Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór instalacji fotowoltaicznej

stolno 16 May 2020 01:56 10431 179
Computer Controls
    michalek510
    Level 11  
    Panowie dostałem ofertę na instalację 3,3 KW co o niej sądzicie?
    panele Risen rsm120-6-330m
    Falownik sofar 3,3KTL-X
    Cena 16000

Co o tym sądzicie? A może znacie jakieś dobre firmy z Podkarpacia?
  • Computer Controls
    fazik
    Level 16  
    Heh, za podobne pieniądze to właśnie Solar Wójcik zainstalował u mnie w grudniu 2019 3,72 KWp (BEM-310 + 4000TL3-S)
    Kwota 16.000 za 3,3 KWp jest wygórowana wg mnie i można znaleźć taniej.
    kosmos99
    Level 38  
    Wychodzi niecałe 5k PLN za 1kWh więc cena normalna jak na montaż przez firmę w obecnych czasach.
    Upieranie się, żeby na siłę zrobili taniej będzie miało raczej wpływ na jakość. Przykład niedawne dyskusje na temat jednego z producentów falowników.
    fazik
    Level 16  
    kosmos99 wrote:
    Wychodzi niecałe 5k PLN za 1kWh więc cena normalna jak na montaż przez firmę w obecnych czasach.

No tak, zgoda. Jednak można mieć zrobione dobrze i za 4500 zł / kWp. Wiadomo, że cena bierze się z materiałów i z kosztów montażu. Jeśli jednak ktoś poleca daną firmę jako solidną i do tego tańszą, to czemu nie skorzystać. Oczywiście każdy ma wybór i nikt nie ma prawa zaglądać do portfela drugiemu.
  • Computer Controls
    Slawek K.
    Level 35  
    fazik wrote:
    Heh, za podobne pieniądze to właśnie Solar Wójcik zainstalował u mnie w grudniu 2019 3,72 KWp (BEM-310 + 4000TL3-S)

Chyba nie jesteś na bieżąco, ceny od grudnia poszły diametralnie do góry, dolar i eur podrożały od marca o 20%, a wiadomo, że praktycznie wszystko jest importowane, od paneli lub ich komponentów, po falowniki. 2 tygodnie temu zbierałem oferty dla znajomego na instalację 3,7 kWp z falownikiem Fronius lub SMA, i nie było żadnej poniżej 20 tyś. a zebrałem osiem. Instalacja typowa na dachu z blachodachówką.
    W lipcu 2019 swoją instalację 4,6kWp z SMA i na dachówce ceramicznej zrobiłem za 19200 brutto, te ceny obecnie są nieosiągalne.

Pozdr
    michalek510
    Level 11  
    Slawek K. wrote:
    Nie wiem skąd dokładnie jesteś z Podkarpacia, ale polecam firmę Solar Wójcik.

Pozdr

fazik wrote:

Dzięki zaraz się do nich odezwę :)

kosmos99 wrote:
    Upieranie się, żeby na siłę zrobili taniej będzie miało raczej wpływ na jakość. Przykład niedawne dyskusje na temat jednego z producentów falowników.

Nie chodzi mi o to żeby znaleźć jak najtaniej, tylko bardziej jakąś dobrą firmę żeby czegoś nie spieprzyła. A przy instalacji 3KW jak będzie te 300 zł na KW drożej to jakoś to przeżyję ;)
    fazik
    Level 16  
    Slawek K. wrote:
    Chyba nie jesteś na bieżąco, ceny od grudnia poszły diametralnie do góry, dolar i eur podrożały od marca o 20%, a wiadomo, że praktycznie wszystko jest importowane, od paneli lub ich komponentów, po falowniki. 2 tygodnie temu zbierałem oferty dla znajomego na instalację 3,7 kWp z falownikiem Fronius lub SMA, i nie było żadnej poniżej 20 tyś. a zebrałem osiem. Instalacja typowa na dachu z blachodachówką.
    W lipcu 2019 swoją instalację 4,6kWp z SMA i na dachówce ceramicznej zrobiłem za 19200 brutto, te ceny obecnie są nieosiągalne.

