Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż listew wykończeniowych w schodach na poddasze

kulfi82 07 Apr 2020 21:00 3294 13
    kulfi82
    Level 13  
    Witam wszystkich serdecznie,
    mam problem z montażem listwy wykończeniowej schodów strychowych. Otóż pierwotny plan zakładał montaż schodów na zero, z powierzchnią sufitu z GK. Niestety panom "fahofcom", którzy montują schody z zamkniętymi oczami plan nie wypalił i nagle z montażu na zero wyszedł montaż, z lewej szczelina 1cm, z drugiej 0.5 a po krótszych bokach jeszcze inaczej. Obrzępolili ten właz strasznie :/ no nic pogodziłem się z tym, bo wiedziałem, że mogę zamontować listwy LXL...

Nie przewidziałem jednak tego, że po tym ich montażu, ranty schodów schowane są pod płytą GK. Jak to teraz zamontować? Obciąć po brzegach płytę sufitu?

Obecnie wygląda to tak

Attachments: To view the material on this forum you must be logged in.
    panadol3
    Level 9  
    Obetnij płytę po zewnętrznej stronie krawędzi drewnianej obudowy schodów, tak by listwa mogła się wsunąć na rant tej obudowy.
    Felini
    Moderator
    Listwa może nie dać się założyć na ramę schodów, ponieważ dolna krawędź tej ramy będzie wyżej o grubość płyty kartonowo-gipsowej.
    W instrukcji producenta widać, że powierzchnia sufitu jest zrównana z dolną krawędzią ramy schodów.

Montaż listew wykończeniowych w schodach na poddasze Montaż listew wykończeniowych w schodach na poddasze
    kulfi82
    Level 13  
    Dokładnie, nie ma szans na zamontowanie listwy do progu skrzyni. Obniżenie skrzyni nie wchodzi w grę, "fahofcy" i tak już zrobili masakrę przy jej montażu.

Montaż listew wykończeniowych w schodach na poddasze Montaż listew wykończeniowych w schodach na poddasze

I tu się zawiesiłem, bo brak mi pomysłów dalej. Myślałem o kleju montażowym, ale za chwilę by mi się to pewnie na łeb sp...
    Felini
    Moderator
    Można spróbować obniżyć ramę schodów, przykręcając do niej wkrętami listwy drewniane. Szerokość listew taka sama jak szerokość desek ramy, aby profil ramki maskującej dał się na nie założyć. Wysokość listew dobrać tak, aby były zrównane z powierzchnią sufitu. Płyta g/k musiała by być naokoło wycięta, aby dało się zamontować listwy i ramkę maskującą.

Mam takie same schody, ale listwy maskujące są drewniane, docięte na wymiar.
    Różnica jest taka, że ramę mam zamontowaną równo z sufitem.

kulfi82
    Level 13  
    Ryzykowne, ale może się udać. U mnie miało to być zrównane z sufitem, tak aby przerwy były 2-3 mm ...no ale żeby tak zrobić, to trzeba się znać :/
    panadol3
    Level 9  
    To może zalożyć narożniki aluminiowe do plyt gk zaszpachlować ładnie i po robocie
  • Helpful post
    Felini
    Moderator
    Jeśli czujesz się na siłach, możesz spróbować obniżyć skrzynię schodów, tak aby zrównała się z powierzchnią sufitu. Trzeba by najpierw wyciąć płytę g/k naokoło, by dało się to przeprowadzić.
    Przy montażu swoich schodów kierowałem się instrukcją producenta i udało się to poprawnie wykonać. Istotne jest wypoziomowanie skrzyni i zachowanie kątów prostych w narożnikach.
    kulfi82
    Level 13  
    Felini wrote:
    Różnica jest taka, że ramę mam zamontowaną równo z sufitem.

no i to jest ta właśnie różnica, która mi robi kłopot.

panadol3 wrote:
    To może zalożyć narożniki aluminiowe do plyt gk zaszpachlować ładnie i po robocie

mam za małego skilla, zmasakrowałbym ten sufit szpachlą

Felini wrote:
    Przy montażu swoich schodów kierowałem się instrukcją producenta i udało się to poprawnie wykonać. Istotne jest wypoziomowanie skrzyni i zachowanie kątów prostych w narożnikach.

