz dużo tego sprzętu trafia do naszego kraju.
    I jeśli jest to rozebrane przez normalne ludzie to ten sprzęt dalej jeszcze może hulać latami.
    Wtedy cena zakupu PV i inwerter może nawet być około 1600zł/kWp zostanie jeszcze materiał montażowy i montaż.