Pozdr

Spieszę z odpowiedzią.
    USD w górę - fakt
    20% - hmm, raczej 10% Notowanie 18.12.2019. 3,8302, a notowanie 15.05.2020. to 4,2135 , czyli wzrost dokładnie o 10%
    Kolejny fakt: Instalacja w ubiegłym tygodniu u dobrze znanej mi osoby, Growatt 4000TL3-S plus Bruk Bet Solar 3,84 kWp za 17500 zł brutto wraz z modułem WiFi, czyli 4557 zł. / kWp
    Proszę nie odbierać tego jako atak, lecz wymianę zdań na konkretne argumenty.
    Reasumując, da się.
    Poza tym, Bruk Bet produkuje panele w Polsce, więc procentowo większy udział zakupu surowców oraz kosztów pracy nie jest uzależniona od kursów walut jak w przypadku paneli importowanych z Chin.
    A i jeszcze jedno, właśnie w tym tygodniu otrzymałem od Bruk Betu (na moją prośbę) zdjęcia z elektroluminescencji oraz raportów z sumatora słońca dla każdego panelu. To się nazywa kontrola jakości! Odsyłam jeszcze do materiałów na Youtube https://youtu.be/bXCNow9llYE
    Slawek K.
    Level 35  
    Oczywiście, że tak nie odbieram.
    To faktycznie dobra oferta wiec daj namiary na tego wykonawcę koledze @michalek510 aby mógł skorzystać.

Pozdr
    stolno
    Level 5  
    Slawek K. wrote:
    fazik wrote:

Pozdr

W kujawsko-pomorskim jest taniej 😉
    Za 5.12 kWp na Growacie można zapłacić 21 tyś i dodatkowo dają ubezpieczenie w PZU. Pewnie coś by jeszcze urwał z tej ceny. Z tej samej firmy oferta na 10 kWp to 38 tyś do negocjacji.
    michalek510
    Level 11  
    Dostałem propozycje na 3,2 KW od Wójcika na GROWATT 3000 TL3-S i Bruk-Bet Solar BEM 320W - cena 15500 więc chyba podrożało.
    Zapytałem jeszcze o 3,7 i czekam na odpowiedź. Pewnie pomiędzy tymi będę wybierał.
    Przy okazji, orientuje się może ktoś jakie są opłaty stałe roczne w PGE przy zerowym zużyciu?
    kosmos99
    Level 38  
    michalek510 wrote:
    Dostałem propozycje na 3,2 KW od Wójcika na GROWATT 3000 TL3-S

A na jednofazowym nie chcesz jest sporo tanszy?
    Slawek K.
    Level 35  
    michalek510 wrote:
    Dostałem propozycje na 3,2 KW od Wójcika na GROWATT 3000 TL3-S i Bruk-Bet Solar BEM 320W - cena 15500 więc chyba podrożało.
    Zapytałem jeszcze o 3,7 i czekam na odpowiedź. Pewnie pomiędzy tymi będę wybierał.
    Przy okazji, orientuje się może ktoś jakie są opłaty stałe roczne w PGE przy zerowym zużyciu?

Ja za okres 13.08 do 31.12 zapłaciłem 39 zł, a wiec wychodzi około niecałe 20 zł za 2 miesiące. Zerknij na fakturę i tam masz opłatę abonamentową stałą, to się nie zmieni.

Pozdr
    panant1406
    Level 2  
    Witam wszystkich forumowiczów.
    Proszę o opinię i radę. Sam wykonuję instalację PV 18 paneli Sanlink 345W - (2 stringi po 9 paneli), inwerter Sofar Solar 6.6KTL-X.
    Jakie muszą być, a jakie będą dobre zabezpieczenia po stronie DC.
    michalek510
    Level 11  
    Slawek K. wrote:
    Ja za okres 13.08 do 31.12 zapłaciłem 39 zł, a wiec wychodzi około niecałe 20 zł za 2 miesiące. Zerknij na fakturę i tam masz opłatę abonamentową stałą, to się nie zmieni.

