Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki zestaw stereo do pokoju 20m2

Andrew28 09 Apr 2020 09:59 3201 10
    Andrew28
    Level 10  
    Chciałbym nagłośnić pokój 20m2
    Myślałem o amplitunerze z radiem FM, DAB i internetowym, takim do którego mogę podłączyć też telewizor.
    Mam sporo płyt CD chciałbym też mieć gdzie tego posłuchać, kupić coś z odtwarzaczem czy odtwarzacz jako osobny element?
    Budżet do 4 tys.
    Moje wątpliwości:
    -2.0, 2.1 czy systemy bardziej rozbudowane, (tv oglądam tylko z UPC)?
    -Pioneer, Denon, Maranzt, Onkyo, Yamaha - czy można powiedzieć, że któraś z tych firm robi solidniejsze produkty i uczciwiej podaje parametry sprzętu (słyszałem o sytuacji że podają moc ale w bardzo szerokim zakresie zniekształceń). Solidniej i z szansą ewentualnej naprawy końcówek mocy. Proszę o sugestię odnośnie producenta i modelu.
    - myślałem o kolumnach małych podstawkowych - możecie coś zasugerować?
    (ale widzę że dół w wielu z nic zaczyna sie od 40-45), czy to wystarczy?
    Mobali
    Level 39  
    Andrew28 wrote:
    Myślałem o amplitunerze z radiem FM, DAB i internetowym, takim do którego mogę podłączyć też telewizor.
    Amplituner na pewno oferuje wygodę, bo masz "wszystko w jednym miejscu". Jeśli więc źródłem dźwięku ma być głównie sieć, tuner i TV, to także pod względem jakości dźwięku powinieneś być zadowolony z amplitunera. Jeśli natomiast stawiasz głównie na wysublimowane walory akustyczne zestawu i będziesz miał dobre źródło dźwięku, to wtedy lepiej rozważyć naprawdę przyzwoity wzmacniacz i kolumny.
    Andrew28 wrote:
    ...kupić coś z odtwarzaczem czy odtwarzacz jako osobny element?
    Z wielu względów wybrałbym odtwarzacz CD jako osobny element. Tym bardziej, że tę rolę można na początek powierzyć także innym urządzeniom. Jednak poszukując sprzętu zwracałbym baczną uwagę na możliwość podłączenia USB i odtwarzania także formatów bezstratnych (FLAC, ALAC). Z doświadczenia wiem, że użytkownicy często porzucają CD na rzecz znacznie wygodniejszego wejścia USB i pojemnych nośników tam podłączanych.
    Andrew28 wrote:
    -2.0, 2.1 czy systemy bardziej rozbudowane, (tv oglądam tylko z UPC)?
    Jeśli ma być głównie muzyka, to zdecydowanie lepiej zestaw stereo - TV też brzmi w ten sposób zupełnie przyzwoicie. Systemy wielokanałowe dają przewagę jedynie podczas oglądania filmów, ale - moim zdaniem - zupełnie degradują możliwość słuchania dobrej muzyki. Z kolei zakup dobrego wielokanałowego amplitunera, który będzie używany wyłącznie do stereo chyba nie ma większego sensu. Musisz sam zdecydować czego oczekujesz, masz przynajmniej kilka dostępnych rozwiązań:
    - rozbudowany wielokanałowy amplituner (np. Yamaha Sim serii MusicCast RX-S601D)
    - multimedialny amplituner stereofoniczny (np. Yamaha MusicCast R-N402D)
    - wzmacniacz stereofoniczny i "grajek" multimedialny z DAB+,
    - wzmacniacz stereofoniczny i komputer jako źródło,
    Warto zdawać sobie także sprawę, że każdy silnie rozbudowany system wielokanałowy to konieczność zakupu całego systemu kolumn i ich prawidłowego ustawienia. Co ważne, efekt w dużej mierze zależy właśnie od tego ostatniego elementu oraz właściwości akustycznych pomieszczenia. Bywa więc, że to sprzęt jest głównym wyposażeniem pomieszczenia, które trzeba całkowicie dostosować do wymogów akustycznych. Co kto lubi ;-)
    Andrew28 wrote:
    ...myślałem o kolumnach małych podstawkowych - możecie coś zasugerować?
    Sądzę, że kolumny najlepiej dobierać do konkretnego wzmacniacza/amplitunera uwzględniając określone preferencje. Najpierw skonkretyzuj więc swoje potrzeby i przynajmniej wstępnie określ w którym kierunku chcesz podążać.
    Andrew28
    Level 10  
    Ja jestem z dość dawnego Peselu i nie wiem co to jest
    odtwarzania także formatów bezstratnych (FLAC, ALAC)?
    Jakie są źródła muzyki w takich formatach??