problem w tym, że obecnie jestem sam.. nie mam nikogo do pomocy = skrzynia na głowie i OIOM :)

Spróbuję sposób z obcięciem rantu GK na grubość skrzyni i dosztukowaniem jakiejś sklejki i do tego listwa. Dzięki wszystkim za rady.
    saskia
    Level 39  
    Do wykańczania takich widocznych brzegów płyty KG są specjalne metalowe kształtowniki o przekroju C robione podobnie jak metalowe narożniki. Zakłada się je przed nałożeniem gładzi i nic więcej nie trzeba robić, żadnych listew wykończeniowych, zostaje tylko mała szczelinka miedzy pokrywą schodów a brzegiem otwarcia na strych.

kulfi82
    Level 13  
    saskia wrote:
    Do wykańczania takich widocznych brzegów płyty KG są specjalne metalowe kształtowniki o przekroju C

Patent fajny, jak się o nim wie :) Ci co montowali schody z pewnością nie wiedzieli - niestety sufit już wygładzony i pomalowany :/
    saskia
    Level 39  
    Problem w tym ze bedziesz mial widoczny ten brzeg plyty KG i bedzie sie on po prostu wykruszal, a po jakims czasie caly brzeg bedzie wygladal jak poobijany, nie wspominajac o brudzeniu ubrania przy wchodzeniu na strych.
    Ten profil mozna tez zalozyc odwrotnie, ta siatkowana czescia pod plyte KG i przymocowac plyte dodatkowymi srubami na brzegu by profil sie nie ruszal.
    ta druga srona profilu bedzie widoczna, ale wyglada ona jak cieniutka obwodka, ktora mozna po prostu pomalowac na kolor sufitu.

Mysle ze w Polsce po prostu te zachodnie technologie sa niepelne, mozna by powiedziec ze ktos cos widzial i robil na zachodzie, ale nie widzial wszystkiego i pozniej otworzyl sklep z takimi materialami ale nadal nie zna calych technologii wykonczeniowej, a tym bardziej klienci takich sklepow, bo nie ma im kto doradzic.
    kulfi82
    Level 13  
    saskia wrote:
    Ten profil mozna tez zalozyc odwrotnie, ta siatkowana czescia pod plyte KG i przymocowac plyte dodatkowymi srubami na brzegu by profil sie nie ruszal.

To niestety się nie uda, bo przy zamkniętej klapie między pokrywą schodów a brzegiem GK jest z jednej strony około 1 mm, z drugiej 2 mm a z trzeciej jeszcze inaczej. Tam niestety nic grubszego nie zamontuję :/

saskia wrote:
    Mysle ze w Polsce po prostu te zachodnie technologie sa niepelne, mozna by powiedziec ze ktos cos widzial i robil na zachodzie, ale nie widzial wszystkiego i pozniej otworzyl sklep z takimi materialami ale nadal nie zna calych technologii wykonczeniowej, a tym bardziej klienci takich sklepow, bo nie ma im kto doradzic.

To chyba nie do końca tak, bo sam produkt (schody i listwa) są dobrze przemyślanie, tylko że potrzebują minimalnie myślącego montażysty. U mnie Panowie od sufitów zadeklarowali się, że schody zamontują z wykończeniem na zero bez listew. Wykończenie na zero im się nie udało a skrzynie tak zamontowali, że listew nie zamontuję, bo rant skrzyni jest pod płytą GK. Kasy nie wzięli, ale problem zostawili mnie.
    saskia
    Level 39  
    Ten profil metalowy to raptem 0.5 albo i mniej grugosci tej blachy z ktorej jest robiony.
    Trzeba postukac lekko w sufit, by pokazaly sie pekniecia-odpryski miejsc gdzie sa sruby mocujace plyty KG.
    Wystarczy je wykrecic i wsunac te profile pod plyty KG i ponownie przykrecic tak by te listwy ustawione rowno do pokrywy schodow zostaly zamocowane.
    Po tym trzeba tylko zaszpachlowac otwory po srubach i lebki nowych srub, przeszlifowac szpachle, pomalowac i sprawa zalatwiona.