Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Brother DCP-165C - Papier zatrzymuje się przed głowicą, błąd zacięcia papieru

08 Apr 2020 08:00 1608 7
  • Level 3  
    Cześć

Próbuję wskrzesić drukarkę Brother DCP-165C po ponad rocznym postoju. Czyściłem głowicę specjalnym płynem do tego przeznaczonym, następnie wykonałem wiele automatycznych czyszczeń głowicy, aż nagle papier przestał przechodzić przez drukarkę. Wszystkie czynności zalecane w instrukcji użytkowania wykonałem - oczywiście problem leży gdzieś głębiej. Wszystkie rolki, silniki, są czyste i sprawne, kartka nie jest nigdzie pogięta. Nigdzie nie znalazłem ciał obcych, które mogłyby blokować ruch kartki. Wszystko pokazuje załączony filmik. Wyczytałem gdzieś, że głowice brother mają dwa czujniki optyczne - od paska enkodera oraz właśnie od obecności kartki, niestety tego drugiego nie mogę zlokalizować. Procedura czyszczenia przebiega prawidłowo, problem jest tylko przy drukowaniu. Bardzo proszę o wskazówki - ewentualnie jakiś service manual, pozdrawiam.

Brother DCP-165C - Papier zatrzymuje się przed głowicą, błąd zacięcia papieru
  • Level 38  
    Po lewej stronie masz kółko plastikowe białe a na nim naklejone takie z tworzywa.
    Tam jest czujnik enkodera kołowego.
    Zarówno czujnik do umycia jak i enkoder kołowy.
    Tylko delikatnie i nie agresywnymi środkami.
  • Level 26  
    dr.master wrote:
    Po lewej stronie masz kółko plastikowe białe a na nim naklejone takie z tworzywa.
    Tam jest czujnik enkodera kołowego.
    Zarówno czujnik do umycia jak i enkoder kołowy.
    Tylko delikatnie i nie agresywnymi środkami.

Dokładnie tak, enkoder kołowy, plus dodatkowo czujnik w elektronice na głowicy.

Ciepła woda, ew. płyn do szyb. Nic mocniejszego.
  • Level 3  
    Dziękuję za zainteresowanie moim tematem. Powodem tego problemu był zabrudzony czujnik szerokości papieru (z dokumentacji: paper width sensor), który znajduje się na płytce elektronicznej w głowicy. Aby się do niego dostać należy ściągnąć górną pokrywkę. Po przeczyszczeniu wszystko działa jak należy i nawet udało się udrożnić dysze do wystarczającej jakości druku. Jako ciekawostkę umieściłem 2 zrzuty z dokumentacji od innego Brothera, który tak naprawdę zasadę działania ma taką samą. Pozdrawiam
    Brother DCP-165C - Papier zatrzymuje się przed głowicą, błąd zacięcia papieru Brother DCP-165C - Papier zatrzymuje się przed głowicą, błąd zacięcia papieru Brother DCP-165C - Papier zatrzymuje się przed głowicą, błąd zacięcia papieru
  • Level 1  
    Witam, mam pytanie jak udrożniłeś głowicę. Próbuję zreanimować drukarkę, która stała jakiś czas nieużywana. Płukałam płynem do udrażniania, moczyłam głowicę i nadal problem z czerwonym. Czy coś jeszcze można zrobić?
  • Level 38  
    gazala wrote:
    Witam, mam pytanie jak udrożniłeś głowicę. Próbuję zreanimować drukarkę, która stała jakiś czas nieużywana. Płukałam płynem do udrażniania, moczyłam głowicę i nadal problem z czerwonym. Czy coś jeszcze można zrobić?

Pokaż wydruk testowy.
    Puść 10 stron wypełnionych tylko kolorem czerwonym.
  • Level 3  
    W takiej sytuacji trzeba się uzbroić w cierpliwość, tłoczyć płyn i zasysać, potem zostawić na dobę i powtarzać aż do skutku. Wszystko zależy od tego jak długo stała drukarka. Ja swoją czyściłem specjalnym płynem Cleanser INK Strong, zarówno przetłaczając go od strony wejścia tuszu oraz podciśnieniowo zasysając przez głowicę. Należy to robić ostrożnie i z wyczuciem. Drukarka, którą naprawiałem nie odzyskała 100% jakości kolorów, bo brakowało kilku punktów na wydruku testowym, ale było to niezauważalne podczas normalnego drukowania. Powodzenia