i jeszcze to:
    -Pioneer, Denon, Maranzt, Onkyo, Yamaha - czy można powiedzieć, że któraś z tych firm robi solidniejsze produkty i uczciwiej podaje parametry sprzętu (słyszałem o sytuacji, że podają moc ale w bardzo szerokim zakresie zniekształceń).

Jakiej mocy szukać? 2x 30W i wyżej?? tak do 60W

A może takie:
    Denon CEOL N10
    ONKYO TX-L20D
  • Helpful post
    Mobali
    Level 39  
    Andrew28 wrote:
    Ja jestem z dość dawnego Peselu i nie wiem co to jest odtwarzania także formatów bezstratnych (FLAC, ALAC)? Jakie są źródła muzyki w takich formatach??
    Obecnie bardzo popularnym sposobem odtwarzania muzyki są pliki MP3. Są niewielkie i na zwykłym "paluchu" USB mieści się ich tysiące. Są łatwo dostępne w sieci, można je wymieniać ze znajomymi czy przesyłać e-mailem. Wadą tego systemu jest kompresja, która radykalnie wpływa na obniżenie jakości - im większa kompresja, tym niższa jakość! Pliki FLAC czy ALAC to (mówiąc najprościej) muzyka zapisana w pliku, ale bez zbędnej kompresji. Dzięki temu uzyskujemy źródło o naprawdę doskonałej jakości. Tu do poczytania:
    https://www.apowersoft.pl/flac-na-m4a.html
    https://www.apowersoft.pl/czym-jest-format-mp3.html
    U osób które zakupiły nowsze amplitunery z możliwością bezpośredniego odtwarzania z USB zauważyłem stopniowe odchodzenie od CD - prostota i wygoda to jakby znak naszych czasów ;-)
    Andrew28 wrote:
    ...któraś z tych firm robi solidniejsze produkty
    To już zależy, co kto lubi. Różnic doszukiwałbym się pomiędzy modelami (półkami cenowymi), niż wśród konkretnych marek. Można przyjąć, że praktycznie wszyscy "wielcy" prezentują zbliżony poziom informacji pod tym względem, choć bywają wyjątki. Na przykład Pionner potrafi zaoferować sprzęt zupełnie przyzwoity, ale trafi się także wyjątkowa tandeta.
    Andrew28 wrote:
    Jakiej mocy szukać? 2x 30W i wyżej?? tak do 60W
    Sądzę, że moc jest kwestią zupełnie drugorzędną. Twoje pomieszczenie da się nagłośnić dobrym wzmacniaczem 2x30W pracującym z odpowiednio dobranymi kolumnami o wysokiej skuteczności. Z kolei źle dobrany sprzęt może mieć "napisane" 5x150W i okaże się że to za mało - to właśnie typowy problem tanich wielokanałowych amplitunerów ze słabymi zasilaczami, które próbują napędzić kolumny o bardzo miernej skuteczności.
    Andrew28 wrote:
    A może takie:
    Denon CEOL N10
    ONKYO TX-L20D
    Każdy wzmacniacz czy amplituner to kwestia bardzo indywidualna. Mówiąc prościej, każdy sprzęt brzmi nieco inaczej. Trzeba też pamiętać, że każdy z nas słyszy zupełnie inaczej. Reasumując, jednym odpowiada brzmienie Onkyo czy Denona, inni wolą Harman Kardon czy też CA, a jeszcze inni preferują Yamahę albo Kenwooda. No i zwykle sprzęt dobiera się świadomie do preferowanej przez siebie muzyki. Tu także jest sprzęt grający lepiej jazz, inny sprawdzi się najlepiej w ostrej muzyce, ale już niekoniecznie w kameralnej klasyce.