Pozdr

Dzięki, nie wiedziałem właśnie czy do abonamentu coś trzeba doliczyć jeszcze oddane/zużyte KWh
    Slawek K.
    Level 35  
    Jeżeli użyjesz więcej o x 1,2 niż wyprodukujesz to zapłacisz, ja mam nadwyżkę wiec zapłacilem tylko abonament.

Pozdr
    aptitude
    Level 5  
    Witam,
    Dostałem kilka propozycji na wykonanie instalacji 8kW:

1.QCells 350Wp + falownik Sofar 8.8KTL-X
    2.QCells 350Wp + falownik SolarEdge SE8K + 23 optymalizatory mocy P370
    3.Trina HoneyBlack 320W + Sofar 8.8KTL-X
    4.Bruk-bet Solar 380W FullBlack + Siliton 7KW
    5.QCells G+340 + SolarEdge SE8K

Dach mam centralnie na południe, według jednej firmy zmieści sięt tam spokojnie 20-24 panele. Kwoty tutaj zaczynaja się od 28k do 35k.
    Interesują mnie panele full black ale niekótre firmy odradzają :-) bo się za palą podobno... Z tego co wyczytałęm to nie ma sensu sieę pchać przy moich dachu bez zaciemnień w SolarEdge.. Jak podejść do tematu :-)?
    stolno
    Level 5  
    28 tyś za 8 kWp to bardzo dobra cena.
    aptitude
    Level 5  
    stolno wrote:
    28 tyś za 8 kWp to bardzo dobra cena.

Cena fajna tylko, czy adekwatna co do sprzętu?
    stolno
    Level 5  
    Na podstawie ofert, które ja zbieram mogę stwierdzić, że tak. Aczkolwiek ja akurat wybrałem wstępnie falowniki Growatt lub Fronius.
    aptitude
    Level 5  
    O nie miałem ofertę z tymi falownikami, tzn w rozmowie z jedną z firm zamist froniusa bardziej proponowali Safar....

A odnośnie paneli to na jakie się zdecydowałeś @stolno?
    stolno
    Level 5  
    Jeszcze nie wybrałem. W sumie większej różnicy między nimi nie ma.
    aptitude
    Level 5  
    U siebie chciałęm zamontować full black i teraz sie zastanawiam jakie wybrać.. i zdecyduje się chyba na falownik HUAWEI..
    remedius
    Level 1  
    Witam
    Mam propozycje panele QCells 6,3kw + falownik fonius 6kw cena 28K
    prosze o opinie szacowne grono .
    stolno
    Level 5  
    Wydaje mi się, że coś z ceny powinieneś urwać. 4.4 tyś za 1 kWp to standard ale na pewno jakieś pole do negocjacji jest.
    dawid_t
    Level 12  
    Lee38 wrote:
    (...). Orientacja Południowy-zachód 230 °. Co sądzicie o takiej konfiguracji i o tej orientacji na południowy zachód, a nie typowo na południe?

Może jakieś zacienienie przy takiej orientacji? Równo na południe najlepiej.
    Lee38
    Level 11  
    dawid_t wrote:
    Lee38 wrote:
    (...). Orientacja Południowy-zachód 230 °. Co sądzicie o takiej konfiguracji i o tej orientacji na południowy zachód, a nie typowo na południe?

Może jakieś zacienienie przy takiej orientacji? Równo na południe najlepiej.

Instalacja już produkuje. Instalatorzy byli zdziwieni tym projektem i zrobione jest centralnie na południe.
    michalek510
    Level 11  
    Ja stoją przed ostatecznym wyborem i się ciągle waham.
    Co byście wzięli na moim miejscu?

12x Q cells Q peak duo g-7 330W + Sofar 3,3 KW. 3,96 KW za 15900 po znajomości ( 4000 zł za KW) tutaj wydaje mi się że za mały falownik jest
    czy 11x JA solar 340 + sofar 4,4KW. 3,74KW za 18000 od dobrej firmy ( 4812 za KW)

Ja się skłaniam do tej drugiej opcji.
    stolno
    Level 5  
    Druga opcja odpada bo falownik za duży w stosunku do paneli. Powinno być odwrotnie tak jak w pierwszej opcji. Falownik dobiera się średnio 10-20% mniejszy niż moc paneli.