Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Plan oświetlenia do modelu samolotu

08 Kwi 2020 14:43 765 35
  • Poziom 3  
    Witam mam pytanie dotyczące pomocy w skonstruowaniu oświetlenia modelu samolotu (nie żadnego RC tylko zwykły plastikowy sklejany klejem).
    Z tego co już zauważyłem dużo osób za granicą korzysta z mikroskopijnych diodek led i jakiejś płytki z firmy ARDUINO. I tu moje pytanie czy jest ktoś kto kuma tema i mógł by pomóc, że tak powiem w dopieszczeniu modeli. W linkach zamieszczam filmiki z których można coś zaczerpnąć

To powiedzmy taki co mógł by być (niby jest podany kod i zdjęcia ale nie wiem np. jakie dać zasilanie czy tam te rezystory i wgl)

https://www.youtube.com/watch?v=wDJJenfIm1Q

A tu 4:45 min. dokładnie to co chciałbym osiągnąć (i mam nadzieje dostane jakoś pomocną rękę do tego) czyli z boku przycisk do odpalania poszczególnych trybów. Brak żadnych zewnętrznych kabli itd.

https://www.youtube.com/watch?v=nhQUVIaBE5I&t=37s

A tu pseudo poradnik od autora z 2 linka (może i jakoś jest pokazane ale nie wiem jak:
    -zaprogramować to ARDUINO
    -jak to połączyć
    -jakie dać zasilanie
    -jak potem ładować i wgl.
    https://www.youtube.com/watch?v=3Ilb6V2dty8

Mam nadzieję że ktoś mi pomoże a osoby które chcą hejtować pomysł czy coś proszę o wyrozumiałość, ponieważ bardzo mi na tym zależy a wiem że sam nie podołam temu (może z wiekiem dałbym rade ale teraz to na pewno nie ;)
  • BotlandBotland
  • Poziom 39  
    Śliczne!!!

Musisz sobie zakupić Arduino Pro Mini (najtańsze a przy okazji najmniejsze), diody świecące wg potrzeby, garść rezystorków 220, 500 Ohm, programator USB Arduino (aby wrzucic program do płytki).
    jeśli do samolotu wejdzie Arduino UNO to on ma już programator wbudowany w płytkę, ale jest większy.

Teraz odpowiedzi na pytania:

To jest prosty programik, pomogę to ogarnąć (tzn napiszę skrypt)

-jak to połączyć
    Adruino ma szereg wyjść, więc np pozycyjne do jednego wyjścia, stroboskopy do drugiego, światła do lądowania do trzeciego itd

-jakie dać zasilanie
    np bateryjka 6F22 lub kabelek USB do zasilacza lub powerbank

jak wyżej.
  • Poziom 3  
    Dobra w końcu ktoś ogarnięty, tylko sprawa jest taka ze ok, podłączę zasilanie tam baterie np. 18650 czy jakiś akumulatorek. Ale czy można jednocześnie mieć podłączoną baterie do arduino i wyciągnąć jakąś batkę do ładowania. Znając życie potrzeba pewnie jakąś specjalną ładowarkę, chyba ze można dać ładowanie bezprzewodowe to by było git.(bo chciałbym model powiesić, dlatego tez fajnie by było jak zasilanie było by schowane w modelu)

sanfran napisał:
    Śliczne!!!

Musisz sobie zakupić Arduino Pro Mini (najtańsze a przy okazji najmniejsze), diody świecące wg potrzeby, garść rezystorków 220, 500 Ohm, programator USB Arduino (aby wrzucic program do płytki).
    jeśli do samolotu wejdzie Arduino UNO to on ma już programator wbudowany w płytkę, ale jest większy.

Teraz odpowiedzi na pytania:

To jest prosty programik, pomogę to ogarnąć (tzn napiszę skrypt)

-jak to połączyć
    Adruino ma szereg wyjść, więc np pozycyjne do jednego wyjścia, stroboskopy do drugiego, światła do lądowania do trzeciego itd

-jakie dać zasilanie
    np bateryjka 6F22 lub kabelek USB do zasilacza lub powerbank

jak wyżej.
  • Poziom 28  
    Link

Pozyskać taki moduł z tego power banka, dokupić koszyk na akumulator Li-ion 3,7V 18650, usunąć te druty do baterii z płytki i wlutować się przewodami z koszyka.