W przypadku wyboru wysokiej jakości wzmacniacza stereo dla wymagającego odbiorcy konieczny więc jest odsłuch porównawczy, najlepiej z wykorzystaniem własnych ulubionych i dobrze znanych utworów. Wybierając jednak mniej wysublimowany brzmieniowo amplituner, szczególnie ten pierwszy, kierowałbym się raczej jego wyposażeniem i wygodą oraz celował przynajmniej w średnią klasą w obrębie kilku czołowych producentów. Tu różnice brzmieniowe będą nieco mniejsze i można je w pewnym zakresie korygować doborem kolumn.
    Andrew28
    Level 10  
    Mobali wrote:
    Obecnie bardzo popularnym sposobem odtwarzania muzyki są pliki MP3. Są niewielkie i na zwykłym "paluchu" USB mieści się ich tysiące. Są łatwo dostępne w sieci, można je wymieniać ze znajomymi czy przesyłać e-mailem. Wadą tego systemu jest kompresja, która radykalnie wpływa na obniżenie jakości - im większa kompresja, tym niższa jakość! Pliki FLAC czy ALAC to (mówiąc najprościej) muzyka zapisana w pliku, ale bez zbędnej kompresji. Dzięki temu uzyskujemy źródło o naprawdę doskonałej jakości. Tu do poczytania:
    U osób które zakupiły nowsze amplitunery z możliwością bezpośredniego odtwarzania z USB zauważyłem stopniowe odchodzenie od CD - prostota i wygoda to jakby znak naszych czasów ;-)

Ok, ale co jest źródłem takich plików (FLAC czy ALAC)? Gdzie zwykle nabywa się takie pliki?
  • Helpful post
    CodeBoy
    Level 28  
    Andrew28 wrote:
    Mobali wrote:

Ok, ale co jest źródłem takich plików (FLAC czy ALAC)? Gdzie zwykle nabywa się takie pliki?

Np Tidal, taka usługa muzyczna,
  • Helpful post
    bbobii
    Level 27  
    Andrew28 wrote:

Jeżeli posiadasz komputer to możesz sam sobie zrobić z posiadanych płyt.

No i jeszcze może zajrzyj tu
  • Helpful post
    PromatAudio
    Level 18  
    Andrew28 wrote:
    A może takie:
    Denon CEOL N10
    ONKYO TX-L20D

Raczej idź w pełnowymiarowe klocki, chyba, ze masz brak miejsca. Amplitunery sieciowe jak PIoneer SX-N30 lub Onkyo TX-8250 spełnią twoje oczekiwania. Do tego większe monitorki jak Heco Aurora 300 czy Klipsch RP-600M i będziesz zadowolony. Jak będzie ci brakowało basu, zawsze możesz dodać w przyszłości subwoofer.
    Onkyo TX-L20 to urządzenie slim o nieco skromniejszym wyposażeniu, ale też spąłni oczekiwania mało wymagającego użytkownika.
    Aktualnie przez problem wirusa jest kłopot z dostępnością nowych modeli, nie wszystko jest osiągalne.
    Andrew28
    Level 10  
    A moze ktoś z Was porównać końcówki mocy tych urządzeń
    Denon CEOL N10
    ONKYO TX-L20D
    Jacek488
    Level 2  
    A co powiecie na taki zestaw. Mam ograniczony budżet ok 2 tys. i pokój około 23m2.

Sony STR DH590 + Kolumna PURE ACOUSTICS Supernova 8 Czarny

ONLY
    Jaki zestaw stereo do pokoju 20m2
    Andrew28
    Level 10  
    Byłem w salonie i słuchałem Bluesound POWERNODE 2i - grało pięknie ale budżet zrujnowany, macie jakieś opinie?
    Jakieś negatywy?