Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenovo/Chromebook 11e Thinkpad - Dualboot chromebook.

06 Apr 2020 20:39 342 13
  • Level 7  
    Witam. Zakupiłem chromebook model Thinkpad 11e (2rd o ile sie nie myle). Zamierzam na nim instalować inny system, obok Chrome OS (np. linuxa jakiegoś). Mam pytanie, bo nie bardzo łapię, czy na corebooci'e byłaby opcja takiego manewru? Problem w tym, że po wgraniu coreboot'a wymazuje mi pamięć (w tym o ile się nie mylę całego chrome os'a, a nie wiem jak wygląda procedura odzyskiwania systemu - chyba że zgrać obraz na pendrive'a, bo taka chyba jest możliwość przed wgraniem coreboot'a). Będę wdzięczny za pomoc/linki. Pozdrawiam.

• Level 43  
    Podaj model z naklejki pod spodem na początek.
    Po drugie jest opcja archiwizacji ChromeOS.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3673793.html#18574696
  • Level 7  
    Type 20db coś takiego sensownego wyczytalem. Gdzie moglbym wspomiana opcje znalezc?

• Level 43  
    Uruchamiając tryb Developera.
  • Level 7  
    Co jeśli robiłem przywracanie systemu do ustawien fabrycznych i początkową instalacje coreboot'a? Jest sens to zgrywać? Bo nie wydaje mi się, żę obrazy chrome os są ogólniedostępne. Tak się zastanawiam, dlaczego nie ma opcji na tym laptopie aktualizacji do najnowszego? Nie dałby rady jego uciągnąć?
  • Level 43  
    PiekarzPaola wrote:
    coreboot

Fajna sprawa! Nie słyszałem do tej pory o tym.
    PiekarzPaola wrote:
    Zamierzam na nim instalować inny system, obok Chrome OS (np. linuxa jakiegoś).

Ale będziesz miał. Będę patrzeć na ten temat. Może coś podpowiem.
    PiekarzPaola wrote:
    Problem w tym, że po wgraniu coreboot'a wymazuje mi pamięć

Nie sądzę.
    PiekarzPaola wrote:
    w tym o ile się nie mylę całego chrome os'a, a nie wiem jak wygląda procedura odzyskiwania systemu

Zamieść obecne partycjonowanie w możliwe pełnych detalach - będziesz miał podkładkę pod tą robotę co wymyśliłeś.
    Jest ESP partycja FAT32? Jeśli ten ChromeOS jest preinstalowany z opcją "przywrócenia oprogramowania układowego" to powinna być też partycja RE NTFS.
    Tego bym nie ruszał i z zaawansowaną wiedzą o UEFI doinstalował linux.
    Dlatego na pytanie:
    robiłem przywracanie systemu do ustawien fabrycznych i początkową instalacje coreboot'a? Jest sens to zgrywać?
    odpowiedź brzmi NIE.
    Oczywiście zostaje kwestia GRUBa. Pewnie można z i bez.
    EDIT: Tak jak się domyślałem:
    coreboot can pass control to a dedicated boot loader, such as a coreboot-capable version of GNU GRUB 2.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Coreboot

• Level 43  
    PiekarzPaola wrote:
    Tak się zastanawiam, dlaczego nie ma opcji na tym laptopie aktualizacji do najnowszego?

Choćby dlatego że zaprzestają wsparcia dla starych modeli, jedyne co to aktualizacja samej przeglądarki na której opiera się większość usług.
    Poszukaj filmu ZMASLO na YT gdzie uruchamia Linuxa na tym.
    Ja wrzuciłem akurat Windows 10 ponieważ pod 8.1 nie działały mi sterowniki audio, później okazało się że to "pierdoła".
    Film z uruchamiania 8.1 zamieściłem w pierwszym poście swojego tematu który Ci podlinkowałem, przy Windows 10 czas ładowania się wydłuża o jakieś 30-40% z racji usług i kompresji plików systemowych(posiadam wersję z 16GB eMMC).
  • Level 7  
    Tak nie rozumiem do końca odpowiedzi safbot1st, no ale podlinkuję Tobie link, z którego brałem info https://www.youtube.com/watch?v=YrcGcxdX9w8.

Co do sosarek'a - tak, właśnie zauważyłem, że fajny temacik rozkręciłeś, będę śledzić :) Co do zmasla to właśnie na nim się opieram. Tylko muszę poczekać na parę drobnych rzeczy (pasta, klej) i będę ruszać z nim grubiej, dlatego w wolnej chwili sięgam porad :) Ten temat może też z tego pwoodu, że widziałem jakieś dualbooty na tym (chromebrew i cronout jakoś tak) i tak dumam, czy usuwanie chrome os to będzie rozsądna decyzja, bo może mi się przyda jako tako.