Zasilanie do ARDUINO będzie z gniazda USB, lub gniazdo usunąć wlutować się przewodami do ARDUINO
    Ładowanie ładowarką typowo do telefonów przez gniazdo microUSB
  • Poziom 3  
    Myślisz ze takie coś się nada. Miałem to w starym power banku, tam gdzie jest kabel pewnie + a gdzie blaszki - (wsm nw czemu są z dwóch strony te blaszki ale ok)

Plan oświetlenia do modelu samolotu Plan oświetlenia do modelu samolotu Plan oświetlenia do modelu samolotu Plan oświetlenia do modelu samolotu

ojciec napisał:
    Link

Pozyskać taki moduł z tego power banka, dokupić koszyk na akumulator Li-ion 3,7V 18650, usunąć te druty do baterii z płytki i wlutować się przewodami z koszyka.

Zasilanie do ARDUINO będzie z gniazda USB, lub gniazdo usunąć wlutować się przewodami do ARDUINO
    Ładowanie ładowarką typowo do telefonów przez gniazdo microUSB

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Dodano po 53 [sekundy]:

W skrócie coś takiego
  • Poziom 39  
    ojciec napisał:

Arduino Pro Mini nie ma gniazda USB. Nie wiadomo, czy płytka UNO wejdzie do samolotu. Autor to musi sobie sprawdzić. Wymiary mini to około 25 na 50 mm, a UNO 50 na 100 mm.
  • BotlandBotland
  • Poziom 28  
    sanfran napisał:
    Zasilanie do ARDUINO będzie z gniazda USB

To chodziło o gniazdo w PowerBanku
  • Poziom 3  
    No ale ma to gniazdo co uno chyba. Wsn tam gdzie jest ten kabel . Czy mimo to i tak to nie zadziała ? Bo tego nano pro to nie chce bo by było za dużo zabawy z lutowanie a tu jak można to podłącze kabel do USB i już. A nawiazując to uno nie wejdzie Plan oświetlenia do modelu samolotu

sanfran napisał:
    ojciec napisał:

Arduino Pro Mini nie ma gniazda USB. Nie wiadomo, czy płytka UNO wejdzie do samolotu. Autor to musi sobie sprawdzić. Wymiary mini to około 25 na 50 mm, a UNO 50 na 100 mm.

Dodano po 1 [godziny] 13 [minuty]:

Jednak ten mój moduł nie zda roboty. Takie coś by dało rade? Dać ten moduł gdzieś z tyłu do ładowania podłączyć do tego 2x 18650, a potem jakoś (o ile sie da) podłączyć to do arduino nano?bo baterie to do Bat +/-, tylko właściwie nie wiem jak by to potem podłączyć do arduinoPlan oświetlenia do modelu samolotu

Dodano po 10 [minuty]:

ewentualnie jeszcze takie coś Plan oświetlenia do modelu samolotu
  • Poziom 3  
    Dobra no to nawet jak bym użył ten model (bo teraz to już bez różnicy) to umiał byś pomóc mi podłączyć to cholerne zasilanie, z możliwością ładowania>?

Dodano po 14 [minuty]:

Ok jak będziesz miał czas to po prostu odpowiedz/najlepiej jak by był jakiś schemat :), zapytam się raz i koniec. Mam tam 1-2 baterie 18650. Chce aby było je można ładować przez micro usb. Również potrzebny będzie przełącznik (mam Przełącznik typu microswitch) aby móc to wyłączać/włączać. Lampki to se już poradzę a jak uda mi sie to złożyć to dalej pomyślimy aby to jakoś zaprogramować
  • Poziom 39  
    Jeśli chodzi o zasilanie, to czy nie lepiej 4xAA (lub AAA)? Alkaliczne na długo wystarczą. Można jeszcze zastosować stabilizator 7805 aby nie przemęczać tego, który jest na płytce (patrz na mój projekt) i wtedy to już nawet 12V może na niego pójść.

