Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cichy wydajny komputer z naciskiem na cichy

Pawelgk1 07 Apr 2020 22:01 630 14
    Pawelgk1
    Level 7  
    Witam jestem na etapie składania komputera. Bardzo zależy mi na tym żeby był cichy. Interesuje mnie tak zwana średnia półka

Aktualnie myśle o ryzen 2600 , i używanej rx580 , zasilacz: corsair rm 750 , ram: nie ma pojęcia jaka dobra do ryzena , płyta główna; nie mam pojęcia.

Podzespoły będę podkręcać procka do 4ghz
    I ramy chce mieć takie żeby wyciągnąć 3600mhz na w miarę sensownych timingach

Zdaje sobie oczywiście sprawę ze karta graficzna będzie głośna pod obciążeniem ale jej nie będę używać w nocy.

Czasami na noc chce zostawić aplikacje która będzie obciążać sam procesor może max na 50% dlatego zależy mi na tym żeby chłodzenie procka było maksymalnie ciche
    User removed account
    Level 1  
    Pawelgk1
    Level 7  
    Komputer będzie służyć do gier. Oraz do aplikacji typu photoshop , oraz do aplikacji które obciążają procesor.

Komputer będę w niedalekiej przyszłości modernizować ( kartę graficzna ) teraz mam zamiar kupić kartę rx580 bo jest w miarę tani używany i daje radę dosyć dobrze.
    User removed account
    Level 1  
    Pawelgk1
    Level 7  
    Do 3500zl za sam komputer

Dodano po 5 [minuty]:

Może inaczej cichy ma być procesor , karty i tak w nocy nie będę używać.
    Pawelgk1
    Level 7  
    Troche poczytałem , pomyślałem i już chyba wiem jaki chce komputer mogę troche dołozyć.

A więc:

Ryzen 3600 - wystarczy 6 rdzeni i 12 wątków
    Gtx 1080TI kupowany z allegro za 2200z/2300zł z gwarancją.
    Mobo: jeszcze nie wymyśliłem
    Ram: pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-2x8gb-3200mhz-cl15-ripjaws-v-red ( zależy mi na pamięciach na samsungu chce sie bawić w OC )
    Zasilacz: Corsair RM 750X
    Obudowa: jeszcze nie wymyśliłem musi być przewiewna
    Chłodzenie Karty i procka: Customowe chcę kręcić procka i kartę ( kartę chce dobrze kręcić czytalem że duzo z nich mocna wycisnąć przy customowym biosie)

Oraz monitor: AOC 24G2U 14440Hz

Co myślicie ?
    dt1
    Admin of Computers group
    Pawelgk1 wrote:
    Ryzen 3600 - wystarczy 6 rdzeni i 12 wątków

Brzmi dobrze.

Pawelgk1 wrote:
    Gtx 1080TI kupowany z allegro za 2200z/2300zł z gwarancją.

Miejmy nadzieję, że długą. Czasem warto kupić nieco wolniejsza kartę, ale z pełną gwarancją. W tym przypadku pewnie 2070 super by cenowo się zmieściła. Szczególnie w przypadku wydajnych kart długa gwarancja to według mnie dość ważna rzecz.

Pawelgk1 wrote:
    Mobo: jeszcze nie wymyśliłem

Pawelgk1 wrote:
    Ram: pamiec-ram-ddr4-gskill-16gb-2x8gb-3200mhz-cl15-ripjaws-v-red ( zależy mi na pamięciach na samsungu chce sie bawić w OC )

Jeśli chcesz za to przepłacić o 200zł zbliżając się prawie do cen 32GB zestawów to czemu nie, są to dobre pamięci. o ile producent nie zmienił specyfikacji i nadal w nich Samsungi B-die montuje.

Pawelgk1 wrote:
    Zasilacz: Corsair RM 750X

Na zasilanie dwóch komputerów jednocześnie będzie w sam raz. Nawet ze starą 1080Ti z TDP na poziomie 250W cały zestaw po przetaktowaniu nawet nie zbliży się finalnie do 400W, zamiast bulić prawie 700 złotych za zasilacz - da się kupić rozsądny za około połowę tej ceny - na przykład coś takiego: https://www.morele.net/zasilacz-seasonic-focus-plus-gold-550w-ssr-550fx-1483167/

Pawelgk1 wrote:
    Chłodzenie Karty i procka: Customowe chcę kręcić procka i kartę ( kartę chce dobrze kręcić czytalem że duzo z nich mocna wycisnąć przy customowym biosie)

Czasem zamiast dorzucać kilkuset złotych czy nawet tysiaka do lepszej płyty wytrzymującej wyższe OC, lepszych podzespołów, lepszego i droższego chłodzenia i wszystkiego innego, co trzeba dorzucić, aby ten sprzęt podkręcić (gdzie może się to udać lepiej lub gorzej) - bardziej może się opłacić tego tysiaka wydać po prostu na szybszy sprzęt. Ale co kto lubi :)

Pawelgk1 wrote:
    Oraz monitor: AOC 24G2U 14440Hz

Co myślicie ?