• Level 43  
    Jaki klej? Pastę zmieniłem odruchowo w swoim, mam pasywne chłodzenie.
    Nie próbowałem dualboot, od razu na szeroką wodę ruszyłem ;)
    Powoli przymierzam się do Asusa bądź Della, ew.HP które miały wymienne dyski i może wtedy zagości GRUB, Windows i jakiś Lubuntu ale obecnie ceny są coraz bardziej zwariowane, w październiku było można kupić wersję Acera z dotykowym ekranem za ok.250zł. teraz dwa razy tyle.

Dodano po 4 [minuty]:

safbot1st wrote:
    Jest ESP partycja FAT32? Jeśli ten ChromeOS jest preinstalowany z opcją "przywrócenia oprogramowania układowego" to powinna być też partycja RE NTFS.
    Tego bym nie ruszał i z zaawansowaną wiedzą o UEFI doinstalował linux.

Nie ma takowej, owo UEFI po odblokowaniu pozwala wybrać napęd z którego ma się uruchomić, tyle.
  • Level 43  
    PiekarzPaola wrote:
    Tak nie rozumiem do końca odpowiedzi safbot1st

Więc jak zamierzasz wykonać ten dualboot? Napisałem proste rzeczy, np.żebyś zamieścił partycjonowanie.
    Jak chcesz wykonać to co chcesz wykonać nie wiedząc takiej podstawy.
    Zadałeś pytania, np.
    PiekarzPaola wrote:
    robiłem przywracanie systemu do ustawien fabrycznych i początkową instalacje coreboot'a? Jest sens to zgrywać? Bo nie wydaje mi się, żę obrazy chrome os są ogólniedostępne. Tak się zastanawiam, dlaczego nie ma opcji na tym laptopie aktualizacji do najnowszego?

Nie podając, nie znając partycjonowania nie ma sensu nad powyższym dyskutować.
    Czy to jest zrozumiałe? :_)

Dodano po 2 [minuty]:

sosarek wrote:
    Nie ma takowej, owo UEFI po odblokowaniu pozwala wybrać napęd z którego ma się uruchomić, tyle.

Dajesz gwarancję, że nie ma partycji ESP? A partycji z instalacją systemu też nie ma, czyli "recovery"?

• Level 43  
    safbot1st wrote:
    Dajesz gwarancję, że nie ma partycji ESP? A partycji z instalacją systemu też nie ma, czyli "recovery"?

Partycji było kilka, nie pamiętam czy była ESP, na pewno nie ma typowego Recovery - nie zapominaj że to sprzęt pokroju Pixel Plus od Googla ale działający na "normalnych"CPU jak HDMI sticki różnej maści z Windowsem 10, tablety/laptopy pokroju Kiano itd.
    I tak, zanim zapytasz ;) Mam zrobiony backup Chrome OS, w wolnej chwili jak dojedzie mi kolejny będę dłubał głębiej(choć wydaje mi się że były tam zwykłe partycje linuxowe) i bawił się z GRUBem i instalacją Windy oraz Lubuntu na nim.
  • Level 7  
    Powiem tak, odpowiedź nie była zrozumiała, bo zapytałem o konkret, a dostałem czepianie się za coś, co cytowałem z zamieszczonego filmu w linku. Co do partycji - niestety nie mam możliwości teraz sprawdzenia, bo laptop jest rozebrany i czeka na pewne elementy, dlatego pytam o samo przygotowanie ewentualnych rzeczy, przebieg procesu. Bo nie widzę prowadzenia tego live, każdy ma swoje zajęcia. Ewentualne szybkie pomoce może znalazłbym na necie, tu chodzi o jakąś nawet poradę, czy rozwiązanie z filmu jest "ok".

Sosarek, będziemy w kontakcie :)
  • Level 43  
    @sosarek Z pełnym szacunkiem. Chcę zobaczyć temat jak stawiasz z powrotem ten ChromeOS, ale tak, żeby wrócił do stanu z dnia kupna. Chyba, że masz kopię posektorową, to zwracam honor. :)
    Masz na tym W10 w trybie UEFI zainstalowane, to nie ma prawa bootować bez partycji ESP.
    sosarek wrote:
    nie zapominaj że to sprzęt pokroju Pixel Plus

Ja rozumiem, że dualboot i w ogóle instalowanie OSów na coreboot może być dziecinnie trudne.
    Nie przeczę.

• Level 43  
    safbot1st wrote:
    sosarek napisał:
    nie zapominaj że to sprzęt pokroju Pixel Plus

Znów żeś wyciął tylko część ;)
    sosarek wrote:
    ziałający na "normalnych"CPU jak HDMI sticki różnej maści z Windowsem 10, tablety/laptopy pokroju Kiano itd.

safbot1st wrote:
    Ja rozumiem, że dualboot i w ogóle instalowanie OSów na coreboot może być dziecinnie trudne.
    Nie przeczę.

Jakoś nie, są opisy w sieci jak to zrobić praktycznie "bezboleśnie", problemy są przy uruchamianiu systemu zainstalowanego na karcie SD.