Jaki to model samolotu i w jakiej jest skali?
  • Poziom 3  
    W planach jest boeing 737-800 ( Zvezda 7019 ), skala 1:144. Znaczy baterie wołałem 18650 bo mam ich parę nie używanych i było by wygodniej, ale może gdzieś wytrzasnę AAA.
  • Poziom 39  
    W benku wychodzi, że kadłub będzie miał 25 mm średnicy (nie mylić z obwodem!).
    Sprawdziłem wymiary Arduino Pro Mini i są 33x18 mm, to chyba jedyne, co tam wciśniesz. I zasilanie albo po kablu podłączone na stałe, albo ogniwa.
    Obstawiam kabel, zwłaszcza jeśli będziesz go chciał podwiesić. Ponadto można zastosować coś takiego:
    I mieć zdalne sterowanie funkcjami.
    A do zasilania wystarczy czterożyłowy kabelek telefoniczny, nie sądzę, aby całkowity prąd był większy niż 200mA.
  • Poziom 3  
    A własnie zapomniałem jeszcze o tym stabilizatorze na 5v

Dobra zasilanie chce z ogniw tylko powiedz czy dobrze to rozumiem? Plan oświetlenia do modelu samolotu
  • Poziom 3  
    No dobra, a jak miałbym to robić na tym twoim module to jak miało to by wyglądać?

sanfran napisał:
    Nie znam tego modułu. Zerknij na fotografię z mojego projektu, tam jest inny.

Dodano po 10 [minuty]:

Bo moduł mi nie robi różnicy tylko chce wiedzieć jak to połączyć w całość
  • Poziom 39  
    Zasilanie (stabilizowane) do VCC (w zależności od płytki 3.3V lub 5V) lub niestabilizowane do RAW; masa do masy.

W zależności od potrzeb wyjścia (Diody świecące) do wyjść 4-10, sygnały wejściowe (np przełącznik funkcji) A0-A3.
  • Poziom 3  
    to 1 bateria 18650 starczy do vcc? (jakoś 3,75 V)

sanfran napisał:
    Zasilanie (stabilizowane) do VCC (w zależności od płytki 3.3V lub 5V) lub niestabilizowane do RAW; masa do masy.

W zależności od potrzeb wyjścia (Diody świecące) do wyjść 4-10, sygnały wejściowe (np przełącznik funkcji) A0-A3.
  • Poziom 3  
    Dobra to dam baterie 3,7 v do tego 3v3 tam jest od min. 3V. W czerwonym kablu dam przełącznik żeby manipulować zasilaniem, tylko teraz jest jeszcze kwestia ładowania

Dodano po 53 [minuty]:

@sanfran a myślisz że da się zastosować taki zabieg jak tu w minucie 4:44
    https://www.youtube.com/watch?v=nhQUVIaBE5I&t=262s
  • Poziom 3  
    No dobra tylko znając życie zanim oni to wyślą itd. To będzie po świętach, ale trudno.

Dodano po 5 [minuty]:

Tylko wtedy będą potrzebne dwa przełączniki ? Jeden do zmiany trybu w arduino, a drugi do zasilania.

sanfran napisał:
    Da się.
    Zgromadź sprzęt a skrypt się napisze w 15 min.
  • Poziom 3  
    Dobra bo już se moge rozpisać, zasilanie dam do 5v a diody podłączać od D2-D14 ta?

sanfran napisał:

Dodano po 25 [minuty]:

Czy do tych A1, A2 ...

kalox napisał:
    Dobra bo już se moge rozpisać, zasilanie dam do 5v a diody podłączać od D2-D14 ta?

sanfran napisał:

• Poziom 3  
    Dobra ale rezystor tylko przed diodą czy do zasilania tez coś trzeba dodać?

ojciec napisał:
    +5V > rezystor > A--LED--K > D2

Rezystory w zależności od koloru LED trzeba dobrać

Tak podłączyć pozostałe D3...D13

A1...A3 zworki konfiguracyjne.

Wyłącznik zasilania albo typu on/off albo typu switch, wtedy trzeba do wybudzanie mikrokontrolera wykorzystać jedno z wyprowadzeń
  • Poziom 28  
    +5V > rezystor > A--LED--K > D2

Rezystory w zależności od koloru LED trzeba dobrać

Tak podłączyć pozostałe D3...D13

A1...A3 zworki konfiguracyjne.

Wyłącznik zasilania albo typu on/off albo typu switch, wtedy trzeba do wybudzanie mikrokontrolera wykorzystać jedno z wyprowadzeń

Dodano po 8 [minuty]:

Trzeba napisać ile tych LED ma być i co mają sygnalizować i jak

Dodano po 2 [minuty]:

LED ma swój rezystor, każda jest podłączona do +5V

Czy 12 LED wystarczy, czy ma być ich więcej, większej mocy
  • Poziom 3  
    Dobra a podasz mi jak napisać kod, że jak klikam to zmienia się ten tryb świecenia? To o czym wcześniej pisałem.

sanfran napisał:
    Da się.
    Zgromadź sprzęt a skrypt się napisze w 15 min.
  • Poziom 39  
    Pomogę.
    Rozpisz wyjścia, (np pozycyjne, stroboskopy itd) i jak ma to reagować na naciśnięcie przełącznika.

