Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z użyciem elektronicznego potencjometru :/

30 Wrz 2005 18:30 1191 9
  • Poziom 17  
    mam taki schemat potencjometr elektronicznego :) i nie moge sobie poradzić z przypożadkowaniem wyprowadzeń tego ukladu.
    bo normalnei potencjometr ma np 3 nóżki z czego jedna do wejscie sygnału druga to wyjscie a trzecia idzie do masy, a w tym układzie nie wiem jak jest czy mozna to tak użyć ze dzieli to rezystancje na 2 równe czesci (identycznie jak zwykły mono potencjometr)

aha. jest to ten własnie ukłąd : https://www.elektroda.pl/rtvforum/download.php?id=123776

dzikei za pomoc

ogółem : chopdzi o to abyście powiedzieli mi do którego wyprowadzenia co sie podlacza.
  • Poziom 17  
    ale czy to dzieli na rezystancje na 2 czesci? w sensie takim jak w potencjometrze mono ze jest tam np 2x22kOhm (tym by mozna było regulowac głośność

Dodano po 3 [godziny] 40 [minuty]:

bo wiekszosć uklądów jest tak zbudowane ze w miejscu potencjometru sa 3 dziurki czyli pod potencjo0metry mono dzielące rezystancje na dwie równe czesci... a ten elektroniczny potencjometr wygląda mi na pojedynczy potencjometr...
    czhyba ze połącze dwa takie potencjometry razem (tak ze połacze dwa potencjometry takie gdzie oba "b" będa wspólne i wtedy bedzie regulacja symetryczna.... prawda?
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    CrMo napisał:
    ale czy to dzieli na rezystancje na 2 czesci? w sensie takim jak w potencjometrze mono ze jest tam np 2x22kOhm (tym by mozna było regulowac głośność
    Nie dzieli, w tym układzie jest poprostu JEDEN POJEDYNCZY potencjometr. Jak chcesz więcej to trzeba użyć jakiegoś podwójnego albo poczwórnego, albo tak jak mówisz wziąć kilka sztuk i połączyć im sterowanie równolegle. Jeszcze można to zrealizować w inny sposób, potencjometr podłaczyć jako dzielnik rezystancyjny napięcia, a napięciem sterować wzmocnieniem dwóch niezależnych układów.
  • Poziom 17  
    no to w takim razie znacie jakieś układy z dzielnikiem podwujnym? pniewqaz chce zrealizowac ukąłd w którym jest 18 potencjometrów (equalizer) a potencjometry są starsznie drogie... ukłąd elektroniczny weszedł by taniej ponieważ 18x5=90 zł ! nie dam tyle za potencjometry i do tego jeszce ukląd całego equalizera i obudowa do tego :/
  • Poziom 17  
    hm... znalazlem potencjometry co sa staszliwie tanie :) znaczy sie suwakowe :D kosztują okolo 50 gr za szt :) wiec problem mam z głowy :)
  • Poziom 20  
    te suwakowe to są bardzo niesymetryczne.... co do elektronicznych to prostą konstrukcją są wzmacniacze słuchawkowe z DC volume control czyli podajesz napiecie stałe regulowane byle potencjometrem i uzyskujesz super rowny potencometr o wysokiej wydajnosci pradowej.... [pomysl rowniez o PGA2310 uznawany za HI-ENDowy potencjometr audio, gdybys potrzebowal jakies uklady to zapraszam na PW na pewno cos sie znajdzie ;)
  • Poziom 17  
    ale do equalizera suwakowe beda przeciez the best.. przeziez nie bedzie wazne az ztakie równe ustawienie wsytkiego chodzi przecierz w equalizeze głównie o dowolne ustawienei charakterystyki dzwieku wiec to zeby potencjometry były rowno i symetrycznie podizelone nie jetst tak wazne : :)
  • Poziom 20  
    hmm jezeli masz stereo to potrzebujesz podwojny potek albo dwa pojedyncze... liniowe sa calkiem nielze nalozone ale logarytmiczne te tanie to tragedia, przy cichym słuchaniu jest duza roznica w glosnosci kanalow, wiec roznica pomiedzy kanalami w basie itp tez bedzie,