Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Diody LED sterowane przez wifi + czujnik światła i ruchu - NodeMCU + ESP8266

warrantytodeath 06 Kwi 2020 17:54 963 0
  • Cześć!

Pochwalę się Wam swoim projektem, który chcę wykonać. Jednocześnie proszę o uwagi, pomysły udoskonalenia czy uproszczenia układu. Zaznaczę jeszcze, że jestem bardziej programistą niż elektronikiem, ale czasami lubię sobie coś przylutować :) Dlatego też proszę spojrzeć na projekt z dystansem - jest to projekt hobbistyczny, który został stworzony "bo tak".

Zamierzam zrobić "lampkę" składającą się z siedemnastu diod LED. Będą one sterowane przez mikrokontroler modułu NodeMCU V3, który zawiera w sobie moduł wifi ESP8266. Chcę, aby diody reagowały na dwa sygnały: czujnik zmierzchu oraz czujnik ruchu i aby zapalały się tylko gdy jest ciemno i zostanie wykryty ruch. Chcę również sterować ich jasnością za pomocą sygnału PWM. (właściwie to już to zrobiłem podłączając diody przez rezystor do pinów Arduino - teraz chcę trochę powiększyć ten projekt).
    Może zapytacie w jakim celu NodeMCU z modułem wifi, a nie jakieś zwykłe ESP. Skoro wifi, to pewnie sterowanie telefonem. A jakże! Zamierzam zrobić aplikację, którą będę mógł sterować diodami m. in.: włączeniem/włączeniem poszczególnych sekcji, ich jasnością, kolejnością włączania, czy innymi ustawieniami np. progiem czujnika zmierzchu.

Do projektu użyję następujących elementów:
    - Moduł NodeMCU V3 - logika 3,3V, 10 pinów GPIO z możliwością sterowanie PWM (użyje 7) Więcej informacji o module
    - PowerBank 8000mAh - będę nim zasilał zarówno NodeMCU (poprzez kabel usb), jak wszystkie inne elementy. Napięcie 5V, max prąd 1A.
    - Kolorowe diody LED 5mm dokładnie takie
    - Tranzystory PN2222 800mA 40V (według allegro, ale [ulr=https://www.onsemi.com/pub/Collateral/PN2222-D.PDF]DataSheet[/url] mówi co innego)
    - Czujnik ruchu PIR HC-SR501, Vout=3,3V O taki
    - Czujnik zmierzchu - zwykły fotorezystor, nie znam parametrów. Podłączę go wraz z rezystorem 1Kohm.
    I teraz elementy, co do których zupełnie się nie znam i dobieram wspomagając się internetem:
    - dwa kondensatory: 470uF (zastanawiam się nad 1000uF) i ceramiczny 100nF
    - rezystory do diod - tutaj użyję potencjometru, aby dobrać odpowiednie wartości, ale będą rzędu jak na schemacie
    - rezystory do tranzystorów - sądzę, że 4,7k powinny być dobre. Proszę o oponie w tej sprawie.
    Wszystkie rezystory 0,25W.

To chyba wszystkie elementy. Spójrzcie proszę na schemat, może rzucą Wam się jakieś błędy (w czasie pisania tego postu już znalazłem jeden). Proszę o konstruktywną krytykę, pomysły na uproszczenie czy udoskonalenie projektu. W najbliższych dniach zamierzam go wykonać i wrzucić filmik z jego działania na forum.

Pozdrawiam
    Kamil

Diody LED sterowane przez wifi + czujnik światła i ruchu - NodeMCU + ESP8266 Diody LED sterowane przez wifi + czujnik światła i ruchu - NodeMCU + ESP8266

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    warrantytodeath
    Poziom 4  
    Specjalizuje się w: programowanie c++, programowanie, elektronika
    warrantytodeath napisał 5 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2018 roku.
  • OptexOptex