Np.
    Naciśnięcie krótkie, pozycyjne ciągle; następne naciśnięcie krótkie pozycyjne ciągle, stroboskopy 0.1 włączone, pauza 1sek (i w kółko); krótkie naciśnięcie To, to i to itd
    Długie naciśnięcie - wszytsko się wyłącza.
    Nic nie naciskamy przez 5 min - wszystko się wyłącza.

Czy coś w ten deseń. Potem będziesz mógł sam modyfikować bo to jest proste.
  • Poziom 3  
    No to na wstęp to wygląda tak

int strobe1 = 2;
    int strobe2 = 3;
    int red = 4;
    int red2 = 5;
    int red3 =6;
    int green = 7;
    int back = 8;
    int front = 9;
    int front2 = 10;
    int front3 = 11;
    int inside = 12;

teraz na wstępie to tzw. Gate pisition czyli, mają świecić ciągłym światłem red, green i inside

naciśnięcie przycisku i teraz tryb pushback czyli mają świecić ciągłym światłem red, green i inside, ale mają jeszcze mrugać (w tym samym czasie) jakby pojedynczym światełkiem red2 i red3

kolejne naciśnięcie teraz tryb taxi czyli ciągłe świecenie green red inside, dalej pojedynczo w tym samym czasie mrugają red2 i red 3, ale jeszcze ciągłym światłem świeci front.

kolejne naciśnięcie tryb take off, czyli świeci się dalej ciągłym światłem red/green/inside, dalej mrugają red 2 i red 3, dalej ciągłym światłem świeci się front, również dochodzi do ciągłego świecenie front 2 i front 3, plus teraz gdy red 2 i red 3 mrugną mają zaświecić się nowe lampki strobe 1 i strobe 2 które mają 2 razy szybko mrugnąć w czasie kiedy red 2 i red 3 nie będą się świecić, również o ile da rade to w czasie pierwszego mrugnięcia strobów ma mrugnąć tylne światło back, (przy czym back ma mrugnąć razem z strobe ale potem ma sie dalej świecić, a nie zgasnąć)

potem znowu naciśnięcie tryb flight mode 1 czyli ciągłe red/green stroby 1/2, back, red 2, red 3 tak jak wcześniej

potem znowu naciśnięcie flight mode 2 czyli ciągłe red/green stroby 1/2, back, red 2, red 3 tak jak wcześniej + inside ciągłym światłem

potem znowu naciśnięcie flight mode 1 czyli ciągłe red/green stroby 1/2, back, red 2, red 3

potem znowu naciśnięcie landing czyli ciągłe świecenie front, front 2/3 red, green, stroby 1/2, back, red 2/3 tak jak wcześniej

potem znowu naciśnięcie czyli tryb taxi czyli ciągłe green/red/inside/front/ red 2/3 dalej mrugają pojedynczo

znowu naciśnięcie to już ostanie czyli gate position czyli, ciągłym światłem red, green i inside

jak źle wytłumaczyłem tryb take off albo coś innego to pisz

Pozdro
  • Poziom 39  
    Dobrze, ale teraz trzeba zgrupować te, które razem świecą, będzie łatwiej ciągnąć kabelki.

Skrypt wymodzę przez weekend, bo na co dzień mam dość roboty codziennej (praca z domu równie intensywna jak praca w biurze).
  • Poziom 3  
    1. Dobra mi to tam nie przeszkadza a tymi kablami ja sobie poradze, chyba że ci będzie łatwiej to pisz.

2.Ta rozumiem na spokojnie, mi się nie śpieszy.

sanfran napisał:
    Dobrze, ale teraz trzeba zgrupować te, które razem świecą, będzie łatwiej ciągnąć kabelki.

Skrypt wymodzę przez weekend, bo na co dzień mam dość roboty codziennej (praca z domu równie intensywna jak praca w biurze).

Dodano po 14 [minuty]:

Ale z tego co rozumiem ten przełącznik też będzie trzeba podłączyć do jakiegoś portu na arduino?