Myślę, że karta nie da rady wycisnąć w żadnej grze 14440 FPS w rozsądnych detalach. Na szczęście monitor ma jedynie matrycę 144Hz i tyle sobie ta karta w większości gier na wysokich ustawieniach poradzi.
    Pawelgk1
    Level 7  
    czyli jakie chłodzenie polecasz do tego procka , karty ?
    i mobo jakie ?

Idąc twoim tokiem myslenia żeby nie przepłacać za customowe chłodzenie ?
    dt1
    Admin of Computers group
    Nie do końca rozumiem, co rozumiesz przez "customowe" chłodzenie, bo to może być totalnie wszystko i nie do końca wiem, czego się po tym spodziewasz, co chcesz osiągnąć (i ile jesteś w stanie zapłacić za każde dodatkowe 0.1GHz więcej - bo powyżej pewnego pułapu dużo się dopłaca, a zysk wydajności jest minimalny).

Niestety nie polecę Ci żadnego chłodzenia innego niż fabryczne na kartę graficzną (chociaż kartę warto dobierać z poprawnym chłodzeniem przy tym założeniu), ponieważ przy składaniu sprzętów taką wymianę traktuję jako niepotrzebne koszty (i wolę dołożyć 300-400zł do lepszego (wydajniejszego) modelu karty, niż do chłodzenia, na którym zyskam mniej niż na dopłacie do lepszej karty). Tak więc tutaj może ktoś inny Ci coś sensownego poleci.

Dla Ryzena 3600 powinno starczyć dobre chłodzenie powietrzem - nawet SPC Fortis czy Grandis. Pewnie i można sobie wymyślać jakieś chłodzenia wodne, tylko pytanie, ile się na tym zyska, a ile będzie trzeba za to dopłacić.

Co do płyty wszystko zależy, ile chcesz na nią wydać. Modele X570 do OC się prezentują ciekawie, przynajmniej niektóre, do 1000zł da się coś znaleźć ciekawego, ale równie dobrze da się kupić zupełnie przyzwoitą płytę na B450, na której też OC da się zrobić (a czy osiągnie się 0.1GHz mniej, czy 0.2GHz mniej czy może dokładnie tyle samo dla identycznej reszty konfiguracji - nie mam pojęcia, nigdy nie miałem okazji (ani czasu i w sumie ochoty) takiego porównania robić).
    chojinka
    Level 29  
    Obudowa musi mieć dobre wentylatory bo standardowe są przeciętne lub głośne. Mam u siebie 14cm bequaiet na froncie i dwa z tyłu enermax. Nawet na chłodzeniu zmieniłem wentylator na bequaiet aby uzyskać bezszelestny sprzęt. Zasilacz bequaiet oczywiście, karta graficzna będzie największym wyzwaniem. Chłodzenie aby uzyskać ciszę jest zawsze dobra zabawą
    Pawelgk1
    Level 7  
    w jakiej obudowie ?
    User removed account
    Level 1  
    Pawelgk1
    Level 7  
    Budżet mogę podnieść do 5500zl , polecisz coś ?

Dysk już mam adata 8200 pnp 512Gb M2 więcej nie potrzebuje
    Stever2
    Level 29  
    Moja propozycja do 5,5k https://www.x-kom.pl/lista/fp985z9av
    Chłodzenie procesora SilentiumPC Fortis 3 140mm
    Dysk SSD PNY 500GB M.2 PCIe NVMe XLR8 CS3030
    Procesor AMD Ryzen 7 AMD Ryzen 7 3700X
    Płyta główna Socket AM4 MSI B450 GAMING PLUS MAX
    Zasilacz do komputera Seasonic Focus GX 550W 80 Plus Gold
    Karta graficzna AMD PowerColor Radeon RX 5700 XT Red Dragon 8GB GDDR6
    Pamięć RAM DDR4 GOODRAM 16GB (2x8GB) 3600MHz CL17 IRDM PRO
    Obudowa do komputera SilentiumPC Signum SG7V EVO TG ARGB

Jeżeli chcesz taniej to możesz wymienic zasilacz na tańszy, lecz zostaw z certifikatem gold. Obudowa np Sg1.